آموزشگاه فن و کار

چگونگی اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی

نویسنده: پیمان رشوند
اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی

کولر گازی یکی از کارآمدترین و بهترین سیستم های خنک کننده است که در بسیاری از خانه ها جایگزین کولر آبی شده است. کولر گازی ساختاری پیچیده دارد و لازم است که توسط نصاب متخصص کولر گازی و مطابق با اصول و استانداردهای موجود نصب شود تا بتواند بهترین بازدهی را داشته باشد زیرا نصب آن به لوله کشی و سیم کشی برق احتیاج دارد و افراد نابلد از پس این کارها بر نمی آیند. سیم کشی کولر گازی به هیچ عنوان کار ساده ای نیست و برای این که یک فرد بتواند سیم کشی کولر گازی را به درستی انجام دهد لازم است که قادر به نقشه خوانی سیم کشی برق کولر باشند و از مهارت بالایی برخوردار باشند.

اگر شما توانایی های لازم برای این کار را ندارید هرگز اقدام به سیم کشی کولر گازی نکنید زیرا ممکن است در حین کار صدمات جبران ناپذیری به خودتان یا کولر گازی وارد کنید.سیم کشی مهم ترین مرحله نصب هر کولر گازی است اما باید بدانید که مدل ها و برندهای مختلف کولر گازی نحوه سیم کشی متفاوتی دارند. ممکن است که اتصال سیم ها و کابل های اجزای مختلف کولر نظیر اواپراتور، کمپرسور، کندانسور و غیره به یکدیگر در کولر گازی های مختلف شبیه به هم باشد اما در نهایت دیاگرام یا نقشه کلی سیم کشی هر یک از کولرها با هم تفاوت دارد.

یعنی نقشه سیم کشی کولر گازی سامسونگ با نقشه سیم کشی کولر گازی ال جی فرق دارد. کولرهای گازی به دو دسته یک تکه و دو تکه یا اسپلیت تقسیم می شوند. نحوه سیم کشی هر یک از این کولر گازی ها نیز با هم تفاوت هایی دارد. در ادامه با مناسب ترین نوع سیم، ابزارهای مورد نیاز برای سیم کشی و نحوه صحیح اتصال کابل در کولر گازی بیشتر آشنا می شوید.

مناسب ترین سیم برق برای نصب کولر گازی کدام است؟

روی کولر گازی معمولاً ظرفیت سرمایشی و گرمایشی (در صورتی که مجهز به سیستم گرمایشی نیز باشد) آن به وات نوشته شده است. اگر این مقدار را بر 3.5 تقسیم و در 12 ضرب کنیم عددی به دست می آید که به آن BTU می گویند. BTU یکای اندازه گیری ظرفیت سیستم های تهویه مطبوع است اگر این مقدار را به 2000 تقسیم کنیم جریان مصرفی کولر گازی به دست می آید. البته اخیراً روی بیشتر کولرهای گازی جریان مصرفی آن ها نوشته شده است و لازم نیست که محاسبات فوق را خودتان انجام بدهید.

به طور کلی مقدار کابل مورد نیاز برای کولر گازی تقریباً 10 متر است و ظرفیت کولر گازی 18000 BTU است کابل 2 در 2.5 مناسب است، اگر مقدار سیم مورد نیاز 20 متر است و ظرفیت کولر گازی بین 18000 الی 32000 BTU است کابل 2 در 4 برای سیم کشی مناسب است و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از 32000 BTU است بهترین گزینه کابل ها در کولر گازی 2 در 6 است. اگر در ساختمان سیم کشی ارت انجام شده است باید از یک سیم دیگر برای سیم کشی ارت دستگاه استفاده کنید.نصب کولر گازی

برای سیم کشی باید از سیم های سالم و بدون چسب استفاده کنید زیرا هر گونه نوار چسب ممکن است در اثر داغ شدن ذوب شود و خطر آتش سوزی را ایجاد کند. همچنین باید سیم ها مستقیماً از جعبه فیوز یا کنترل اصلی به محل نصب کولر گازی متصل شوند. برای کولر گازی هایی با ظرفیت بالاتر از 18000 BTU حتماً از فیوزهای 20 الی 25 آمپری استفاده کنید تا مشکلی ایجاد نشود.

برای اتصال کابل ها در کولر گازی چه ابزارهایی لازم است؟

قبل از انجام هر کاری باید ابتدا ابزارهای مورد نیاز فراهم شوند. برای نصب کولر گازی هم تعدادی ابزار لازم داریم از قبیل نوار چسب مخصوص سیم کشی، سر سیم زن، سیم لخت کن، وایرشو و وارنیش که باید تهیه شوند.

مراحل سیم کشی صحیح کولر گازی

سیم کشی کولر گازی

  1. ابتدا باید با استفاده از سیم لخت کن عایق سیم ها را مطابق با نقشه زیر جدا کنید.
  2. طول سیم های لخت شده باید با تصویر بالا مطابقت داشته باشد تا آن ها به بهترین شکل اتصال را برقرار کنند.
  3. اکنون باید عایق تمامی سیم هایی که قرار است به کولر گازی متصل شوند به اندازه 20 میلی متر جدا شود. هنگام استفاده از سیم لخت کن مراقب باشید که به سیم آسیبی وارد نشود.
  4. بعد از لخت کردن سیم ها باید وارنیش و وایرشو را وارد سیم کنید.
  5. قسمت لخت سیم ها را به اندازه 15 میلی متر به همدیگر بپیچانید تا کابل ها به همدیگر متصل شوند سپس وایر شو را روی محل اتصال سیم ها بکشید تا سیم های لخت را کامل بپوشاند و دو انتهای آن را با سر سیم زن فشار دهید تا محکم در جای خود فیکس شود.
  6. بعد از درست کردن محل وایر شو نوبت به وارنیش می رسد. وارنیش را روی وایرشو بکشید و به آن حرارت بدهید تا کاملاً سفت شود.
  7. اکنون این محل اتصال را با نوار چسب مخصوص بپوشانید. این آخرین مرحله از سیم کشی کولر گازی است و پس از این کار شما به پایان می رسد.

زمانی که با دقت تمام مراحل را انجام دهید خطر ایجاد شوک الکتریکی و یا آتش سوزی به حداقل می رسد. همان طور که گفته شد نحوه سیم کشی برق هر مدل از کولر گازی فرق دارد در نتیجه برای این که به شکل درست سیم ها را به همدیگر وصل کنید لازم است که نقشه سیم کشی مدل خاص خود را در دست داشته باشید. معمولاً در داخل دفترچه فنی کولر گازی نقشه سیم کشی آن ترسیم شده است اما ممکن است در داخل دفترچه راهنمای دستگاه نیز این طرح را بیابید.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های تاسیسات مانند: آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش نصب پکیج ، آموزش لوله کشی ساختمان و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960