آموزشگاه فن و کار

علت داغ شدن موتور خودرو

نویسنده: علیرضا سلیمانی
علت داغ شدن موتور خودرو

علت داغ شدن موتور خودرو : موتور خودرو برای ثابت نگه داشتن دمای عملیاتی خود به سیستم خنک کننده خود متکی است. با این حال، ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که سیستم خنک کننده نتواند آنطور که باید عمل کند و در نتیجه منجر به گرم شدن بیش از حد موتور خودرو شود.

علت داغ شدن موتور خودرو
علت داغ شدن موتور خودرو

گرمای بیش از حد موتور نه تنها ماشین شما را از کار می اندازد، بلکه اگر اقدامات درستی برای تعمیر آن انجام ندهید، می ‌تواند باعث آسیب دائمی شود. به همین دلیل است که در این مقاله به شما کمک کنیم بفهمید چه چیزی باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود و در صورت وقوع چه کاری می توانید انجام دهید.

علاوه بر این نوشته، دوره آموزش مکانیک خودرو منبع معتبر و موثق دیگری ست برای علاقه مندان به مباحث خودرو که آموزشگاه فن و کار به صورت تخصصی و عملی برگزار می کند. در این دوره کارآموزان با انواع موضوعات مهم در رابطه با مشکلات و معایب رایج آشنا شده و مهارت تعمیر آن ها را می آموزند.

آموزش مکانیک خودرو

سیستم خنک کننده چه کاری انجام می دهد؟

قبل از این که به دلایلی که چرا موتور شروع به گرم شدن بیش از حد می کند، بپردازیم خوب است بدانید که سیستم خنک کننده موتور چه می کند.

سیستم خنک‌ کننده وظیفه چرخش مایع خنک‌ کننده یا ضد یخ را بر عهده داشته و این مایع خنک کننده را از راه موتور به رادیاتور خودرو منتقل کرده و در نتیجه باعث نگه داشتن دمای کاری استاندارد برای موتور می شود و در نهایت گرما از سیستم داخلی موتور خودرو خارج می شود.

سیستم خنک کننده چه کاری انجام می دهد؟
سیستم خنک کننده چه کاری انجام می دهد؟

اگر وسیله نقلیه شما شروع به گرم شدن بیش از حد کرد چه باید کرد؟

اگر متوجه شدید که چراغ هشدار دمای موتور شما روشن است یا دود از جلوی ماشین شما می آید، به احتمال زیاد موتور شما بیش از حد گرم شده است. برای کمک به شما در این شرایط، در اینجا چند قدم وجود دارد که می توانید انجام دهید. قبل از توضیحات این قسمت پیشنهاد میکنیم مقاله : علائم خرابی باتری خودرو را هم بخوانید شاید برایتان مفید باشد.

 1. آرام بمانید.
 2. در یک مکان امن توقف کنید و موتور خود را خاموش کنید.
 3. کاپوت را فوراً باز نکنید.
 4. آب اضافه کنید و ماشین خود را چک کنید.
اگر وسیله نقلیه شما شروع به گرم شدن بیش از حد کرد چه باید کرد؟
اگر وسیله نقلیه شما شروع به گرم شدن بیش از حد کرد چه باید کرد؟

آرام بمانید

مهم ترین کاری که باید در زمان داغ شدن بیش از حد ماشین انجام دهید این است که وحشت نکنید. اگر در جاده رانندگی می کنید، ترمز نزنید.

در عوض، به محیط اطراف خود توجه داشته باشید و به آرامی ماشین خود را به کنار جاده بکشید تا بتوانید وضعیت را ارزیابی کنید. در حین انجام این کار تمام اجزای الکتریکی را خاموش کنید تا فشار وارده به موتور اتومبیل به حداقل برسد.

در یک مکان امن توقف کنید و موتور خود را خاموش کنید

اگر چراغ هشدار دمای موتور شما روشن است یا نوک دماسنج در ناحیه قرمز است، به رانندگی ادامه ندهید. رانندگی در حالی که موتور شما بیش از حد گرم می شود می تواند منجر به آسیب بیشتر به موتور شما یا حتی آتش سوزی شود. در عوض، در یک مکان امن توقف کنید.

اگر در نزدیکی کارگاه یا پارکینگی وجود دارد، می توانید به جای پارک کردن در کنار جاده، آنجا پارک کنید. هم چنین موتور و تمام اجزای الکتریکی خود را خاموش کنید زیرا ممکن است باعث وارد شدن فشار بیشتر به موتور شوند.

در یک مکان امن توقف کنید و موتور خود را خاموش کنید.
در یک مکان امن توقف کنید و موتور خود را خاموش کنید.

کاپوت را فوراً باز نکنید

پس از توقف، منتظر بمانید تا موتور خنک شود یا دماسنج به سطح عادی برگردد و سپس اقدام به باز کردن کاپوت کنید. اگر کاپوت را خیلی زود باز کنید، ممکن است خطر سوختن یا صدمه زدن به خود را داشته باشید، زیرا ممکن است بخار یا دود داغ در انتظار خروج باشد.

آب اضافه کنید و ماشین خود را چک کنید

پس از خنک شدن موتور، می توانید به عنوان یک تعمیر موقت آب رادیاتور را پر کنید. این ممکن است فقط برای روشن کردن موتور برای مدت کوتاهی کافی باشد. اگر بعد از خنک شدن موتور می ‌توانید ماشین خود را روشن کنید، فوراً آن را به یک تعمیرگاه مکانیکی نزدیک ببرید. فقط مطمئن شوید که آهسته رانندگی کنید و مراقب دماسنج باشید.

اگر دما دوباره بالا رفت، مجددا اتومبیل را متنوقف کنید و اجازه دهید خنک شود. اگر نمی توانید موتور خود را روشن کنید، یک کامیون یدک کش بگیرید تا ماشین خود را به تعمیرگاه برسانید. با بررسی خودرو توسط یک مکانیک مجرب، می‌ توانید دلیل داغ شدن بیش از حد موتور خود را به درستی شناسایی کنید و قبل از این که به مشکل بزرگ ‌تری تبدیل شود، آن را برطرف کنید.

آب اضافه کنید و ماشین خود را چک کنید.
آب اضافه کنید و ماشین خود را چک کنید.

نشانه های داغ شدن موتور خودرو

در صورت عدم کنترل گرمای موتور، این اتفاق می تواند صدمات جبران ناپذیری به بار آورد. به همین دلیل بسیار مهم است که در صورت مشاهده علائم داغ شدن بیش از حد، خودرو خود را چک کنید. در این جا چند نشانه وجود دارد که باید مراقب آن ها بود: دماسنج موتور روی داشبورد شما از دمای معمولی بالا تر می رود.

برخی از خودرو ها فقط دارای چراغ هشدار دمای موتور هستند که زمانی که دمای موتور بالا تر از حد نرمال باشد روشن می شود. دود سفید یا بخار آب که از محفظه موتور خارج می شود، یکی دیگر از علائم داغ شدن موتور وسیله نقلیه شما می باشد. هم چنین بوی سوختگی تند معمولاً نشانه نشتی روغن موتور است در حالی که نشت مایع خنک کننده رادیاتور معمولا بوی شیرینی دارد.

نشانه های داغ شدن موتور خودرو
نشانه های داغ شدن موتور خودرو

دلایل داغ شدن موتور خودرو

سیستم خنک کننده موتور خودروی شما زمانی که به درستی کار می کند توانایی خنک کردن موتور شما را دارد. با این حال، در صورت بروز مشکل در اجزای موتور یا سیستم خنک کننده موتور، موتور شما ممکن است بیش از حد گرم شود.

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث افزایش دمای موتور از حد معمول شود، مانند معیوب بودن سنسور دمای مایع خنک کننده موتور یا گرفتگی رادیاتور. در اینجا برخی از رایج ترین دلایل گرم شدن بیش از حد موتور آورده شده است.

 1. ترموستات معیوب
 2. فن رادیاتور معیوب
 3. گرفتگی رادیاتور یا کثیف بودن آن
 4. شکستگی پمپ آب
 5. نشتی واشر سر سیلندر
 6. نشتی یا خشک شدن مایع خنک کننده رادیاتور
 7. هوای محبوس شده در سیستم خنک کننده
 8. سنسور دما معیوب
 9. سطح روغن پایین
دلایل داغ شدن موتور خودرو
دلایل داغ شدن موتور خودرو

ترموستات معیوب

عملکرد ترموستات مانند دریچه ای است که مقدار مایع خنک کننده وارد شده به موتور را کنترل می کند. اگر سوپاپ ترموستات آنطور که باید کار نکند، ممکن است موتور شما مایع خنک کننده کافی دریافت نکند که منجر به گرم شدن بیش از حد ماشین شما می شود.

علاوه بر گرمای بیش از حد، علائم ترموستات معیوب شامل نشت مایع خنک کننده در زیر خودرو و نوسانات مکرر دما است. اگر چراغ هشدار دمای موتور شما مکررا روشن و خاموش می شود، بهتر است ترموستات خود را بررسی کنید.

ترموستات معیوب
ترموستات معیوب

فن رادیاتور معیوب

فن رادیاتور موجب دمیدن هوای خنک از طریق پره های رادیاتور شده تا در نهایت مایع خنک کننده در رادیاتور خنک شود. اگر فن رادیاتور معیوب باشد، مایع خنک‌ کننده نمی ‌تواند گرمایی را که از موتور حمل می ‌کند دفع کند و منجر به گرم شدن بیش از حد شود.

از آن جایی که وقتی وسیله نقلیه شما در حالت سکون است، هوای کمتری به داخل رادیاتور جریان می‌ یابد، ممکن است دمای موتور شما در هنگام گیر کردن در ترافیک افزایش یابد. در این جا مشکلات رایجی وجود دارد که می تواند باعث از کار افتادن فن رادیاتور شما شود:

 • سنسور دمای مایع خنک کننده موتور یا رله سنسور معیوب است.
 • مشکلات موتور فن مانند فرسوده بودن برس کربن موتور.
 • آسیب دیدن سیم کش خودرو
 • فیوز آسیب دیده یا شل شده است.

گرفتگی رادیاتور یا کثیف بودن آن

گاهی اوقات زنگ زدگی در لوله های رادیاتور ایجاد شده و رسوب می کند. این در نهایت باعث اختلال در جریان مایع خنک کننده رادیاتور و کاهش توانایی آن در دفع گرما از موتور می شود. در دراز مدت، گرفتگی رادیاتور می تواند منجر به نشت مایع خنک کننده و حتی آسیب رساندن به پمپ آب شود. این مطلب را نیز مطالعه نمایید: علت استارت نخوردن ماشین

علاوه بر خنک کننده، هوا نیز باید آزادانه از طریق پره های رادیاتور گردش کند. هنگامی که باله ها توسط خاک، برگ یا حشرات مسدود می شوند، جریان هوا مسدود می شود. این کار از خنک شدن هوای خنک رادیاتور جلوگیری می کند که منجر به گرم شدن بیش از حد ماشین شما می شود.

شکستگی پمپ آب

پمپ آب باعث می شود مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده حرکت کند تا بتواند گرمای موتور را جذب کند. هنگامی که پمپ آب معیوب باشد، جریان خنک کننده رادیاتور ممکن است مختل شود و منجر به گرم شدن بیش از حد شود.

علاوه بر افزایش دمای موتور، خرابی پمپ آب نیز می تواند باعث نشت مایع خنک کننده شود. یکی از مشکلات رایج پمپ آب خودرو فرسوده بودن پروانه یا شل بودن اتصال بین پروانه و محور پروانه است.

نشتی واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر که بین بلوک موتور و سرسیلندر قرار دادرد؛ فشرده می شود. یکی از عملکرد های کلیدی آن آب بندی بلوک موتور و جلوگیری از مخلوط شدن مایع خنک کننده و روغن موتور با یک دیگر است. نشتی در واشر سر سیلندر می تواند باعث ورود گاز سیلندر به سیستم خنک کننده شود.

سپس این گاز فشار را در سیستم خنک کننده افزایش می دهد که می تواند باعث بیرون راندن مایع خنک کننده شود. در نهایت، مایع خنک کننده ممکن است تخلیه شود و باعث گرم شدن بیش از حد موتور شود.

نشتی یا خشک شدن مایع خنک کننده رادیاتور

بدون مایع خنک کننده کافی در رادیاتور، سیستم خنک کننده قادر به خلاص شدن از گرمای اضافی در موتور نیست. دلایل معمول نشت مایع خنک کننده، خرابی پمپ آب یا نشتی در رادیاتور، شیلنگ رادیاتور یا دو شاخه هسته جلیقه آب است.

اگر نشتی مایع خنک کننده ندارید اما متوجه شدید که سطح مایع خنک کننده شما همیشه پایین است، می تواند به این معنی باشد که مایع خنک کننده شما در حال تبخیر و خشک شدن است. این می تواند ناشی از نشتی واشر سر سیلندر یا درپوش معیوب رادیاتور باشد.

هوای محبوس شده در سیستم خنک کننده

هنگامی که واشر سر سیلندر نتواند گاز سیلندر را خارج کند، حباب های هوا در سیستم خنک کننده ایجاد می شود. با این حال، هنگام پر کردن ناقص رادیاتور یا شستشوی نامناسب مایع خنک‌ کننده، حباب ‌های هوا نیز می ‌توانند به دام بیفتند.

هنگامی که میزان مایع خنک کننده در رادیاتور کم باشد، می تواند باعث تبخیر آب و تولید حباب های هوا شود. اگر با این مشکل مواجه شدید، می توانید ماشین خود را برای تخلیه رادیاتور به تعمیرگاه مکانیکی بفرستید تا تمام هوا خارج شود.

سنسور دما معیوب

در خودرو هایی که دارای فن برقی هستند، حسگر دما هنگامی که مایع خنک‌کننده به دمای خاصی رسید، نیرو را به فن ارسال می‌کند و فن را درگیر می‌کند تا دمای مایع خنک‌کننده را کاهش دهد. اگر این سنسور از کار بیفتد، فن خودرو برق مورد نیاز برای کار را دریافت نمی کند و باعث داغ شدن بیش از حد موتور خودرو می شود.

سنسور دما معیوب
سنسور دما معیوب

سطح روغن پایین

روغن موتور ماشین شما مسئول روغن کاری است و اگر سطح آن خیلی پایین باشد، می تواند باعث ایجاد گرما شود. اگر گرمای اضافی به دلیل عدم روانکاری بیش از حد زیاد باشد، ممکن است مایع خنک کننده دما را به اندازه کافی کاهش ندهد و در نتیجه باعث گرم شدن بیش از حد شود.

سطح روغن پایین
سطح روغن پایین

نکاتی برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو

گرم شدن بیش از حد موتور نشانه یک مشکل جدی است. بررسی‌ های تعمیر و نگهداری منظم به شناسایی مشکلات زود هنگام، قبل از آسیب دائمی به خودروی شما کمک می‌ کند. یادآوری چند نکته سریع در حین رانندگی می تواند به کاهش آسیب دائمی موتور در جاده کمک کند.

 • سطح مایع خنک کننده خودرو خود را به طور مداوم بررسی کنید.
 • یک بطری اضافی ضد یخ جدید و یک بطری آب در صندوق عقب خود نگهداری کنید.
 • هنگام رانندگی، ترموستات خودروی خود را کنترل کنید.
 • در روز های بسیار گرم از تهویه مطبوع خودرو زیاد استفاده نکنید.
 • با شروع گرما در اولین نشانه گرم شدن بیش از حد به خنک شدن موتور کمک کنید.
 • برای به روز ماندن در مورد شستشوی سرویس مایع خنک کننده به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.
 • رادیاتور را بررسی کنید تا ببینید که آیا مسدود شده است یا خیر؟
 • درپوش رادیاتور را بررسی کنید و مطمئن شوید که فنر در درپوش شل نباشد زیرا درپوش شل نمی تواند سطح فشار مناسب را در رادیاتور حفظ کند.
 • تسمه تایم خود را بررسی کنید، زیرا تسمه تایم معیوب می تواند باعث مشکلات زیادی موتور از جمله گرم شدن بیش از حد شود. برخی از نشانه‌ های معیوب بودن تسمه تایم شامل صدا های تیک یا تق تق و هم چنین عملکرد ضعیف موتور است.
نکاتی برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو
نکاتی برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو
4/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960