آموزشگاه فن و کار

ابزار مورد نیاز لوله کشی

نویسنده: پیمان رشوند
ابزار مورد نیاز لوله کشی

ابزار مورد نیاز لوله کشی : در هر کار فنی، به همراه داشتن ابزار و لوازم مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر آشنایی با آن ابزارها و همچنین  انتخاب نوع مناسب آن ها با توجه به کاری که باید انجام شود، بسیار مهم است. علاوه بر شناخت این ابزار،  شیوه درست کار با هریک از آن ها و رعایت نمودن نکات ایمنی حائز اهمیت می باشد. برای یادگیری شغل لوله کشی میتوانید در دوره آموزش لوله کشی ساختمان مجتمع فن و کار ثبت نام کنید.

لوله کشی یکی از زیر مجموعه های حوزه تاسیسات به شمار می رود. چنانچه به تازگی با شغل لوله کشی آشنا شده اید این مقاله می تواند مفید باشد. در این مقاله به ابزار و لوازم مورد نیاز در شغل لوله کشی پرداخته می شود.

ابزار مورد نیاز لوله کشی

انواع ابزار مورد نیاز لوله کشی

ابزار مورد نیاز لوله کشی برای برش، خم کردن، پلیسه گیری، گشاد کردن سوراخ، لحیم کاری و تمیز کاری لوله ها استفاده می شوند. علاوه بر این، لوله، آچارهای مخصوص و شیر آب نیز از دیگر لوازم مورد نیاز در این حرفه است. در ادامه به بررسی تعدادی از آن ها به صورت جزئی تر می پردازیم.

متر

متر برای اندازه گیری طول در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از آن رو که برای اندازه گیری طول لوله به متر نیاز داریم، از انواع مترها در ابعاد و جنس های متفاوتی مانند چوب، فلز و شیشه می توان استفاده کرد.

متر

کولیس

با بهره گیری از کولیس می توان اندازه قطر داخلی و خارجی لوله را اندازه گیری نمود. این ابزار از قسمت هایی مانند متر مدرج، ورنیه، داخل سنج، فک ثابت، عمق سنج، داخل سنج و فک متحرک تشکیل شده است.

کولیس

گونیا

در قسمت هایی که نیاز است قائمه بودن دو لوله نسبت به هم را بررسی کنید، استفاده از گونیا کاربرد دارد. گونیا نیز در ابعاد و جنس های مختلف در بازار موجود است.

گونیا

خط کش فولادی

این نوع خط کش از جمله وسایل اندازه گیری طولی می باشد که با مقیاس هایی برحسب میلی متر و یا اینچ مدرج می شوند.

خط کش فولادی

انواع آچار

آچارها دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارا هستند. بدون استثناء در جعبه ابزار یک لوله کش می توان آچارهایی مانند آچار لوله گیر، آچار شلاقی، آچار فرانسه و غیره را یافت.

انواع آچار

آچار فرانسه

با استفاده از این نوع آچار قادر به باز کردن انواع پیچ های چهار گوش و یا شش گوش با سایزهای مختلف خواهید بود.

آچار زنجیری

موارد استفاده از آچار زنجیری همانند آچار تسمه ای و شلاقی و لوله گیر می باشد اما علاوه بر این موارد به منظور باز و بسته نمودن لوله های بزرگ نیز قابل استفاده هستند.

آچار تسمه ای

از این نوع آچار هم مانند موارد قبلی برای باز و بسته نمودن لوله ها، به ویژه لوله های مسی بدون آسیب رساندن به آن ها استفاده می شوند.

آچار لوله گیر و شلاقی

این دو ابزار هنگامی که به گرفتن و چرخاندن لوله نیاز پیدا می کنید، گزینه های خوبی به نظر می رسند، نحوه کار آن ها به این صورت است که دور تا دور لوله قفل می شود و آن را محکم نگه می دارد تا از این طریق بتوان لوله را چرخاند و سفت کرد.

گیره لوله

برای انجام برخی از کارها نیاز داریم که لوله را بطور ثابت و بدون هیچگونه حرکتی نگه داریم تا از سمت جدار خارجی لوله آسیب نبیند. طراحی این گیره ها به گونه ای است که دور لوله را محاصره می کند تا از حرکت و چرخش لوله جلوگیری شود. توجه داشته باشید که برای این گونه کارها  به هیچ عنوان نباید از گیره معمولی استفاده کرد چرا که باعث آسیب رساندن و له شدن لوله می شود.

گیره لوله

انبردست

می توان گفت انبردست از مهمترین ابزاری است که تقریبا تمام افراد با آن آشنایی دارند و در اکثر مشاغل فنی مانند لوله کشی بسیار پر کاربرد است. انبردست شامل انواع مختلفی است که نوع قفلی آن بیشتر از دیگر انبردست ها در لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. انبردست قفلی متشکل از گیره هایی است که باعث محکم نگه داشتن لوله می شود. علاوه بر این، برای باز و بسته نمودن لوله های دارای رسوب گزینه مفیدی به نظر می رسد. لازم به ذکر است که رد گیره ها پس از کار با انبردست قفلی بر روی لوله باقی می ماند.

انبردست

کالیبراتور یا برقو

این امکان وجود دارد که پس از برش لوله، اندازه قطر داخلی آن تغییر کند و تحت تاثیر فشار بالا قرار بگیرد. در نتیجه از برقو به منظور یکسان کردن قطر داخلی لوله می توان بهره برد. قابل ذکر است که این ابزار بیشتر برای لوله های فاضلاب استفاده می شود.

کالیبراتور یا برقو

گیج فشار

با استفاده از این ابزار می توان فشار سیال مورد نظر را اندازه گیری نمود. این ابزار برای پکیج قابل استفاده است و به هنگام مطمئن نبودن از فشار استفاده می شود در این صورت متوجه عدم نشتی پکیج می شوید.

گیج فشار

مولتی متر

مولتی متر از پرکاربردترین ابزارهای مورد استفاده در پکیج است. مولتی متر علاوه بر اندازه گیری ولتاژ، جریان و … ظرفیت خازن، فرکانس و غیره را نیز اندازه گیری می کند. همچنین از آن می توان برای اطمینان از سلامت اتصال مدار بهره برد. قابل ذکر است که این دستگاه برای لوله کشی پکیج بسیار پر کاربرد است.

مولتی متر

واشر لاستیکی

واشر عموما از جنس لاستیک و یا فلز ساخته می شود و با هدف توزیع بار پیچ و مهره مصرف می شود. از واشر لاستیکی که با نام گسکت نیز شناخته شده است عموما به دلیل مقاومت خوب آن در صنایع کاربرد دارد. به همین خاطر برای آب بندی کردن اتصالات می تواند مفید باشد.

واشر لاستیکی

روغندان

روغندان به منظور روغن کاری و روانکاری سطوح  استفاده می شود. در صورت روغن کاری اصطکاک کاهش می یابد.

روغندان

کمان اره

یکی از پر کاربردترین ابزارهای مورد نیاز در صنعت لوله کشی می توان از کمان اره نام برد. لازم به ذکر است که کمان اره برای برش لوله های سیاه، فولادی، گالوانیزه و غیره کاربرد دارد. کمان اره دارای دو نوع دسته بندی کلی به نام های ثابت و متغیر و هم چنین دسته معمولی و هفت تیری است. عموما از کمان اره ثابت برای بستن تیغه های اره با اندازه ای معادل 300 میلی متر و از کمان اره متغیر به منظور بستن تیغه اره با اندازه 250 تا 350 میلی متر استفاده می شود.

کمان اره

لوله بر مشتی (ابزار مورد نیاز لوله کشی)

یکی از ابزارهای جیبی که نیاز است لوله کش ها در اختیار داشته باشند لوله بر مشتی است. لوله بر مشتی با نام هایی همچون لوله بر تک سایز، لوله بر اتوماتیک و لوله قطع کن نیز شناخته می شوند. با استفاده از آن می توان لوله ها را برش داد و براده فلزی کمتری تولید نمود. علاوه بر این، کار کردن سریع با آن در مقایسه با اره آهن بر یک مزیت به شمار می رود. پیش از استفاده از آن به یاد داشته باشید که قابلیت تنظیم ندارد و توصیه می شود که از لوله های مسی با قطرهای رایج 8، 10، 15، 22 و 28 میلی متر استفاده کنید.

لوله بر مشتی

لوله بر تلسکوپی

هر لوله کش به ابزاری نیاز دارد که در شرایط متفاوت قابلیت تنظیم داشته باشد. با استفاده از لوله بر تلسکوپی قادر خواهید بود لوله هایی با ضخامت های بین 6 الی 35 میلی متر را برش دهید. با بهره گیری از این ابزار کمترین میزان براده فلزی حین برش تولید خواهد شد. در واقع این ابزار به یک پلیسه گیر داخلی مجهز است که برای تمیزکاری پروسه لوله کشی کاربرد دارد.

لوله بر تلسکوپی

پلیسه گیر

در هر کاری همانند لوله کشی ظرافت و تمیزکاری اهمیت زیادی دارد. با بهره گیری از این ابزار می توانید دقت بیشتری حین برش داشته باشید و به صورت حرفه ای تر کار خود را ارائه دهید.

پلیسه گیر

حدیده

از این نوع ابزار می توان برای دنده و یا به بیان دیگر رزوه کردن سر لوله استفاده کرد و از مهمترین ابزارآلات لوله کشی محسوب می شود. حدیده ها در دو نوع دستی و برقی در بازار وجود دارند. به طور کلی، هر دو نوع حدیده دستی و برقی به دسته های تک پارچه، دو پارچه و چهار پارچه تقسیم بندی می شوند. عموما از نوع برقی چهار پارچه برای رزوه کردن لوله هایی که دارای قطر زیاد هستند استفاده می شود.

حدیده

لوله خم کن

این نوع لوله خم کن متشکل از دو دیسگر، غلتک، دو بازوی نسبتا بلند، راهنما و نیز لوله گیر است. ساده ترین و با سرعت ترین شیوه خم کردن لوله، توسط این وسیله قابل انجام است.

لوله خم کن

چراغ جوشکاری گازی

از چراغ جوشکاری به منظور لحیم کردن و تعمیر نمودن لوله های مسی استفاده می شود. هنگام آب بندی نمودن اتصالات این ابزار اهمیت می یابد. چنانچه می خواهید رفع نشتی لوله کشی و تعمیر لوله را به نحو احسن انجام دهید، بهترین راهکار این است که یک چراغ جوشکاری با کیفیت بالا تهیه کنید به طوری که شعله قوی همراه با حرارت زیاد داشته باشد.

چراغ جوشکاری گازی

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های تاسیساتی مانند: آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش نصب پکیج ، آموزش تعمیرات پکیج و … . برای شرکت در دوره مورد نظر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960