آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

علت خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر – چرا مانیتور خاموش می شود؟

دسته بندی‌ها
نویسنده: تحریریه فن و کار
علت خاموش شدن ناگهانی مانیتور

علت خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر – چرا مانیتور خاموش می شود؟ عوامل زیادی وجود دارند که می­توانند باعث خاموش شدن گاه به گاه مانیتور بشوند. بعضی از این دلایل به خود مانیتور مربوط می­شوند در حالی که بعضی از آن­ ها مربوط به کامپیوتر هستند. ادامه­ ی این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید که چه چیزهایی می­توانند باعث خاموش شدن خود به خودی مانیتور شوند.

علت خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر – چرا مانیتور خاموش می شود؟

نکته 1: اگر مانیتور روشن می­ماند اما سیگنال آن قطع می­شود (به عبارت دیگر چراغ پاور از سبز به نارنجی تغییر رنگ می­ دهد)، مشکل از کامپیوتر شما است نه خود مانیتور.

نکته 2: اگر کامپیوترتان زمانی که از آن استفاده نمی­کنید خاموش می­شود و سپس با فشردن یک دکمه دوباره روشن می­شود مانیتور شما هیچ مشکلی ندارد و فقط مطابق با قابلیت­ های مدیریت انرژی رفتار می­کند. در این شرایط اگر مایلید گزینه­ ی Screen saver را غیرفعال کنید.

علت خاموش شدن ناگهانی مانیتور

  1. داغ شدن بیش از اندازه­ ی مانیتور

یکی از علت خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر – چرا مانیتور خاموش می شود؟ که مانیتور ممکن است به خاطر آن خاموش شود داغ شدن بیش از حد است. زمانی که مانیتور بیش از اندازه داغ می­شود برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مدار داخلی خود خاموش می­شود.

عواملی که باعث داغ کردن مانیتور می­شوند عبارتند از جمع شدن گرد و غبار، گرمای زیاد محیط یا رطوبت، و یا مسدود شدن دریچه­ هایی که هوا از طریق آن­ها در داخل سیستم به گردش در می­آید.

اگر می­بینید که مانیتور زیاد داغ شده است بهتر است که آن را از برق بکشید و تا خنک شدن کامل آن منتظر بمانید، سپس دوباره از آن استفاده کنید. پس از آن اگر هوای فشرده در دسترس دارید (ضد استاتیک و مخصوص لوازم الکترونیکی) آن را روی مانیتور اسپری کنید تا گرد و غباری که باعث انسداد دریچه­ها شده اند زدوده شوند.

اگر اتاقی که کامپیوتر داخل آن است خیلی گرم است راهی برای خنک کردن آن پیدا کنید، مانند روشن کردن یک پنکه یا کولر. قبل از این که دوباره از مانیتور استفاده کنید اجازه دهید اتاق کمی خنک شود.

اگر هنوز از مانیتورهای قدیمی استفاده می­کنید، جایگزین کردن آن با یک مانیتور صفحه تخت جدید می­تواند مشکل داغ کردن مانیتور در هوای گرم را حل کند.

  1. شل شدن اتصالات

اگر کابل برق محکم به پشت مانیتور متصل نشده باشد ممکن است مانیتور در دریافت برق با مشکل مواجه شود و به صورت ناگهانی خاموش شود. بررسی کنید که سیم برق محکم به پشت مانیتور متصل باشد.

همچنین این احتمال هم وجود دارد که کانکتور برق پشت مانیتور خراب شده باشد و به میزان کافی از سیم برق انرژی دریافت نکند. در این مواقع بهتر است که به جای تعمیر کردن مانیتور آن را تعویض کنید.

قدم بعدی بررسی کردن کابل صفحه نمایش است که تصاویر را از کامپیوتر به مانیتور منتقل می­کند تا روی آن نمایش داده شوند. این سیم از پشت کامپیوتر به پشت مانیتور متصل می­شود بنابراین شما باید هر دو سر سیم را بررسی کنید که محکم به آن­ ها متصل شده باشند.

  1. خراب بودن مانیتور

یکی دیگر از عواملی که منجر به خاموش شدن خود به خود مانیتور می­شود عملکرد نادرست مدار است. اتصالی سیم­ های برق یا خطا در عملکرد مدار می­تواند باعث سیاه شدن صفحه و یا خاموش شدن مانیتور شود.

در این مواقع کاری جز خریدن یک مانیتور جدید از دست شما برنمی­ آید. معمولاً تعمیر کردن مانیتورها کار مقرون به صرفه ­ای نیست زیرا ممکن است هزینه ­ی ناشی از تعمیر آن ­ها بیشتر از هزینه­ ی خرید یک مانیتور جدید شود.

شما می­توانید مانیتور را به یک مرکز تعمیرات ببرید تا مشکل آن را متوجه شود و آن را برایتان تعمیر کند اما به طور کلی پیشنهاد ما خرید یک مانیتور جدید است.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر به صورت کاملا عملی و صفر تا صد در مجتمع فن و کار برگزار می گردد.

  1. وجود مشکل در کارت گرافیک یا مادر برد

اگر مانیتور روشن می­ماند اما سیگنال تصویر آن قطع می­شود به احتمال زیاد در در کارت گرافیک یا مادر برد کامپیوتر مشکلی وجود دارد. اگر کامپیوتر به صورت ناگهانی خاموش می­شود مشکل از داغ کردن یا خراب شدن کارت گرافیک کامپیوتر است.

در این شرایط، ممکن است به روز رسانی کردن درایور کارت گرافیک بتواند مشکل شما را حل کند.  اگر کارت گرافیک شما یک کارت گرافیک شناخته شده و عالی است یا اگر بخشی از مادر برد را تشکیل می­ دهد این احتمال وجود دارد که مشکل از مادر برد باشد.

متورم شدن خازن یا خراب شدن اجزای دیگر مادر برد می­تواند منجر به خاموش شدن خود به خودی کامپیوتر یا مانیتور شود.

  1. از سالم بودن سیم­ های مانیتور مطمئن شوید

اگر سیم برق یا سیم دریافت کننده ­ی تصاویر خم شده یا پیچ خورده باشند (به خصوص در نزدیکی کانکتور) می­توانند سیگنال را دچار اتصال کوتاه کنند و در نهایت صفحه نمایش کاملاً سیاه شود.

در این شرایط شما باید سیم ­های برق و صفحه نمایش را کاملاً از مانیتور و کامپیوتر جدا کنید و سالم بودنشان را بررسی کنید. اگر انتهای سیم ­ها به شدت خمیده یا پیچ خورده است باید آن ­ها را تعویض کنید.

  1. از سالم بودن مانیتور اطمینان حاصل کنید

اگر همه­ ی راه ­های گفته شده را امتحان کردید یعنی از مهمترین عواملی که باعث خاموش شدن صفحه نمایش می­شوند عبور کرده اید. در این شرایط بهتر است مطمئن شوید که کامپیوتر یا کارت گرافیک منشأ مشکل هستند یا خیر.

برای این منظور مانیتور را به یک کامپیوتر سالم دیگر متصل کنید و ببینید که خوب کار می­کند یا خیر. اگر مانیتور روی این کامپیوتر به درستی کار می­کند مشخص می­شود که علت بروز مشکل کارت گرافیک است. در این هنگام باید کارت گرافیک را تعویض کنید و ببینید که مشکل حل می­شود یا خیر.

5/5 - (2 امتیاز)
X بستن
پربازدیدترین مقالات
قطعات smd بکار رفته در موبایل
قطعات بکار رفته در موبایل
قطعات مشترک در انواع کرکره برقی
عملکرد PLC صنعتی
نحوه ی عملکرد PLC صنعتی چگونه است و از چه قطعاتی تشکیل شده؟
تابلو های LED و چلنیوم
مزایای استفاده از تابلو های LED و چلنیوم
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر