آموزشگاه فن و کار

میکروکنترلر چیست و انواع آن کدام است؟

نویسنده: تحریریه فن و کار
میکروکنترلر چیست

میکروکنترلر چیست و انواع آن کدام است؟ میکروکنترلرها همه جا هستند، چه در حال رانندگی با ماشین خود، چه در رایانه در حال خواندن این مطلب (یا گوشی هوشمند\تبلت) یا درست کردن یک فنجان قهوه با دستگاه قهوه ساز. بهتر است بگوییم که، با افزایش سریع اینترنت اشیا و جمع آوری داده ها، میکروکنترلرها بخش بزرگی از دنیای مدرن هستند.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

میکروکنترلر نقش اساسی – حتی می توان گفت غالب – را در انقلاب تکنولوژیکی که زندگی مدرن را شکل داده، ایفا کرده است. میکروکنترلرها دستگاه های کوچک، همه کاره و ارزان قیمتی هستند که نه تنها توسط مهندسان برق با تجربه بلکه توسط علاقمندان، دانشجویان و متخصصان رشته های دیگر می توانند با موفقیت پیاده سازی و برنامه ریزی شوند.

برگزاری دوره آموزش طراحی برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در مجتمع فن و کار زیر نظر اساتید باتجربه و فنی بصورت کاملا عملی همراه با ارائه مدرک فنی پس از پایان دوره.

میکروکنترلر چیست

لیست کاربردهای ممکن میکروکنترلرها به قدری طولانی است که به عنوان مثال عبارتند از: پوشیدنی‌های ارزان‌قیمت، تجهیزات پزشکی، لوازم الکترونیکی مصرفی پیشرفته، دستگاه‌های صنعتی مقاوم، سیستم‌های نظامی و هوافضای پیشرفته – این اجزای سازگار، مقرون‌به‌صرفه و کاربرپسند افزوده‌ای خوش‌آمد برای تقریباً هر محصول الکترونیکی هستند.

میکروکنترلر چیست؟

میکروکنترلر (که گاهی اوقات MCU یا Microcontroller Unit نامیده می شود) یک مدار مجتمع (IC) است که معمولاً برای یک برنامه خاص استفاده می شود و برای اجرای وظایف خاصی طراحی شده است. محصولات و دستگاه‌هایی که باید در موقعیت‌های خاص به‌طور خودکار کنترل شوند، مانند وسایل برقی، ابزارهای برقی، سیستم‌های کنترل موتور خودرو و رایانه‌ها نمونه‌های خوبی هستند، اما میکروکنترلرها بسیار فراتر از این برنامه‌ها هستند.

ویدوئوی میکروکنترولر چیست؟ و انواع آن

اساساً یک میکروکنترلر ورودی را جمع آوری می کند، این اطلاعات را پردازش می کند و بر اساس اطلاعات جمع آوری شده اقدام خاصی را خروجی می دهد. میکروکنترلرها معمولاً در سرعت‌های پایین‌تر، در حدود 1 مگاهرتز تا 200 مگاهرتز کار می‌کنند و باید طوری طراحی شوند که انرژی کمتری مصرف کنند، زیرا در دستگاه‌های دیگری تعبیه شده‌اند که می‌توانند مصرف برق بیشتری در مناطق دیگر داشته باشند.

“ Microcontroller” نامی است که به خوبی انتخاب شده است زیرا بر ویژگی های تعریف این دسته از محصولات تأکید دارد. پیشوند micro”  ” دلالت بر کوچک بودن و اصطلاح “کنترل کننده” در اینجا به معنای افزایش توانایی برای انجام عملکردهای کنترلی است. همانطور که در بالا گفته شد، این عملکرد نتیجه ترکیب یک پردازنده دیجیتال و حافظه دیجیتال با سخت افزار اضافی است که به طور خاص برای کمک به میکروکنترلر در تعامل با سایر اجزا طراحی شده است.

کاربردهای میکروکنترلر

میکروکنترلرها را می توان برای تکمیل هر کاری با رابط سنسورها، محرک ها، موتورها و لوازم خانگی و غیره استفاده کرد. آنها در برنامه های کاربردی مبتنی بر سیستم های تعبیه شده برای کنترل خودکار یک کار خاص استفاده می شوند.

تلفن های هوشمند و دستگاه های تلفن همراه دستی

 • اتومبیل
 • دوربین ها
 • لوازم خانگی
 • تشخیص حریق، هشدارهای امنیتی و تجهیزات ایمنی (از جمله دما و حسگر دود)
 • ابزار اندازه گیری الکترونیکی
 • لوازم خانگی مانند مایکروفر، ساعت زنگ دار، ماشین لباسشویی، تهویه مطبوع.
 • اتوماسیون صنعتی (تسمه نقاله، مرتب سازی، ربات های انتخاب و جاسازی و غیره)
 • ابزار دقیق و ابزار اندازه گیری صنعتی مانند دستگاه های ولت و جریان سنج، دستگاه های تشخیص اشیا، بازرسی و مرتب سازی،
 • دستگاه های ارتباطی
 • برنامه های کاربردی کنترل موتور
 • تست و اندازه گیری
 • دستگاه های پزشکی مانند گلوکز متر، دستگاه فشار خون، دستگاه ام آر آی، سی تی و اشعه ایکس و غیره.

تفاوت میکروکنترلر و میکروپروسسور

گاهی اوقات افراد هنگام اشاره به یک میکروکنترلر از اصطلاح “ریز پردازنده” یا “” MPU استفاده می کنند، اما این دو دستگاه لزوما یکسان نیستند. میکروپروسسور ها و میکروکنترلرها هر دو به عنوان سیستم های کامپیوتری کوچک و بسیار یکپارچه عمل می کنند، اما ممکن است اهداف متفاوتی داشته باشند.

تفاوت میکروکنترلر و میکروپروسسور

یک میکروکنترلر را می توان به عنوان یک کامپیوتر کوچک دید، و این به دلیل اجزای ضروری داخل آن است. واحد پردازش مرکزی (CPU)، حافظه با دسترسی تصادفی (RAM)، حافظه فلش، رابط گذرگاه سریال، درگاه‌های ورودی/خروجی (I/O)، و در بسیاری از موارد، حافظه فقط خواندنی قابل برنامه ریزی با قابلیت پاک کردن الکتریکی (EEPROM). شکل زیر نمودار بزرگی از قطعات اصلی و همچنین سایر قسمت های میکروکنترلر را نشان می دهد. بیایید در هر یک از این اجزا غوطه ور شویم و ببینیم که چگونه در داخل میکروکنترلر کار می کنند.

 میکروکنترلر

به طور کلی، استفاده از واژه‌های «میکروپروسسور» و «میکروکنترلر» به جای یکدیگر، زمانی که به طور غیررسمی صحبت می‌کنیم یا زمانی که می‌خواهیم از تکرار یک کلمه اجتناب کنیم، مشکل بزرگی نیست. با این حال، در زمینه یک بحث فنی، حفظ تمایز بین این دو مفهوم مهم است.

جدول زیر تفاوت های بین ریزپردازنده و میکروکنترلر را نشان می دهد.

میکروکنترلر میکروپروسسور
میکروکنترلرها برای اجرای یک وظیفه در یک برنامه استفاده می شوند. ریزپردازنده ها برای کاربردهای بزرگ استفاده می شوند.
هزینه طراحی و سخت افزار آن کم است. هزینه طراحی و سخت افزار آن بالاست.
تعویض آن آسان است. تعویض آن چنان آسان نیست.
این با تکنولوژی CMOS ساخته شده است که برای کارکردن به انرژی کمتری نیاز دارد. مصرف برق آن زیاد است زیرا باید کل سیستم را کنترل کند.
از پورت های CPU، RAM، ROM، I/O تشکیل شده است. این شامل درگاه های RAM، ROM، I/O نیست. از پین های خود برای اتصال به دستگاه های جانبی استفاده می کند.

عناصر یک میکروکنترلر

یک میکروکنترلر از یک واحد پردازش مرکزی (CPU)، حافظه غیرفرار، حافظه فرار، تجهیزات جانبی و مدار پشتیبانی تشکیل شده است.

واحد پردازش مرکزی (CPU)

CPU عملیات حسابی را انجام می دهد، جریان داده ها را مدیریت می کند و سیگنال های کنترلی را مطابق با توالی دستورالعمل های ایجاد شده توسط برنامه نویس تولید می کند. مدار بسیار پیچیده مورد نیاز برای عملکرد CPU برای طراح قابل مشاهده نیست. در واقع، به لطف محیط های توسعه یکپارچه و زبان های سطح بالا مانند C، نوشتن کد برای میکروکنترلرها اغلب یک کار نسبتاً ساده است.

حافظه (Memory)

حافظه غیرفرار برای ذخیره برنامه میکروکنترلر استفاده می‌شود، به عنوان مثال، فهرست (اغلب بسیار طولانی) دستورالعمل‌های زبان ماشین که به CPU می‌گوید دقیقاً چه کاری انجام دهد. شما معمولاً کلمهFlash که به شکل خاصی از ذخیره سازی داده های غیرفرار اشاره دارد را به جای “حافظه غیرفرار” خواهید دید.

حافظه فرار(RAM) برای ذخیره سازی موقت داده ها استفاده می شود. این داده ها با قطع برق میکروکنترلر از بین می روند. ثبات‌های داخلی نیز ذخیره‌سازی موقت داده‌ها را فراهم می‌کنند، اما ما آن ها را به عنوان یک بلوک عملکردی جداگانه در نظر نمی‌گیریم زیرا در CPU یکپارچه شده‌اند.

لوازم جانبی

ما از کلمه “لوازم جانبی” برای توصیف ماژول های سخت افزاری استفاده می کنیم که به میکروکنترلر کمک می کند تا با سیستم خارجی تعامل داشته باشد. موارد زیر دسته بندی های مختلف لوازم جانبی را مشخص کرده و نمونه هایی را ارائه می دهند.

مبدل های داده: مبدل آنالوگ به دیجیتال، مبدل دیجیتال به آنالوگ، ژنراتور ولتاژ مرجع

تولید کلاک: نوسان ساز داخلی، مدار درایو کریستالی، حلقه قفل فاز

زمان بندی: تایمر همه منظوره، ساعت بیدرنگ، شمارنده رویداد خارجی، پالس با مدولاسیون

پردازش سیگنال آنالوگ: تقویت کننده عملیاتی، مقایسه کننده آنالوگ

ورودی/خروجی: پورت های I/O همان چیزی است که میکروکنترلر برای اتصال به برنامه های کاربردی دنیای واقعی استفاده می کند. ورودی‌ها تغییراتی را در دنیای واقعی دریافت می‌کنند، از سنجش دما، تا حسگر حرکت، تا فشار دادن دکمه‌ها و بسیاری موارد دیگر. سپس ورودی به CPU می رود و تصمیم می گیرد که با آن اطلاعات چه کاری انجام دهد. هنگامی که زمان انجام یک فرمان خاص بر اساس مقدار مشخصی از ورودی فرا می رسد، سیگنالی به درگاه های خروجی ارسال می کند، جایی که می تواند از خاموش شدن یک چراغ LED ساده گرفته تا راه اندازی یک موتور برای یک قسمت خاص و بسیاری موارد دیگر را شامل شود. شکل زیر برخی از اجزای ورودی و خروجی رایج را نشان می دهد.

ورودی/خروجی میکروکنترلر

ارتباط سریال: UART، SPI، I2C، USB

مدار پشتیبانی

میکروکنترلرها انواع بلوک های کاربردی را در خود جای داده اند که نمی توان آنها را به عنوان تجهیزات جانبی طبقه بندی کرد زیرا هدف اصلی آنها کنترل، نظارت یا برقراری ارتباط با اجزای خارجی نیست. با این حال، آنها بسیار مهم هستند – از عملکرد داخلی دستگاه پشتیبانی می کنند، پیاده سازی را ساده می کنند و روند توسعه را بهبود می بخشند.

 • مدار اشکال زدایی (دیباگ): به طراح اجازه می دهد تا هنگام اجرای دستورالعمل ها، میکروکنترلر را به دقت کنترل کند. این یک روش مهم و گاهی ضروری برای ردیابی اشکالات و بهینه سازی عملکرد سیستم عامل است.
 • وقفه ها: یک جنبه بسیار ارزشمند از عملکرد میکروکنترلر هستند. وقفه‌ها توسط رویدادهای مبتنی بر سخت‌افزار خارجی یا داخلی ایجاد می‌شوند و باعث می‌شوند پردازشگر با اجرای گروهی خاص از دستورالعمل‌ها، بلافاصله به این رویدادها پاسخ دهد.
 • ماژول تولید کلاک: یک ماژول تولید کلاک را می‌توان به عنوان یک دستگاه جانبی در نظر گرفت اگر قصد تولید سیگنال‌هایی را داشته باشد که در خارج از تراشه استفاده می‌شوند، اما در بسیاری از موارد هدف اصلی نوسان‌گر داخلی میکروکنترلر، ارائه سیگنال ساعت برای CPU و تجهیزات جانبی است. اسیلاتورهای داخلی اغلب دقت کمی دارند، اما در کاربردهایی که می‌توانند این دقت کم را تحمل کنند، روشی مناسب و مؤثر برای ساده‌سازی طراحی و صرفه‌جویی در فضای برد هستند.
 • میکروکنترلرها می توانند انواع مختلفی از مدارهای منبع تغذیه را در خود جای دهند. رگولاتورهای ولتاژ یکپارچه امکان تولید ولتاژهای تغذیه مورد نیاز روی تراشه را فراهم می‌کنند، ماژول‌های مدیریت انرژی می‌توانند برای کاهش قابل توجه مصرف جریان دستگاه در حالت‌های غیرفعال مورد استفاده قرار گیرند، و ماژول‌های سرپرست می‌توانند پردازنده را در حالت تنظیم مجدد پایدار زمانی که ولتاژ منبع تغذیه نیست، قرار دهند. به اندازه کافی بالا برای اطمینان از عملکرد قابل اعتماد.

انواع میکروکنترلرها

میکروکنترلرها بر اساس حافظه، معماری، بیت ها و مجموعه دستورالعمل ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. در زیر لیستی از انواع آنها آمده است.

انواع میکروکنترلر براساس بیت

میکروکنترلر 8 بیتی – این نوع میکروکنترلر برای اجرای عملیات حسابی و منطقی مانند جمع، تفریق، تقسیم ضرب و غیره استفاده می شود. به عنوان مثال، 8031 ​​و 8051 اینتل میکروکنترلرهای 8 بیتی هستند.

میکروکنترلر 16 بیتی – این نوع میکروکنترلر برای انجام عملیات حسابی و منطقی در مواردی که به دقت و عملکرد بالاتری نیاز است استفاده می شود. به عنوان مثال، Intel 8096 یک میکروکنترلر 16 بیتی است.

میکروکنترلر 32 بیتی – این نوع میکروکنترلر به طور کلی در وسایل کنترل خودکار مانند ماشین های عملیاتی اتوماتیک، لوازم پزشکی و غیره استفاده می شود.

انواع میکروکنترلر براساس حافظه

بر اساس پیکربندی حافظه، میکروکنترلر به دو دسته تقسیم می شود.

میکروکنترلر حافظه خارجی این نوع میکروکنترلرها به گونه ای طراحی شده اند که حافظه برنامه ای روی تراشه ندارند. از این رو به عنوان میکروکنترلر حافظه خارجی نامگذاری شده است. به عنوان مثال: میکروکنترلر اینتل 8031.

میکروکنترلر حافظه جاسازی شده این نوع میکروکنترلر به گونه ای طراحی شده است که میکروکنترلر دارای تمامی برنامه ها و حافظه داده ها، شمارنده ها و تایمرها، وقفه ها، پورت های I/O بر روی تراشه تعبیه شده است. به عنوان مثال: میکروکنترلر اینتل 8051.

انواع میکروکنترلر براساس مجموعه دستورالعمل

بر اساس پیکربندی مجموعه دستورالعمل، میکروکنترلر بیشتر به دو دسته تقسیم می شود.

CISC – CISC مخفف مجموعه دستورات پیچیده کامپیوتر است. این به کاربر اجازه می دهد تا یک دستورالعمل را به عنوان جایگزینی برای بسیاری از دستورالعمل های ساده درج کند.

RISC – RISC مخفف عبارت Reduced Instruction Set Computers است. با کوتاه کردن چرخه ساعت (کلاک) در هر دستورالعمل، زمان عملیاتی را کاهش می دهد.

انواع مختلف میکروکنترلرهای معمولی

میکروکنترلر PIC

PIC مخفف کنترلر رابط جانبی است و بر اساس معماری هاروارد است. این عمدتا برای توسعه سیستم های الکترونیکی تعبیه شده در وسایل نقلیه، رباتیک، دستگاه های پزشکی، ماشین های فروش خودکار، ماشین های اداری و دستگاه های مختلف دیگر استفاده می شود. این نوع میکروکنترلر یک خانواده از میکروکنترلرهای ساخته شده توسط فناوری Microchip است. می توان آن را به راحتی از طریق نرم افزار با استفاده از زبان Assembly، C یا Basic C برای انجام یک کار خاص برنامه ریزی کرد.

میکروکنترلر PIC

اکثر PIC ها دارای نوسان ساز داخلی معمولاً 8 مگاهرتز یا 16 مگاهرتز هستند. آنها در 8 بیت، 16 بیت و آخرین مدل های آنها در یک گذرگاه داده گسترده 32 بیتی موجود هستند. مجموعه دستورالعمل های میکروکنترلرهای PIC از 35 دستورالعمل در MCU های رده پایین تا 80 دستورالعمل در MCU های سطح بالا متفاوت است. عرض مجموعه دستورالعمل برنامه می تواند 12، 14، 16 و 24 بیت باشد. بسته به خانواده و مدل میکروکنترلر PIC متفاوت است. آنها در هر دو بسته بندی SMD دستگاه نصب سطحی بسته داخلی دوگانه با حداقل 6 تا حداکثر 144 پین موجود هستند. به دلیل هزینه کم، مصرف برق کم و سرعت بالا، تقریباً در هر دستگاه الکترونیکی استفاده می شود.

میکروکنترلر 8051

8051 رایج ترین و ارزان ترین میکروکنترلر ساخته شده توسط شرکت اینتل در سال 1981 است. این میکروکنترلر بر اساس معماری CISC هاروارد برای داشتن برنامه ها و حافظه داده جداگانه ساخته شده است. بارزترین ویژگی های میکروکنترلرهای 8051 عبارتند از:

 • یک میکروکنترلر 8 بیتی است که در 40 پین DIPموجود است.
 • دارای 4 کیلوبایت رام قابل برنامه ریزی روی تراشه برای ذخیره کد برنامه.
 • دارای 128 بایت رم روی تراشه برای ذخیره سازی موقت داده ها. با این حال، می توان آن را با استفاده از حافظه خارجی تا 64 کیلوبایت افزایش داد.
 • 32 پایه از 40 پایه آن، پایه های ورودی/خروجی هستند که به چهار پورت 8 بیتی موازی تقسیم می شوند. و هر یک از این بیت ها قابل برنامه ریزی و در دسترس هستند.
 • دارای 2 تایمر / شمارنده 16 بیتی و 2 وقفه خارجی.
 • همچنین ممکن است دارای ویژگی های خاص مختلفی مانند UART، ADC، Op-amp و غیره باشد
 • برنامه 8051 به زبان C نوشته شده است که برای درک میکروکنترلر به زبان اسمبلی تبدیل می شود.

میکروکنترلر 8051

میکروکنترلر 8051 معمولاً در پروژه های الکترونیکی عمدتاً برای اهداف یادگیری استفاده می شود. برای انجام وظایف خاص مانند هشدارهای آتش، سنجش دما، کنترل موتور، خودروها، برنامه های کاربردی حسگر نور و برنامه های کنترل شده RTC استفاده می شود.

میکروکنترلر AVR

AVR مخفف Alf and Vegard’s RISC Processor است. این یک خانواده میکروکنترلر است که توسط Atmel از سال 1996 و میکروچیپ از سال 2016 توسعه یافته است.  در این مقاله، ما میکروکنترلر را به عنوان دستگاهی تعریف کردیم که از یک هسته پردازشگر کوچک و کارآمد همراه با حافظه برنامه، حافظه داده، تجهیزات جانبی و اشکال مختلف مدار پشتیبانی و رفع اشکال تشکیل شده است.

این بر اساس معماری اصلاح شده هاروارد است که فضای ذخیره سازی جداگانه ای را برای برنامه ها و داده ها ارائه می دهد. AVR در مقایسه با میکروکنترلر PIC یا 8051 سرعت بسیار بالایی دارد. میکروکنترلرهای AVR به طور کلی در خانواده های زیر موجود هستند:

 • TinyAVR
 • MegaAVR
 • XMEGAAVR
 • AVR مخصوص
 • AVR- ۳۲ بیتی

رایج ترین میکروکنترلرهای AVR متعلق به خانواده MegaAVR هستند که با نام های ATmega16، ATmega32 و ATmega64 شناخته می شوند. تفاوت بین این میکروکنترلرها فضای ذخیره سازی فلش 16 کیلوبایت، 32 کیلوبایت و 64 کیلوبایت است که با آخرین شماره در نام آنها مشخص می شود.

ویژگی مشترک میکروکنترلرهای AVR ATmega32 عبارتند از:

 • این یک میکروکنترلر 8 بیتی با 40 پین DIP است.
 • تعداد کل پین های ورودی/خروجی 32 عدد است که به چهار پورت 8 بیتی تقسیم می شوند.
 • این فلش رام قابل برنامه ریزی مجدد روی تراشه 32 کیلوبایتی با رم 1 کیلوبایتی برای داده دارد.
 • این شامل 3 تایمر / شمارنده شامل دو تایمر 8 بیتی و یک تایمر 16 بیتی است.
 • یک ADC 10 بیتی با 8 کانال آنالوگ.
 • دارای 4 کانال PWM برای تولید پالس.
 • دارای یک نوسان ساز داخلی 8 مگاهرتز است که می توان آن را کوچک کرد.
 • محبوب ترین AVR مورد استفاده به دلیل سرعت سریع و هزینه کم در بین دانش آموزان و علاقمندان.

ARM مخفف Advanced RISC Machine است و خانواده ای از هسته ریزپردازنده است که در معماری مبتنی بر هاروارد و فون نویمان موجود است. معماری هاروارد دارای باس های جداگانه برای دسترسی به حافظه برنامه(ROM)  و داده (RAM)  است در حالی که معماری فون نویمان از یک حافظه واحد برای هر دو استفاده می کند و در نتیجه سرعت را به خطر می اندازد. اساسا هسته های ARM ریزپردازنده هایی هستند که برای استفاده در تراشه هایی مانند میکروکنترلرها طراحی شده اند.

پردازنده ARM بر اساس معماری RISC است که اجرای سریع دستورالعمل را ارائه می دهد. آنها یک انتخاب محبوب برای استفاده گسترده در دستگاه های الکترونیکی دستی مصرف کننده مانند تلفن های همراه، تبلت ها، پخش کننده های چند رسانه ای و سایر دستگاه های پوشیدنی هستند. انواع مختلفی از پردازنده های ARM وجود دارد که به طور خاص برای اهداف مختلف طراحی شده اند.

  :Cortex-A این پردازنده ها برای سیستم عامل های پیشرفته ساخته شده اند و بهترین عملکرد را ارائه می دهند.

:Cortex-R این پردازنده ها زمان پاسخگویی سریعی دارند بنابراین برای برنامه های بلادرنگ استفاده می شوند.

:Cortex-Mپردازنده Cortex-M به طور خاص برای میکروکنترلرها ساخته شده است:

 • رایج ترین نوع میکروکنترلر ARM، ARM Cortex-M است.
 • این یک خانواده از پردازنده های ARM است که برای میکروکنترلرهای موجود در سرعت های پردازش متفاوت ساخته شده است.
 • پردازنده Cortex M0 (بر اساس معماری فون نویمان) سرعت کم را با هزینه بسیار کم ارائه می دهد که بیشتر در بردهای توسعه استفاده می شود.
 • در حالی که مدل های بهبود یافته ای مانند Cortex-M3 (بر اساس معماری هاروارد) در بردهای معروف Adruino استفاده می شود.
 • این یک پردازندهRISC 32 بیتی است.
 • مصرف انرژی با کارایی بالاتری دارد.

میکروکنترلر RENESAS

RENESAS مخفف Renaissance Semiconductor for Advanced Solutions است و میکروپروسسورها و میکروکنترلرهایی را ارائه می دهد که دارای بهترین ویژگی های عملکردی هستند، علاوه بر مصرف انرژی بسیار کم و بسته بندی فشرده آن. با توجه به در دسترس بودن بزرگترین محدوده ظرفیت حافظه و تعداد پین، آنها در برنامه های مختلف تعبیه شده کنترل پیشرفته خودرو استفاده می شوند. میکروکنترلرهای خانواده RL78 و RX در جایی محبوب هستند که اولی به دلیل ویژگی مصرف انرژی کم استفاده می شود در حالی که دومی به دلیل عملکرد بالا مشهور است. برخی از برجسته ترین ویژگی های میکروکنترلرهای خانواده RENESAS RL78 و RX عبارتند از:

 • آنها بر اساس معماری CISC هاروارد برای ارائه عملکرد بالا هستند.
 • خانواده RL78 در یک میکروکنترلر 8 بیتی و 16 بیتی موجود است در حالی که RX یک میکروکنترلر 32 بیتی است.
 • خانواده RL78 یک میکروکنترلر کم مصرف است در حالی که RX عملکرد و کارایی بالایی دارد.
 • تعداد پین ها برای خانواده RL78 از 20 پین تا 128 پین متغیر است در حالی که میکروکنترلرهای RX در بسته های 48 پین تا 176 پین موجود هستند.
 • حافظه فلش نیز از 16 کیلوبایت تا حداکثر 512 کیلوبایت برای RL78 و 32 کیلوبایت تا 2 مگابایت برای میکروکنترلرهای خانواده RX مقیاس شده است.
 • رم در خانواده RX از 2KB تا 128KB است.

امیدواریم این موضوع به شما ایده بهتری بدهد که میکروکنترلر چیست، و همچنین بینشی در مورد مهمترین بخش های یک میکروکنترلررا به شما ارائه بدهد.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های فنی و مهارتی مانند: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش PLC ، آموزش برنامه نویسی AVR  و … می باشد. جهت ثبت نام در هریک از دوره و یا دریافت مشاوره از کارشناسان آموزشگاه با شماره های : 02191009433 – 02191009433 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960