آموزشگاه فن و کار

تفاوت صافکاری سنتی و صافکاری PDR

نویسنده: علیرضا سلیمانی
تفاوت صافکاری سنتی و صافکاری PDR

صاحبان وسایل نقلیه می دانند که ماشین آن ها دیر یا زود دچار چند فرورفتگی می شود. آب و هوای غیرقابل پیش بینی و رانندگان نامناسب در جاده ها از دلایل رایج این مشکل هستند. رایج ترین انواع ترمیم صافکاری بدون رنگ و سنتی است. به طور طبیعی، بسیاری از رانندگان در مورد تفاوت آن ها و اینکه در صورت نیاز به تعمیر ماشین خود باید کدام را انتخاب کنند، سردرگم هستند. دوره آموزش صافکاری خودرو مجتمع فن و کار از صفر تا صد و تخصصی

آموزش صافکاری خودرو

فرورفتگی در ماشین، کامیون یا وانت شما احساس بدی را در شما ایجاد می کند. چه تقصیر شما بوده باشید چه نباشید، به طور کلی باعث می شود خودرو قدیمی جلوه کند. متأسفانه، تعمیر فرورفتگی معمولی نیاز به رنگ آمیزی مجدد خودرو دارد که باعث می شود ارزش خودروی شما را کاهش می دهد. به همین دلیل است که اکثر افراد تمایل به صافکاری بدون رنگ دارند.

تفاوت صافکاری سنتی و صافکاری PDR

به طور کلی، تقریباً همه وسایل نقلیه در سراسر دنیا دچار چند ضربه و فرورفتگی می شوند. وقتی صحبت از آسیب جزئی بدنه به میان می‌آید، چندین گزینه مختلف برای مشتریان وجود دارد که می‌توانند از بین آن ها انتخاب کنند. ترمیم صافکاری بدون رنگ (PDR) در مقایسه با صافکاری سنتی بدنه خودرو، یک روش نسبتاً ریشه ای است. PDR همچنین بسیار سریعتر است و به محافظت از وسیله نقلیه شما در برابر کاهش ارزش به دلیل فرورفتگی های کوچک و علائم تعمیر کمک می کند. در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد صافکاری بدون رنگ (PDR) و نحوه عملکرد آن در برابر تکنیک های تعمیر سنتی بدانید آورده شده است.

فیلم تفاوت صافکاری سنتی و PDR

صافکاری سنتی چیست؟

صافکاری استاندارد معمولاً مستلزم کوبیدن فرورفتگی از بدنه خودرو یا وسیله نقلیه دیگری است. انجام این کار تضمین می کند که ناحیه فرو رفته زیاد عمیق نیست. پس از آن، مکانیک محل را کوبیده و سنباده می کند و پس از آن از لایه های پرکننده استفاده می کند. در نهایت، برای رفع فرورفتگی، آن ناحیه را دو بار رنگ می‌کنند و سعی می‌کنند با رنگ خودرو مطابقت داشته باشد.

به طور کلی، صافکاری سنتی گران تر از صافکاری بدون رنگ است. مراحل بیشتری در رفع فرورفتگی انجام می شود و به لوازم و نیروی کار بیشتری نیاز است. بسیاری از شرکت‌های بیمه به دارندگان وسایل نقلیه توصیه می‌کنند از چنین تعمیراتی اجتناب کنند، زیرا می‌دانند که بیشتر مردم پول زیادی برای تعمیرات غیرقابل پیش‌بینی خودرو ندارند. با این حال، اگر خودرو آسیب قابل توجهی ببیند، صافکاری سنتی راه حل بهتری نسبت به صافکاری PDR است.

صافکاری سنتی

صافکاری PDR چیست؟

PDR را می توان برای هر چیزی از فرورفتگی های بزرگ گرفته تا فرورفتگی های جزئی، چین ها و آسیب های ناشی از تگرگ در جاهایی که رنگ ترک نخورده استفاده کرد. تکنسین‌های PDR با دقت فشار داده، می‌کشند، و با استفاده از ابزارهای ویژه، فلز فرورفته را به سر جای خود برمی‌گردانند، بدون اینکه به روکش اصلی آسیب برسانند. هنگامی که PDR با دقت و مهارت انجام می شود، خودرو اغلب به همان شکلی است که هنگام خروج از کارخانه بود.

اگر فرورفتگی ها قابل توجه نباشند، بسیاری از دارندگان وسایل نقلیه ممکن است صافکاری PDR را انتخاب کنند. برای شروع، این روش بسیار سریعتر از صافکاری سنتی است. به عنوان مثال، اگر فرورفتگی خیلی بزرگ نباشد، ماشین می تواند در همان روز آماده شود. علاوه بر این، هزینه کمتری نسبت به صافکاری سنتی دارد زیرا به ابزارهای گسترده نیاز ندارد. تکنسین ها مجبور نیستند محل را کوبیده و سنباده کنند. در عوض، آن ها سعی می کنند بدنه را برای رفع فرورفتگی دستکاری کنند.

صافکاری PDR

یک صافکار ماهر آسیب بیشتری به رنگ خودرو وارد نمی کند. تعمیر قابل مشاهده نخواهد بود، و ماشین ظاهر خوبی پیدا می کند. اگرچه بسیاری از صاحبان خودرو این روش را ترجیح می دهند، اما محدودیت هایی دارد. اگر فرورفتگی رنگ یا تراشه را خراش دهد، ممکن است به جای آن به صافکاری سنتی نیاز داشته باشید. علاوه بر این، محل و اندازه فرورفتگی نیز می تواند عامل موثر باشد. اگر فرورفتگی خیلی بزرگ باشد، ممکن است صافکاری PDR آن را برطرف نکند.

مزایای صافکاری PDR

رنگ اصلی را حفظ می کند

توانایی حفظ رنگ کارخانه بزرگترین دغدغه هر صاحب خودرو است. رنگ اصلی که توسط سازنده روی خودرو اعمال می شود دارای ویژگی های خاصی است که تکرار آن ها غیرممکن است. در دمای معینی پخته شده و برای اطمینان از پوشش کامل رنگ توسط ماشین‌ ها اعمال می‌شود.

PDR را می توان چندین بار دوباره انجام داد

به این نکته توجه داشته باشید که خودرویی که تحت PDR قرار گرفته است می تواند بارها و بارها از طریق همان تکنیک تعمیر شود.

برای همیشه با فرو رفتگی ها خداحافظی کنید

فرورفتگی که از طریق PDR ترمیم شده است، هرگز باز نمی گردد. از طرف دیگر، می تواند به مرور زمان کوچک شود و علائمی از تعمیر را برای شما به جا بگذارد. تنها مواردی که ممکن است فرورفتگی با PDR برگردد زمانی است که یک تکنسین غیرحرفه‌ای را بکار گرفته باشید که کار را به درستی انجام نداده است، یا زمانی که فرورفتگی بیش از حد کشیده شده (و عمیق) ترمیم شده است، و بعداً هنگام شستشو خودرو با روغنی شده است.

صرفه جویی در زمان

 PDR سریعتر از تعمیر سنتی است. حتی بسته به شدت فرورفتگی، تعمیر در همان روز امکان پذیر است. از صافکار خود بپرسید که تعمیر شما چقدر طول می کشد.

صرفه جویی در هزینه

از فرآیند سنتی 3 مرحله ای چسباندن، سنباده زدن و رنگ آمیزی مجدد با PDR اجتناب کنید. و نیازی به تعویض کل پنل نخواهید داشت! حذف صافکاری PDR باعث صرفه جویی در مصرف مواد و صرفه جویی در هزینه شما می شود.

سادگی

 PDR یک فرآیند فریبنده ساده است که بهتر است با تجهیزات و آموزش صحیح به متخصصان واگذار شود. اگر وسیله نقلیه شما هنوز تحت گارانتی است، چنانچه خودتان اقدام به تعمیر کنید، ممکن است گارانتی شما باطل شود.

انواع روش های صافکاری  PDR

  1. تکنسین‌ها یا از پشت به پانل فرورفته دسترسی پیدا می‌کنند یا از چسب مخصوصی برای بیرون کشیدن فرورفتگی از جلو استفاده می‌کنند که هر دو به دقت نیاز دارند. برای دسترسی به فرورفتگی اغلب لازم است چراغ های عقب، پانل های بدنه و پانل های داخلی را بردارید. تکنسین ها به دقت قسمت پشتی فرورفتگی را بررسی می کنند تا بفهمند کجا باید فشار ملایم اعمال کنند. آنها ابزارهای خاصی را بر اساس اندازه فرورفتگی و محل قرارگیری آن انتخاب می کنند. سپس فلز را از داخل به حالت اولیه خود ماساژ می دهند. تکنسین گاهی اوقات باید بین قسمت جلو و عقب فرورفتگی جابجا شود.
  2. روش دیگر، کشیدن فرورفتگی از بیرون یا به عبارت دیگر، کشیدن چسب نامیده می شود. این شامل چسباندن موقت زبانه های پلاستیکی با اشکال و اندازه های مختلف بر روی سطح خودرو است. تکنسین به آرامی درپوش ها را می کشد و با آن ها فرورفتگی را بیرون می کشد و فلز را به شکل اولیه خود باز می گرداند.

مقایسه صافکاری سنتی و PDR

درک تفاوت های اولیه بین صافکاری PDR و روش های سنتی کار بدنه بسیار مهم است. ترمیم بدنه سنتی شامل استفاده از سنباده برای خرد کردن رنگ، برگرداندن فلز به شکل اولیه و سپس پر کردن فضاها با بتونه است. سپس تکنسین با یک آستر، پوشش پایه و لایه نهایی رنگ را سنباده و اسپری می کند. این فرآیند ممکن است زیاد هزینه داشته باشد و تکمیل آن بیش از یک هفته طول بکشد. PDR شامل کار در طرف مقابل پانل جایی است که آسیب رخ داده است. روش کار به این صورت است که فلز به آرامی کشیده می شود و به جای مناسب بازگردانده می شود. برای اطمینان از صاف بودن سطح از ابزاری با نور مستقیم استفاده می شود. هزینه معمولاً کمتر از روش‌های سنتی تعمیر است و معمولاً در کمتر از یک روز قابل انجام است.

مقایسه صافکاری سنتی و PDR

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که همیشه در مورد فرورفتگی ماشین با کارشناسان مشورت کنید. آنها ماشین را بررسی می کنند و تعیین می کنند که آیا صافکاری پی دی آر (PDR) یا سنتی مناسب شرایط شماست. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که تکنسین های معتبری را انتخاب کنید که بدون توجه به نوع تعمیر، کار شگفت انگیزی را انجام دهند. در نهایت، قیمت و زمان تعمیر را برآورد کنید. این مفید است که بدانید چه زمانی می توانید ماشین خود را به حالت قبل برگردانید تا زمان خود را به طور موثر سازماندهی کنید. علاوه بر این، دانستن هزینه از قبل ممکن است به شما در آمادگی بهتر کمک کند.

برای شرکت در دوره های : آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش جلوبندی سازی خودرو و … با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید و از کارشناسان مجتمع فن و کار مشاوره رایگان دریافت کنید.

نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960