آموزشگاه فن و کار

نحوه عیب یابی و تعمیر سیم کشی خودرو

نویسنده: علیرضا سلیمانی
نحوه سیم کشی خودرو

نحوه عیب یابی و تعمیر سیم کشی خودرو : عیب یابی مشکلات الکتریکی و سیم کشی خودرو می تواند یک کار ناامیدکننده باشد ، اما اگر چند قانون ساده را در ذهن داشته باشید، اینگونه نخواهد بود: هر مدار به منبع تغذیه احتیاج دارد. اکثر دستگاه های الکتریکی برای عملکرد صحیح به حداقل ولتاژ نیاز دارند. و تمام مدارها به پیوستگی نیاز دارند. در نتیجه ، بیشتر مشکلات الکتریکی ناشی از ولتاژ کم (یا عدم ولتاژ) ، مقاومت بیش از حد یا از دست دادن پیوستگی و انسجام است. ما در دوره برق خودرو مجتمع فن و کار مباحثی مانند آموزش برق خودرو را بصورت کامل آموزش میدهیم

آموزش برق خودرو

 

ملاحظات ایمنی در نحوه عیب یابی و تعمیر سیم کشی خودرو

هنگام کار بر روی سیستم های الکتریکی خودرو ، ایمنی همیشه مورد توجه قرار می گیرد. به غیر از ولتاژ بالای سیستم اشتعال ، و باتری و مدارهای ولتاژ بالا در وسایل نقلیه هیبریدی ، هیچ خطر برق گرفتگی وجود ندارد. دوازده ولت برای احساس شدن، کافی نیست. چیزی که خطرناک است، کوتاه شدن مدار گرم و آسیب رساندن به سیم کشی ، PCM یا سایر وسایل الکترونیکی داخلی یا آتش سوزی است.

احتیاط: اگر وسیله نقلیه شما هیبریدی با باتری ولتاژ بالا باشد ، در صورت تماس مستقیم با باتری ولتاژ بالا ، سیم کشی یا سایر اجزای ترکیبی ، ممکن است دچار برق گرفتگی شوید.

احتیاط: هنگام انجام تعمیرات برقی یا تعویض قطعات الکتریکی یا الکترونیکی ، باتری باید همیشه جدا شود تا خطر ایجاد اتصال کوتاه تصادفی از بین برود. قطع اتصال باتری باعث می شود اکثر PCM ها تنظیمات خود را فراموش کنند. این ممکن است باعث مشکلات رانندگی شود یا به یک روش “یادگیری مجدد” ویژه با یک ابزار اسکن نیاز داشته باشد ، بنابراین برای جلوگیری از این نوع دردسرها از یک  “محافظ حافظه ” 9 ولتی استفاده کنید که به مخزن برق خودرو (فندک سیگار) متصل می شود تا ولتاژ باتری را حفظ کند ، یا یک باتری قلیایی 9 ولتی را به منبع تغذیه PCM وصل کنید.

بررسی های مدار الکتریکی در سیم کشی خودرو

تمام مدارهای الکتریکی برای کارکرد اجزای متصل به آن مدار به ولتاژ نیاز دارند. بنابراین اگر ولتاژ وجود نداشته باشد ، عملی انجام نمی شود. پس اولین سفارش کار در هنگام عیب یابی مشکلات الکتریکی ، بررسی وجود ولتاژ در نقطه بار در مدار است.

نقطه بار، عنصری است که مدار باید تغذیه کند ، مانند لامپ ، موتور برف پاک کن ، موتور دمنده ، شیر برقی بدون کار یا هر چیز دیگری. و تمام آنچه شما برای بررسی سریع آن نیاز دارید یک ولت متر یا یک چراغ تست 12 ولتی است که در صورت وجود ولتاژ روشن است. ولتمتر بهترین ابزار برای این منظور است زیرا یک خوانش دقیق را برای شما ایجاد می کند ، اما یک چراغ تست برای انجام سریع بررسی ولتاژ نیز مناسب است.

فرض کنید در نقطه بارگیری، ولتاژ پیدا نکردید. در اینجا ، شما اولین سرنخ خود را در مورد این مشکل کشف کرده اید. فیوز ،لینک فیوز یا قطع کننده مدار را که از مدار محافظت می کند ، یا رله برق ولتاژ مدار را بررسی کنید.

اگر مشکل از یک فیوز باشد ، تعویض فیوز ممکن است به طور موقت برق را برقرار کند ، اما اگر علت اصلی اضافه بار پیدا و اصلاح شود ، روش شما(تعویض فیوز) شما احتمالاً دوام نخواهد آورد. هر کاری انجام می دهید ، فیوز با ظرفیت بیشتر را جایگزین نکنید. یک فیوز بزرگتر ممکن است بتواند بار بیشتری را تحمل کند اما سیم کشی و بقیه مدار نمی تواند. مداری برای فیوز 20 آمپر طراحی شده است تا حداکثر 20 آمپر را تحمل کند.

قطع کننده مدار یا رله باز همان اثری را دارد که فیوز به خاطر آن باد کرده است. از قطع کننده های مدار اغلب برای محافظت از مدارهایی که ممکن است دوره های کوتاه مدت بیش از حد از جمله کلاچ کمپرسور A / C را تجربه کنند ، استفاده می شود.

ساده ترین راه برای بررسی قطع کننده مدار ، دور زدن آن با سیم جهنده است. سیم جهنده شما باید دارای فیوز درون خطی قابل تعویض باشد تا از مدار در برابر آسیب محافظت کند. از فیوزی استفاده کنید که ظرفیت آن بیشتر از آنچه مدار استفاده می کند ، نباشد. اگر نمی دانید، از یک فیوز 5 یا 10 آمپری برای ایمن بودن استفاده کنید. اگر وقتی مدار را قطع می کنید ، مدار کار می کند ، مشکل را پیدا کرده اید. در نتیجع، قطع کننده مدار را تعویض کنید.

از همین آزمون پایه می توان برای بررسی یک رله مشکوک نیز استفاده کرد. رله چیزی بیش از یک سوئیچ از راه دور نیست که با استفاده از آهنربا الکتریکی مجموعه ای از نقاط تماس را می بندد. هنگامی که آهنربا رله با ولتاژ تأمین می شود ، نقاط بسته می شوند و ولتاژ باتری از طریق مدار اصلی هدایت می شود. از رله ها اغلب در مدارها برای کاهش میزان سیم کشی مورد نیاز و کاهش جریان عبوری از سوئیچ کنترل اولیه استفاده می شود. بنابراین ، می توان از سوئیچ ، تایمر یا سنسور آمپراژ نسبتاً کم (تایمر یا سنسور ارزان قیمت) استفاده کرد تا رله ظرفیت بسیار بالاتر، روشن و خاموش شود.

 

نحوه سیم کشی خودرو

اندازه های گیج سیم کشی خودرو و بارهای آمپر

لیست زیر شامل اندازه های توصیه شده سیم سنج برای بارهای مختلف آمپ است:

توجه: این مقادیر مربوط به سیم مسی در دمای حداکثر 140 درجه فارنهایت (60 درجه سانتیگراد) است.

ظرفیت بار آمپر سایز سیم
6 18
8 16
15 14
20 12
30 10
40 8
50 6
70 4
85 3
95 2

 

آزمونهای تداوم برق

هر مدار الکتریکی برای کار به مدار کامل نیاز دارد. ولتاژ بار فایده ای نخواهد داشت مگر اینکه مسیر کامل زمینی باتری نیز وجود داشته باشد. مسیر زمینی در مورد همه اتومبیل های بدنه فلزی، خود بدنه است. در اتومبیل های بدنه پلاستیکی ، یک سیم زمین جداگانه برای اتصال بار به شاسی مورد نیاز است. در هر صورت ، اتصال زمین ضعیف همان تأثیر سوئیچ باز را دارد. مدار کامل نیست بنابراین جریان جاری نمی شود.

برای شرکت در دوره آموزش مکانیک خودرو در آموزشگاه فن و کار با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید

برای بررسی تداوم سیم کشی ، به یک اهم متر یا یک چراغ تست خودکار نیاز دارید. اهم متر انتخاب بهتری است زیرا میزان دقیق مقاومت را بین هر دو نقطه آزمایش نشان می دهد. از طرف دیگر ، یک چراغ آزمایشی هنگامی که پیوستگی وجود دارد می درخشد اما شدت لامپ ممکن است بسته به میزان مقاومت در مدار متفاوت باشد. اما برای بررسی سریع اشکالی ندارد.

یافتن خطاهای برق

اکنون که به برخی از تکنیکنی پایتخت ثبت نام کنید

های اساسی عیب یابی پرداخته ایم ، بهترین راه برای یافتن سریع عیب الکتریکی چیست؟ این به ماهیت مسئله بستگی دارد.

برای یک مدار “مرده” ، اولین چیزی که باید جستجو کنید ولتاژ در نقطه بار است. برای بررسی ولتاژ از ولت متر یا چراغ تست 12 ولت استفاده کنید. اگر ولتاژ وجود داشته باشد ، مشکل از اتصال زمین بد است یا اینکه قطعه از کار افتاده است. اتصال زمین را با اهم متر خود بررسی کنید.

اگر اتصال زمین خوب باشد ، خطا در داخل قطعه است. اگر ولتاژ در سیم “گرم” به قطعه وجود نداشته باشد ، مشکل در سیم کشی است. از طریق صفحه فیوز (یا رله یا قطع کننده مدار) ردیابی کنید تا زمانی که ولتاژ پیدا شود. حال به دنبال یک اتصال باز یا کوتاه باشید که از رسیدن جریان به مقصد صحیح خود جلوگیری می کند.

بعدی ارتباطات بد است. مقاومت ایجاد شده توسط یک اتصال شل یا خورده باعث افت ولتاژ می شود که می تواند اثر سو بر اجزای مدار داشته باشد. می توان از اهم متر برای بررسی مقاومت بیش از حد اتصالات مدار غیر تغذیه ای استفاده کرد ، اما روش بهتر استفاده از ولت متر برای بررسی افت ولتاژ در یک اتصال است.

علت داغ شدن سیم کشی خودرو

1. ولتاژ دینام بالا اگر ولتاژ خروجی دینام شما بالاتر از 14.5 ولت باشد، دینام شما جریان بالاتری را خارج می کند. اگر اندازه سیم مورد استفاده در مقایسه با جریان کنترل شده کوچک باشد، سیم دینام گرم می شود. از یک ولت متر دیجیتال برای اندازه گیری ولتاژ خروجی دینام در هنگام کارکرد موتور استفاده کنید.

اگر ولتاژ بالاتر از 13.6 – 14.5 ولت باشد، این می تواند نشان دهنده خرابی دینام باشد. تست دینام را در تعمیرگاه خودرو ترتیب دهید. 2. اتصالات ضعیف، خورده یا شل در یکی از سیستم های شارژ الکتریکی خودرو اتصال کابل ضعیف یا شل در پایانه های دینام یا باتری نیز می تواند باعث گرم شدن سیم خروجی دینام شود. با اتصال شل، مقاومت بالا ارائه شده باعث کاهش جریان جریان به باتری می شود.

3. تمیز و محکم بودن باتری خودرو بررسی کنید که آیا زمین باتری تمیز است و محکم به شاسی متصل است یا خبر

4. شکسته شدن سیم ها آیا ممکن است سیم زمین زیر عایق شکسته شود؟ آیا تماس تمیز است – بدون زنگ زدگی؟ ممکن است لازم باشد برای از بین بردن خوردگی آنها را سنباده بزنید. شما می توانید مقاومت در سراسر کابل را با استفاده از یک متر با کیفیت خوب در انتهای سیم زمین اندازه گیری کنید.

باید در صفر اهم ثابت باشد. مدار باز یا مقدار نوسان مقاومت با فرض کنتور معمولاً نشان دهنده قطع شدن کابل یا تماس بد است. این به نوبه خود باعث می شود که دینام بیشتر از حد معمول کار کند تا باتری شارژ شود و در نتیجه سیم ها داغ شوند.

تعمیر سیم کشی خودرو

ایراد در سیم کشی معمولا با پخش بوی سیم سوخته و مشاهده دودهایی در همان نواحی ، نمایان می شود. ممکن است منبع اتصال کوتاه مشخص باشد ، مانند سیم کشی آویزان در زیر داشبورد. از طرف دیگر ، برای یافتن منبع مشکل ممکن است لازم باشد عیب یابی جدی انجام دهید. اتصال کوتاه هنگامی رخ می دهد که یک رسانا با انرژی یا قاب یا بدنه ماشین یا سیم دیگری را تماس داشته باشد.

اتصال کوتاه زمین معمولاً مقاومت کافی برای رساندن جریان لازم برای باد کردن فیوز را دارند. اگر اتصال کوتاه به مدار دیگری باشد ، ممکن است مواردی مانند چراغ گنبدی شکل را هنگام ضربه زدن به سیگنال ها روشن کند. ممکن است یک اتصال سیم یا اتصال چند ضلعی متصل شود ، که ناشی از گرمای آزاد شده از اتصال کوتاه یا مقاومت بالا است. علاوه بر این ، همه مشکلات سیم کشی، اتصال کوتاه نیستند: اتصالات باز و متناوب نیز می توانند مشکل زا باشند.

نباید های اساسی

هرگز از سیم جامد استفاده نکنید. سیم جامد برای استفاده ثابت در خانه است. در نهایت لرزش در ماشین آن را خواهد شکست. از سیم های رشته ای درجه اتومبیل استفاده کنید ، نه از قطعاتی که از یک سیم کش قدیمی باقی مانده اند. در صورت امکان کدهای رنگ را روی رشته سیم کارخانه دنبال کنید ، زیرا در عرض دو یا پنج سال ممکن است دوباره به تعمیر نیاز داشته باشید – و هیچ چیز دلهره آورتر از عیب یابی یک بسته از سیم های دوازده یا بیشتر نیست که همه یک رنگ هستند. حداقل از برچسب هایی استفاده کنید که مدار و رنگ سیم اصلی را مشخص می کند.

هرگز از مهره های سیم استفاده نکنید. آنها نیز برای سیم کشی ثابت در نظر گرفته شده و خود را باز می کنند – معمولاً در اواخر شب در یک مسیر نامناسب از جاده و دور از پوشش تلفن همراه.

هرگز از نوار برق برای ایجاد اتصال بر روی سیم کشی خودرو استفاده نکنید. شدت گرما و رطوبت چسب را خراب می کند و نوار باز می شود.

برای شرکت در دوره آموزش نصب دزدگیر خودرو خودرو کیلیک کنید

(1) سیمهای تقریباً 1.2 اینچی عایق را بچرخانید. لوله کوچک کننده PVC را از روی یک سیم بلغزانید. دو قسمت سیم لخت را دور هم بچرخانید. (2) محل اتصال را با لحیم کاری یا مداد از زیر حرارت دهید. لحیم کاری را به قسمت بالا بزنید تا لحیم  ذوب شده در مفصل قرار گیرد. اجازه دهید خنک شود تا از اتصال لحیم کاری “سرد” جلوگیری کنید. (3) لوله جمع کننده را گرم کنید تا در اطراف سیم جمع شود. (4) برای جمع کردن اتصالات متعدد ، از لوله جمع کننده بیشتری استفاده کنید.

 

تعمیر سیم کشی خودرو

 

لحیم کاری روشن

امن ترین و با دوام ترین روش برای اتصال دو سیم به یکدیگر ، لحیم کاری آنهاست. از چیزی به جز لحیم کاری 60-40 هسته ای گلگون برای سیم کشی برق استفاده نکنید. همچنین به یک لوله جمع کننده پی وی سی نیاز دارید. اگر در لحیم کاری تجربه کافی ندارید ، قبل از اینکه بخواهید این کار را زیر داشبورد انجام دهید، بهتر است بارها تمرین کنید تا از خطراتی مانند چکه کردن لحیم ذوب شده بر روی گونه خود، جلوگیری کنید.

(1) اتصال جدید باید به اندازه کافی بر روی سیم ها کشیده شود تا بتواند سیم لخت را بپوشاند. بیش از حد عایق بندی نکنید. (2) سپس ابزار خرد کردن برای برش اتصال دهنده بر روی سیم میله دار استفاده می شود. این دستگاه کریمپر درجه یک دارای مکانیزم overcenter است که کمتر یا بیش از حد زیاد جرقه نمی خورد. (3) محصول نهایی از نظر مکانیکی و الکتریکی جامد است.

برقراری اتصالات

(1) ابزار ترمینال را به مقدار لازم، برای فشار دادن قفل در بلوک اتصال قرار دهید. (2)هنگامی که سیم را به آرامی می کشید تا ابزار اتصال را از بلوک خارج کنید ، ابزار را به صورت دایره ای کمی تکان دهید. داشتن سه دست کمک می کند. (3) ابزار Crimp دارای یک سندان کوچک برای اتصال مستقیم سیم به پایه اتصال فلزی است. پس از انجام این کار ، از سندان بزرگتر برای تسکین فشار در قسمت عایق بندی شده سیم استفاده کنید. (4 ، 5) چین نهایی باعث می شود پین اتصال دهنده برای نصب مجدد در بلوک پلاستیکی آماده باشد. فقط کافیست آن را به داخل بلوک فشار دهید تا جایی که زبانه آن  با یک کلیک بشیند.

چسباندن و پیچاندن سیم ها آسان است. اما در مورد آن اتصال چندرسانایی که ذوب شده است ، یا اتصال Weatherpak در زیر کاپوت که اطلاعات مربوط به برخی از سنسورهای تزریق سوخت را حمل می کند ، چطور؟ برخلاف سیم کشی که چراغ های جلو را اجرا می کند ، این اتصالات اطلاعات سطح میلی ولت را در جریان کم حمل می کنند. هرگونه مقاومت باعث عدم رضایت کامپیوتر مدیریت موتور شما می شود. این اتصالات تا یک نقطه بسته می شوند. استفاده نامناسب از واشر های فشار دهنده می توانند آب را از کنار مهر و موم ها عبور دهند و منجر به خوردگی شوند. برای جدا کردن این سبک از اتصال ، باید یک ورق را فشار دهید. اگر بلوک پلاستیکی خراب است اما پین ها مشکل دارند ، می توانید بلوک را جایگزین کنید. اگر بلوک خوب است اما اتصالات خورده است یا سیم از پین های اتصال جدا شده است ، می توانید فقط پین ها را تعویض کنید.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های مکانیک مانند: آموزش نقاشی خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش صافکاری خودرو و … می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های : 02191009433 – 02191009433 تماس بگیرید.

4/5 - (3 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960