آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

علائم خرابی باتری خودرو + راهکار ها

دسته بندی‌ها
نویسنده: علیرضا سلیمانی
راهکار های باتری خراب

علائم خرابی باتری خودرو + راهکار ها : باتری بخش مهمی از راه اندازی و روشن کردن یک وسیله نقلیه است. باتری خودرو، جریان الکتریسیته مورد نیاز برای کار کردن بقیه اجزای الکتریکی را فراهم می کند. با این حال، مانند انواع دیگر باتری ها، آن ها عملکرد دائمی نداشته و هر از چند گاهی باید تعویض شوند. تشخیص این که چه زمانی ماشین شما دچار مشکل می شود آسان است، اما کشف علت این مشکلات می تواند گیج کننده باشد.

آموزش مکانیک خودرو

در این مقاله ضمن آشنایی با باتری ماشین و نحوه کارکرد آن، چگونگی از بین رفتن باتری خودرو و شارژ مجدد آن را توضیح می دهیم. در ادامه علائم خرابی باتری خودرو را به طور کامل شرح داده و راهکار هایی را برای رفع مشکل باتری خودرو ارائه می دهیم.همچنین اگر به حرفه تعمیرات خودرو و مکانیکی علاقه دارید میتوانید در دوره آموزش مکانیک خودرو مجتمع فن و کار شرکت کرده و بصورت حرفه ای آن را یاد بگیرید.

علائم خرابی باتری خودرو

باتری ماشین چیست؟

باتری ماشین یک باتری قابل شارژ است که توسط دینام نگهداری می شود و برای راه اندازی وسیله نقلیه استفاده می شود. باتری خودرو یک جریان الکتریکی را به موتور راه اندازی برقی می دهد، سپس موتور احتراق داخلی با انرژی شیمیایی راه اندازی می شود. هم چنین به عنوان محافظ برق برای اجزای خودرو عمل می کند و انرژی لازم را برای عناصری مانند برف پاک کن شیشه جلو و چراغ ها در هنگام خاموش بودن موتور فراهم می کند.باتری ماشین چیست؟

نحوه کارکرد باتری خودرو

باتری سرب اسیدی خودرو انرژی ایجاد شده توسط دینام خودروی شما را ذخیره می کند. این کار با یک سری صفحات سربی داخل محفظه باتری و یک شکل رقیق ‌شده از اسید سولفوریک انجام می‌شود که وقتی جریان الکتریکی فعال است واکنش نشان می ‌دهد و انرژی تولید شده را ذخیره می‌ کند و در نتیجه باتری شما را شارژ می‌ کند. سپس باتری می تواند این نیرو را در صورت نیاز تامین کند.

با گذشت زمان، واکنش‌ های شیمیایی اثر خود را از دست می‌ دهند، زیرا سرب و اسید واکنش ‌پذیرتر می‌ شوند، به همین دلیل است که باتری‌ های خودرو سریع ‌تر شارژ می ‌شوند و پس از چندین سال استفاده، قدرت کمتری را حفظ می ‌کنند. باتری‌ های خودرو بسته به میزان مصرفی که دریافت می‌ کنند معمولاً بین سه تا هفت سال عمر می ‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره طول عمر و زمان تعویض باتری، مقاله : زمان مناسب برای تعویض باتری خودرو را مطالعه نمایید.

نحوه کارکرد باتری خودرو

باتری ماشین چگونه از بین می رود؟

وقتی ماشین در حال کار است دینام مطمئن می شود که باتری شارژ می شود، اما وقتی ماشین ثابت است باتری به راحتی می تواند خالی شود. بسیاری از مردم متوجه می شوند که با کاهش دما، ماشین آن ها در راه اندازی مشکل بیشتری دارد.

به این دلیل است که برای انجام واکنش شیمیایی لازم که باعث کارکرد باتری ها می شود، هوا خیلی سرد است و در بسیاری از موارد، سرما می تواند تمام نیروی موجود در یک دستگاه را تخلیه کند. گرما برای باتری ها نیز مضر است. زیرا خوردگی داخل باتری را تسریع می کند و آن ها را سریع تر از بین می برد.

فراموش کردن چراغ‌ها هنگام خروج از ماشین یا گوش دادن به رادیو برای مدت طولانی بدون روشن کردن موتور می تواند از دلایل از بین رفتن باتری ماشین باشد.

باتری ماشین چگونه شارژ می شود؟

باتری خودرو از دینام برای شارژ مجدد استفاده می کند. دینام موتوری است که در هنگام کارکرد موتور کار می کند و در حین حرکت باتری خودرو را شارژ می کند. عملکرد آن مشابه ژنراتور است و از سوخت برای تولید انرژی استفاده می کند و اطمینان حاصل می کند که باتری ماشین قدرت کافی برای کار کردن تمام اجزای الکتریکی ماشین شما را دارد.باتری ماشین چگونه شارژ می شود؟

علائم خرابی باتری خودرو

باتری ماشین به دلایل متعددی خراب شده و نیاز به شارژ مجدد، تعمیر و یا حتی تعویض پیدا می کند. باتری یکی از قطعات اصلی خودرو بوده و عملکرد آن بر روی قطعات دیگر ماشین نیز تاثیر گذار است. علائم خرابی موتور خودرو شامل موارد زیر است:

 1. وجود مشکل در استارت زدن خودرو
 2. پرش های مکرر هنگام استارت خوردن ماشین
 3. چراغ های داشبورد و مسائل روشنایی
 4. خرابی های الکتریکی
 5. عملکرد ضعیف در هوای سرد
 6. انتشار بوی عجیب از خودرو
 7. خوردگی روی کانکتور های باتری ماشین
 8. شنیدن صدای کلیک هنگام روشن کردن خودرو

علائم خرابی باتری خودرو

وجود مشکل در استارت زدن خودرو

یکی از واضح ‌ترین علائمی که نشان می‌ دهد ممکن است باتری شما معیوب یا فرسوده شده باشد، این است که در راه ‌اندازی ماشین خود با مشکل مواجه هستید. با گذشت زمان، اجزای داخل باتری خودرو فرسوده شده و کارایی آن کاهش می یابد. وقتی این اتفاق می ‌افتد، شارژ باتری از دینام بیشتر و بیشتر طول می ‌کشد.

این یعنی چند ثانیه دیگر منتظر بمانید تا موتور بچرخد. اگر متوجه شروع آهسته یا استارت ضعیف می ‌شوید، به احتمال زیاد باتری شما در حال از بین رفتن است. اگر زمانی که می ‌خواهید موتور را روشن کنید، صدای کلیک می ‌شنوید، احتمالاً باتری شما قبلاً تمام شده است. به محض این که متوجه مشکل در راه اندازی موتور خود شدید، حتماً ماشین خود را نزد مکانیک ببرید.

وجود مشکل در استارت زدن خودرو

پرش های مکرر هنگام استارت خوردن ماشین

با بالا رفتن میزان استفاده از باتری و فرسوده شدن آن ها، توانایی خود را برای نگه داشتن شارژ به مدت طولانی از دست می ‌دهند. اگر باتری قدیمی ‌تری دارید که به نظر نمی ‌رسد شارژ خود را نیز حفظ کند، احتمالاً زمان آن رسیده است که یک باتری جدید داشته باشید.

اما اگر باتری شما نو باشد و نیاز به پرش داشته باشد، چند احتمال وجود دارد. اولین مورد این است که باتری شما پیش از موعد فرسوده شده است. در این حالت لازم است باتری خود را توسط تعمیر کار خودرو تست نمایید. اگر آزمایش باتری نشان داد که نیاز به تعویض دارد، گارانتی خود را بررسی کنید.

به طور معمول، ممکن است یک قطعه الکترونیکی در خودرو وجود داشته باشد که حتی پس از خاموش شدن خودرو جریانی را می کشد. سنسور های زیادی وجود دارند که بر اساس طراحی به این شکل عمل می کنند، اما انرژی کافی برای تخلیه باتری را نمی گیرند.پرش های مکرر هنگام استارت خوردن ماشین

چراغ های داشبورد و مسائل روشنایی

مراقب چراغ چک موتور خود باشید. اگر چراغ های هشدار روی داشبورد شما به طور ناگهانی روشن شد، آن ها را نادیده نگیرید. این اغلب نشان می دهد که مشکلی در باتری یا یکی از ایسیو های خودرو وجود دارد. ممکن است به این معنی باشد که دینام دیگر شارژ را به آن بر نمی ‌گرداند، یا می ‌تواند به این معنی باشد که باتری ضعیف و فرسوده شده است. در هر صورت، مهم است که با یک مکانیک مشورت کنید.

هم چنین ممکن است متوجه کم نور شدن چراغ ها شوید. اگر باتری شما از کار بیفتد، نمی‌ تواند قطعات الکتریکی خودروی شما را تا حد معمول تامین کند. اگر چراغ‌ های جلوی شما هنگام روشن کردن موتور به‌ طور غیر معمول کم ‌نور و ضعیف به نظر می ‌رسند، ممکن است به این معنی باشد که باتری شما در حال تمام شدن است.

چراغ‌ های داخلی نیز ممکن است تاریک‌ تر از حد معمول به نظر برسند یا ممکن است وقتی خودرو در حال راه‌اندازی یا استارت زدن است شروع به سوسو زدن کنند. هر گونه عملکرد غیر عادی چراغ‌ های خودروی شما می ‌تواند خطرناک باشد، بنابراین برای حفظ شرایط رانندگی ایمن، فوراً باتری خودرو خود را توسط مکانیک ماهر چک کنید.

خرابی های الکتریکی

پنجره ‌ها یا قفل درب‌ ها به ‌طور ناگهانی خراب شده اند، ممکن است باتری شما ضعیف شده باشد. مشکلات صندلی های برقی و استریو ماشین شما نیز می تواند نشان دهنده مشکلات باتری باشد. باتری تمام اجزای الکتریکی خودروی شما را تامین می ‌کند، حتی وقتی گوشی را به برق متصل می ‌کنید تا شارژ شود.

اگر باتری شروع به ضعیف شدن کند، نمی تواند این قطعات را به خوبی که می تواند تامین کند. قطعات الکترونیکی خود را تست کنید و ببینید که آیا همه آن ها مشکل دارند یا خیر. هر اتفاق عجیبی که مربوط به اجزای الکتریکی خودرو شما باشد نیاز به بررسی دارد، بنابراین حتماً فوراً به تعمیرگاه خودرو مراجعه کنید.خرابی های الکتریکی

عملکرد ضعیف باتری خودرو در هوای سرد

به طور کلی باتری های خودرو در سرما عملکرد خوبی ندارند. رانندگانی که در مناطقی زندگی می کنند که برف یا سایر شرایط آب و هوایی سرد دارند، باید بیشتر مراقب سلامت باتری ماشین خود در طول زمستان باشند. اگر هوا به اندازه کافی سرد شود، باتری شما در واقع می تواند یخ بزند. واکنش های شیمیایی آن شروع به کند شدن خواهند کرد.

در هوای سرد به دلیل حرکت کند روغن موتور، حداکثر جریان از باتری خودرو خواسته می شود. این به سرعت عمر باتری را از بین می برد زیرا برای روشن شدن موتور به قدرت بسیار بیشتری نیاز دارد. در طول زمستان، اگر هنگام استارت زدن متوجه عملکرد ضعیف وسیله نقلیه خود شوید، ممکن است باتری شما ضعیف شود.عملکرد ضعیف باتری خودرو در هوای سرد

انتشار بوی عجیب از خودرو

اگر متوجه بوی عجیب و غریب جدیدی در ماشین خود شدید، می تواند نشانه ای از خرابی باتری باشد. بوی بدی شبیه به تخم مرغ فاسد اغلب نشان می دهد که باتری در حال نشت گاز است. باتری ها حاوی اسید سولفوریک هستند که در صورت آسیب دیدن باتری ممکن است نشت کند. این اسید سولفوریک که از آن به عنوان خروج گاز یاد می شود، می تواند بسیار خطرناک باشد و به سایر قسمت های خودروی شما آسیب برساند.

بنابراین باید فوراً تعویض شود. اگر این اسید های مخرب به سایر قسمت ‌های خودرو آسیب برسانند، تعمیر آن بسیار بیشتر از تعویض باتری است. اگر بوی عجیبی از خودرو را مشاهده کردید، همیشه باید خودروی خود را به مکانیک با تجربه نشان دهید.انتشار بوی عجیب از خودرو

خوردگی روی کانکتور های باتری ماشین

اگر هنگام چرخاندن سوئیچ، موتور خودرو کند است، کاپوت خود را باز کنید و نگاهی به باتری بیندازید. اگر خوردگی آبی مایل به سبز رنگی در ترمینال مثبت یا یک لایه شفاف در بالای قاب باتری مشاهده کردید، باتری شما یا بخار اسیدی می‌دهد یا اسید واقعی باتری را نشت می‌ کند. هر دوی این شرایط بین باتری و کابل ها مقاومت ایجاد می کند و در نتیجه ولتاژ و راندمان کارکرد باتری کاهش پیدا می کند.

شما می توانید باتری خود را تمیز کنید و احتمالاً عملکرد بهتری را مشاهده کنید، اما توجه داشته باشید که این فقط یک راه حل کوتاه مدت است زیرا خوردگی باز خواهد گشت. بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که باتری و انتهای ترمینال مثبت را در صورتی که به شدت خورده است، تعویض کنید.خوردگی روی کانکتور های باتری ماشین

شنیدن صدای کلیک هنگام روشن کردن خودرو

هنگامی که سوئیچ خود را در استارت می‌چرخانید، باتری خودرو جریانی را به قطعه‌ای الکتریکی به نام شیر برقی استارت می ‌فرستد تا کار ها به خوبی پیش برود. باتری خراب در انجام این عملکرد مشکل خواهد داشت و جریان الکتریکی ارسال شده به استارت ضعیف تر خواهد بود. هنگامی که استارت از باتری انرژی کم یا نا کافی دریافت می کند، اغلب صدای کلیکی را که می شنوید ایجاد می کند.

راهکار های باتری خراب

به منظور رفع مشکل باتری خراب خودرو می توانید باتری خودرو را شارژ کرده یا به اصطلاح با استفاده از خودرو دیگر، باتری به باتری کنید. در صورتی که امکان شارژ باتری وجود ندارد، لازم است باتری خودرو را توسط تعمیر کار حرفه ای تعویض کنید.

برای باتری به باتری کردن خودرو مراحل زیر را انجام دهید:

 • ماشین خود را به سرعت روشن کنید.
 • کابل های جامپر خود را بردارید.
 • هر دو خودرو را در حالت خنثی قرار دهید و جرقه هر دو خودرو را ببندید.
 • یکی از گیره های قرمز را به قطب مثبت باتری خود و گیره قرمز دیگر را به قطب مثبت ماشین دیگر وصل کنید.
 • یکی از گیره های مشکی را به ترمینال منفی باتری دیگر و آخرین گیره مشکی را به یک سطح فلزی رنگ نشده روی ماشین خود که نزدیک باتری نیست وصل کنید.
 • سعی کنید وسیله نقلیه خود را روشن کنید.

راهکار های باتری خراب

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های مکانیکی مانند: آموزش برق خودرو و سایر دوره های مربوط به مکانیک خودرو  می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
X بستن
پرطرفدارترین دوره‌ها
X بستن
پربازدیدترین مقالات
انواع ایسیوهای بکار رفته در خودروهای جدید
انواع ایسیوهای بکار رفته در خودروهای جدید + معرفی ECU
تفاوت صافکاری سنتی و صافکاری PDR
تفاوت صافکاری سنتی و صافکاری PDR
علت بالا رفتن آمپر موتور خودرو
علت بالا رفتن آمپر موتور خودرو
راهکار های باتری خراب
علائم خرابی باتری خودرو + راهکار ها
X بستن
دسته بندی مقالات
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر