آموزشگاه فن و کار

علت افت فشار پکیج

نویسنده: پیمان رشوند
علت افت فشار پکیج

علت افت فشار پکیج : امروزه استفاده از پکیج ها نسبت به سیستم های گرمایشی دیگر در انواع ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری، فروشگاه ها و غیره به دلیل کاربری پیشرفته تر، ابعاد کمتر، کیفیت بالا تر، تجهیزات تخصصی تر و زیبایی ساختمان گسترش یافته است. به طوری که از انواع دیواری و زمینی آن ها در ساختمان ها استفاده می شود. پکیج ها مانند تجهیزات دیگر در کنار داشتن مزایای فراوان، معایبی هم دارد.

شما میتوانید با شرکت در دوره آموزش تعمیرات پکیج و آموزش نصب پکیج ، حرفه نصب و تعمیرات پکیج را بصورت تخخصی و حرفه ای یاد بگیرید

آموزش تعمیرات پکیج

از عمده ترین معایب پکیج ها، افت فشار پکیج بوده که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. با گذر زمان و استفاده طولانی مدت از پکیج ها، تعداد دفعات افت فشار پکیج افزایش یافته به طوری که ممکن است هر هفته نیاز به تنظیم مجدد فشار دستگاه باشد. به طور کلی علت اصلی افت فشار پکیج، نشت آب از قسمت های مختلف پکیج مانند رادیاتور ها، مبدل ها و لوله کشی پکیج می باشد. در این مقاله ضمن اشاره به مفهوم فشار پکیج، علت افت فشار پکیج را مورد بررسی قرار می دهیم.

علت افت فشار پکیج

مفهوم فشار پکیج چیست و فشار پکیج باید چند باشد؟

فشار پکیج در واقع به برقراری تعادل بین آب و هوا در سیستم پکیج بوده که توسط عقربه فشار سنج اندازه گیری می شود. یکی از عوامل موثر در تنظیم صحیح فشار پکیج، وجود مقدار آب کافی در دستگاه می باشد. در حالت استاندارد باید فشار پکیج بین 1 تا 2 بار باشد. متخصصان توصیه می کنند که مقدار فشار دستگاه معمولا روی 1.5 بار تنظیم شود. کم بودن فشار پکیج بر عملکرد صحیح دستگاه تاثیر گذاشته و در صورت تداوم مشکل باید با کمک تعمیر کاران پکیج با تجربه به حل مشکل بپردازید.

مفهوم فشار پکیج چیست و فشار پکیج باید چند باشد؟

دلایل افت فشار پکیج

یکی از عیب های رایج پکیج دیواری افت فشار پکیج می باشد. افت فشار پکیج به معنی وجود آب به میزان نا کافی بوده  که در نتیجه منجر به گرم نشدن آب رادیاتور ها می شود. بسیاری از مشکلات اصلی پکیج مانند روشن نشدن پکیج به علت افت فشار پکیج رخ می دهد. افت فشار پکیج به راحتی با توجه به عقربه فشار سنج دستگاه قابل مشاهده بوده و دلایل زیادی منجر به کم شدن فشار پکیج می شود. دلایل افت فشار پکیج عبارتند از:

  1. وجود نشتی در مدار بسته پکیج
  2. وجود نشتی در مبدل حرارتی
  3. آب ریزی در کف پکیج
  4. خرابی مبدل های پکیج
  5. خرابی شیر پر کن
  6. باز ماندن شیر پر کن پکیج
  7. معیوب بودن منبع انبساط
  8. گرفتگی لوله منبع انبساط پکیج
  9. سوراخ بودن رادیاتور ها
  10. وجود هوا در رادیاتور های پکیج

دلایل افت فشار پکیج

وجود نشتی در مدار بسته پکیج

یکی از دلایل افت فشار پکیج، وجود نشتی در مدار بسته پکیج می باشد. وجود نشتی حتی به میزان خیلی کم می تواند در عملکرد صحیح پکیج تاثیر گذار بوده و متوجه بیرون روی آب از سیستم پکیج شوید. سوراخ بودن رادیاتور ها، لوله های گرمایشی و خود پکیج منجر به نشتی آب و در نتیجه افت فشار پکیج می شود.

وجود نشتی در مدار بسته پکیج

وجود نشتی در مبدل حرارتی

مبدل حرارتی پکیج یکی از قطعات حساس بوده که ممکن است با ایجاد سوراخ در آن به دلایل مختلف مانند افزایش بیش از حد دما تغییرات فشار را در پی داشته باشد. وجود نشتی در مبدل حرارتی نسبت به موارد دیگر افت فشار در پکیج را با سرعت کمتری ایجاد می کند. سوراخ شدن مبدل حرارتی معمولا در پکیج های تک مبدله اتفاق می افتد و احتمال سوراخ شدن پکیج های دو مبدل کمتر است.

آب ریزی در کف پکیج

یکی از اساسی ترین دلایل افت فشار پکیج، آب ریزی در کف پکیج می باشد. نشتی آب در دستگاه پکیج می تواند از مسیر وصل کننده پکیج به رادیاتور ها شروع شده و و لوله کشی های زیر کار و رادیاتور های داخل منزل را تحت تاثیر قرار دهد. پایین آمدن عقربه فشار سنج دستگاه از علائم کم شدن فشار پکیج می باشد. این مورد معمولا در پکیج های نصب شده در بالکن و آشپز خانه مشاهده می شود. برای تعمیر پکیج و حل کردن مشکل افت فشار ناشی از آب ریزی در کف پکیج لازم است محل دقیق آب ریزی پکیج مشخص شود. بدین منظور می توان قاب پکیج را با کمک تعمیر کاران پکیج باز کرده تا محل دقیق نشتی را پیدا کنید.

خرابی مبدل های پکیج

مبدل اولیه پکیج که با نام مبدل اصلی نیز شناخته می شود به دلیل ارتباط مستقیم با شعله پکیج، در صورت سوراخ بودن و جود نشتی در آن با چشم قابل مشاهده نیست. به دلیل این که آب خارج شده از آن به دلیل نزدیکی به شعله پکیج، به سرعت تبخیر می شود، پس برای یافتن علت افت فشار پکیج ناشی از خرابی مبدل ها باید به بدنه پکیج دقت کرده و در صورت وجود رسوب و کپک روی آن متوجه پایین بودن فشار پکیج شد.

خرابی مبدل های پکیج

در صورتی که از پکیج با مبدل دو منظوره استفاده می کنید، هنگام خاموش بودن پکیج و بسته بودن آب گرم، فشار بالا می رود. در صورت باز کردن آب گرم متوجه خواهید شد که عقربه فشار سنج پایین می آید.

خرابی شیر پر کن

خرابی شیر پر کن یکی دیگر از علت های افت فشار پکیج می باشد.  شیر پر کن یکی از قطعات اصلی در تنظیم فشار پکیج بوده که می تواند به علت وجود رسوب یا عوامل دیگر خراب شود. در این حالت فشار پکیج دارای تغییرات گسترده بوده و حتی در صورت بستن آن شاهد افت فشار خواهیم بود. سرعت افزایش یا کاهش تغییرات فشار به نسبت کم می باشد.خرابی شیر پر کن

باز ماندن شیر پر کن پکیج

یکی از اقدامات اصلی در نصب و سرویس پکیج ها، تنظیم فشار می باشد. پس از اتمام مراحل مربوط به تنظیم فشار لازم است شیر پر کن دستگاه را کامل ببندید. در صورت باز ماندن شیر پر کن پکیج، هنگام استفاده از آب گرم متوجه پایین آمدن میزان فشار دستگاه و در نتیجه خاموش شدن آن می شود. برای بستن شیر پر کن پکیج، باید آن را در جهت ساعتگرد بچرخانیم. نیمه باز ماندن شیر پر کن نیز موجب افت فشار پکیج به خصوص در مناطق با فشار آب کم می شود.

باز ماندن شیر پر کن پکیج

معیوب بودن منبع انبساط

یکی از دلایل مواجه شدن با افت فشار پکیج، معیوب بودن منبع انبساط می باشد. منبع انبساط وظیفه تنظیم و ثابت نگه داشتن فشار یا بار پکیج می باشد که در صورت سوراخ بودن و نداشتن باد کافی، عملکرد آن با اختلال روبرو شده و موجب افت فشار پکیج می شود. برای بررسی سالم بودن منبع انبساط می توانید والف موجود در قسمت بالایی دستگاه را باز کرده و در صورت خارج شدن آب از آن متوجه خرابی آن شده و باید نسبت به تعویض آن اقدام فرمایید.

معیوب بودن منبع انبساط

گرفتگی لوله منبع انبساط پکیج

لوله منبع انبساط پکیج یک قطعه اصلی برای جریان یافتن آب در دستگاه بوده که ممکن است بر اثر وجود گرد و غبار و رسوب دچار گرفتگی شود. در این حالت با باز شدن شیر پر کن، آب به سمت منبع عبور نکرده و گیج فشار با احساس آب، فشار بالایی را نشان می دهد. در ادامه با گذشت زمان، فشار آب پشت منبع انبساط کاهش یافته و وارد منبع آب می شود. با توجه به عقربه های فشار سنج پکیج متوجه کاهش فشار خواهیم شد.گرفتگی لوله منبع انبساط پکیج

سوراخ بودن رادیاتور ها

رادیاتور های پکیج یکی از اجزای اصلی دستگاه بوده که ممکن است بر اثر عوامل مختلف سوراخ شده و کارکرد عادی خود را انجام ندهند. وجود مشکل در لوله های رادیاتور، شیر رفت و برگشت نیز منجر به نشت آب و در نتیجه کم شدن آب دستگاه شده که دلیل اصلی افت فشار پکیج می باشد.سوراخ بودن رادیاتور ها

وجود هوا در رادیاتور های پکیج

هوا گیری سیستم داخلی پکیج یکی از اتفاقات معمولی بوده که در انواع پکیج ها به دلیل جریان یافتن آب در رادیاتور ها و انجام واکنش های شیمیایی رخ می دهد. هنگامی که سیستم هوا می گیرد، فشار دستگاه بالا رفته و باید توسط تعمیر کاران پکیج اقدام به هوا گیری کنیم. هوا گیری بسیار ساده بوده و باعث پایین آمدن فشار پکیج می شود.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های تاسیسات مانند: آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش لوله کشی ساختمان و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960