آموزشگاه فن و کار

راهنمای جامع شغل مکانیکی خودرو

نویسنده: تحریریه فن و کار
راهنمای جامع شغل مکانیکی خودرو

راهنمای جامع شغل مکانیکی خودرو :به عنوان یک مکانیک خودرو، می توانید انتظار انجام کار های معمولی مانند تعویض روغن، تعویض چراغ، نصب و تنظیم لاستیک و هم چنین انجام تعمیرات برای تعمیر خرابی های خودرو، گیربکس، سیستم الکتریکی، سیستم خنک کننده و سایر قطعات را داشته باشید. هنگامی که ماشین مشتری به درستی کار نمی کند، اغلب از مهارت های عیب یابی خود به همراه رایانه ها و ابزار های الکترونیکی مخصوص برای تعیین علت و ارائه گزینه های تعمیر استفاده می کنید.

هم چنین می‌ توانید انتظار داشته باشید که از ابزار های مختلفی برای جدا کردن و تعویض قطعات آسیب ‌دیده یا فرسوده استفاده کنید. علاوه بر این موارد می توانید با استفاده از مستندات مربوط به مدل خودرویی که روی آن کار می‌ کنید، امور مربوط به تعمیر و نگهداری خودرو را به طور ویژه انجام دهید. مکانیک خودرو با کار های سخت بدنی و احتمال آسیب مواجه است، بنابراین آمادگی جسمانی، مهارت و توجه دقیق در محیط کار مهم است.

راهنمای جامع شغل مکانیکی خودرو

در این راهنمای جامع شغل مکانیکی، با معرفی مکانیک خودرو و مهارت های مورد نیاز برای تبدیل به یک مکانیک حرفه ای متخصص، افرادی را که می توانند در این حوزه مشغول به فعالیت شوند را شناسایی کرده و وضعیت شغلی شامل بازار کار و درآمد در داخل و خارج از کشور را بررسی کرده و اطلاعات مفیدی را در مورد مدارک و مجوز راه اندازی کسب و کار و محل مناسب تعمیرگاه به افراد علاقه مند به این شغل ارائه می دهد.

مکانیک خودرو چیست؟

مکانیک خودرو یک متخصص خدماتی است که وسایل نقلیه خودرو را نگهداری و تعمیر می کند. او ممکن است روی ماشین ‌هایی کار کند که از سوخت سنتی مانند بنزین یا سوخت غیر سنتی مانند اتانول یا برق استفاده می‌ کنند. شغل مکانیک خودرو ممکن است نیاز به تخصص در تمام قطعات و اجزای یک وسیله نقلیه داشته باشد یا ممکن است در زمینه خاصی مانند موتور ها، ترمز ها، سیستم های الکتریکی یا تجهیزات آلایندگی تخصص داشته باشد.

نقش اصلی این افراد در تعمیر خودرو ها، تشخیص دقیق و سریع مشکل است. آن ها اغلب باید قبل از شروع کار یا پس از جدا سازی جزئی برای بازرسی، قیمت را برای مشتریان خود اعلام کرده و در صورت موافقت صاحب خودرو شروع به تعمیر آن کند. اگر علاقمند هستید این شغل را یاد بگیرید میتوانید در دوره آموزش مکانیک خودرو که در مجتمع آموزش فن و کار برگزار می شود ثبت نام کنید.

آموزش مکانیک خودرو

برای مکانیک شدن به چه مهارت هایی نیاز است؟

برای تبدیل شدن به یک مکانیک خودرو موفق، به چندین مهارت عملی به همراه مقدار مشخصی آموزش تخصصی نیاز دارید. حداقل شرط لازم برای کار به عنوان مکانیک خودرو مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن است. اگر چه بیشتر وقت خود را صرف کار روی وسایل نقلیه خواهید کرد، اما برای موفقیت در شغل خود باید دانش اولیه خواندن، نوشتن و ریاضیات را نیز داشته باشید. مهارت های عملی و مهارت های ارتباطی مورد نیاز برای مکانیک شدن عبارتند از:

 • مهارت دستی عالی
 • شرایط بدنی خوب
 • مهارت های تشخیصی و حل مسئله
 • تسلط به ابزار و تجهیزات
 • مهارت های خدمات مشتری
 • مهارت های ارتباطی خوب

 

ابزار های مورد نیاز برای یادگیری مکانیک خودرو

قبل از ظهور تجهیزات تشخیصی خودرو با فناوری پیشرفته، یک مکانیک خودرو معمولاً مجبور بود برای جداسازی مشکلات خودرو و اصلاح آن ها به شدت بر دانش و تجربه تکیه کند. مشتریان معمولاً مشکل را برای مکانیک توضیح می‌ دهند و مکانیک ماشین را تحت یک سری آزمایش ‌های دستی قرار می ‌دهد تا منبع مشکل مشخص شود. پس از مشورت با مشتری در مورد گزینه های هزینه تعمیر و تعویض، مکانیک خودرو برای رفع مشکل وارد کار شد. از ابزار های مورد نیاز برای شغل مکانیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابزار معمولی مکانیکی شامل انواع پیچ گوشی، آچار، انبردست، انبر قفلی، سیم چین و غیره
 • تجهیزات تست و اندازه گیری قطعات مختلف مانند باتری، ترمز،
 • کمپرسور باد
 • فیلتر بازکن
 • ست آچار و پیچ گوشتی
 • کاسه نمد جا زن
 • تابه تخلیه روغن
 • پاک کننده های ترمز

چه کسانی می توانند شغل مکانیکی را یاد بگیرند؟

برای مکانیک شدن باید مهارت استفاده از ابزار های مکانیکی و دستگاه های الکتریکی تشخیص خطای قطعات معیوب را داشته باشید. لحیم کاری، کار با سنسور های برقی خودرو، تعمیر و تعویض قطعات معیوب خودرو از توانایی های اصلی مکانیکی می باشد. این افراد باید با ظرافت و دقت بالایی، امور مختلف را برای عیب یابی خودرو را بررسی نموده و با نکته سنجی ذاتی بتوانند تعمیر قطعات را به نحو احسن انجام دهند.

سرعت عمل در انجام کار ها یکی از نکات قابل توجه در مکانیکی می باشد که باعث خوش قولی فرد شده و مشتریان بیشتری را جذب می کند. تمام افراد علاقه مند به مشاغل فنی از نوجوانان گرفته تا افراد با تجربه کار در تعمیرگاه های خودرو می توانند این شغل را یاد گرفته و در این حوزه درآمد زایی کنند.

وضعیت شغلی مکانیکی خودرو

برخی از جنبه های شغل مکانیک خودرو با چالش هایی مانند اضافه کاری گاه به گاه مواجه است. بسیاری از متخصصان نیز بیشتر روز را می ایستند، با قطعات کثیف کار می کنند و در موقعیت های ناراحت کننده یا خطرناک تعمیرات را انجام می دهند. با این حال، اکثر تعمیرگاه ها نور و تهویه کافی ارائه می دهند.

متخصصان بازار کار و سرمایه بر این باورند که موقعیت های شغلی متعددی در سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی وجود دارد که افراد دارای مهارت های مکانیکی تخصصی می توانند در آن ها فعالیت کنند. تکنسین ها تعمیر و بازرسی در کارخانه های ساخت خودرو در داخل و خارج از کشور، راه اندازی تعمیرگاه شخصی و تدریس در موسسات ارائه دهنده دوره های آموزشی مکانیک خودرو از موقعیت های شغلی مربوط به این حوزه است.

درست است که تعداد مکانیک های واقع در خیابان ها بسیار زیاد شده به طوری که هنگامی که از خیابان عبور می کنید، متوجه وجود تعمیرگاه های مکانیکی خواهید شد. اگر در ساعات پایینی شب به آن ها دقت کنید، متوجه خواهید شد که یک سری از این تعمیرگاه ها بسته هستند اما تعداد محدودی از آن ها هنوز در حال خدمت رسانی به مردم هستند.

همین ویژگی نشان می دهد که در مورد درآمد این موقعیت شغلی نمی توان به طور قطعی نظر داد. این موقعیت شغلی روز به روز در حال پیشرفت بوده و در سال های آینده هم متوقف نخواهد شد. چرا که مکانیک خودرو را نمی توان به ربات ها سپرد و لازم است بک فرد متخصص بالای سر کار بودخه و نظارت داشته باشد.

بازار کار شغل مکانیک خودرو

نیاز به تکنسین خودرو نیز با افزایش تعداد وسایل نقلیه در جاده ها افزایش می یابد. رشد جمعیت و استفاده از چند خودرو در خانواده‌ های پر جمعیت نیز نیاز به تکنسین‌ های بیشتری را برای انجام وظایفی مانند تعویض روغن و تعویض لنت ترمز افزایش می ‌دهد. علاوه بر این، به دلیل دوام بیشتر خودرو ها، تعمیرات و نگهداری بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

اگر کاپوت ماشین خود را باز کنید، متوجه تعداد زیاد اجزای مکانیکی متصل بهم و پیچیده خواهید شد که هر یک وظیفه جداگانه ای داشته و انجام امور مربوط به عیب یابی و تعمیرات آن ها را مشکل می کند. به طوری که فرد عادی قادر به تشخیص تفاوت های آن ها نیست. سیستم الکتریکی خودرو نیز به همین شکل است. تعداد زیاد قطعات برقی و سیم کشی پیچیده آن ها باعث شده افراد با دانش تخصصی بتوانند با این سیستم کار کنند.

در نتیجه نمی توان انتظار داشت که کار مکانیکی را هر فرد عادی انجام دهد. هنگامی که شما در جاده در حال رانندگی هستید و خودرو شما ناگهان متوقف می شود، شما چاره ای جز تماس با مکانیک خودرو سیار ندارید. چرا که شما مهارت کافی کار با این قطعات پیچیده را نداشته و حتی ممکن است موجب خسارت جبران پذیر و آسیب به خودتان شوید.

با توجه به نکات گفته شده در بالا، درک این امر که بازار کار شغل مکانیک خودرو به شدت بالا و پر رونق است واضح بوده و فرد با کسب مهارت های مربوطه می تواند انتظار داشته باشد که در موقعیت های شغلی مختلفی استخدام شده یا با راه اندازی کسب و کار شخصی خود به درآمد بالا برسد. شما می توانید با خواندن مقاله ” بازار کار و درآمد شغل مکانیک خودرو ” بطور کامل از شرایط بازار کار و درآمد این شغل مطلع شوید.

میزان درآمد شغل مکانیک خودرو

با توجه به  آمار رسمی اعلام شده، اگر تحصیلات و مهارت های مناسب برای کار به عنوان تکنسین خودرو را داشته باشید، می توانید انتظار درآمد خوبی داشته باشید. میزان درآمد شغل مکانیک خودرو را با توجه به بازار کار پر رونق آن می توان عالی ارزیابی کرد. فاکتور های متعددی بر مقدار درآمد یک مکانیک خودرو موثر است. فاکتور اصلی موثر بر میزان درآمد شغل مکانیک خودرو سطح مهارت و تجربه فرد می باشد.

میزان درآمد شغل مکانیک خودرو

واضح است که هر چه فرد دارای تسلط بیشتری در تعمیر و نگهداری خودرو باشد، توانایی عیب یابی و تعویض قطعات بیشتری از خودرو های مختلف داشته و می تواند پروژه های بیشتری دریافت کند و در نتجه میزان درآمد خود را بالا ببرد. بنابراین، آموزش رسمی می تواند به شما کمک کند تا در مقابل کار فرمایان متمایز شوید و تجربه با سیستم های کامپیوتری و سیستم های سوخت هیبریدی نیز می تواند چشم انداز شما را بهبود بخشد. اگر آموزش رسمی نداشته باشید، می توانید انتظار رقابت زیادی داشته باشید.

از عوامل موثر دیگر بر مقدار درآمد شخص تکنسین تعمیر خودرو می توان به نحوه ارتباط با مشتری اشاره کرد. موفقیت به عنوان یک مکانیک اتومبیل معمولاً به مهارت های ارتباطی خوب و توانایی های تحلیلی خوب نیاز دارد. افراد غیر حرفه‌ ای معمولاً فاقد مهارت‌ های زبانی برای توصیف واضح مشکلات خودرو هستند، بنابراین به طور مرتب از یک مکانیک خواسته می ‌شود تا توضیحات آن ها را در مورد نقص خودرو تفسیر کند.

از تاثیر تبلیغات محلی و مجازی در میزان درآمد مکانیک خودرو غافل نشوید. شما می توانید با پخش تراکت و نصب آن ها در محل عبور و مرور نزدیک به تعمیرگاه خود، مغازه خود را به دیگران معرفی نموده تا در زمانی که با مشکل مواجه شدند، به شما مراجعه نمایند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش ارتباطات مجازی، تبلیغات اینترنتی در سایت هایی مانند آچاره و دیوار را امتحان نمایید. هم چنین شبکه های اجتماعی نیز می تواند بستر خوبی برای انجام تبلیغات شما باشد.

بازار کار مکانیک های خودرو های ایرانی و خارجی

افزایش تعداد خودرو های الکتریکی ممکن است منجر به کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری و تعمیرات مکانیکی شود. هم چنین، خودرو های جدید بیشتری در بازار دارای سیستم های کامپیوتری هستند که زمان تعمیر و بازرسی را کاهش می دهد. با این حال، بسیاری از خودرو ها و کامیون ها هنوز نیاز به تعویض ترمز، تعویض روغن و سایر خدماتی دارند که مکانیک خودرو می تواند انجام دهد.

یک سازمان بین المللی به نام BLS پیش ‌بینی می‌کند که استخدام مکانیک خودرو بین سال ‌های 2019 تا 2029 میلادی، 4 درصد کاهش خواهد یافت. ظهور خودرو های الکتریکی و وسایل نقلیه با سیستم‌ های رایانه ‌ای ممکن است تعمیرات و انواع خاصی از تعمیر و نگهداری را کمتر رایج یا غیر ضروری کند. علی رغم این کاهش پیش ‌بینی ‌شده، جویندگان کار با تحصیلات و تجربه مناسب می‌توانند در تعمیرگاه ‌های مستقل و نمایندگی‌ های خودرو مشغول به کار شوند.

بسیاری از تکنسین های خدماتی در این تنظیمات کار می کنند، جایی که کارفرمایان احتمالاً به ارائه فرصت های شغلی ادامه می دهند. البته توجه کنید که هنوز خودرو های الکتریکی و برقی در کشور ما وارد نشده و نمی توان گفت که خودرو های ایرانی و خارجی جای خود را به این خودرو ها داده اند.

با توجه به استفاده عموم مردم از خودرو های داخلی مانند پراید و پژو، واضح است که تعداد مراجعان به مکانیکی با این خودرو ها به طور قابل توجه ای زیاد بوده و از مکانیک ها انتظار داریم که بتوانند عیب یابی و تعمیر قطعات این خودرو های داخلی را به طور صفر تا صد و تخصصی انجام دهند. به همین دلیل بازار کار مکانیک خودرو های ایرانی به طور ویژه ای زیاد می باشد.

در مورد خودرو های خارجی می توان این نکته را مد نظر گرفت که تعمیر آن ها نیازمند دانش و علم تخصصی قطعات خارجی بوده و برای تعویض قطعات معیوب باید قطعات را از خارج از کشور وارد کنید. علاوه بر خواندن نقشه های الکتریکی خودرو های خارجی نیازمند دارا بودن دانش تخصصی زبان انگلیسی می باشد. به دلایل ذکر شده، تعداد افراد کمی در این حوزه فعال هستند و درآمد آن نسبت به درآمد تعمیر خودرو های داخلی بیشتر است.

میزان درآمد مکانیک خودرو در خارج از کشور

در حالی که موقعیت مکانی، مهارت‌ ها و گواهینامه‌ ها می ‌توانند در دستمزد مکانیک خودرو نقش داشته باشند، محل کار شما نیز می‌ تواند تفاوت ایجاد کند. به عنوان مثال، حقوق شما ممکن است به نحوه پرداخت حقوق کارکنان تعمیرگاه بستگی داشته باشد. برخی با توجه به تعداد کل ساعات کار شما در هر وسیله نقلیه پرداخت می کنند. دیگران بدون توجه به زمانی که شما صرف کار کرده اید، نرخ ثابتی را پرداخت می کنند. میزان درآمد مکانیک خودرو در خارج از کشور در کشور های مختلف خارجی متغیر بوده و طبق آمار به صورت زیر تعریف می شود. حقوق رایج در ایالات متحده از 7.25 تا 47.40 دلار در ساعت متغیر است.

راهنمای راه اندازی شغل مکانیک خودرو

کار آموزانی که علاقه مند به تبدیل شدن به مکانیک خودرو هستند به طور کلی حداقل مدرک سیکل را داشته باشند تا بتوانند در دوره های عملی و صفر تاصد آموزشگاه های برگزار کننده دوره تخصصی مکانیک خودرو شرکت کنند. طیف گسترده ای از آموزشگاه های مکانیک خودرو در سراسر کشور و هم چنین کلاس های آنلاین مکانیک خودرو و برنامه های آموزشی مجازی وجود دارد. معمولا دوره آموزش مکانیک خودرو در دو سطح مکانیک خودرو درجه 1 و مکانیک خودرو درجه 2  تدریس می شود.

دوره آموزش مکانیک خودرو درجه 2 به آموزش مباحث مقدماتی شامل آشنایی با ابزار و تجهیزات، قطعات به کار رفته در سیستم ساخت خودرو و نحوه کارکرد آن ها، نحوه عیب یابی و تعمیر اجزای خودرو اختصاص داده شده است. پس از گذراندن مکانیک خودرو درجه 2 و تسلط کامل بر مباحث می توانید در دوره تخصصی مکانیک خودرو درجه 1 شرکت کرده و به سطح بالای مهارت برسید.

به طور معمول، مکانیک خودرو حداقل به یک گواهی یا مدرک در زمینه فناوری خدمات خودرو نیاز دارد. مدرک فنی و حرفه ای معتبر ترین مدرک مکانیک خودرو در کشور بوده که در واقع جواز کسب شما محسوب شده و در کشور های خارجی نیز اعتبار بالایی دارد.

یک برنامه تحصیلات تکمیلی در فناوری خدمات خودرو معمولاً تجربه عملی کافی را ارائه می دهد و معمولاً این آموزش زیر نظر مکانیک یا تکنسین مجرب انجام می شود. اکثر تکنسین های خدمات مکانیکی خودرو برای نشان دادن شایستگی نیاز به دریافت گواهینامه از سازمان فنی و حرفه ای دارند.

آموزشگاه فن آموزان در طیف گسترده ای از زمینه های تخصصی، از جمله تعمیر موتور، ترمز، گرمایش و تهویه مطبوع گواهینامه فنی و حرفه ای را ارائه می دهد. صدور گواهینامه مستلزم قبولی در آزمون کتبی و عملی است.

پس از دریافت مدرک فنی و حرفه ای مکانیک خودرو می توانید با استناد به آن مدارک مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار شخصی خود را تهیه نموده و پروانه کسب خود را دریافت نمایید. هم چنین با در دست داشتن این مدرک می توانید وام های بانکی را دریافت کرده و شروع به فعالیت کنید.

میزان هزینه برای راه اندازی شغل مکانیکی

میزان هزینه برای راه اندازی شغل مکانیکی شامل بخش های مختلفی می باشد. در وهله اول، فرد باید با شرکت در دوره های مقدماتی تا پیشرفته، مهارت کسب کند. بنابراین اولین سرمایه لازم برای راه اندازی شغل دینامیکی، پرداخت هزینه شهریه شرکت در دوره آموزشی مکانیک خودرو می باشد.

شهریه ثبت نام در کلاس آموزشی به نوع موسسه و سرفصل های ارائه شده بستگی دارد. لزوما شهریه بالای دوره تضمین کننده کاربردی بودن آن نمی باشد. آموزشگاه فن آموزان با برگزاری دوره مکانیک خودرو در سطح عادی و تخصصی، نام نویسی در این دوره را به مدت محدود با 30 درصد تخفیف ارائه می دهد.

پس از کسب مهارت های لازم در کلاس تخصصی مکانیکی خودرو، برای راه اندازی شغل خود نیاز دارید که ابزار و تجهیزات مختص این رشته را خریداری نمایید. خرید تجهیزات با کیفیت باعث می شود تا سال های طولانی از آن ها استفاده نموده و نیازی به خرید دوباره آن ها نباشد. می توانید در شروع کار، تجهیزات پایه و اصلی را خریداری نموده و سپس با بالا رفتن درآمد، ابزار خود را تکمیل نمایید.

هزینه عمده راه اندازی شغل مکانیکی مربوط به خرید یا اجاره مغازه یا تعمیرگاه می باشد. قیمت خرید یا اجاره تعمیرگاه به موقعیت مکانی، متراژ، امکانات و غیره بستگی داشته و نمی توان عدد دقیقی را برای آن اعلام کرد. در قدم اول از شروع کسب و کار شخصی نیازی به فراهم کردن یک تعمیرگاه بزرگ نیست. می توانید با اجاره یک ملک کوچک، کسب و کار خود را شروع کرده و پس از پیشرفت شغلی به فکر گسترش آن باشید.

مدارک و مجوز های لازم برای راه اندازی کسب و کار

مجوز های راه اندازی کسب و کار شامل مجوز های عام و مجوز های خاص بوده که اخذ مجوز های عام بر تمامی افراد واجب است. برای اخذ مجوز های خاص باید با اتحادیه مربوط به شغل آینده خود در ارتباط بوده و نسبت به دریافت مجوز های خاص خود با ارائه مدارک مورد نیاز شامل اسناد مالکیتی، مدارک هویتی شامل شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت و هم چنین سند اجاره ملک برای راه اندازی تعمیرگاه خود می باشد.

اگر تمایل دارید کسب و کار خود را از بستر اینترنت آغاز نمایید، دریافت نماد اعتماد الکترونیکی یا ای نماد برای شروع وب سایت تخصصی شما الزامی است. برای دریافت پروانه کسب باید با توجه به نوع فعالیت به صنف مربوطه مراجعه نموده و پس از طی کردن مراحل قانونی، آن را از اتحادیه صنف مکانیک های خودرو دریافت نمایید. پروانه کسبی به صورت موقت یا ثابت صادر شده و زمان اعتبار پروانه کسب موقت به مدت 1 سال می باشد.

راهنمای انتخاب محل مناسب برای مغازه مکانیکی

برای راه اندازی شغل مکانیکی نیاز به اجاره یک مغازه یا خرید آن هستید. مسلما موقعیت مکانی و متراز مغازه شما در میزان هزینه شما برای این کار موثر است. نیازی نیست کار خود را در بهترین منطقه شهر شروع کنید. می توانید یک کارگاه کوچک را اجاره کرده و فعالیت خود را آغاز نمایید. سپس با بالا رفتن درآمد به فکر جابجایی مغازه و گسترش کار خود باشید.

سعی کنید موقعیت مکانی کارگاه خود را طوری انتخاب کنید که در دید عموم بوده و افراد بتوانند هنگام عبور و مرور عادی، تابلو مکانیکی شما را ببینند و در ذهن آن ها ثبت شود. این امر موجب می شود هنگامی که با ماشین خود مشکلی پیدا کنند، به یاد تعمیرگاه شما بیفتند و سریعا برای گرفتن خدمات نزد شما مراجعه کنند.

معرفی ابزار های لازم برای راه اندازی یک تعمیرگاه مکانیکی

اگرچه امروزه یک مکانیک خودرو هنوز از تجربه عملی بهره می ‌برد، اما عموماً باید نحوه استفاده از تجهیزات الکترونیکی و نرم ‌افزار تخصصی را نیز بداند که به تشخیص مشکلات خودرو کمک می ‌کند. از این تجهیزات پیچیده می توان برای اندازه گیری سیستم های تحت فشار، تجزیه و تحلیل مشکلات سیستم الکتریکی و تشخیص اشکالات موتور و کاربراتور استفاده کرد.

راه اندازی یک تعمیرگاه مکانیکی

یکی از اولین و پر کاربرد ترین سیستم‌ های تشخیص الکترونیکی، آلاینده ‌های خودرو را تجزیه و تحلیل می ‌کند تا تعیین کند که آیا استاندارد های اعمال شده توسط آژانس‌ های حفاظت از محیط زیست را برآورده می‌ کنند یا خیر. از ابزار های لازم برای راه اندازی یک تعمیرگاه مکانیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالابرخودرو
 • انواع جک و استند
 • مولتی متر
 • دستگاه تست شارژ باتری
 • ابزار ایمنی
 • قفسه برای قرار دادن وسایل
 • میز کار
 • دستگاه فشار سنج باد لاستیک
 • چراغ قوه
 • قیف
 • انواع ابزار مکانیکی شامل پیچ گوشتی، انبردست و آچار

رشته های مکمل یا مرتبط با مکانیک خودرو

اگر در مورد مزایا و معایب شغل مکانیک خودرو تحقیق کرده باشید و مقایسه ای بین مکانیکی با دیگر شغل های فنی مرتبط با خودرو انجام دهید، نام شغل های جلوبندی سازی و برق خودرو درجه 1 و درجه 2 را خواهید شنید. بسیاری از مکانیک ها با تسلط بر سیستم تعلیق خودرو و قطعات موجود در جلوبندی خودرو، فعالیت های مربوط به جلوبندی سازی را در کنار مکانیکی انجام می دهند.

به دلیل مرتبط بودن اجزای مکانیکی و الکتریکی خودرو و وابستگی آن ها، اطلاع از سیستم برق خودرو بر هر مکانیکی واجب بوده و می تواند با انجام کار های برقی خودرو به درآمد بیشتری برسد. با توجه به توضیحات بالا می توان نتیجه گرفت که رشته های مکمل یا مرتبط با مکانیک خودرو عبارتند از:

 • جلوبندی سازی
 • برق خودرو درجه 1 و درجه 2

جلوبندی سازی

شغل جلوبندی سازی خودرو که یکی از رشته های مرتبط با مکانیک خودرو می باشد، که ممکن است نام آن را کمتر شنیده باشید. از فعالیت های تخصصی فرد مشغول در جلوبندی سازی خودرو، کار با ابزار های شناسایی مخصوص و باز و بست عملی انواع سیستم تعلیق خودرو، رفع عیب سیستم اکسل عقب خودرو و برطرف کردن عیوب لاستیک سایی را اشاره کرد.

جلوبندی سازی خودرو مانند مکانیکی نیاز به کار با ابزار آلات مکانیکی داشته و نیاز است فرد با کار عملی روی شاسی، فنر، کمک فنر، طاق و دیگر اجزای درگیر در جلوبندی سازی، مشکلات چرخ خودرو سواری، صدای سیستم تعلیق خودرو و تنظیم چرخ های خودرو را انجام می دهد.

برق خودرو درجه 1 و درجه 2

با توجه به وابستگی بین قطعات مکانیکی و قطعات الکتریکی در کارکرد خودرو، بر هر مکانیک خودرویی واجب است که با مشکلات برقی خودرو آشنا باشد و بتواند به سرعت آن ها را عیب یابی و تعمیر کند. بسیاری از افراد به طور خاص روی سیم کشی و قطعات الکترونیکی مانند سوکت ها، لامپ ها، آینه برقی، فندک، برف پاک کن و غیره کار می کنند. شغل تعمیر برق خودرو که به باطری سازی نیز شناخته می شود، یکی از مشاغل مربوط به مکانیکی خودرو می باشد که امروزه طرفداران زیادی پیدا کره است.

جمع بندی شغل مکانیکی و مزایای آن در ایران

مسئولیت اصلی مکانیک خودرو این است که اطمینان حاصل کند که خودرو در جاده ایمن و مؤثر کار می کند. برای این که ماشین یا وسیله نقلیه به درستس کار کند، یک مکانیک کار های اساسی مانند تعویض روغن، تعویض فیلتر های سوخت، باد کردن لاستیک ها، چک کردن ترمز ها و بررسی موتور را انجام می دهد. مکانیک ها از تعدادی ابزار و تجهیزات تخصصی برای ارزیابی و تعمیر هر وسیله نقلیه استفاده می کنند. در برخی از کشور ها، مکانیک ها نیز سالانه بازرسی ایمنی خودرو یا آزمایش آلایندگی را انجام می دهند.

زمانی که وسیله نقلیه به درستی کار نمی ‌کند، معمولاً از مکانیک کمک گرفته می ‌شود و باید خودرو را از نظر آسیب یا مشکل تجزیه و تحلیل کند و سپس قطعات آسیب‌ دیده را تعمیر یا در صورت نیاز با یک قطعه با کیفیت تعویض کند. این ممکن است شامل انجام کار بر روی سیستم های مختلف مانند چرخ ها، موتور ها، سیستم های الکتریکی و ترمز ها باشد.

از مزایای راه اندازی شغل مکانیک خودرو در ایران می توان به کم بودن سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی، آسان بودن فرآیند یادگیری تخصصی مباحث و سرفصل های آموزشی مکانیکی، بازار کار پر رونق و رو به رشد، فرصت های شغلی متعدد و درآمد عالی اشاره کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960