آموزشگاه فن و کار

ابزار مورد نیاز صافکاری PDR

نویسنده: علیرضا سلیمانی
ابزار مورد نیاز صافکاری PDR

ابزار مورد نیاز صافکاری PDR : صافکاری بدون رنگ (PDR) نوعی روش صافکاری خودرو است که برای وسایل نقلیه با فرورفتگی ‌های جزئی، به ویژه آسیب ‌های متعدد ناشی از تگرگ، رایج ‌ترین روش است. بسیاری از مشتریان از مزایای فرآیند PDR قدردانی می کنند، زیرا در حال تبدیل شدن به یک روش تعمیر محبوب تر در تعمیرگاه های مختلف است. دوره آموزش صافکاری خودرو آموزشگاه فن و کار از مقدماتی تا پیشرفته.

آموزش صافکاری خودرو

بیشتر اوقات، ما روزها (یا گاهی اوقات حتی هفته ها) را در انتظار روش های سنتی تعمیر برای اتمام کار می گذرانیم. جدای از تفاوت زمانی، از آنجایی که PDR معمولاً تنها حدود 48 ساعت طول می کشد تا تکمیل شود، روش سنتی اغلب شامل یک فرآیند پر زحمت است که هزینه های خدمات و مواد بالاتری را به همراه دارد. در این مقاله به معرفی ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای صافکاری PDR می پردازیم.

ابزار مورد نیاز صافکاری PDR

صافکاری PDR

صافکاری بدون رنگ یا (PDR) برای خودروها به معنای از بین بردن فرورفتگی های جزئی با استفاده از ابزار یا ماشین خودکار است. این نوع روش تعمیر خودرو بیشتر برای آسیب هایی که شامل خراش رنگ نمی شود، مانند آسیب های ناشی از تگرگ استفاده می شود. تگرگ در صورت محافظت نشدن می تواند بر روی وسایل نقلیه فرورفتگی های کوچک تا بزرگ ایجاد کند.

فیلم ابزار موردنیاز صافکاری PDR

اگر فرورفتگی ‌ها به‌ طور حرفه ‌ای ارزیابی شوند که آسیب شدیدی به رنگ خودرو وارد نمی‌شود، نیازی نیست که برای ترمیم سطوح تحت فرآیند سنباده ‌زنی و پر کردن ضربه‌ای قرار گیرد. PDR با روش های تعمیر سریع و مقرون به صرفه خود در وسایل نقلیه آسیب دیده در اثر تگرگ و سایر عناصر طبیعی یا تصادفات، راه حلی برای از بین بردن فرو رفتگی های طولانی و خسته کننده ارائه می دهد.

صافکاری PDR برای خودروها روشی است که دهه هاست مورد استفاده قرار می گیرد و طرفداران زیادی دارد. در حالی که می تواند یک روش مفید و مقرون به صرفه برای از بین بردن فرورفتگی های جزئی روی ماشین شما باشد، اما بدون آموزش مناسب نیز یک روش خطرناک است. بنابراین، در انتخاب ارائه دهنده خدمات خود دقت کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها برای انجام PDR در مدل خاص خودرو شما آموزش دیده و واجد شرایط هستند.

مزایای صافکاری PDR چیست؟

PDR یک انتخاب هوشمندانه برای تعمیر خودرو شما است. اگر وسیله نقلیه شما با تگرگ برخورد کرده، صافکاری بدون رنگ یک انتخاب عالی است. در مقایسه با صافکاری سنتی، PDR مزایای زیادی دارد.

  • صافکاری بدون رنگ مقرون به صرفه است. PDR به مالک خودرو این امکان را می دهد که نیازی به خرید پنل های جدید یا رنگ جایگزین نداشته باشد. این عوامل آن را به گزینه ای مقرون به صرفه تر در مقایسه با تعمیرات سنتی تبدیل می کند.
  • صافکاری بدون رنگ سریع است. در حالیکه صافکاری سنتی پیچیده می باشد و همچنین به دوره های انتظار برای قطعات جدید یا رنگ جدید نیاز دارند. PDR از طریق یک فرآیند تخصصی بدون پرکننده بدنه تکمیل می‌شود و خودروی شما را سریع به جاده بازمی‌گرداند.
  • صافکاری بدون رنگ ارزش فروش مجدد خودرو را افزایش می دهد. استفاده از رنگ جدید روی رنگ اصلی کارخانه خودرو به طور قابل توجهی ارزش فروش مجدد خودرو را کاهش می دهد. دست نخورده نگه داشتن رنگ کارخانه یک مزیت کلیدی برای PDR است.

ابزار و تجهیزات صافکاری PDR

هر برآمدگی یا فرورفتگی با شکل یا اندازه متفاوتی، منحصر به فرد است. در نتیجه، ابزارهای مختلف PDR زیادی برای سناریوهای خاص طراحی شده اند. داشتن ابزار تعمیر مناسب و استفاده صحیح از آن ها می تواند کار را سریعتر و آسان تر کند. همچنین شانس تعمیر موفقیت آمیز را افزایش می دهد. اگر به تازگی کار را با صافکاری بدون رنگ شروع کرده اید، فقط دو چیز وجود دارد که باید در حال حاضر به آن ها فکر کنید. یکی انتخاب آموزش مناسب برای شماست و دوم اینکه به ابزارهایی نیاز دارید که واقعاً شروع کنید. حال اجازه دهید ابزارهای اساسی را که برای شروع یادگیری رفع فرورفتگی بدون رنگ نیاز دارید را پوشش دهیم.

نیش گیر (PDR Knock Down Tools)

به منظور نیش گیری عموما از دو ابزار به نام های سنبه نیش گیر (Knockdown Pen) و همچنین چکش نیش گیر (PDR Hammer) مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از ضربات وارده توسط این ابزار، برجستگی ها صاف می شوند. به این نکته توجه داشته باشید که چنانچه سطح مورد نظر وسیع باشد نمی توان از این ابزار استفاده نمود.

تگرگ کش (Lifter Hand Tools)

این ابزار با هدف کشیدن فرو رفتگی ها مورد استفاده قرار می گیرد. تگرگ کش می‌تواند نواحی ورقه‌ای کج را به سطح مورد نظر بازگرداند تا فرآیند چکش کاری کمتر باشد. این اغلب با چسب های PDR برای استفاده موثر از ابزار به منظور بلند کردن فرورفتگی ها استفاده می شود.

تگرگ کش (Lifter Hand Tools)

نگهدارنده

می توان گفت مهم ترین ابزارها جهت صافکاری، قلاب نگهدارنده (Rope Ratchet) و پایه نگهدارنده (Hood Prop) می باشند. از این لوازم به منظور محکم و ثابت نگه داشتن درب و کاپوت خودرو و غیره استفاده می شود.

دستگاه صافکاری (PDR Hot Box)

در واقع صافکارانی که می خواهند در زمان کوتاه تعداد خودروی زیادی را ترمیم و صافکاری کنند، اغلب از دستگاه صافکاری هات باکس استفاده می کنند. این دستگاه با استفاده از فناوری مغناطیسی و گرمایشی، سطح بدنه را که مواج است صاف می کند. علاوه بر این از کانکتورهای دستگاه می توان به منظور باز نمودن پیچ و مهره های فرسوده، مقاوم نمودن بدنه خودرو و همچنین در آوردن شیشه خودرو استفاده کرد.

دستگاه صافکاری (PDR Hot Box)

چسب تفنگی PDR

اگر در دمای سرد کار می کنید، مطمئناً باید چسب ها را ذوب کنید تا مواد به روش های شما بهتر پاسخ دهند.

میله PDR

میله PDR در انواع مختلفی مانند چرخشی، اهرمی و دم ماهی و غیره وجود دارند که عموما به صورت یک پکیج کامل ارائه می شوند. قابل ذکر است که نوع چرخشی آن به منظور حرکت چرخشی و حرکت به سمت بالا و پایین کاربرد دارد. نوع اهرمی به منظور صافکاری نمودن قسمت های جدا شونده ماشین مثل سقف و کاپوت مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین نوع دم ماهی میله PDR برای بخش هایی که فضای کار کمی وجود دارد و امکان استفاده از دیگر میله ها برای صافکار وجود ندارد، استفاده می شود.

میله PDR

محافظ پنجره

پانل های جانبی جایی هستند که رایج ترین فرورفتگی ها و نواحی توخالی یافت می شوند. در حین انجام PDR، باید ابزاری را بین پانل و شیشه قرار دهید تا از خراش یا شکستگی محافظت کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که حفاظ پنجره را داخل گذرگاه شیشه ای بکشید، شیشه را پایین بیاورید تا فضایی برای کار با ابزار خود ایجاد کنید و آن ها را کارآمد نگه دارید.

خشک کن رنگ موضعی

یکی دیگر از ابزارهای مدرن صافکاری دستگاه خشک کن رنگ موضعی می باشد که به وسیله مادون قرمز عمل می کند. با استفاده از این ابزار دیگر نیاز به منتظر ماندن و صبر کردن زیاد برای خشک شدن رنگ بدنه نیست. در واقع در این دستگاه تعدادی لامپ مادون قرمز تعبیه شده است که باعث می شود در کمترین زمان رنگ خشک شود. نکته مثبت این دستگاه این است که به گونه ای طراحی شده است که برای همه بخش های خودرو کاربرد دارد.

خشک کن رنگ موضعی

کلام آخر

فناوری PDR مدتی است که وجود داشته و نتایج عالی را به اثبات رسانده است. تنها راهی که یک متخصص می تواند این نوع تعمیر را تکمیل کند، استفاده از ابزارهای گسترده و اطمینان از تعمیر بدون آسیب رساندن به رنگ است. در این مقاله سعی شد که تمام ابزارهایی را که برای شروع یادگیری صافکاری بدون رنگ (PDR) در سطح بسیار ابتدایی نیاز دارید، پوشش دهیم. به نظر می رسد این ها همه ابزارهایی هستند که اگر در حال یادگیری رفع فرو رفتگی بدون رنگ هستید، واقعاً باید درباره آن ها فکر کنید.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو و …. می باشد برای شرکت در دوره با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

1/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960