آموزشگاه فن و کار

علت باد گرم کولر گازی چیست؟ حل مشکل خنک نبودن باد کولرگازی

نویسنده: پیمان رشوند
علت باد گرم کولر گازی چیست

با گذشت زمان و پیشرفته تر شدن سیستم های سرمایشی و گرمایشی کولرهای گازی کم کم جایگزین کولرهای آبی می شوند. این کولرها سیستم های محبوبی هستند که در روزهای گرم تابستان بدون این که بر میزان رطوبت هوا بیفزایند محیط را خنک می کنند و سرمایی بیشتر و کارآمدتر از کولرهای آبی تولید می کنند. در این مقاله قصد داریم به بررسی تولید باد گرم کولر گازی بپردازیم و برایحل این مشکل راه حل هایی را پیشنهاد کنیم.

با وجود این که کولر های گازی دارای ویژگی های خوب و پیشرفته ای هستند اما قطعات آن ها مانند هر دستگاه دیگری آسیب پذیر هستند و ممکن است به مرور زمان فرسوده و معیوب شوند و به تعمیر یا تعویض احتیاج پیدا کنند.

مشکلات رایج بسیاری وجود دارند که کاربران انواع کولر های گازی ممکن است با آن ها مواجه شوند نظیر روشن نشدن کولر گازی، تولید سروصدای زیاد توسط کولر گازی، یخ زدن کویل های اواپراتور، تولید باد گرم توسط کولر گازی و غیره. کنیم.

چه عواملی موجب تولید باد گرم کولر گازی می شوند؟

باد گرم کولر گازی

از آن جا که وظیفه کولر گازی خنک کردن محیط و کاهش رطوبت موجود در هوا است، زمانی که سیستم درست کار نمی کند و به جای سرما گرما را در محیط پخش می کند افراد حاضر در اتاق به شدت آزرده خواهند شد.

زمانی که متوجه شدید باد منتشر شده توسط کولر گازی گرم است ابتدا باید ریموت کنترل دستگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید که کولر روی حالت سرمایش است و دمای آن به درستی تنظیم شده است. بعد از آن اگر تنظیمات درست بود فوراً کولر گازی را خاموش کنید تا این گرما باعث صدمه زدن به کمپرسور و دیگر اجزا نشود.

ممکن است که خودتان نتوانید به درستی کولر گازی و اجزای مختلف آن را عیب یابی کنید و منشأمشکل را پیدا کنید. در این مواقع بهترین راه این است که با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید و از او بخواهید که کولر گازی را بررسی و تعمیر کند. دلایلی که در ادامه توضیح داده می شوند از دلایل تولید باد گرم کولر گازی هستند و باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرند تا بتوان مشکل را برطرف کرد.

  1. کثیف بودن فیلتر هوا

برای این که کولر گازی بتواند به درستی کار خود را انجام دهد هوا باید آزادانه در داخل آن جریان داشته باشد. در داخل یونیت داخلی فیلترهای هوا قرار دارند که غبار و آلودگی های موجود در هوا را جذب می کنند. مسدود شدن این فیلترهای هوا با گرد و غبار یکی از شایع ترین دلایلی است که گردش هوا را محدود می کند و موجب تولید باد گرم کولر گازی می شود. بررسی کردن فیلترهای هوا کار ساده ای است. فقط باید یونیت داخلی را باز کنید، فیلتر هوا را جدا کنید و اگر کثیف است آن را با مواد شوینده ملایم و فرچه کامل بشویید. در صورت نیاز می توانید فیلتر هوا را تعویض نمایید.کثیف بودن فیلتر هوا

  1. سوختن فن یا موتور فن

همان طور که قبلاً گفته شد فن و موتور آن در به گردش درآمدن هوا در داخل کولر گازی نقش مهمی برعهده دارند. حال اگر فن درست کار نکند یا موتور آن خراب شود گردش هوا متوقف می شود و در نتیجه هیچ باد خنکی تولید و دمیده نمی شود. زمانی که متوجه شدید کولر گازی باد گرم پخش می کند باید به صورت تخصصی فن و موتور آن را مورد بررسی قرار دهید تا مشکلات آن ها برطرف شود.

  1. کاهش یافتن میزان مبرد

این که حجم صحیحی از ماده مبرد در داخل کویل های کولر گازی جریان داشته باشد از اهمیت بالایی برخوردار است. کم بودن ماده مبرد یا گاز کولر گازی می تواند برای شما دردسر آفرین باشد. یکی از شایع ترین دلایل تولید باد گرم کولر گازی کم شدن مقدار مبرد است.

وجود نشتی در کویل های کولر گازی، شارژ گاز کولر به صورت غیر استاندارد و عوامل این چنینی باعث کم شدن میزان گاز در کولر گازی می شوند. اگر به طور مرتب کولر گازی خود را سرویس کنید تکنسین در هنگام سرویس کولر گازی میزان گاز دستگاه را نیز بررسی خواهد کرد و این مشکل برایتان پیش نخواهد آمد.کاهش یافتن میزان مبرد

  1. خراب شدن کمپرسور

کمپرسور یکی از قطعات اصلی کولر گازی است که در چرخه تبرید نقش مهمی را بر عهده دارد. گاز مبرد از داخل اواپراتور وارد کمپرسور می گردد و در آن جا فشرده و متراکم می شود تا زمانی که وارد کویل های کندانسور شد به شکل مایع جریان پیدا کند. اگر کمپرسور خراب شود چرخه سرما سازی متوقف خواهد شد و عملاً باد خنکی تولید نخواهد شد

کمپرسور مانند قلب کولر گازی است و خراب شدن آن با علائمی نظیر تولید باد گرم کولر گازی همراه خواهد بود. به همین دلیل است که گفته شد زمانی که متوجه شدید کولر گازی باد گرم پخش می کند فوراً آن را خاموش زیرا اگر مشکل از کمپرسور باشد در این حالت فشار بیشتری به آن وارد می شود و ممکن است کمپرسور بسوزد.

اگر کمپرسور بسوزد باید آن را تعویض کنید و این کار هزینه زیادی به همراه دارد. بررسی کمپرسور یک کار تخصصی است و فقط باید توسط کارشناسان ماهر انجام شود پس بهتر است که با یک تعمیرکار ماهر تماس بگیرید و از او بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد.

  1. ترموستات خراب شده است

ترموستات قطعه ای است که وظیفه دارد دمای هوایی که توسط کولر گازی دمیده می شود را تنظیم کند. ترموستات با استفاده از ریموت تنظیم می شود به این صورت که شما می توانید با ریموت دما را بیشتر یا کمتر کنید.

با این وجود اگر ترموستات خراب شود هر چه با ریموت دما را کمتر کنید محیط خنک تر نمی شود زیرا ترموستات نمی تواند تشخیص دهد که هوا باید به چه دمایی برسد. به این ترتیب اگر متوجه شدید که کولر گازی باد گرم تولید می کند یکی از قطعاتی که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد ترموستات است.ترموستات خراب شده است

  1. انجام تنظیمات اشتباه با ریموت

شاید این مسئله ساده و غیر ممکن به نظر برسد اما گاهی علت دمیدن باد گرم کولر گازی یک اشتباه ساده است. برخی از کولر گازی ها هم حالت سرمایشی و هم حالت گرمایشی دارند.

این دو حالت با کلمات cool و hot روی ریموت مشخص شده اند. برای تغییر حالت کولر گازی باید این دکمه ها را فشار دهید. ممکن است که دستتان بخورد و کولر گازی در تابستان روی حالت hot قرار گیرد در نتیجه به جای سرما گرما تولید کند.

پس بهتر است قبل از این که با تعمیرکار تماس بگیرید یا قطعات اصلی کولر گازی را بررسی کنید نگاهی به تنظیمات کولر گازی بیاندازید و مطمئن شوید که روی حالت سرمایش قرار گرفته است.

  1. پوشاندن پنل خارجی

بعضی از افراد برای جلوگیری از ورود برف و باران به داخل یونیت خارجی کولر گازی در فصل زمستان روی پنل خارجی را می پوشانند. برای این که کولر گازی بتواند در تابستان باد سرد تولید کند به گردش هوا احتیاج دارد و اگر این افراد فراموش کنند که پوشش روی پنل خارجی را بردارند کولر گازی به جای سرما سازی باد گرم تولید خواهد کرد زیرا کمپرسور نمی تواند باد گرم حاصل از چرخه تبرید را وارد محیط بیرون کند.

  1. خراب بودن برد کولر گازی

برد کولر گازی مانند مغز دستگاه است و تمامی فعالیت ها و تنظیمات انجام شده را پردازش می کند و فرمان اجرای آن ها را صادر می کند. زمانی که برد خراب شود نمی تواند فرمان های لازم را صادر کند و در نتیجه اجزا هم به درستی کار نمی کنند.

مثلاً اگر برد به ترموستات یا موتور فن فرمان درستی ندهد ترموستات نمی تواند دما را تنظیم کند و موتور فن فعال نمی شود تا هوا به گردش دربیاید. بنابراین زمانی که کولر گازی باد گرم تولید می کند یکی از قطعاتی که باید به صورت تخصصی عیب یابی و بررسی شود برد الکترونیکی کولر گازی است.

برای این که هر چه سریع تر کولر گازی شما تعمیر شود و به عملکرد عادی خود بازگردد بهتر است که پس از متوجه شدن مشکل کولر گازی را خاموش کنید و با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا تمامی قطعاتی که می توانند عامل ایجاد مشکل شده باشند تک تک مورد بررسی قرار گیرند و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شوند.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات کولر گازی را در فن و کار از دست ندهید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960