آموزشگاه فن و کار

علت ضعیف شدن صدای باند ماشین

نویسنده: علیرضا سلیمانی
پایین بودن صدای باند ماشین

علت ضعیف شدن صدای باند ماشین : هر کس دوست دارد هنگام رانندگی به شبکه رادیویی یا موسیقی مورد علاقه خود گوش دهد ، به خصوص هنگام رانندگی های طولانی، در سفر و جاده. با این حال ، خرابی باند ماشین ، آن هم وقتی که سفر و رانندگی خود را آغاز کرده اید، می تواند اتفاق ناخوشایندی باشد. موارد زیادی وجود دارد که می تواند در استریوی اتومبیل شما اشکالاتی مانند ضعیف شدن صدای باند، ایجاد کند ، به ویژه هنگامی که چندین قطعه صوتی را نصب کرده باشید.

برای یادگیری کامل شغل نصب ضبط و باند ماشین علاقمند هستید و میخواهید این رشته را یاد بگیرید در دوره آموزش نصب ضبط و باند خودرو مجتمع فن و کار شرکت کنید.

در بعضی مواقع ، یک جز می تواند عملکرد نامناسبی داشته باشد و روی کل سیستم صوتی تأثیر بگذارد. اگر به مواردی این چنینی علاقه زیادی نداشته و درباره اش اطلاعات کافی ندارید ، تشخیص منبع مشکل می تواند کاملاً چالش برانگیز باشد. در اینجا برخی از 10 مشکل و راه حل رایج سیستم استریوی اتومبیل شما آورده شده است:

 

آموزش نصب ضبط و باند خودرو

روشن نشدن آمپلی فایر

اگر آمپ اتومبیل شما روشن نشود ، ممکن است مشکلی داشته باشد. بهتر است پیش از آنکه به فکر خرید یک دستگاه جدید باشید یا آن را برای تعمیر جایی ببرید، به این فکر کنید که ممکن است مشکل آنقدر جزئی باشد که خود به تنهایی از پس آن برآیید. شاید سیمی به اشتباه وصل شده یا شل شده باشد. شما باید علل مختلف خرابی را قبل از اینکه تصور کنید آمپر از بین رفته است ، تشخیص دهید.

اولین کاری که باید انجام شود این است که تأیید کنید آیا آن را به یک سطح فلزی خالی وصل کرده اید. صفحه فلزی که روی آن متصل است باید زنگ نزده و تمیز باشد. درصورتی که صفحه فلزی کثیف یا زنگ زده به نظر برسد ، آن را تمیز کنید. سایش سطح فلزی با یک اسکرابر خشک و ضد زنگ می تواند زنگ زدگی را از بین ببرد. همچنین ، از محکم بودن اتصال زمین اطمینان حاصل کنید.

همچنین، اتصال صحیح کابل ریموت را بررسی کنید. این کابل باید به سیم آبی با راه راه سفید که از واحد استریو می آید، نه کابل آبی جامد ، متصل شود. همچنین ، اطمینان حاصل کنید که کابل برق تغذیه کننده آمپ کاملاً متصل است. هنگامی که مطمئن شدید همه چیز خوب است ، سعی کنید آن را روشن کنید. اگر روشن شود ، پس شما به درستی رفع ایراد کرده اید. اگر روشن نشود ، ممکن است مشکل داخلی وجود داشته باشد. به راحتی آن را باز کنید و بررسی کنید که آیا چیزی وجود دارد که باد کرده باشد ، به خصوص منبع تغذیه. MOSFETS های باد کرده، یک مسئله رایج در مورد آمپلی فایرها است. اگر متوجه قطعه متورم شده اید ، در صورت داشتن اطلاعات کافی ،خودتان آن را تعمیر کنید ، در غیر اینصورت، آن را به یک مرکز محلی تعمیرات الکترونیک ببرید.

 

پایین بودن صدای باند ماشین

 

اگر آمپلی فایر روشن است اما به حالت محافظت در می آید ، ممکن است به دلیل مشکلات سیم کشی بلندگو یا هنگام کم شدن ولتاژ ، با امپدانس پایین مشکل داشته باشد. اگر مشکل از سیم کشی بلندگو یا افزایش صدا نیست ، ممکن است مشکل از ترانزیستورهای خروجی ناشی شود. برای تشخیص مشکل ، منبع تغذیه آمپر را جدا کنید ، سپس یک مولتی متر برداشته و آن را روی اهم تنظیم کنید. از آن برای اندازه گیری میزان مقاومت موجود بین ترانزیستورهای خروجی آمپ استفاده کنید. عدد نزدیک به 0 باید خوب است اما خواندن 0 ~ نشانگر مشکل ترانزیستورها است. ترانزیستورهای باد کرده باید تعویض شوند.

گرم و خاموش شدن بیش از حد تقویت کننده

آمپلی فایر ماشین می تواند بیش از حد گرم و خاموش شود. دلیل این مشکل ممکن است امپدانس پایین ، افزایش بسیار زیاد یا سطح باس ، بلندگوهای متورم یا بلندگوهای متصل به شاسی خودرو باشد.

وقتی سطح گین یا باس کاملاً بالا رفت ، ممکن است آمپ شما به خاطر گرمای زیاد، خاموش شود. همچنین حساسیت ورودی خیلی زیاد باعث گرم شدن و آف شدن آن می گردد. اتصال بلندگوها با امپدانس کمتر از درجه تقویت کننده می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد و آسیب دائمی آمپر شود. اطمینان حاصل کنید که سطح باس به حداکثر خود نرسیده است.

اگر بلندگویی دارید که روی شاسی خودرو شما قرار گرفته یا یکی از بلندگوها ورم کرده است ، تقویت کننده برای تأمین انرژی بلندگو تلاش می کند. در نهایت بیش از حد گرم شده و در نهایت خاموش می شود. توصیه می شود آمپر را خاموش کنید و تا زمان تشخیص و رفع مشکل از استفاده آن خودداری کنید. در غیر این صورت ، ممکن است با استفاده از آمپلی فایری که داغ شده است ، آن را منفجر کنید. بررسی کنید آیا همه بلندگوها کار می کنند یا نه. در صورتی که یک بلندگو کار نمی کند ، ممکن است باد کند و باعث ایجاد مشکل شود. هر بلندگوی متورم شده را جدا کنید. همچنین اتصال زمینی بلندگوها را بررسی کرده و مطمئن شوید، اتصالات سالم هستند.

قطع و وصل شدن مدام آمپلی فایر

اگر آمپ به طور مکرر قطع و وصل شود ، ممکن است مشکل اتصال برق شل شده یا زمین ضعیف آمپ باشد. در این حالت ، اتصال برق را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که از اتصال خوبی برخوردار است. همچنین چک کنید که به درستی زمین گرفته شده است. مهم است که زمین کردن آن در یک سطح فلزی تمیز و بدون زنگ زدگی انجام شده باشد. اتصال زمین نیز باید محکم باشد. وقتی آمپر به درستی زمین نشده باشد ، صدای بلند بلندگوها را خواهید گرفت.

کار نکردن بلندگوهای ماشین

اگر واحد اصلی خود را روشن کرده باشید و بلندگوها صدایی تولید نمی کنند ، باید علت مشکل را تشخیص دهید. اولین چیزی که باید بررسی شود، اتصالات کابل بلندگو است. کابل بلندگو متصل به منبع صدا را بررسی کنید ، چه یک آمپ ، رادیو ، دستگاه پخش سی دی استریو یا هر دستگاه دیگری که ممکن است استفاده کنید. اگر همه بلندگوها صدا ندارند ، ممکن است کابلهای متصل به آمپر یا واحد هد خراب باشند. بعید است همه بلندگوها همزمان خراب شوند ، بنابراین ممکن است مشکل از پخش کننده موسیقی ، رادیو یا هر منبع صوتی دیگری باشد که استفاده می کنید.

می توانید به سادگی یک سیم بگیرید و آن را مستقیماً از دستگاه صوتی به یک بلندگوی خاص وصل کرده و آن را تست کنید. اگر در جایی بلندگوی بیکار دارید ، می توانید از آن برای آزمایش واحد هد ماشین خود بدون نیاز به برداشتن بلندگوی اتومبیل استفاده کنید. اگر پس از آزمایش با کابل دیگر صدا وجود ندارد ، مشکل از واحد اصلی شما است. اگر پس از آزمایش با کابل دیگر صدا به وجود آمد ، مشکل از کابل کشی بلندگوی اتومبیل شما است. در این حالت کابل را تعویض کنید.

ایجاد سر و صدا باند ماشین (وزوز یا صدای خش خش)

در بیشتر موارد ، وقتی صدای پخش و باس را زیاد می کنید، نویزها و پارازیت ها تازه خودشان را نشان می دهند. همچنین ، اگر چیزی در مخروط بلندگو را باشد ، ممکن است هنگام لرزش وزوز کند. بنابراین ، ابتدا بررسی کنید که مخروط بلندگو عاری از هر موردی مانند سیم و سایر اجسام خارجی باشد.هر جسم خارجی که در مخروط هست را بردارید ، با برداشتن آن می توانید دوباره کیفیت صدا باند ماشین را تست کنید. اگر صدای وزوز متوقف نشد ، سطح بادی یا باس را بررسی کنید و آن را کاهش دهید. اگر کاهش سطح باس ، صدای وزوز را متوقف می کند ، این بدان معناست که بلندگو شما نمی تواند از پس بیس و صدای زیاد برآید.

 

کم شدن صدای باند خودرو

 

همچنین ، صدای وزوز ممکن است به دلیل سیم پیچ صدا یا سیستم تعلیق مخدوش باشد. شما باید آنها را بررسی کنید و مطمئن شوید که فرم خوبی دارند. در غیر این صورت ، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند. یک حلقه اتصال به زمین نیز می تواند بلندگوهای شما را درست کند. یک حلقه اتصال زمین معمولاً در نتیجه اتصال زمین مشترک بین چندین دستگاه الکتریکی است. در این صورت  می توانید دستگاه های مختلف را به صفحات مختلف فلزی زمین بزنید.

قطع شدن صدای باند ماشین

اگر صدای باند ماشین قطع و وصل می شود، به احتمال زیاد مشکل اتصال شل کابل بلندگو است. اتصال کابل بلندگو را از آمپ بررسی کنید. اگر کاملاً متصل است ، اتصال را در ترمینال های بلندگو بررسی کنید. یک آمپلی فایر بیش از حد گرم شده نیز باعث قطع و وصل شدن صدا می شود. شما قبلاً در نکات بالا نحوه تشخیص و حل مسئله آمپ بیش از حد گرم شده را خوانده اید.

صدای کم باند ماشین

برای صدای کم اول بررسی کنید که هم دستگاه متصل و هم بلندگو روشن باشد و میزان صدای باند ماشین  هم زیاد باشد. مطمئن شوید که آیا دستگاه متصل در حال پخش یک فایل موسیقی است یا خیر.اگر دستگاه متصل عملکردها یا حالت های متفاوت دارد ، آنها را روی موارد مناسب تنظیم کنید. هنگامی که فایل های موسیقی در رایانه شما در حال پخش هستند ، بررسی کنید که تنظیمات خروجی صدای رایانه ، مانند تنظیمات Bluetooth و غیره ، به درستی تنظیم شده باشد. اگر دستگاه شما به دستگاه بلوتوث متصل نیست ، یکبار دیگر دستگاه متصل را با واحد جفت کنید. در صورت وجود، اشیا فلزی را از بلندگو دور کنید. اگر دستگاه شما با استفاده از سیم متصل است ، سیم را موقتاً از برق جدا کنید و سپس آن را محکم به ترمینال های دستگاه متصل و بلندگو متصل کنید. اگر هدفون متصل است ، هدفون را جدا کنید.

بسته به محصول ، کانالهای پایین بلندگوها ممکن است توسط مهر و موم پوشانده شوند. بررسی کنید که آیا آنها برداشته شده اند  یا نه.ت

شما میتوانید در دوره های  آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو و سایر های دوره های مربوط به رشته مکانیک آموزشگاه فن و کار شرکت کنید . برای اطلاع از زمان کلاس ها و نحوه برگزاری کلاس ها با شماره های  02191009433 و یا شماره همراه 09058520960 تماس بگیرید.

 

3.8/5 - (5 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960