آموزشگاه فن و کار

اصول و نحوه تایم گیری موتور ماشین ( تسمه تایم )

نویسنده: علیرضا سلیمانی
اصول و نحوه تایم گیری موتور ماشین

اصول و نحوه تایم گیری موتور ماشین ( تسمه تایم ) : تخمین زده می شود که حدود 10000 قطعه متحرک در یک خودروی معمولی با موتور احتراق داخلی وجود دارد. به عبارت دیگر، این یک شاهکار مهندسی واقعاً مسحورکننده است که همه آن اجزا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و با هم ترکیب شوند تا ماشین ‌هایی را که ما می ‌شناسیم و دوست داریم تشکیل دهند. و از نظر قلب این سیستم،  زمان بندی موتور یک عامل بسیار مهم است.

با توجه به حرکت دقیق میل بادامک، سوپاپ ها، پیستون ها و میل لنگ که در فرآیند احتراق داخلی یکپارچه هستند، با توجه به سرعت و فشاری که این اجزا با یکدیگر تعامل دارند، واقعاً جایی برای خطا وجود ندارد.

مجتمع فن و کار یکی از برترین آموزشگاه های فنی در زمینه ارائه دوره های اتومکانیک مانند: آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو و … می باشد. کلیه دوره ها بصورت عملی و بر روی خودروهای واقعی انجام می شود در پایان دوره مدرک فنی و معتبر اهدا میگردد.

آموزش مکانیک خودرو

برای درک اهمیت زمان بندی موتور، بیایید بفهمیم که در سیلندرهای یک موتور چهار زمانه معمولی چه اتفاقی می افتد. ابتدا پیستون درون سیلندر به سمت پایین فشار داده می شود و مخلوط هوا و سوخت از طریق دهانه شیر ورودی وارد می شود. هنگامی که پیستون به BDC  رسید، سپس با بسته شدن دریچه ورودی به بالای سیلندر سفر خود را آغاز می کند، بنابراین مخلوط هوا/سوخت را فشرده می کند. سپس از یک جرقه برای احتراق مخلوط از شمع استفاده می شود و این احتراق باعث می شود که پیستون به BDC برگردد. در نهایت، سوپاپ اگزوز باز می شود و به گازهای تولید شده در اثر احتراق اجازه می دهد تا از سیلندر خارج شوند تا چرخه دوباره شروع شود.

ویدیوی نحوه تایم گیری ماشین ( تسمه تایم )

دو جزء موتور با یک تسمه تایم به هم متصل می شوند که به آن زنجیر تایم یا کامبلت نیز می گویند. این قسمت چرخش میل لنگ و میل بادامک موتور را به منظور باز و بسته کردن سوپاپ موتور در زمان مناسب برای اطمینان از احتراق بدون مانع هماهنگ می کند. اکنون می توانید جوهر تسمه تایم را در فرآیند احتراق موتور ببینید، زیرا سوپاپ برای ورود مخلوط هوا/ سوخت و خروج گاز خروجی باز و بسته می شود.

اصول و نحوه تایم گیری موتور ماشین

تسمه تایم از لاستیک با دندانه های سخت ساخته شده است که با چرخ دنده میل لنگ و میل بادامک کلید می خورد. این قطعه گاهی اوقات پمپ روغن، پمپ آب و پمپ تزریق را بسته به طراحی موتور نیرو می دهد. تسمه تایم به تسمه دندانه دار یا تسمه محرکی گفته می شود که با دندانه هایی در سطح داخلی طراحی شده است. در حالی که یک زنجیر تایم یک زنجیره غلتکی است، اما سازنده از هر یک از آنها برای رسیدن به همان هدف استفاده می کند. مدل وسیله نقلیه تعیین می کند که از تسمه تایم یا زنجیر استفاده شود.

زنجیر تایم یا کامبلت

تسمه تایم چیست؟

قطعه ای است که در موتور احتراق داخلی برای همگام سازی حرکت میل لنگ و میل بادامک استفاده می شود. این با یک دندانه سخت دقیق طراحی شده است که با چرخ دنده یک میل لنگ و دو میل بادامک در هم قفل می شود. به دلیل دندانه های دقیق تسمه محرک، دریچه های ورودی و خروجی به موقع با پیستون ها باز و بسته می شوند.

ساخت و طراحی تسمه تایم معمولاً به صورت لاستیک با الیاف کششی بالا است. کل تسمه از مواد محکمی مانند پلی اورتان قالبی، نئوپرن یا اورتان جوش داده شده در سطوح مختلف ساخته شده است. دندانه ها ممکن است گام های غیر استاندارد یا متریک باشد. گام فاصله بین دو مرکز مجاور روی تسمه تایم است.

لاستیک ها با دماهای بالاتر و در تماس با روغن تخریب می شوند. طول عمر تسمه تایم در موتورهای داغ و دارای نشتی روغن کاهش می یابد. اگرچه تسمه های جدیدتر و گران قیمت از مواد مقاوم در برابر دما مانند “نیتریل بسیار اشباع” ساخته شده اند. همچنین، آب یا ضد یخ می ‌تواند بر عمر سیم ‌های تقویت ‌کننده تأثیر بگذارد و نیاز به اقدامات احتیاطی ویژه برای کاربردهای خارج از جاده باشد. به همین دلیل است که اکثر موتورها به شدت آب بندی می شوند.

تسمه تایم

تسمه ‌های تایم قدیمی‌ تر معمولاً به دلیل داشتن دندانه ‌های ذوزنقه ‌ای، سایش بالایی را تجربه می ‌کنند. به همین منظور، اکثر تولیدکنندگان از تکنیک‌ های جدیدتری با ایجاد انحنای دندان استفاده می‌ کنند که باعث می‌ شود ساکت ‌تر و ماندگارتر شود.

وظایف تسمه تایم

در زیر عملکرد زنجیر تایم در موتورهای خودرو آورده شده است:

 • امکان دستیابی به فرآیند احتراق را فراهم می کند زیرا کنترل پیستون و سوپاپ ها به آن متکی است.
 • میل لنگ و میل بادامک را به هم متصل می کند تا عملکرد سوپاپ را کنترل کند.
 • تسمه تایم باز و بسته شدن دقیق سوپاپ های موتور و برخی دیگر از اجزای موتور مانند پمپ آب، پمپ تزریق و پمپ روغن را تضمین می کند.
 • تسمه تایم از همان انرژی مکانیکی احتراق برای کنترل شیر استفاده می کند. این بدان معنی است که هیچ منبع خارجی در آن گنجانده نشده است.
 • عملکرد دیگر تسمه یا زنجیر تایم این است که از برخورد پیستون به سوپاپ ها در سطح بحرانی جلوگیری می کند.

وظایف تسمه تایم

تسمه تایم تنها یک دستگاه است اما قطعات مختلفی مانند چرخ دنده میل بادامک، قرقره بیکار تسمه تایم، چرخ دنده محور بالانس بالا، قرقره پمپ آب، غلتک کشش تسمه تایم، غلتک بیکار تعادل، چرخ دنده محور تعادل پایین، چرخ دنده محرک تسمه میل بادامک، چرخ دنده محرک تسمه تعادل و غلتک کشنده تسمه تعادل را به هم متصل می کند.

اصول کار تسمه تایم

تسمه های تایم کار خود را به صورت دقیق و زمان بندی انجام می دهند. به همین دلیل است که فرآیند احتراق موتورها حتی با وجود قدرت چرخش میل لنگ امکان پذیر است. سپس میل ‌بادامک ‌ها را هماهنگ می‌ کند که به شیر اجازه باز و بسته شدن می ‌دهد تا هوا و سوخت وارد محفظه احتراق شود. سوپاپ اگزوز نیز با این چرخش کنترل می شود تا اگزوز بتواند خارج شود. این فرآیند با هماهنگی انجام می شود.

از آنجایی که میل بادامک و میل لنگ به طور هماهنگ کار می کنند، میل لنگ به گونه ای طراحی شده است که نیمی از سرعت میل بادامک را کار کند. به عنوان مثال، دو چرخش میل لنگ منجر به چرخش میل بادامک می شود. تسمه تایم برای عملکرد صحیح نیاز به کشش دارد، به همین دلیل است که تسمه تایم کششی طراحی شده است. خودروهای مدرن از کشنده های خودکار تسمه تایم استفاده می کنند که نیازی به تنظیم ندارند. وسایل نقلیه قدیمی همیشه هر از گاهی نیاز به تنظیم دارند زیرا تسمه شل می شود. شل بودن تسمه تایم باعث می شود تایمینگ از محدوده خارج شود، به همین دلیل باید از بروز مشکل جلوگیری کرد. زمان بندی به قدری مهم است که اگر یک حرکت فرار کند، می تواند بر راندمان موتور تأثیر بگذارد و منجر به از دست دادن نیرو، شلیک ناقص و غیره شود.

علائم خرابی تسمه تایم یا زنجیر تایم

در زیر علائم خرابی تسمه یا زنجیر تایم که نیاز به تعویض دارند آمده است:

 • قدرت موتور کاهش یافته است
 • داغ شدن بیش از حد موتور
 • مشکل در راه اندازی موتور
 • لرزش یا تکان دادن موتور
 • نشت روغن
 • صدای تیک تیک از موتور
 • چراغ موتور روشن
 • موتور بد احتراق
 • صدای جیغ یا مالش تسمه ها

در نتیجه، تسمه تایم یک جزء لاستیکی با کشش است که به چرخش اجزای مختلف در موتور کمک می کند. کار به طور دقیق انجام می شود، همانطور که دریچه از آن به این شکل استفاده می کند. میل لنگ و میل بادامک را به هم متصل می کند. میل لنگ از پیستونی که به یک شاتون متصل است نیرو دریافت می کند. در این مقاله عملکرد و کارکرد تسمه یا زنجیر تایم را مشاهده کردیم.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های مکانیکی مانند: آموزش برق خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش جلو بندی سازی ، آموزش تعویض روغنی ، آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک ، آموزش تعمیرات ایسیو و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

1/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960