آموزشگاه فن و کار

بازار کار و درآمد شغل تعمیرکار و نصاب کولر گازی

نویسنده: پیمان رشوند
بازار کار و درآمد شغل تعمیرکار و نصاب کولر گازی

با شروع فصل گرما همواره تقاضا برای نصب کولر گازی در مقایسه با دیگر سیستم های سرمایشی به دلیل مزایای آن افزایش می یابد. این امر نشان دهنده این موضوع است که بازار کار نصاب و تعمیرکار حرفه ای کولر گازی رو به رونق خواهد بود. به طور کلی، کولر گازی به دلیل مزایای فراوانی که دارد و یکی از آن ها میزان خنک کردن بالای آن هاست، دارای طرفداران زیادی است و می توان گفت که بیشتر افراد از این نوع کولرها و اسپلیت که یکی از آن هاست استفاده می کنند. مجتمع فن و کار دوره آموزش تعمیرات کولر گازی را بصورت کاملا عملی و تخصصی برگزار میکند.

دوره آموزش تعمیرات کولر گازی
دوره آموزش تعمیرات کولر گازی

از طرفی برای نصب و تعمیر کولر گازی و همچنین اسپلیت حتما نیاز به یک تعمیرکار حرفه ای می باشد چرا که سیستم آن ها بسیار پیچیده است و خود شخص قادر به انجام آن نمی باشد زیرا ممکن است هرگونه عمل خودسرانه مشکلات متعددی را به وجود آورد.

بازار کار و درآمد شغل تعمیرکار و نصاب کولر گازی

کولر گازی چیست؟

کولر گازی وسیله ای برای سرمایش است که بر اساس سیستم تبرید کار می کند. در واقع گرمای محیط به وسیله کولر گازی دریافت می شود و طی فرآیندی به هوای خنک تبدیل شده و به محیط وارد می شود. کولر گازی دارای اجزای مختلفی است که عبارتند از: کندانسور، کمپرسور، اواپراتور، لوله موئین و غیره. روند کار به این صورت است که ابتدا گاز درون کمپرسور فشرده شده و پس از آن وارد کندانسور می شود. سپس گاز به مایع تبدیل می شود و به اواپراتور وارد می شود و در نهایت هوای خنک به درون فضا وارد خواهد شد.

معرفی شغل تعمیرکار و نصاب کولر گازی

به دلیل واقع شدن کشور ما در منطقه جغرافیایی گرم و خشک، در فصل های بهار و تابستان نیاز به کولرهای گازی در اماکن مختلف بسیار حس می شود. به همین دلیل شغل تعمیرات و نصب کولر گازی یکی از مشاغل فنی به شمار می رود که در سالیان اخیر با جایگزینی کولرهای گازی به جای دیگر سیستم های تهویه رونق زیادی را شاهد بوده است. نصاب و تعمیرکار کولر گای به فردی اطلاق می شود که مهارت مورد نیاز برای نصب انواع مختلف مدل ها و برندهای کولر گازی را دارا باشد و همچنین بتواند مشکلات مختلف کولرها را عیب یابی، شناسایی و تعمیر کند.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، شخص متخصص در این حرفه باید قادر به سیم کشی، جوشکاری، کابل کشی، شارژ کولر گازی، تعویض قطعات، شناسایی ارورها و خطاهای کولر و بسیاری مهارت های دیگر در این حوزه باشد.

معرفی شغل تعمیرکار و نصاب کولر گازی

بطور کلی، حرفه نصب و تعمیر کولر گازی یکی از مشاغل آزاد بسیار پر طرفدار و پر درآمد در کشور می باشد که در سالیان اخیر به دلیل افزایش ساخت و سازها و تقاضای زیاد برای استفاده از کولر گازی بیش از پیش رونق یافته و باعث شده که این شغل از درآمد و بازار کار خوبی برخوردار باشد.

بررسی بازار کار نصب و تعمیر کولر گازی

در حال حاضر به دلیل مزایای زیادی که کولر گازی نسبت به سیستم های تهویه مطبوع دیگر دارد، باعث شده که این دستگاه بتواند جایگزین فن کویل، پنکه، کولر آبی و غیره شود و هر روز تعداد ساختمان های بیشتری را می بینید که با آن تجهیز می شوند. با افزایش رشد در صنعت ساخت و ساز و زیاد شدن پروژه های ساختمانی، نیاز به نصب کولر گازی به منظور تامین تهویه ساختمان زیاد شده است و بازار کار آن آینده روشنی را شاهد خواهد بود.

علاوه بر این با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و با افزایش قیمت کولر گازی، هنگام بروز مشکل افراد ترجیح می دهند که دستگاه خود را به جای تعویض، تعمیر نمایند. این مسئله نشان می دهد که بازار کار تعمیر کولر گازی هم همانند نصب آن رونق بیشتری پیدا کند. لازمه تبدیل شدن به یک تعمیرکار حرفه ای، کسب توانایی و مهارت های مورد نیاز در عیب یابی و رفع آن مشکلات می باشد. به همین منظور توصیه می شود که پیش از ورود به بازار کار این حرفه به فراگیری دوره های تخصصی و عملی در این زمینه و در محیطی شبیه به واقعی بپردازید.

بنابراین با توجه به اینکه شغل نصب و تعمیر کولر گازی یک امر تخصصی به شمار می رود، تنها افرادی که از تخصص کافی برخوردار باشند قادر خواهند بود که در این بازار بتوانند موفق شوند.امروزه شاهد برندهای مختلف کولر گازی در بازار هستیم که شیوه نصب و راه اندازی هرکدام متفاوت است و به دانش و تخصص خاص خود نیاز دارد. به همین خاطر نصاب حرفه ای به شخصی اطلاق می شود که با انواع برندهای موجود کولر گازی آشنا باشد.

از سوی دیگر درست نصب کردن و راه اندازی صحیح کولر گازی می تواند گامی بزرگ در مدیریت بهینه انرژی بردارد و باعث صرفه جویی در میزان مصرف انرژی شود. به همین دلیل انتظار می رود که نصاب برای نصب صحیح و درست کولر گازی آموزش تخصصی دیده باشد و با نحوه کارکرد و عیب یابی انواع این کولرها آشنا باشد.  در نهایت طبق بررسی های انجام شده می توان دریافت که بازار کار این حرفه هنوز اشباع نشده است و با کمی همت بیشتر و تلاش برای کسب مهارت و به روز نگه داشتن اطلاعات خود می توانید به یک فرد سرشناس در این زمینه تبدیل شوید و درآمد خوبی را کسب نمایید.

میزان درآمد شغل نصب و تعمیر کولر گازی چقدر است؟

می توان گفت که درآمد حاصل از شغل نصب و تعمیر کولر گازی از عوامل و فاکتورهای گوناگونی اثر می پذیرد. مهم ترین این عوامل برای موفقیت و دستیابی به درآمد بالا در این حرفه داشتن سطح بالای دانش و مهارت، شیوه بازاریابی، نحوه تبلیغات، مشتری مداری، میزان ارتباطات، سرعت عمل، خوش قولی، قیمت رقابتی، کیفیت انجام کار، موقعیت قرار گیری مغازه و غیره می باشند.

به طور کلی باید گفت که در هر حرفه فنی مانند نصب و تعمیر کولر گازی هرچه مهارت و دانش شما بیشتر باشد بدون شک درآمد شما نیز افزایش می یابد و در رقابت با دیگر افراد فعال در این حرفه می توانید موفق تر عمل نمایید و درآمد بیشتری کسب کنید.

به طور میانگین می توان درآمد یک نصاب و تعمیرکار کولر گازی را 7 تا 15 میلیون تومان در ماه برآورد کرد که این رقم در فصل گرما که تقاضا بیشتر می شود، افزایش پیدا خواهد کرد.

وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی

فرد متخصص به عنوان نصاب و تعمیرکار کولر گازی وظایف متعددی را بر عهده دارد که تعدادی از مهم ترین
آن ها که مشتریان برای آن موارد مراجعه می کنند در ادامه لیست شده اند:

 • شارژ کردن کامل کولر گازی
 • رفع نمودن لرزش یونیت داخلی و خارجی کولر گازی
 • تعمیر نمودن برد کولر گازی
 • نصب یونیت داخلی و خارجی کولر
 • رفع نمودن نشتی گاز کولر گازی و همچنین وکیوم کردن آن
 • تعویض و جایگزینی کنتاکتور، کمپرسور، فیلتر درایر، شیر برقی، لوله مویی و خازن کولر گازی
 • شستن کامل مدار کولر گازی
 • تعمیر کردن اینورتر کولر گازی
 • تخلیه کردن آب درین
 • نصب کردن فیوز مینیاتوری و پایه زمینی کولر گازی
 • داکت کشی، کابل کشی، سیم کشی و لوله کشی کولر گازی
 • و …

وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی

ابزار و لوازم مورد نیاز برای نصب و تعمیر کولر گازی

از مهم ترین اصول و مبانی نصب درست و مناسب کولر گازی و نیز عیب یابی آن مستلزم آشنایی با ابزارهای مناسب و مورد نیاز این شغل می باشد. چرا که اگر از ابزار مناسب در جای درست خود استفاده نشود امکان خراب شدن قطعات وجود دارد و این امکان وجود دارد که نصب و تعمیر کولر گازی به درستی انجام نشود. در ادامه تعدادی از لوازم مورد نیاز برای این حرفه آورده شده است:

 • آچار فرانسه
 • چاقو
 • سیم چین
 • جعبه بکس
 • آچار فرانسه
 • سوهان
 • خط کش
 • گیج فشار
 • دستگاه پرچ کن لوله مسی
 • مانومتر
 • مولتی متر
 • ترمومتر
 • دستگاه فنر خم کن لوله مسی
 • لوله بر مسی
 • پمپ وکیوم

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های تاسیسات مانند: آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش نصب پکیج ، آموزش لوله کشی ساختمان و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960