آموزشگاه فن و کار

درآمد و بازار کار شغل صافکاری خودرو

نویسنده: علیرضا سلیمانی
بازار کار و درآمد شغل صافکاری خودرو
چکیده:

در این مقاله به بررسی شغل صافکاری به طور کامل پرداخته شده و نکات مورد نیاز برای افرادی که قصد ورود به این حرفه را دارند از جمله درآمد و بازار کار شغل صافکاری خودرو بیان شده است.

آشنایی با درآمد و بازار کار شغل صافکاری خودرو: حتما می دانید که حتی بهترین رانندگان هم به دلایل مختلف مانند حواسپرتی سایرین یا برخورد اجسام مختلف به اتومبیلشان، دچار سانحه تصادف می گردند. تصادف اتفاقی ناگوار و ناخوشایند است که ممکن است آسیب های جانی و مالی سنگینی را به افراد وارد نماید.

ایجاد فرورفتگی در بدنه خودرو از مواردی است که نگرانی های زیادی را برای صاحبان خودرو ایجاد کرده و به محض مشاهده این تورفتگی ها، افراد به دنبال راهی برای برطرف کردن آنها می باشند. در این گونه مواقع مراجعه به صافکار بهترین گزینه به شمار رفته و این افراد در صورت حرفه ای بودن می توانند این فرورفتگی ها را در بهترین حالت ممکن درآورده و بدنه خودرو را کاملا صاف نمایند.

در صورتی که به دنبال حرفه ای پر درآمد بوده و علاقمند به کارهای فنی نیز می باشید، شغل صافکاری می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد برای آشنایی با درآمد و بازار کار شغل صافکاری می توانید مطلب پیش رو را مطالعه کرده و با سختی ها و چالش هایی که در این شغل وجود دارد نیز آشنا گردید.

دوره آموزش صافکاری خودرو هم بصورت سنتی و به روش پی دی آر در آموزشگاه فن و کار فرصتی عالی برای یادگیری این مهارت ارزشمند و ورود به بازار کار پر رونق آن را برای شما فراهم می کند. با یادگیری این مهارت می توانید به راحتی برای خودتان کار کنید و یا در تعمیرگاه های مختلف مشغول به کار شوید. برای مشاهده سرفصل های کامل و جزئیات بیشتر این دوره روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش صافکاری خودرو

معرفی شغل صافکاری خودرو

صافکاری علاوه بر این که یک شغل باشد، می توان به آن مانند یک هنر نیز نگاه کرد و این امر به دلیل ظرافت بالایی است که در هنگام فرورفتگی های موجود بر روی خودرو باید به کار برده شود تا فرد بتواند بدون نیاز به رنگ، این مشکل را برطرف سازد. هر چه میزان ظرافت و هنر صافکار بیشتر باشد گفته می شود که فرد صافکار بهتری بوده و افراد تمایل دارند تا خودروی خود را به وی بسپارند.

به طور کلی به عملیاتی که در آن فرد متخصص، به منظور ترمیم بدنه خودرو توسط ابزارهای مختلف انجام می دهد صافکاری گفته می شود. صافکاری می تواند به صورت دستی و یا با استفاده از دستگاه های مخصوص صورت گرد و این بستگی به شدت آسیب دیدگی و تورفتگی بدنه خودروی مورد نظر دارد.

با توجه به این که در هنگام خرید و فروش خودرو و تعیین قیمت آن، اتومبیل از نظر رنگ بدنه چک می گردد نیاز است تا در حد امکان صافکاری را به گونه ای انجام داد که نیازی به رنگ نداشته باشد و این کار تنها از یک صافکار حرفه ای و با تجربه بر می آید. تقه گریسی، عملی است که برای انجام صافکاری بدون رنگ خودرو توسط صافکاران متخصص انجام می گیرد.

وظایف صافکار خودرو

یک صافکار خودرو بایستی توانایی انجام فلزکاری به صورت مقدماتی را داشته و با قطعات داخل محفظه موتور اتومبیل نیز آشنایی داشته باش. چرا که ممکن است برای صافکاری قسمت هایی از خودرو مانند کاپوت، با انواع قطعات موجود در این قسمت سر و کار داشته و برای انجام کار بهتر نیاز است تا اطلاعاتی را در این زمینه داشته باشد.

وظایف شغل صافکاری خودرو

صافکار خودرو باید بتواند جوشکاری با استفاده از قوس الکتریکی را به خوبی انجام دهد و همچنین توانایی جوشکاری فولاد نرم با جوش گاز را نیز داشته باشد. توانایی لحیم کاری سخت با شعله گاز استیلن، توانایی از بین بردن رنگ قسمت های آسیب دیده خودرو، توانایی به کار بردن نکات ایمنی و حفاظتی در کارگاه و انجام کمک های اولیه و غیره از حمله وظایفی است که یک صافکار خودرو بر عهده دارد. علاوه بر آن باز و بسته کردن چرخ های خودرو نیز در کنار این وظایف از نکاتی است که صافکار باید نسبت به آن تسلط کافی داشته باشد.

یک صافکار حرفه ای باید بتواند خودروهایی که دچار سوختگی های شدید شده اند را نیز ترمیم نموده و تا حد امکان آنها را به شکل اولیه ای که داشتند برگرداند. رگلاژ کردن درب های خودرو و کاپوت، سوزاندن رنگ بدنه، بادگیری درب مخزن بنزین، زدن آستری و … از جمله کارهایی است که توسط صافکار خودرو انجام می گیرد.

لیست برخی از وظایف اصلی هر صافکار خودرو عبارتند از:

 • استفاده از تجهیزات بازرسی و آزمایش
 • انجام کار های تعمیر و نگهداری پیشگیرانه
 • باز و بست اجزای بدنه خودرو و چرخ ها
 • رگلاژ درب های خودرو
 • برش کاری و سوهان کاری
 • روش های مختلف جوشکاری
 • استفاده از میله های صافکاری PDR
 • کار با دستگاه نقطه زن در صافکاری بی رنگ
 • انجام روش های بادگیری سرد و استفاده از میله های کربنی
 • صیقل دادن فضای داخلی و خارجی خودرو
 • ارائه پشتیبانی و خدمات به مشتریان فعلی و جدید

بررسی بازار کار شغل صافکاری خودرو

با گذشت زمان، رنگ ماشین همه ممکن است کدر شود و رنگ آن محو شود. این به دلیل قرار گرفتن در معرض طیف وسیعی از عناصر مانند خاک، کثیفی و نور خورشید است. اما صاف کردن و جلا دادن منظم می تواند به بازگرداندن درخشش و درخشندگی رنگ ماشین شما کمک کند و ظاهری دوباره به آن بدهد. به علاوه بالا رفتن آمار تصادفات جاده ای در سراسر کشور باعث شده است فرو رفتگی های روی بدنه خودرو  باعث شود ارزش مالی خودرو به طور قابل توجهی کاهش یابد و از آن جایی که وضعیت اقتصادی، تعمیر خودرو را نسبت به خرید نمونه جدید ارجح می داند، نیاز به نیروی ماهر به صافکاری بالا رفته است. هم چنین هزینه کمتر و اثر بخشی بیشتر صافکاری PDR نسبت به صافکاری با رنگ موجب شده است که این حرفه طرافداران خاص خود را داشته باشد و بسیاری از افرادی که به دنبال امنیت شغلی هستند، این حرفه را انتخاب کنند.

بازار کار شغل صافکاری

انجام صافکاری توسط خود فرد امکان پذیر نبوده و برطرف نمودن فرورفتگی های مختلف موجود در بدنه نیازمند دقت و ظرافت بالایی بوده که تنها از عهده یک صافکار حرفه ای بر می آید. بازار کار صافکاری علاوه بر ایران در سایر کشورهای دنیا نیز بسیار پر رونق بوده و این حرفه را جزء مشاغل پولساز دنیا به شمار می آورند.

چشم انداز موقعیت شغلی صافکاری عالی برآورده شده است و می توان تضمین کرد که در آینده بازار کار مکانیکی خودرو به نیروی کار ماهر مسلط به باز و بست قطعات بدنه خودرو، جوشکاری، رگلاژ چرخ ها و برطرف کردن آسیب های بدنه اتومبیل برای صافکاری سنتی و پی دی آر نیاز خواهد داشت. چرا که استفاده از اتومبیل ها برای جابجایی افراد در شهر ها متوقف ناپذیر است.

میزان درآمد شغل صافکاری

اگر نگاهی دوباره به قسمت بازار کار صافکاری بیندازید، متوجه خواهید شد که بازار کار پر رونقی برای این حرفه فنی اتومکانیکی تثبیت شده است. درآمد و حقوق دریافتی صافکار خودرو به طور کلی بالا بوده و حداقل 3 برابر حقوق اداره کار برآورد شده است. عوامل متعددی می تواند رقم دستمزد دریافتی صافکاران ماشین را تحت تاثیر قرار دهد. نوع صافکاری سنتی یا PDR، میزان تجربه، سابقه کاری، مهارت، دانش و مهارت عملی به روز، توانایی صافکاری خودروهای خارجی، موقعیت مکانی تعمیرگاه صافکاری، نحوه برخورد با مشتری و کسب رضایت وی، قیمت های معقول و منصفانه خدمات و هم چنین تبلیغات محلی و مجازی بستگی دارد. در صورتی که مهارت های تخصصی را در مورد صافکاری خودروهای خارجی دارید، می توان تصمین کرد که حقوق دریافتی شما تا 8 برابر حقوق اداره کار بالا خواهد رفت. برای اینکه یک صافکار خودرو موفق باشید، باید متعهد به ارائه خدمات عالی به مشتریان باشید. شما باید مودب، مسئولیت پذیر و جزئیات گرا باشید.

درآمد شغل صافکاری

یک تکنسین صافکاری بدنه خودرو در کشور های خارجی هم می تواند درآمد بالایی کسب کند. متوسط حقوق تکنسین بدنه خودرو در ایالات متحده در سال 2023 میلادی 73,408 دلار است، اما محدوده حقوق معمولاً بین 62,670 تا 83,905 دلار متغیر است. محدوده حقوق می تواند به طور گسترده ای بسته به عوامل مهم بسیاری از جمله تحصیلات، گواهینامه ها، مهارت های اضافی، تعداد سال هایی که در حرفه خود سپری کرده اند متفاوت باشد. شما با دریافت مدرک معتبر و قبل ترجمه فنی و حرفه ای می توانید به راحتی در موقعیت شغلی صافکاری در تمام کشور های خارجی استخدام شوید.

چالش ها و سختی های موجود در صافکاری

شغل صافکاری هم مانند هر حرفه دیگری دارای یک سری سختی ها و مشکلات می باشد و برای موفقیت در این شغل نیاز است تا با این سختی ها کاملا آشنا بوده و با اطلاعات کافی وارد بازار کار آن گردید.

شرایط محیطی که یک صافکار در آن فعالیت می کند دارای آلودگی صوتی زیادی بوده و فرد باید با این موضوع کنار بیاید. اکثر تعمیرگاه هایی که در آنجا به صافکاری می پردازند از دمای مناسبی برخوردار نبوده و ممکن است در تابستان و زمستان شرایط دمایی مطلوب نباشد. وجود آلاینده های مختلف مانند روغن و غیره از دیگر شرایطی است که در محیط کاری یک صافکار وجود خواهد داشت.

در صورتی که یک صافکار حرفه ای باشید ممکن است اتومبیل های گران قیمت و لوکس جهت انجام خدمات به شما مراجعه نمایند. یکی از چالش هایی که در این حرفه با آن مواجه می باشید تعهد و مسئولیت پذیری بالا می باشد و نیاز است تا کار خود را به گونه ای انجام دهید که مشتریان رضایت کافی را از شما داشته و خسارتی به خودرو وارد ننمایید.

با توجه به این که در این حرفه با انواع اخلاقیات و شخصیت های مختلف مواجه می باشید نیاز است تا نسبت به انواع برخوردها کاملا صبور بوده و با اخلاقی مناسب پاسخگوی نیاز تمامی مشتریان باشید.

افزایش درآمد در شغل صافکاری

شغل صافکاری یکی از مشاغلی است که می توان درآمد خود را در آن تا حد زیادی افزایش داد. اما این افزایش درآمد کاملا بستگی به خود فرد داشته و با به کار بردن ترفندهایی می توان این میزان را تغییر داد.

یکی از موارد اساسی که در شغل صافکاری از اهمیت بالایی برخوردار است مکانی است که در آن اقدام به راه اندازی شغل صافکاری نموده اید. این مکان باید در بورس تعمیرگاه های اتومبیل باشد تا مشتریان بتوانند به راحتی به شما دسترسی پیدا کرده و ترمیم بدنه خودروی خود را به شما بسپارند.

تلاش کنید تا در این حرفه تا جایی که می توانید مهارت های خود را افزایش دهید چرا که فاکتور اصلی و تاثیرگذار در افزایش درآمد در این حرفه، دانش و تجربه عملی بالا می باشد. معمولا صاحبان خودرو به دنبال فردی م باشند که بتواند در ظریف ترین حالت ممکن فرورفتگی ایجاد شده بر روی بدنه خودرو را درآورده و آن را بدون نیاز به رنگ ترمیم نمایید. معمولا صافکاران متبحر در یک شهر شناخته شده هستند و افراد بلافاصله پس از تصادف به این افراد مراجعه می نمایند.

در صورتی که در این حرفه تازه کار می باشید، نیاز است تبلیغات را به صورت حرفه ای انجام داده و تراکت های خود را در تمام سطح شهر پخش نمایید. این کار می تواند تاثیر زیادی در جذب مشتری داشته و درآمد شما را تا حد زیادی افزایش دهد.

با گذراندن دوره های تخصصی دپارتمان اتومکانیک آموزشگاه فن و کار می توانید مهارت های خود را ارتقا دهید و شغل و کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید. برخی از پرطرفدارترین دوره های این دپارتمان دوره آموزش مکانیک خودرو جامع و کاربردی ، آموزش برق خودرو (باطری سازی) از مبتدی تا پیشرفته و دوره آموزش نقاشی خودرو با رنگ متالیک و سرامیک بدنه می باشد.

3.6/5 - (7 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960