آموزشگاه فن و کار

بررسی بازار کار و درآمد شغل تعمیرات موتور سیکلت

نویسنده: تحریریه فن و کار
بازار کار و درآمد شغل تعمیرات موتور سیکلت

استقبال از موتور سیکلت به عنوان یک وسیله نقلیه کم مصرف که از مزایای بسیاری مانند گریز از ترافیک، پارک کردن سریع و راحت ، قیمت مناسب و غیره برخوردار است باعث شده تا بسیاری از افراد از این وسیله در رفت و آمدهای روزمره خود استفاده نمایند. موتور سیکلت هم مانند اتومبیل از یک سری اجزا و قطعات تشکیل شده است که عملکرد این اجزا در کنار هم منجر به حرکت موتور می گردد. اما گاهی اوقات به دلایل مختلف ممکن است مشکلاتی در قطعات مختلف موتور سیکلت به وجود بیاید. تعمیر موتور سیکلت امری تخصصی بوده و نیاز است تا در این گونه مواقع به تعمیرکار حرفه ای موتور سیکلت مراجعه نمود. اگر جزء افرادی هستید که به دنبال یک شغل پر درآمد و فنی می باشید که بتواند آینده روشنی را برای شما داشته باشد، شغل تعمیرات موتور سیکلت می تواند گزینه ای مناسب برای شما باشد. ما در این مطلب به بررسی  بازار کار و درآمد شغل تعمیرات موتور سیکلت به طور کامل پرداخته ایم. اگر به شغل تعمیرات موتور سیکلت علاقمند هستید و می خواهید این شغل را یاد بگیرید و وارد بازار کار آن شوید در دوره آموزش تعمیرات موتور سیکلت شرکت کرده و صفر تا صد آن را بصورت عملی یاد بگیرید.

 

معرفی شغل تعمیرات موتور سیکلت

اگر شما هم از دسته رانندگان موتور سیکلت باشید می دانید که به وجود آمدن مشکلات مختلف در این وسیله نقلیه امری طبیعی بوده و برای این که بتوان از این وسیله استفاده کرد باید نسبت به برطرف نمودن مشکلات موجود در آن هر چه سریع تر اقدام نمود. گاهی ممکن است موتور سیکلت شما نسبت به همیشه میزان زیادی سوخت مصرف نماید و این مشکل باعث نگرانی شما گردد. برای بررسی این مشکل نیاز است تا باک موتور مورد بررسی قرار گرفته و همچنین بنزین جدید را جایگزین بنزین قبلی در باک نمایید.

تخلیه باتری موتور سیکلت، سوختن روغن آن، خراب شدن صفحه کلاچ، کار نکردن ترمزها و غیره از جمله مشکلاتی هستند که در هنگام مواجهه با آنها نیاز است تا به یک تعمیرکار موتور سیکلت مراجعه نمود.  یک تعمیرکار موتور سیکلت از دانش کافی در رابطه با اجزای مختلف این وسیله نقلیه برخوردار بوده و نحوه عمل موتور سیکلت را به طور دقیق می داند. امروزه با توجه به استقبال بسیاری از افراد از این وسیله، شغل تعمیرکار موتور سیکلت به یک شغل پردرآمد تبدیل شده و بسیاری از جوانان جذب این حرفه می گردند.

 

چه شخصیت هایی مناسب شغل تعمیرات موتور سیکلت می باشند

اما اگر تصمیم گرفته اید وارد حرفه موتورسازی شوید اما در رابطه با ویژگی های شخصیتی که در این شغل مورد نیاز است آگاهی ندارید این مطلب را دنبال کنید. افرادی که به شغل تعمیرات موتور سیکلت علاقمند می باشند باید از روحیه ای فنی برخوردار بوده و به اصطلاح دست به آچار باشند. این افراد باید از سر و کله زدن با ابزار و تجهیزات مکانیکی موتور سیکلت لذت ببرند و در طولانی مدت از انجام کار با آن وسایل خسته نشوند. این افراد باید دارای روحیه ای چالش برانگیز باشند و در صورتی که مشکلی در موتور سیکلت های مختلف مشاهده نمایند انواع روش ها را برای تعمیر آن انجام داده تا در نهایت بتوانند در کمترین زمان ممکن موتور سیکلت را تعمیر نمایند. با توجه به این که افراد مختلفی با روحیه های متفاوت به تعمیرکاران موتور سیکلت مراجعه می کنند این افراد باید کاملا اجتماعی بوده و قادر به برقراری ارتباط با انواع شخصیت ها باشند.

اعتماد به نفس، انرژی و هوش بالا از ویژگی هایی است که یک تعمیرکار موتور سیکلت باید از آن برخوردار باشد.

 

بررسی بازار کار شغل تعمیرات موتور سیکلت

اگر نگاهی به خیابان های شلوغ شهر بیندازید با حجم زیادی از انواع موتور سیکلت ها رو به رو می شوید که بسیاری از آنها تک سرنشین بوده و بسیاری دیگر به جا به جایی مسافران می پردازند. جمع و جور بودن این وسیله نقلیه باعث شده تا در شهرهای شلوغ و پر ترافیک استقبال از موتور سیکلت بسیار زیاد بوده و افراد زیادی از آن برای حمل و نقل استفاده نمایند. علاوه بر آن موتور سیکلت های مختلف همیشه به عنوان یک وسیله نقلیه سرگرم کننده وجود داشته اند و بسیاری از جوانان را در کشورهای مختلف مشاهده می کنید که به اصطلاح موتور باز بوده و علاقمند به خرید انواع موتورهای ایرانی و خارجی با امکانات متنوع می باشند.

 

با توجه به این موضوع و همچنین به وجود آمدن مشکلات مختلف در موتور سیکلت ها و نیاز به تعمیرکاران این وسیله، بازار کار تعمیرات موتور سیکلت در کشورهای مختلف بسیار پر رونق بوده و افرادی که در این حرفه مشغول به فعالیت می باشند معمولا از رضایت شغلی بالایی برخوردار می باشند. مسلما هر چه میزان جمعیت در شهرها و روستاها افزایش یابد نیاز به استفاده از موتور سیکلت نیز افزایش یافته و بازار کار شغل تعمیرات موتور سیکلت نیز از رونق بیشتری برخوردار خواهد شد. در نتیجه می توان آینده شغلی خوبی را برای این حرفه پیش بینی نمود.

بازار کار و درآمد تعمیر موتور سیکلت

 

میزان درآمد تعمیرکاران موتور سیکلت

بسته به این که چه قسمتی از موتور سیکلت شما خراب شده و نیاز به تعمیر دارد، تعرفه های مختلفی برای برطرف کردن مشکل آن از طرف اتحادیه تعیین شده است. اما با توجه به تعداد بالای مراجعین به تعمیرکاران موتور سیکلت ها، معمولا این افراد درآمد بالایی را در ماه به دست می آورند. البته این میزان درآمد وابسته به عواملی است که باید از سمت تعمیرکاران رعایت گردد. در بسیاری از مکان های شهر که بورس تعمیرات موتور سیکلت می باشد، مشتریان زیادی به تعمیرکاران مراجعه می نمایند و به همین دلیل این افراد از درآمد بسیار بالاتری نسبت به افرادی که در محله ای خلوت و کم تردد اقدام به انجام تعمیرات می کنند بهره مند می باشند.

افراد موتور سیکلت های خود را به تعمیرکارانی می سپارند که از مهارت بالایی برخوردار بوده و قار باشند تا وسیله نقلیه آنها را در زمانی کوتاه به آنها تحویل دهند. هر چه میزان دانش و تجربه تعمیرکار در این حرفه بیشتر باشد، به تبع آن میزان درآمد نیز بالاتر خواهد رفت. پس نیاز است تا افرادی که وارد این حرفه می گردند تلاش کنند تا تجربیات بیشتری را کسب نموده و اطلاعات خود را در رابطه با موتور سیکلت های جدیدی که وارد بازار می شود آپدیت نمایند.

به طور کلی می توان درآمدی 7 تا 15 میلیون تومانی در ماه را برای تعمیرکاران موتور سیکلت پیش بینی کرد.

سختی ها و چالش های موجود در شغل تعمیرات موتور سیکلت

با وجود بازار کار عالی و میزان درآمد بالایی که برای تعمیرکاران موتور سیکلت بیان شد، سختی ها و مشکلات زیادی هم برای این افراد در کار وجود دارد که نیاز است پیش از وارد شدن به این حرفه در رابطه با آنها اطلاعات کامل را کسب نمود.

با توجه به این که افراد زیادی وجود دارند که در این حرفه فعالیت می نمایند، رقابت در کار زیاد بوده و نیاز است تا با نوآوری هایی که فرد ایجاد می کند و همچنین قیمت های رقابتی که ارائه می دهد، بازار کار خود را حفظ نموده و به جذب مشتری بپردازد. فشار زمانی در این کار مقداری زیاد بوده و ممکن است تعمیرکار موتور سیکلت گاهی اوقات از صبح تا غروب مجبور به سر پا ایستادن و تعمیر موتورهای مختلف نماید. در این حرفه باید کاملا متعهد و مسئولیت پذیر بود و وسیله ای که به دست شما می سپارند را به بهترین نحو ممکن تعمیر نمود چرا که موتور سیکلت وسیله ای جهت حمل و نقل بوده و وجود ایراد در تعمیرات می توان جان افراد را به خطر اندازد. همچنین ممکن است در این حرفه آلودگی های صوتی زیادی وجود داشته باشد که فرد باید با صبوری آنها را تحمل نماید.

 

سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی تعمیرگاه موتور سیکلت

برای این که در این حرفه فعالیت نمایید می توانید پس از کسب مهارت های لازم توسط شاگردی کردن نزد یک فرد با تجربه و یا شرکت در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای در آموزشگاه های مختلف، اقدام به راه اندازی یک مغازه تعمیرات موتور سیکلت نمایید. برای این کار باید سرمایه ای را جهت رهن و اجاره مغازه در نظر بگیرید. علاوه بر آن سرمایه ای نیز برای خریداری ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای تعمیرات موتور سیکلت باید در نظر گرفته شود. تهیه دستگاه دیاگ، پمپ باد، جعبه ابزار، انواع آچارها، میز کار، جعبه بکس و … نیازمند سرمایه ای در حدود 20 میلیون تومان می باشد که فردی که علاقمند به ورود به شغل تعمیرات موتور سیکلت می باشد باید از این میزان سرمایه برخوردار باشد.

به طور کلی می توان نتیجه گرفت که شغل تعمیرات موتور سیکلت حرفه ای با بازار کار مناسب و درآمد خوب می باشد که بسته به تلاش خود فرد و بازاریابی و تبلیغات مناسب می تواند به فردی حرفه ای تبدیل شده و به درآمد بالایی دست یابد.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های اتوامکانیک از جمله: آموزش مکانیک خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش برق خودرو و …  می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما با شماره های: 02191009433 – 02191009433 تماس بگیرید .

3.7/5 - (3 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960