آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

انتخاب بهترین محل برای نصب کولر گازی

دسته بندی‌ها
نویسنده: پیمان رشوند
انتخاب بهترین محل برای نصب کولر گازی

انتخاب بهترین محل برای نصب کولر گازی : هنگام تهیه یک کولر گازی جدید برای خانه خود، انتخاب ظرفیت و مدل صحیح متناسب با نیاز های شما بسیار مهم است. یک کولر گازی با اندازه نادرست ممکن است در حفظ یا از بین بردن رطوبت با مشکل مواجه شود که همگی منجر به مشکلات متنوع می شود. هم چنین باید محل نصب کولر گازی جدید خود را در نظر بگیرید. در این مقاله نکاتی در مورد نحوه انتخاب مکان مناسب برای نصب کولر گازی وجود دارد. در ابتدا ضمن اشاره به اهمیت مکان نصب کولر گازی، محل مناسب یونیت داخلی و خارجی کولر گازی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

انتخاب بهترین محل برای نصب کولر گازی
انتخاب بهترین محل برای نصب کولر گازی

اهمیت مکان نصب کولر گازی

محل نصب کولر گازی شما به اندازه برندی که خریداری می کنید یا متراژ واحدی که برای نصب انتخاب می کنید بستگی دارد. با تفکر دقیق در مورد نحوه استفاده از اتاق خود، رعایت چند قانون ساده و استفاده از یک نصاب مجرب و دارای مجوز، می توانید مطمئن شوید که بهترین نقطه ممکن را انتخاب می کنید. انتخاب مکان مناسب تضمین می کند که اسپلیت شما در طول سال با سرمایش و گرمایش موثر و کارآمد شما را راحت نگه می دارد.

اهمیت مکان نصب کولر گازی
اهمیت مکان نصب کولر گازی

محل مناسب نصب یونیت داخلی کولر گازی

وقتی نوبت به نصب و راه اندازی کولر می ‌رسد، مهم ‌ترین تصمیم در واقع این نیست که کدام اتاق را انتخاب می ‌کنید، بلکه این است که آن را کجا نصب کنید. به این دلیل که حتی اگر بهترین برند کولر گازی را تهیه کنید، نکته بسیار مهم این است که  نکات فنی  نصب کولر گازی را بلد باشید از قبل و در دوره های آموزش تعمیرات کولر گازی شرکت کنید و دانش مخصوص این حرفه را یاد بگیرید. قرار دادن آن در مکان نامناسب بر کارایی آن تأثیر منفی می گذارد و هزینه قبض برق برای خنک کردن خانه شما را افزایش می دهد.

دوره آموزش تعمیرات کولر گازی
دوره آموزش تعمیرات کولر گازی

در قدم اول لازم است یک مکان مناسب را برای قرار دادن واحد داخلی کولر گازی خود انتخاب کنید. در اینجا نکاتی وجود دارد که باید هنگام انتخاب مکان مناسب برای آن رعایت کنید.

 1. عدم وجود مانع برای حداکثر جریان هوا
 2. دور بودن از لوازم گرمایشی
 3. قرار دادن کولر گازی نزدیک پریز برق
 4. عدم قرار گیری کولر گازی در نزدیکی وسایل برقی
 5. نصب کولر گازی در ارتفاع مناسب
 6. وجود فضای کافی در اطراف کولر گازی برای انجام تعمیرات احتمالی در آینده
محل مناسب نصب یونیت داخلی کولر گازی
محل مناسب نصب یونیت داخلی کولر گازی

عدم وجود مانع برای حداکثر جریان هوا

هر جا که تصمیم گرفتید واحد داخلی کولر گازی خود را قرار دهید، مطمئن شوید که هیچ مانعی در نزدیکی آن وجود ندارد. به این دلیل که هرگونه انسدادی که جریان هوا را مختل کند، توانایی اسپیلت برای خنک کردن اتاق را کاهش می دهد و آن را مجبور می کند برای حفظ دمای مناسب، بیشتر کار کند. این موضوع می تواند منجر به قبض برق بیشتر و تعمیرات بیشتر شود. به همین دلیل، هنگام نصب کولر گازی مطمئن شوید که به هیچ وجه مسدود نشده است. وجود مبلمان یا هر مانع دیگری بر راندمان سیستم خنک کننده متاثر بوده و می تواند طول عمر دستگاه شما را کوتاه کند.

دور بودن از لوازم گرمایشی

اگر کولر گازی در نزدیکی لوازم گرمایشی، مانند اجاق گاز، بخاری، پکیج دیواری یا یک وسیله الکتریکی قرار گیرد، سنسور دما قرائت های نادرست را انجام می دهد. این موضوع باعث می شود که کولر گازی فکر کند که اتاق باید بیشتر خنک شود. اما در واقعیت، اتاق سرد است. در نتیجه، کولر گازی شما در نهایت برای خنک کردن اتاق سخت ‌تر کار می ‌کند و به دلیل خواندن اشتباه، دائماً برای حفظ دما کار می‌ کند. با در نظر گرفتن این موضوع، سعی کنید فاصله ای را بین کولر گازی و هر گونه منبع گرمایی در نظر بگیرید.

قرار دادن کولر گازی نزدیک پریز برق

یونیت داخلی کولر گازی برای کار کردن به منبع برق نیاز دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، به دنبال منابع برق در اطراف خانه خود باشید و مطمئن شوید که دستگاه در نزدیکی یک منبع برق قرار دارد. به این ترتیب، می توان از استفاده از سیم کشی طولانی برای وصل کردن کولر گازی به پریز خودداری کرد. به دنبال پریز برق بگردید و کولر گازی خود را نزدیک آن قرار دهید.

قرار دادن کولر گازی نزدیک پریز برق
قرار دادن کولر گازی نزدیک پریز برق

عدم قرار گیری کولر گازی در نزدیکی وسایل برقی

قبلاً اشاره کردیم که وسایل برقی گرما تولید می کنند، اما دلیل دیگری برای جلوگیری از قرار دادن کولر گازی در نزدیکی آن ها وجود دارد. هر چند وقت یک بار، کولر گازی ممکن است نشت کند و رطوبت به هر وسیله الکتریکی می‌ تواند مشکل ایجاد کند. برای جلوگیری از آسیب های غیر ضروری به وسایل برقی خود، مطمئن شوید که AC از هر یک از آن ها دور باشد.

3 فوت یا 1 متر از دستگاه‌ های الکترونیکی فاصله بگیرید. علاوه بر وسایل برقی، دستگاه های دیگری مانند آنتن تلویزیون، سیستم ‌های امنیتی الکتریکی و رادیو بازخورد الکتریکی منتشر می ‌کنند که می ‌تواند بر راندمان عملیاتی سیستم کولر گازی شما تأثیر بگذارد.

نصب کولر گازی در ارتفاع مناسب

هوای گرم به بالای یک فضا بالا می رود در حالی که هوای خنک به پایین فرو می رود. به همین دلیل، اگر کولر گازی شما در ارتفاع بالای 2 متر نصب شده باشد، هوای خنک در اتاق شما بسیار بهتر پخش می شود. ارتفاع ایده آل نصب کولر گازی 7 فوت یا 2 متر از کف است.

نصب کولر گازی در ارتفاع مناسب
نصب کولر گازی در ارتفاع مناسب

وجود فضای کافی در اطراف کولر گازی برای انجام تعمیرات احتمالی در آینده

با نصب کولر گازی خود در نزدیکی تخت یا محل نشستن خود، می توانید بهترین نتایج را از سیستم کولر گازی خود احساس کنید. ترموستات قبل از قطع کردن کمپرسور دمای اطراف تهویه مطبوع را حس می کند و این اطمینان را به شما می دهد که همیشه از دمای ایده آل خود لذت خواهید برد. تهویه مطبوع نیاز به فضای خالی در هر طرف دارند تا جریان هوای مناسب در اطراف دستگاه وجود داشته باشد. به علاوه، وقتی صحبت از نگهداری کولر گازی به میان می آید، باید فضای کافی برای متخصصان وجود داشته باشد تا بتوانند آن را به طور کامل عیب یابی و تعمیر کنند. اطمینان حاصل کنید که حداقل 15 سانتی متر فاصله در اطراف دستگاه وجود دارد.

وجود فضای کافی در اطراف کولر گازی برای انجام تعمیرات احتمالی در آینده
وجود فضای کافی در اطراف کولر گازی برای انجام تعمیرات احتمالی در آینده

محل مناسب نصب یونیت خارجی کولر گازی

پس از بررسی نکات مهم در هنگام انتخاب پنل داخلی کولر گازی، نوبت به این رسیده است که موقعیت مناسبی را برای یونیت خارجی انتخاب کنید. کندانسور که بعنوان پنل خارجی شناخته می شود معمولا در بالکن، حیاط و زیر سقف ساختمان ها نصب می شود. برای نصب کولر گازی در فضای باز در بهترین موقعیت برای سرمایش و گرمایش کارآمد، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. قرار دادن کولر گازی در فضای باز
 2. به دنبال یک مکان سایه دار باشید.
 3. وجود درختان برگریز را بررسی کنید.
 4. کولر گازی را با چمن احاطه کنید.
 5. داشتن فاصله مناسب با یونیت داخلی کولر گازی
 6. عدم قرار گیری پنل خارجی در نزدیکی سطل زباله
محل مناسب نصب یونیت خارجی کولر گازی
محل مناسب نصب یونیت خارجی کولر گازی

قرار دادن کولر گازی در فضای باز

به فعالیت های منظم خود در فضای باز فکر کنید. اگرچه سازندگان کولر گازی برای کاهش صدای کولر گازی کار کرده اند، اما بهتر است مکانی را دور از فضایی که در آن شما و خانواده تان زمان زیادی را سپری می کنید، انتخاب کنید. جایی که گرد و غبار زیادی در فضا وجود نداشته باشد. به دلیل این که وارد شدن این ذرات به داخل دستگاه می تواند موجب خرابی کمپرسور شود.

به دنبال یک مکان سایه دار باشید.

کولر گازی ها به خودی خود در برابر گرما مصون نیستند، هر چه دمای بیرون گرم تر باشد، کولر گازی شما بیشتر برای خنک نگه داشتن شما در خانه کار خواهد کرد. دور نگه داشتن تهویه مطبوع از نور مستقیم خورشید می تواند فشاری را که متحمل می شود کاهش دهد. مکان مناسب یک منطقه سایه دار خواهد بود. در شرایط ایده آل، کولر گازی باید در ضلع شمالی یا شرقی خانه شما نصب شود، به طوری که خانه شما می تواند به طور طبیعی یونیت خارجی کولر گازی شما را در گرم ترین زمان روز از نور خورشید محافظت کند. بهترین گزینه بعدی زیر سایه یک درخت است. می توانید از سایه بان یا قفس کولر گازی استفاده کنید.

انتخاب مکان سایه دار برای نصب کولر گازی
انتخاب مکان سایه دار برای نصب کولر گازی

وجود درختان برگریز را بررسی کنید.

قرار دادن واحد خارجی کولر گازی در نزدیکی درختان برگریز اشکالی ندارد، اما انجام این کار می تواند تعمیر و نگهداری مورد نیاز را اندکی افزایش دهد. هنگامی که درختان برگریز در پاییز برگ های خود را از دست می دهند، برگ ها می توانند در بالا و کناره های دستگاه جمع شوند. گرده درختان می تواند باعث مسدود شدن کویل های کولر گازی شوند. اگر کولر گازی شما بیش از حد پوشیده از برگ یا گرده شود، جریان هوای دستگاه محدود می شود و در نتیجه کارایی آن کاهش می یابد. شاخه ها یا چوب ها نیز می توانند به داخل کولر گازی بریزند و بر چرخش فن کولر گازی تأثیر بگذارند.

وجود درختان برگریز کنار کولر گازی
وجود درختان برگریز کنار کولر گازی

کولر گازی را با چمن احاطه کنید.

کولر گازی ها معمولا روی سطوح سخت، محکم و هموار بتنی ساخته می شوند. به غیر از محلی که واحد خارجی مستقیماً روی آن قرار دارد، بهتر است سیمان یا سنگ دیگری در نزدیکی کولر گازی نباشد. سیمان و سنگ گرمای خورشید را ساطع می کنند. گرمای زیاد دمای محیط اطراف کولر گازی شما را افزایش می ‌دهد و باعث می ‌شود که کارکرد آن افزایش یابد. در صورت امکان، کولر گازی خود را در محلی قرار دهید که با چمن احاطه شده است. این مواد مانند سیمان و سنگ ها گرما را جذب نمی کنند، بنابراین گرما از خود ساطع نمی کنند.

احاطه کردن کولر گازی زمینی با چمن
احاطه کردن کولر گازی زمینی با چمن

داشتن فاصله مناسب با یونیت داخلی کولر گازی

یکی دیگر از نکات قابل توجه در نصب واحد خارجی کولر گازی، داشتن فاصله مناسب با یونیت داخلی کولر گازی می باشد. طولانی شدن مسیر می تواند موجب هزینه بالای سیم کشی و عدم داشتن فاصله مناسب می تواند عملکرد دستگاه را با مشکل روبرو کند. برای داشتن فاصله مناسب باید از یک نصاب کولر گازی کمک گرفته و با توجه به دفترچه رهنمای کولر گازی و ظرفیت دستگاه، عمل کنید.

داشتن فاصله مناسب با یونیت داخلی کولر گازی
داشتن فاصله مناسب با یونیت داخلی کولر گازی

عدم قرار گیری پنل خارجی در نزدیکی سطل زباله

کولر گازی ها که با نام سیستم تهویه مطبوع نیز شناخته می شوند، هوا را از محیط خارجی گرفته و پس از تنظیم دما و خنک کردن آن، به محیط داخلی منتقل می کند. اگر یونیت خارجی در کنار سطل زباله باشد، ممکن است هوای وارد شده به منزل، بوی بدی داشته باشد و تصفیه هوا انجام نشود.

3/5 - (2 امتیاز)
X بستن
پرطرفدارترین دوره‌ها
X بستن
پربازدیدترین مقالات
دلایل صدای کولر گازی
چرا کولر گازی صدا می دهد؟
آشنایی با قطعات کولر گازی
آشنایی با قطعات کولر گازی
نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری
نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری
نحوه لوله کشی برق ساختمان
نحوه لوله کشی برق ساختمان
X بستن
دسته بندی مقالات
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر