آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

زمان مناسب برای تعویض باتری خودرو

دسته بندی‌ها
نویسنده: علیرضا سلیمانی
زمان مناسب برای تعویض باتری خودرو

زمان مناسب برای تعویض باتری خودرو : مهم نیست که باتری خودرو شما چقدر قوی باشد، برای همیشه دوام نخواهد آورد. پس از حدود 3 تا 5 سال، تمام باتری های خودرو باید تعویض شوند. زمان تعویض به عوامل مختلفی از جمله نوع باتری، آب و هوا، نگهداری و الگو های استفاده بستگی دارد. برای خودرو هایی که به طور منظم در شرایط آب و هوایی سرد کار می کنند، باتری های خودرو معمولاً طول عمر کمتری دارند.

به طور مشابه، وسایل نقلیه ای که برای ساعت های طولانی پارک می شوند، معمولا سریع تر باتری آن ها خاموش می شود. در این راهنما، حقایق مربوط به باتری خودروی شما را بررسی می ‌کنیم و به شما کمک می ‌کنیم زمان انتخاب جایگزینی را تعیین کنید. ما هم چنین نکات ویژه خودرو را به اشتراک می گذاریم تا به شما کمک کنیم از باتری وسیله نقلیه خود حداکثر استفاده را ببرید و طول عمر آن را افزایش دهید.

زمان مناسب برای تعویض باتری خودرو

باتری ها می توانند در عرض سه سال فرسوده شوند

اگرچه باتری های خودرو در صورت مراقبت مناسب می ‌توانند پنج سال یا بیشتر دوام بیاورند، اکثر باتری‌ های خودرو در عرض سه سال پس از استفاده روزمره در شرایط عادی فرسوده و نا کارآمد می‌ شوند. باتری خودرو درست مانند باتری رایانه یا تلفن هوشمند شما با هر بار شارژ کارایی کمتری دارد. باتری ماشین شما نیز هر بار که توسط موتور خودرو شارژ می شود به تدریج خراب می شود. پس از سه سال، به طور معمول زمان نصب یک جایگزین است.

خوشبختانه، تشخیص اینکه آیا باتری ماشین شما به پایان عمر خود نزدیک می شود، آسان است. عواملی مانند آب و هوا و عادات رانندگی شما می تواند بر طول عمر باتری شما تأثیر بگذارد و باعث شود که قبل از پایان سه سال به باتری جدید نیاز داشته باشید. برای اطمینان از این که باتری خود را به موقع تعویض می کنید، با فواصل سرویس توصیه شده سازنده خود مشورت کنید.

باتری ها می توانند در عرض سه سال فرسوده شوند
باتری ها می توانند در عرض سه سال فرسوده شوند

هر چه ماشین شما جدیدتر باشد، فشار وارده بر باتری آن بیشتر می شود

به عنوان یک قاعده کلی، هرچه رایانه‌ های سواری خودرو که با نام ایسیو شناخته می شوند، پیچیده ‌تر باشند، فشار روی باتری آن بیشتر می‌ شود. بسیاری از خودرو های جدید دارای ایسیو های قدرتمندی هستند که همیشه در حال کار هستند، حتی زمانی که خود خودرو پارک و خاموش است.

این رایانه‌ ها می ‌توانند با سرعت کم و ثابتی از باتری ماشین شما انرژی بگیرند و به مرور زمان آن را فرسوده کنند. اگرچه شارژی که هر کامپیوتر می کشد ناچیز است، اما اثر کل می تواند باتری ماشین شما را در زمانی که برای مدت طولانی بدون استفاده بماند، تخلیه کند. اگر به ندرت از خودروی خود استفاده می کنید، از تخلیه باتری آن توسط سیستم های کامپیوتری روی برد خودداری کنید.

علائم نزدیک شدن به زمان تعویض باتری خودرو

باتری قلب و روح ماشین شما بوده و یکی از اجزای مهم تعمیر و نگهداری خودرو است. باتری خودرو ها معمولا مرگ قریب الوقوع خود را به چند طریق نشان می دهد. به عنوان یک مالک خودرو، اگر به طور منظم باتری خود را چک کنید و عملکرد خودروی خود را به دقت مشاهده کنید، می ‌توانید هنگام نیاز به تعویض باتری خودرو، متوجه نشانه هایی برای تعویض باتری خودرو خود شوید برای کسب اطلاع بیشتر مقاله : علائم خرابی باتری خودرو + راهکار ها را بخوانید.

از چراغ های داشبورد روشن گرفته تا بوها و صداهای عجیب، هر چیزی غیرعادی نشان می دهد که ماشین شما به کمک نیاز دارد. در اینجا چند علامت هشدار دهنده رایج در مورد ضعیف بودن باتری وجود دارد که باید مراقب آن ها باشید:

 • ماشین مدتی بدون استفاده مانده است
 • بوی بد
 • مدت زمانی که طول می کشد تا موتور روشن شود
 • چراغ های جلو کم نور
 • شنیدن صدای کلیک در حین احتراق موتور خودرو
 • نتیجه معکوس در سیلندر سوخت خودرو
 • خوردگی
 • آسیب فیزیکی به باتری
علائم نزدیک شدن به زمان تعویض باتری خودرو
علائم نزدیک شدن به زمان تعویض باتری خودرو

ماشین مدتی بدون استفاده مانده است

عمر باتری بر اساس عوامل متعددی متفاوت خواهد بود. بسیاری از این تفاوت به تعداد دفعات رانندگی با وسیله نقلیه خود مربوط می شود. رانندگی با ماشین شما باتری را شارژ می کند. اگر روزانه خودروی خود را بیرون می آورید، احتمالا باتری بیشتر از باتری خودرویی که برای مدت طولانی بدون استفاده می ماند، دوام می آورد.

بوی بد

گوگرد یک عنصر برجسته در اکثر باتری ها است زیرا الکترولیت معمولاً حاوی مقداری ترکیب گوگرد است. نشت الکترولیت در سلول های قدیمی یا آسیب دیده رایج است. هنگامی که گوگرد موجود در باتری نشت می کند، بوی گندیده ای مانند تخم مرغ های کهنه ایجاد می کند.

به محض باز کردن کاپوت ماشین خود باید بتوانید چنین بویی را متوجه شوید. اگر بوی سولفوریک اسید یا تخم مرغ فاسد را از باتری خود استشمام کردید، احتمال زیادی وجود دارد که باتری شما مشکل داشته باشد، و باید به دنبال علل احتمالی و تعویض آن باشید.

مدت زمانی که طول می کشد تا موتور روشن شود

در زمان احتراق، موتور وسیله نقلیه شما به مقدار زیادی نیروی الکتریکی نیاز دارد. این نیرو توسط باتری ماشین شما به موتور تامین می شود. با بالا رفتن عمر باتری خودرو، نمی تواند نیروی کافی برای موتور فراهم کند و باعث می شود که موتور به کندی چرخش کند.

اگر موتور خودروی شما با استارت زدن دیر شروع به حرکت کند، این نشانه خوبی است که باتری شما شروع به از کار افتادن کرده است. معمولا در این شرایط متوجه خواهید شد که زمانی که را برای روشن کردن موترو باید سپری کنید به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

چراغ های جلو کم نور

چراغ های جلو، چراغ های عقب و چراغ های داخلی همگی از باتری وسیله نقلیه شما تغذیه می کنند. هنگامی که قدرت باتری ماشین شما کاهش می یابد، نمی تواند انرژی کافی برای روشن نگه داشتن چراغ های جلو تامین کند.

اگر متوجه شدید که چراغ‌ های ماشین شما دائماً سوسو می ‌زند، احتمالاً باتری شما ضعیف شده است. هم چنین اگر مشکوک به شارژ باتری هستید، باید روشنایی چراغ ‌های جلوی خودرو را بررسی کنید. اگر روشنایی به طور قابل مشاهده کاهش یابد، باتری شما به احتمال زیاد نیاز به تعویض دارد.

شنیدن صدای کلیک در حین احتراق موتور خودرو

باتری وسیله نقلیه شما سیگنال الکتریکی را به شیر برقی استارت خودرو شما می رساند. این شیر برقی بعداً سیگنال را به انرژی تبدیل می کند و با روشن شدن خودرو موتور را روشن می کند. وقتی باتری وسیله نقلیه شما ضعیف می شود، نمی تواند برق مورد نیاز شیر برقی استارت را تامین کند.

در نتیجه، هر بار که سیستم احتراق روشن می شود، شیر برقی صدا های کلیک تولید می کند. این صدا ها خیلی سریع شنیده می شوند و نباید آن ها را نادیده گرفت زیرا نشان می دهد که سلامت باتری ماشین شما رو به زوال است.

شنیدن صدای کلیک در حین احتراق موتور خودرو
شنیدن صدای کلیک در حین احتراق موتور خودرو

نتیجه معکوس در سیلندر سوخت خودرو

هنگامی که باتری خودرو ضعیف می شود، جرقه های متناوب در سیلندر سوخت خودرو ایجاد می کند. این منجر به تجمع سوخت در داخل سیلندر می شود. هنگامی که چنین خودرو هایی روشن می شوند، این سوخت به طور ناگهانی می سوزد و باعث عواقب معکوس قابل توجهی می شود. حتی اگر نتیجه معکوس در نتیجه هر عیب دیگری در بدنه وسیله نقلیه شما باشد، نباید آن را نادیده بگیرید.

خوردگی

یکی از بارز ترین نشانه های آسیب دیدگی باتری، خوردگی است. حتی باتری خودرو های جدید نیز کمی خوردگی را در پایانه های اتصال خود نشان می دهند. شما می توانید علائم خوردگی را در پایانه های باتری و کابل ها مشاهده کنید.

در سلول های بیش از حد پیر، به شکل یک رسوب پودری سفید یا به شکل آبی جامد ظاهر می شود. گاهی اوقات، ممکن است متوجه یک لایه سبز مایل به آبی یا شفاف روی بدنه باتری ماشین خود شوید. تمیز کردن پایانه های خورده یک راه حل موقت است. اگر باتری ماشین شما خوردگی بیش از حد نشان داد، آن را تعویض کنید.

آسیب فیزیکی به باتری

باتری ضعیف نمی تواند برای ساعت های طولانی شارژ نگه دارد و به سرعت تخلیه می شود. شارژ و دشارژ مکرر منجر به نوسانات سریع دما می شود که بعداً باعث متورم شدن کیس باتری می شود. اگر باتری شما چیزی جز مستطیل شکل است، آن را غیر قابل تعمیر در نظر بگیرید.

آسیب فیزیکی به باتری
آسیب فیزیکی به باتری

چه چیزی باعث از بین رفتن باتری ماشین می شود

باتری ممکن است در نتیجه عملکرد ضعیف باتری، خطای کاربر یا نقص سیستم الکتریکی از بین برود. در زیر برخی از رایج ترین مشکلاتی که باعث از بین رفتن باتری می شوند، آورده شده است.

 • گرمای شدید و سرد می تواند به مرور زمان باتری شما را ضعیف کند.
 • روشن گذاشتن چراغ های داخلی یا خارجی باعث خالی شدن باتری شما می شود.
 • اتصالات ضعیف یا خورده شده باتری می تواند ادامه تامین برق را برای سیستم شارژ دشوار یا غیرممکن کند.
 • یک باتری ضعیف می تواند به راحتی تخلیه شود، حتی در نتیجه استفاده جزئی از برق مانند ساعت
 • روشن ماندن چراغ صندوق عقب، چراغ جلو و بقیه قسمت های الکتریکی خودرو
 • یک سیستم شارژ ناموفق می تواند باعث شود باتری شما در حین حرکت خودرو از بین برود. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که دینام به درستی کار نمی کند و بنابراین باتری را به اندازه کافی شارژ نمی کند.
چه چیزی باعث از بین رفتن باتری ماشین می شود
چه چیزی باعث از بین رفتن باتری ماشین می شود

اقدامات مورد نیاز برای افزایش طول عمر باتری خودرو

درست همان طور که رانندگی تهاجمی باعث فرسودگی لاستیک ها و ترمز های وسیله نقلیه شما می شود، رانندگی بدون فکر کردن به باتری باعث کاهش طول عمر آن می شود. اگر به خوبی از باتری خود مراقبت کنید، می توانید عمر بسیار بیشتری نسبت به معمول از آن بهره مند شوید.

آیا می خواهید عمر باتری ماشین خود را افزایش دهید؟ از نکات زیر برای استفاده حداکثری از باتری خودرو و افزایش طول عمر عملکرد آن فراتر از استاندارد سه ساله استفاده کنید:

 • ماشین خود را به طور مکرر سرویس کنید تا از فشار آمدن به باتری، موتور و سایر اجزای خودرو جلوگیری کنید.
 • هرگز چراغ ها یا تهویه مطبوع خود را هنگامی که وسیله نقلیه شما خاموش است روشن نگذارید، زیرا باعث تخلیه باتری می شوند.
 • ماشین خود را به طور مکرر (حداقل یک بار در هفته) ار پارکینگ خارج کرده و رانندگی کنید تا از خالی شدن بیش از حد باتری جلوگیری کنید.
 • باتری خود را بعد از این که از جاده خارج شدید یا در جاده های پر دست انداز رانندگی کردید بررسی کنید، زیرا ضربه ها می توانند اتصالات آن را شل کنند.
 • اطمینان حاصل کنید که پایانه ها و محفظه های باتری ماشین شما تمیز و عاری از خاک، گرد و غبار و شن نگه داشته می شوند.
اقدامات مورد نیاز برای افزایش طول عمر باتری خودرو
اقدامات مورد نیاز برای افزایش طول عمر باتری خودرو

فاکتور های موثر هنگام تعویض باتری خودرو

تعویض باتری خودرو نسبتا آسان است و می تواند بخشی از برنامه منظم تعمیر و نگهداری خودرو باشد. در حالی که به نظر می رسد مجموعه ای گیج کننده از باتری ها در بازار وجود دارد، مکانیک های خودرو اذعان دارند فرآیند تعویض باتری خودرو بسیار آسان است. نام برند روی نحوه تعویض باتری اهمیتی ندارد. مهم عمر باتری، آمپر های میل لنگ سرد، ظرفیت ذخیره و اندازه گروه است.

عمر باتری: باتری ها معمولاً دارای تاریخ ساخت هستند و باید ظرف شش ماه پس از آن تاریخ فروخته شوند. قبل از خرید تاریخ را به دقت بررسی کنید. تاریخ اغلب کد گذاری شده است. اکثر کد ها با حرفی شروع می شوند که ماه را نشان می دهد: A برای ژانویه، B برای فوریه و غیره. عدد سال را نشان می دهد، مانند 0 برای سال 2000 یا 1 برای سال 2001.

اندازه گروه: این اندازه گیری ابعاد بیرونی و محل قرار گیری پایانه های باتری را تعیین می کند. مطمئن شوید که اندازه گروهی باتری که می ‌خرید با باتری که تعویض می ‌کنید مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت می ‌توانید باتری را با اندازه و پیکربندی متفاوتی نسبت به آنچه ماشین شما می‌ تواند استفاده کند، استفاده کنید. خوشبختانه اکثر فروشندگان باتری آن ها را بر اساس مدل خودرو، مدل و سال دسته بندی می کنند.

آمپر های میل لنگ سرد (CCA): این مشخصه در واقع میزان ظرفیت باتری در دمای 0 درجه فارنهایت برای راه اندازی خودرو زمانی که روغن موتور غلیظ است و پتانسیل شیمیایی باتری کم است، می باشد. هرچه CCA بالاتر باشد، خودرو در سرما بهتر استارت می خورد. اکثر باتری ها این را روی برچسب باتری ذکر می کنند و ارزیابی دقیق از چگونگی روشن شدن خودرو در هوای سرما ارائه می دهد.

ظرفیت ذخیره: این سخت ترین عدد برای یافتن است اما یکی از مفید ترین آن ها است. این عدد نشان می دهد که اگر دینام به طور ناگهانی از بین برود، ماشین شما چقدر می تواند به تنهایی از باتری استفاده کند. معمولاً می توان آن را روی خود باتری یافت.

فاکتور های موثر هنگام تعویض باتری خودرو
فاکتور های موثر هنگام تعویض باتری خودرو
5/5 - (1 امتیاز)
X بستن
پرطرفدارترین دوره‌ها
X بستن
پربازدیدترین مقالات
علت ریپ زدن موتور سیکلت
علت ریپ زدن موتور سیکلت
اجزای داخلی موتور ماشین
معرفی تمامی قطعات و اجزای موتور خودرو
نحوه تعویض اگزوز خودرو
نحوه تعویض منبع اگزوز خودرو
علت واشر زدن پژو (علائم ، دلایل و روش جلوگیری از واشر زدن پژو)
علت واشر زدن پژو (علائم، دلایل و روش جلوگیری از واشرزدن پژو)
X بستن
دسته بندی مقالات
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر