آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

ابزار های مورد نیاز شغل مکانیک خودرو

دسته بندی‌ها
نویسنده: تحریریه فن و کار
ابزار های مورد نیاز برای راه اندازی شغل مکانیک خودرو
چکیده:

مهارت‌ های مورد نیاز برای تشخیص و تعمیر خودرو بسیار اهمیت دارند، اما اگر ابزار مناسبی برای کار نداشته باشید، هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. با تجهیز گاراژ خود به بسیاری از ابزار های مقدماتی و پیشرفته، می توانید انواع وسایل نقلیه را عیب یابی و تعمیر کنید و با اکثر مشکلات جزئی تا متوسط و حتی برخی از مشاغل تخصصی مقابله کنید. در این مقاله ای آموزشگاه فن و کار ابزارهای تخصصی

مهارت‌ های مورد نیاز برای تشخیص و تعمیر خودرو بسیار اهمیت دارند، اما اگر ابزار مناسبی برای کار نداشته باشید، هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. با تجهیز گاراژ خود به بسیاری از ابزار های مقدماتی و پیشرفته، می توانید انواع وسایل نقلیه را عیب یابی و تعمیر کنید و با اکثر مشکلات جزئی تا متوسط و حتی برخی از مشاغل تخصصی مقابله کنید.

حل کردن بعضی از مشکلات خودرو مانند تعمیر موتور و گیربکس تا حد زیادی پیچیده است و ممکن است به ابزار های دیگری نیاز داشته باشد. برای کمک به شما برای شروع کار و راه اندازی شغل مکانیک خودرو، ما لیستی از ابزار های ضروری و تخصصی را برای ساخت یک مجموعه ابزار کامل آماده کرده ایم.

ابزار های مورد نیاز برای راه اندازی شغل مکانیک خودرو
ابزار های مورد نیاز برای راه اندازی شغل مکانیک خودرو

ابزار های ضروری و مقدماتی شغل مکانیک خودرو

در قدم اول از راه اندازی تعمیرگاه مکانیکی باید سرمایه خود را صرف خریداری و تهیه ابزار های ضروری و مقدماتی شغل مکانیک خودرو کرده و در ادامه با بالا رفتن درآمد خود نسبت به تهیه تجهیزات پیشرفته اقدام بفرمایید. ابزار های ضروری برای راه اندازی یک کارگاه مکانیک خودرو در ادامه آورده شده است.

 1. آچار
 2. پیچ گوشتی
 3. جغجغه و سوکت
 4. انبردست
 5. آچار تورکس و شش گوش
 6. چکش
 7. جک ماشین
 8. استند جک ماشین
 9. آچار لاستیک
 10. مولتی متر
 11. صابون، خمیر یا مواد شوینده مکانیک
 12. دستکش لاتکس
 13. اسکنر OBD2
 14. آچار فیلتر روغن
 15. تابه تخلیه روغن
 16. ابزار جدا کردن قطعات
 17. چراغ قوه LED
 18. قیف
 19. WD-40
 20. پارچه های تمیز کننده
 21. روان کننده های مکانیکی
 22. تستر ضد یخ
ابزار های ضروری و مقدماتی شغل مکانیک خودرو
ابزار های ضروری و مقدماتی شغل مکانیک خودرو

آچار

در کنار پیچ گوشتی ها، آچار مهم ترین ابزاری است که مکانیک ها در اختیار دارند. پیچ و مهره ها راه اصلی اتصال قطعات خودرو هستند، بنابراین داشتن مجموعه ای از آچار های باز و بسته می تواند به شما کمک کند روی تعداد زیادی از قطعات کار کنید.

مجموعه ای از 8 تا 10 آچار برای شروع کافی است، اما هم چنین باید مطمئن شوید که ابعاد مناسب را خریداری می کنید. آچار ها اینچ و متریک هستند و بسته به نوع وسیله نقلیه ای که روی آن کار می کنید، ممکن است به یک یا هر دو نوع نیاز داشته باشید. در این صورت، مجموعه ای از آچارهای 24 از 1/4 اینچ تا 3/4 اینچ و 6 میلی متر تا 18 میلی متر بهترین انتخاب خواهد بود. حتی می ‌توانید مجموعه‌ ای تهیه کنید که انتهای بسته آن جغجغه ‌دار و کج باشد تا کار روی پیچ‌ ها را آسان ‌تر و سریع ‌تر می‌کند.

آچار
آچار

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی ها ابزاری هستند که نه تنها برای مکانیک های حرفه ای، بلکه حتی برای صاحبان خودرو های معمولی ضروری است. با این حال، خرید یک مجموعه پیچ گوشتی با تنوع نمونه های مختلف در سایز های متفاوت بسیار کمک کننده است.

طول پیچ گوشتی نیز مهم است، زیرا نقاط خاص به شما اجازه نمی دهند از پیچ گوشتی طولانی تری استفاده کنید. هم چنین، اگر در داخل محفظه موتور کار می کنید و نمی خواهید پیچ را گم کنید، پیچ گوشتی با نوک مغناطیسی عالی هستند.

پیچ گوشتی های ضربه ای که گاهی به آن ها پیچ گوشتی های تخریب نیز می گویند اغلب نادیده گرفته می شوند، اما می توانند بسیار مفید باشند. پیچ ‌های ماشین اغلب کثیف یا خورده هستند و یک پیچ گوشتی ضربه‌ ای به شما این امکان را می ‌دهد که با کوبیدن آن به پیچ، اتصال و چسبندگی بهتری داشته باشید.

پیچ گوشتی
پیچ گوشتی

جغجغه و سوکت

یک ست سوکت خوب یکی از ابزار های گران قیمت است، اما یک ست جغجغه و سوکت واقعاً مفید است، حتی اگر تمام آچار های مناسب را داشته باشید. استفاده از جغجغه و سوکت بسیار ساده ‌تر و سریع ‌تر از باز کردن پیچ ‌ها به صورت دستی است، به خصوص اگر موقعیت آن ها فضای زیادی را برای حرکت آچار فراهم نکند.

ست سوکت های حرفه ای حدود 200 قطعه دارد که شامل تکه های پیچ گوشتی مختلف، تعداد زیادی سوکت مختلف و چند سایز جغجغه است. با این حال، اگر بودجه کمی دارید، حتی یک ست 34 تکه هم کمک زیادی به سریع‌ تر و راحت ‌تر کردن کار شما می‌کند.

جغجغه و سوکت
جغجغه و سوکت

انبردست

اغلب اوقات شما یک تکه سیم، پلاستیک یا حتی یک قطعه فلزی خواهید داشت که باید آن را بگیرید و جدا کنید. در این شرایط، انبردست ابزار ارزشمندی خواهد بود که هر مکانیکی باید داشته باشد. تنوع انبردست های موجود در بازار بسیار زیاد می باشد و شما می توانید در اول مسیر راه اندازی شغل خود چند نمونه ضروری آن را تهیه کنید.

اگر احساس می کنید به کل مجموعه نیاز ندارید، حداقل انبر دست خط کش را تهیه کنید زیرا همه کاره ترین گزینه است و می تواند سیم ها را بگیرد، برش دهد و عایق را از روی سیم جدا کند.

انبردست
انبردست

آچار تورکس و شش گوش

پیچ های کلاسیک سر صاف و سر فیلیپس مشکلات عمده ای در جدا شدن و غیر قابل استفاده شدن دارند. به همین دلیل پیچ شش گوش و به دنبال آن پیچ تورکس اختراع شد. مزایای اصلی پیچ شش گوش و تورکس پراکندگی نیرو در 6 یا بیشتر نقطه به جای 2 یا 4 نقطع با پیچ های معمولی است.

پیچ ‌های Torx و شش گوش را در قسمت های مختلفی از خودرو پیدا خواهید کرد که بیشتر قطعات داخلی را نگه می‌ دارند، اما چراغ ‌های جلو و برخی از اجزای کوچک‌ تر را نیز نگه می ‌دارند. به همین دلیل، داشتن یک مجموعه آچار تورکس و شش گوش خوب ایده خوبی است.

آچار تورکس و شش گوش
آچار تورکس و شش گوش

چکش

چکش ابزاری است که تقریبا زیاد مورد نیاز نیست، اما همیشه مفید است. برای یک مکانیک، چکش یک ابزار ضروری است، به ویژه هنگام کار بر روی سیستم تعلیق، زیرا جدا کردن بازو های کنترل نیاز به نیروی زیادی دارد. چکش لاستیکی نیز می تواند بسیار مفید باشد، زیرا مانند چکش معمولی نیازی به تماس فلز با فلز و آسیب احتمالی ندارید.

چکش
چکش

جک ماشین

جک ماشینی که در پشت صندوق عقب خود دارید ممکن است برای ماشین شما کافی باشد، اما مطمئناً برای کار بر روی انواع وسایل نقلیه کافی نیست. در حالت ایده ‌آل، به عنوان یک مکانیک، یک جک آسانسور دریافت می ‌کنید که به شما امکان می ‌دهد کابین را بالا بیاورید و راحت‌ تر روی آن کار کنید.

با این حال، این آسانسور ها هزاران دلار هزینه دارند، بنابراین ما باید به جک معمولی با ظرفیت حدودی 3 تن بسنده کنیم. این جک به شما این امکان را می‌ دهد تا با خیال راحت اتومبیل ‌ها، شاسی ‌بلند ها و کامیون‌ ها را بالا ببرید و آن را به بخشی ارزشمند از مجموعه ابزار شما تبدیل کنید.

جک ماشین
جک ماشین

استند جک ماشین

جک ماشین به شما اجازه می دهد تا وسیله نقلیه را بالا بیاورید، اما تحت هیچ شرایطی بدون ایمن کردن مناسب، زیر آن قرار نگیرید. در این موقعیت است که استند جک ماشین ها وارد می ‌شوند. یک جفت از این جک‌ ها می‌توانند جلو یا عقب خودرو را بلند و ثابت نگه دارند. آن ها رتبه بندی وزن متفاوتی دارند، اما استند جک با پایه های با کیفیت می توانند تا 6 تن را بدون مشکل تحمل کنند، که بیشتر از وزن هر وسیله نقلیه سواری است.

استند جک ماشین
استند جک ماشین

آچار لاستیک

یکی دیگر از ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک تعمیرگاه مکانیکی، آچار لاستیک است. آچار لاستیک استاندارد به گونه ای فشرده ساخته شده است، اما در ایجاد اهرم یا حفظ چسبندگی روی مهره های گیره چرخ عالی نیست.

می‌توانید آن را با کشیدن یک لوله بلند روی شفت و افزایش طول آن گسترش دهید، اما می‌ توانید ابزار راحت‌ تر و مؤثر تری را در یک آچار بلند شده دریافت کنید.

آچار لاستیک
آچار لاستیک

مولتی متر

خودرو ها از تجهیزات و قطعات الکترونیکی متعددی تشکیل شده اند که ممکن است به علل مختلفی خراب شده و برق خودرو را با مشکل مواجه کنند. مولتی متر ابزاری ضروری برای شناسایی هر گونه مشکل مرتبط با برق است.

این ابزار ارزان قیمت به شما امکان می دهد فیوز ها، رله ها، باتری و دینام، شارژ در پایه های برق، بلندگو ها و استریو و موارد دیگر را تشخیص دهید. یادگیری نحوه استفاده صحیح از آن به تلاش زیادی نیاز ندارد و مطمئناً به بخشی ضروری از جعبه ابزار شما تبدیل خواهد شد.

مولتی متر
مولتی متر

صابون، خمیر یا مواد شوینده مکانیک

هنگامی که روی روغن موتور و گریس کار می کنید، صابون، خمیر یا مواد شوینده مکانیک یک ابزار ضروری است. صابون معمولی به اندازه کافی خوب عمل نمی کند تا روغن خشک شده از دستان شما خارج شود و به یک محلول سنگین نیاز دارید. در حالت ایده‌ آل، شما باید دستکش لاتکس بپوشید، اما بیشتر ما از دستکش‌ های لاتکس اجتناب می ‌کنیم، زیرا دست‌ ها را به ‌طور نا خوشایندی گرم می ‌کنند.

صابون، خمیر یا مواد شوینده مکانیک
صابون، خمیر یا مواد شوینده مکانیک

دستکش لاتکس

دستکش ‌ها در بین مکانیک‌ ها خیلی محبوب نیستند، زیرا دست‌ ها را داغ و عرق می‌ کنند، اما اگر نمی ‌خواهید زیر ناخن ‌هایتان کثیف باشد، باید یک جفت آن را بپوشید. دستکش های یک بار مصرف لاتکس ارزان ترین و راحت ترین گزینه هستند. دستکش لاتکس نازک مانع توانایی شما برای کار دقیق نمی شود، بنابراین می توانید تقریباً برای هر کاری از آن ها استفاده کنید.

دستکش لاتکس
دستکش لاتکس

اسکنر OBD2

اسکنر های OBD2 در اشکال و اندازه‌ های مختلفی تولید می ‌شوند، اما حتی یک اسکنر اولیه نیز به اندازه ‌ای خوب است که به شما ایده روشنی از مشکل خودرو بدهد. پیشرفت ‌های الکترونیکی امکان ساخت رایانه ‌های خودرویی بسیار بهتری را فراهم کرده است که در ترکیب با تعداد زیادی سنسور برای ارزیابی وضعیت خودرو کار می ‌کنند. اگر مشکلی پیش بیاید، سیستم از طریق یک کد خطا به راننده هشدار می دهد. با یک اسکنر OBD2 مناسب، می ‌توانید به راحتی کد خطا، یادآوری‌ های سرویس و سایر اعلان‌ های داشبورد را بخوانید و پاک کنید تا کار موفق را تمام کنید.

اسکنر OBD2
اسکنر OBD2

آچار فیلتر روغن

آچار فیلتر روغن ابزاری است که فقط برای یک کار مناسب است، اما با توجه به این که چقدر تعویض روغن مکرر است، به راحتی می توان فهمید که چرا ضروری است. آج‌ های فیلتر اغلب با گذشت زمان سخت ‌تر می ‌شوند و نیرویی که می‌ توانید با دست اعمال کنید برای نصب یا برداشتن آن کافی نیست. آچار فیلتر روغن کشش مناسب روی فیلتر را بسیار آسان می کند و اطمینان حاصل می کند که روغن بعد از سرویس نریزد.

آچار فیلتر روغن
آچار فیلتر روغن

تابه تخلیه روغن

یکی از کار هایی که به طور معمول در مکانیکی ها انجام می شود، تعوض روغن می باشد. هر زمان که در حال تعویض مایع هستید، باید تمام روغن قدیمی را بگیرید و با خیال راحت آن را دور بریزید. تابه تخلیه روغن نه تنها برای گرفتن روغن قدیمی خوب است، بلکه برای مایع خنک کننده، گیربکس یا مایع برف پاک کن نیز مناسب است.

به هر حال باید آشفتگی را تمیز کنید و پیروی نکردن از قانون به سرعت شما را جریمه می کند. بنابراین سرمایه گذاری در تابه تخلیه روغن راهی بسیار ارزان برای جلوگیری از وارد شدن صدمات جبران ناپذیر به موتور خودرو است. این گزینه بهتر از سطل است زیرا از ریختن آن جلوگیری می کند و انتقال مایع قدیمی را به ظروف برای بازیافت آسان تر می کند.

تابه تخلیه روغن
تابه تخلیه روغن

ابزار جدا کردن قطعات

بسیاری از مکانیک‌ ها ارزش ابزار های جدا کردن قطعات را نمی دانند و کار را با چاقو، چاقوی جراحی و پیچ ‌گوشتی انجام می‌دهند و در حین کار لکه ‌ها، آثار و پلاستیک اضافه را بر جای می ‌گذارند. اگر می‌ خواهید پانل‌ های در یا داشبورد را جدا کنید و هم چنین به هر پیچ پوشیده یا مخفی بدون آسیب رساندن به وسیله نقلیه دسترسی پیدا کنید، ابزار جدا کردن قطعات ضروری هستند.

ابزار جدا کردن قطعات
ابزار جدا کردن قطعات

چراغ قوه LED

کار بر روی خودرو بدون لامپ به سرعت به یک چالش تبدیل می‌ شود، زیرا حتی در روشن ‌ترین زمان روز، محل موتور هم چنان تاریک خواهد بود و عیب یابی خودرو و تعمیر قطعات معیوب نیاز به فضا و نور کافی دارد. شما می توانید از چراغ قوه های LED دار در سایز های مختلف استفاده نمایید.

چراغ کار با پایه مغناطیسی برای مکانیک خودرو ایده آل است، زیرا می تواند تقریباً به هر سطحی از وسیله نقلیه متصل شود. چراغ جلو نیز یک گزینه عالی است، زیرا همیشه نور را به ناحیه ای که به آن نگاه می کنید می تاباند.

چراغ قوه LED
چراغ قوه LED

قیف

قیف ابزار واضحی است که به عنوان مکانیک برای تعدادی از مشاغل به آن نیاز دارید. در صورت استفاده از قیف، ریختن بنزین یا گازوئیل در باک برای تست درایو بسیار آسان ‌تر خواهد بود و همیشه هنگام کار با مایع خنک ‌کننده مفید است.

قیف
قیف

WD-40

WD-40 برای یک مکانیک همان چیزی است که روغن زیتون برای یک سرآشپز است. اسپری ضروری برای هر کارشناس، WD-40 چربی، کثیفی، چسب و سایر رسوبات را از بین می برد. هم چنین می تواند به عنوان یک بازدارنده خوردگی و استخراج کننده رطوبت عمل کند. می توانید آن را با یک نی هوشمند تهیه کنید یا آن را با گالن خریداری کنید. WD-40 گران نیست.

WD-40
WD-40

پارچه های تمیز کننده

شغل مکانیک خودرو تمیز نیست و اگر به فکر کار روی وسیله نقلیه هستید، بهتر است مقدار زیادی پارچه نظافتی تهیه کنید. تمیز کردن دست ها یک کاربرد واضح است، اما باید لکه های روغن و قطعات کثیف را نیز تمیز کنید و از رنگ ماشین در برابر لکه های چربی محافظت کنید. پارچه ‌های آشپزخانه می ‌توانند این کار را انجام دهند، اما معمولاً الیاف را روی قطعات می ‌ریزند و باقی می ‌گذارند، به همین دلیل بهتر است از حوله‌ های مکانیکی استفاده کنید.

پارچه های تمیز کننده
پارچه های تمیز کننده

روان کننده های مکانیکی

روان کننده های مکانیکی به شما کمک نمی کنند که در بار اول پیچ و مهره ها را جدا کنید، اما دفعه بعد که مجبور به کار روی همان پیچ و مهره شدید، باز کردن پیچ و مهره ها را آسان می کند.

این محصول به طور موثر به عنوان روان کننده گریس عمل می کند و کاربرد های گسترده ای دارد. تنها چیزی که باید از آن اجتناب کنید قرار دادن آن بر روی پیچ هایی است که با روغن و سایر مایعات در تماس هستند، زیرا ممکن است باعث آلودگی آن شود.

روان کننده های مکانیکی
روان کننده های مکانیکی

تستر ضد یخ

تستر ضد یخ به شما این امکان را می دهد که نسبت آب به خنک کننده را بسنجید و بررسی کنید که آیا مخلوط نیاز به تنظیم یا تعویض کامل دارد. استفاده از آن ساده است و می‌توان آن را به‌ طور نامحدود استفاده کرد، بنابراین قویاً توصیه می‌ شود یک نمونه با کیفیت را برای تکمیل مجموعه ابزار های اصلی خود انتخاب کنید.

تستر ضد یخ
تستر ضد یخ

ابزار های پیشرفته شغل مکانیک خودرو

اگر می خواهید مکانیک خودرو را به طور حرفه ای انجام دهید، باید عیب یابی، تعمیر و تعویض قطعات معیوب را به وسیله تجهیزات پیشرفته شغل مکانیکی خودرو انجام دهید. در ادامه ابزار ها و تجهیزات پیشرفته شغل مکانیک خودرو معرفی شده است.

 1. آچار گشتاور
 2. پمپ وکیوم AC
 3. دریل شارژی
 4. آچار ضربه ای
 5. ابزار جوشکاری
 6. کیت بلبرینگ چرخ
 7. ابزار تشخیص خودرو
 8. بسته تقویت کننده باتری
 9. پایه نگهدارنده قطعات خودرو
 10. روکش صندلی
 11. نوار شکن
 12. پیچ گوشتی شارژی
 13. کمپرسور هوا
 14. صیقل دهنده زاویه ای
 15. کیت قرقره
 16. تستر تراکم سیلندر
 17. شارژر باتری ماشین
 18. بالابر موتور
 19. محصولات پاک کننده
 20. تشک پوشش گلگیر

آچار گشتاور

از نظر فنی، تقریباً هر پیچ و مهره روی یک وسیله نقلیه باید به درستی گشتاور شود، اما بیشتر اوقات ما می ‌توانیم فقط با دست سفت کنیم. با این حال، پیچ و مهره های زیادی وجود دارند که به گشتاور خاصی نیاز دارند، به خصوص آن هایی که موتور را در کنار هم نگه می دارند. آچار های گشتاور به شما امکان می دهند کشش دقیق را بدست آورید و از تاب برداشتن واشر ها یا باقی ماندن نقاط ضعیف در سیستم جلوگیری کنید.

آچار گشتاور
آچار گشتاور

پمپ وکیوم AC

پمپ وکیوم AC یا همان کیت خنک کننده تهویه مطبوع با همه چیز هایی که برای تخلیه، پر کردن و حتی تبدیل سیستم تهویه مطبوع از R12 قدیمی به استاندارد های مبرد مدرن نیاز دارید، ارائه می شود. کار بر روی تهویه مطبوع آسان نیست و نیاز به کنترل دقیق مبرد دارد. اجازه دادن به آن در هوا خطرناک است و جریمه شدیدی را به همراه دارد، بنابراین اگر قصد دارید روی AC کار کنید، پمپ خلاء هوای مناسب را تهیه کنید.

پمپ وکیوم AC
پمپ وکیوم AC

دریل شارژی

تعجب آور است که هر چند وقت یک بار مکانیک ها باید در حین کار روی یک ماشین دست به دریل برقی بزنند، حتی اگر هرگز نیازی به سوراخ های واقعی وجود نداشته باشد. این دریل شارژی می تواند برای ایجاد سوراخ های جدید در صفحه لغزنده برای اتصال مجدد آن به موتور و هم چنین برای سوراخ کردن پیچ های مسدود شده مفید باشد. پیچ‌ های بازوی تعلیق و کنترل اغلب به حدی گیر می‌ کنند که برداشتن آن ها غیر ممکن است، بنابراین باید آن ها را سوراخ کرده و از بین ببرید تا قطعه آزاد شود.

دریل شارژی
دریل شارژی

آچار ضربه ای

آچار ضربه ای یک ابزار تخصصی است که عمدتاً برای باز کردن پیچ مهره های گیره چرخ استفاده می شود. با استفاده از ابزار های دستی، تعویض چرخ نیازمند تلاش و زمان زیادی است، اما آچار ضربه ای زمان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و این امکان را فراهم می کند که پیچ ها را حداقل دو برابر سریع تر باز کنید.

آچار ضربه ای
آچار ضربه ای

ابزار جوشکاری

ابزار های پیشرفته برای کار های تخصصی تر ساخته شده اند و ابزار جوشکاری یکی از مهم ترین آن ها است. هنگامی که روی خودرو های قدیمی کار می کنید، قطعات همیشه در حالت عالی نیستند و یافتن جایگزین می تواند دشوار باشد. جوش نقطه ای چند قطعه با ابزار جوشکاری باید برای پایدار نگه داشتن آن ها برای مدت طولانی کافی باشد، به علاوه به شما امکان می دهد آویز ها، تکیه گاه ها و اجزای موقتی برای تطبیق قطعات قدیمی ایجاد کنید.

ابزار جوشکاری
ابزار جوشکاری

کیت بلبرینگ چرخ

یکی از وظایف تکنسین هیا تعمیر خودرو، عوض کردن تعداد زیادی بلبرینگ چرخ‌ ها می باشد و هیچ چیزبه جز یک کیت بلبرینگ چرخ این کار را آسان ‌تر نمی ‌کند. این کیت جایگزین چکش قدیمی شما می شود و روش دقیق تر و موفق تری را برای کار بر روی بلبرینگ چرخ به شما ارائه می دهد.

کیت بلبرینگ چرخ
کیت بلبرینگ چرخ

ابزار تشخیص خودرو

مهم ترین مرحله در تعمیر خودرو، پیدا کردن مشکل به وجود آمده و عیب یابی می باشد. استفاده از ابزار های پیشرفته تشخیص خودرو در این مرحله ضرورت پیدا می کند. اسکنر OBD2 ابزار خوبی در هنگام راه اندازی است، اما زمانی که بودجه کافی داشتید، باید روی یک اسکنر پیشرفته سرمایه گذاری کنید.

اینجاست که ابزار های تشخیص خودرو وارد عمل می شوند. این ها اطلاعات دقیق تری در مورد مسائلی که وسیله نقلیه با آن مواجه است را ارائه می دهد و با طیف وسیع تری از مارک ها و مدل ها کار می کند.

ابزار تشخیص خودرو
ابزار تشخیص خودرو

بسته تقویت کننده باتری

همان طور که می دانید باتری خودرو یکی از مهم ترین اجزای خودرو می باشد که ممکن است به دلایل مختلفی معیوب شده و باعث از کار افتادن خودرو شود. در حالی که شارژر باتری مدت زیادی طول می کشد تا دوباره باتری را پر کند، یک بسته تقویت کننده باتری می تواند خودرو را در عرض چند ثانیه به حرکت درآورد.

تنها نقطه ضعف این است که ماشین باید به کار خود ادامه دهد تا دینام بتواند باتری را شارژ کند. به همین دلیل ایده خوبی است که هم شارژر باتری و هم یک بسته تقویت کننده داشته باشید و از آن ها در موقعیت های مختلف استفاده کنید.

بسته تقویت کننده باتری
بسته تقویت کننده باتری

پایه نگهدارنده قطعات خودرو

درست مانند بالابر موتور، اگر روی قطعات بزرگ کار می کنید، پایه نگهدارنده قطعات خودرو ابزار ضروری است. این وسیله این امکان را به شما می دهد تا در حین بیرون کشیدن موتور و تعمیر آن، از یک قطعه مانند گیربکس پشتیبانی کنید.

پایه نگهدارنده قطعات خودرو
پایه نگهدارنده قطعات خودرو

روکش صندلی

کار بر روی وسایل نقلیه کار تمیزی نیست، با این حال همه ما سعی می کنیم فضای داخلی را تمیز نگه داریم، انگار که خانه ماست. یک مکانیک باید بین نمای بیرونی کثیف و فضای داخلی تمیز کار کند و تنها راه برایجلوگیری از کثیف شدن صندلی‌ های ماشین، تهیه روکش صندلی یکبار مصرف است.

روکش صندلی
روکش صندلی

نوار شکن

نوار شکن را باید یک ابزار ضروری برای هر مکانیک در نظر گرفت، اما برای جلوگیری از پر شدن بیش از حد لیست ابزار اصلی، در میان مهم ترین ابزار های پیشرفته قرار داده شده است.

مانند آن هایی که قرقره ها را نگه می دارند، برخی از گیره های خودکار خود سفت می شوند، به این معنی که دائماً در حال پیچیدن هستند و شل شدن آن ها بسیار دشوار است. یک آچار ساده ضامن دار معمولی ممکن است به سرعت بشکند در حالی که در این مواقع، به یک نوار شکن بلند نیاز دارید تا نیروی اضافی برای شکستن پیچ و مهره اعمال شود.

نوار شکن
نوار شکن

پیچ گوشتی شارژی

هنگامی که بر روی خودرو کار می کنید و باید تعمیرات را تا حد امکان به بهترین شکل ممکن به پایان برسانید، سرمایه گذاری روی چند ابزار برقی می تواند در طولانی مدت در زمان شما صرفه جویی کند.

پیچ گوشتی شارژی یکی از ابزار های برقی بسیار کاربردی است و حتی می توان از آن برای بازکردن پیچ و مهره های سوکت استفاده کرد. این قطعاً باید یکی از اولین ابزار های برقی باشد که به همراه مته شارژی مورد استفاده قرار می گیرد.

پیچ گوشتی شارژی
پیچ گوشتی شارژی

کمپرسور هوا

کمپرسور هوا مسلماً یک ابزار ضروری است، اما به دلیل اندازه و هزینه آن، تصمیم گرفتیم آن را در بخش پیشرفته ‌تر قرار دهیم. باد کردن لاستیک ها یک کاربرد واضح برای کمپرسور هوا است، اما می تواند به عنوان پاک کننده قطعات نیز عمل کند و ابزار های برقی خاصی مانند آچار ضربه ای را تامین کند.

کمپرسور هوا
کمپرسور هوا

صیقل دهنده زاویه ای

صیقل دهنده زاویه ای ابزار دیگری است که ممکن است لزوماً برای یک مکانیک معمولی به آن نیاز نداشته باشید، اما مطمئناً می تواند مفید باشد. با این وسیله می توانید قطعات را تمیز و صیقل دهید، قطعات فلزی را به شکلی درآورید و پیچ و مهره های سرسختی را که به طور معمول قابل جدا شدن نیستند، برش دهید.

صیقل دهنده زاویه ای
صیقل دهنده زاویه ای

کیت قرقره

اگر قصد دارید دینام، کمپرسور AC یا هر یک از قطعات دیگری که توسط تسمه تغذیه می شوند را تعمیر کنید، کیت حذف قرقره ضروری است. به طور کلی، برداشتن قرقره ها بدون این ابزار امکان پذیر نیست، حتی اگر از نیروی زیادی استفاده کنید بیشتر از یک کار موفق منجر به آسیب می شود. به همین دلیل است که هر مکانیکی باید یکی از این کیت ها را داشته باشد.

کیت قرقره
کیت قرقره

تستر تراکم سیلندر

خودرو های قدیمی بسیار مستعد تراکم سیلندر هستند و مهم است که بتوانید مشکل را به درستی تشخیص دهید. کیت تست تراکم سیلندر را می توان بر روی انواع موتور های بنزینی برای اندازه گیری دقیق تراکم هر سیلندر استفاده کرد و شما را به تشخیص مشکل خودرو نزدیک تر کرد.

تستر تراکم سیلندر
تستر تراکم سیلندر

شارژر باتری ماشین

چه یک مکانیک حرفه ای باشید یا فقط صاحب یک وسیله نقلیه هستید، شارژر باتری ماشین ابزار بسیار مفیدی است. این ابزار می تواند مقدار قابل توجهی از پول نقد را که در غیر این صورت به سرویس بکسل یا حتی باتری جدید می رود، صرفه جویی کند. روشن گذاشتن چراغ یا رادیو در طول شب باعث تخلیه باتری می شود، اما هم چنان می توان آن را شارژ کرد و یکی از این شارژر ها می تواند به شما کمک کند تا آن را به حالت اولیه بازگردانید.

شارژر باتری ماشین
شارژر باتری ماشین

بالابر موتور

بالابر موتور ابزاری برای کار های بزرگ است که در آن موتور باید از محفظه موتور خارج شود. استفاده از آن نه ارزان است و نه آسان، اما برای مکانیک هایی که قصد دارند با مشکلات شدید تر موتور و گیربکس مقابله کنند، یک ضرورت است.

بالابر موتور
بالابر موتور

محصولات پاک کننده

حتی اگر این کار واقعاً برای یک مکانیک نیست، تمیز کردن ماشین یا حداقل آشفتگی ‌ای که ایجاد کرده ‌اید، تأثیر خوبی روی مشتری می‌ گذارد. محصولات پاک کننده ماشین را از طریق یک مجموعه وسیع تهیه کرده و همه چیز هایی را که برای تمیز و براق شدن یک ماشین نیاز دارید به کار بگیرید. برای خلاص شدن از شر چربی و لکه‌ های روغن موتور که ممکن است در حین کار ایجاد کنید از این وسیله های با کیفیت استفاده نمایید.

محصولات پاک کننده
محصولات پاک کننده

تشک پوشش گلگیر خودرو

تشک های پوشش گلگیر به نوعی مانند پوشش هایی هستند که توسط جراحان برای جداسازی ناحیه عمل استفاده می شود. برای یک مکانیک، تکیه بر گلگیر ها و جلو بندی امری مسلم است، اما باقی ماندن لکه های روغن روی رنگ خودرو غیر قابل قبول است. روکش‌ های صندلی گلگیر ماشین را تمیز نگه می‌ دارند و در ترکیب با روکش‌ های صندلی، می ‌توانید مطمئن باشید که ماشین مانند روزی که مشتری آن را آورده تمیز می ‌ماند.

تشک پوشش گلگیر خودرو
تشک پوشش گلگیر خودرو
X بستن
پرطرفدارترین دوره‌ها
X بستن
پربازدیدترین مقالات
آشنایی با انواع شغل های مرتبط با برق کاری ساختمان
آشنایی با شغل های مرتبط با برق کاری ساختمان
درآمد و بازار کار شغل صافکاری خودرو
آشنایی با درآمد و بازار کار شغل صافکاری خودرو
شغل plc و روش ‌های کسب درآمد
بازار کار و درآمد شغل پی ال سی در ایران
راهنمای جامع شغل مکانیکی خودرو
راهنمای جامع شغل مکانیکی خودرو
X بستن
دسته بندی مقالات
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر