آموزشگاه فن و کار

نحوه تعمیر کویل کولر گازی

نویسنده: پیمان رشوند
نحوه تعمیر کویل کولر گازی

کولر های گازی ممکن است چند ماه به درستی و بدون هیچ مشکلی کار کند. هر گاه متوجه شدید در روند این عملکرد مشکلی ایجاد شد مثلا مثل قبل خنک نمی کند در این صورت احتمالا مشکلی به وجود امده و باید برای رفع آن از متخصص کولر گازی کمک بگیرید.همان طور که متوجه شدید معمولا کولر های گازی هنگامی که دچار مشکل می شوند با هشدار های مختلف ایراد را نشان می دهند. در صورت مشاهده هشدارها حتما باید ایراد را پیدا کنید و برای رفع مشکل اقدام کنید در غیر این صورت منجر به خسارات بیشتری می شود و هزینه های بالاتری را متحمل شما میکند.در این مقاله با نحوه تعمیر کویل کولر گازی آشنا می شویم.

کویل کولر گازی چیست ؟

کویل کولر گازی چیست

عملکرد کولر گازی شبیه یخچال است. در واقع گاز مبرد بین کنداسور و کویل اواپراتور میچرخد. گرمای محیط از کویل عبور می کند و جذب مبرد می شود و با گذشتن از کندانسور در محیط بیرونی ازاد می شود. در نتیجه با خروج گرما باعث می شود هوای خنک درون محیط باقی بماند.

یکی از قطعات کولر گازی که نیازمند سرویس و نظافت دوره ای می باشد کویل کولر گازی نام دارد. کویل در کیفیت و میزان رطوبت هوا تاثیر زیادی دارد. اگر به موقع سرویس و نظافت شود می تواند کیفیت هوای مطلوبی را فراهم کند اما اگر سرویس و نظافت به موقع صورت نگیرد مشکلات زیادی را به همراه دارد.

برای جلوگیری از کثیف شدن و انسداد کویل های کولر گازی تلاش کنید منبع ایجاد گرد و خاک را پیدا کنید و با از بین بردن آن، گرد و غبار را کاهش دهید. مثلا شاخه و برگ درختان معمولا گرد و خاک زیادی برای کویل ها ایجاد می کنند. شما باید با هرس شاخ و برگ های اضافی فضای مناسبی برای گردش جریان هوا ایجاد کنید.

انواع کویل کولر گازی

هر دستگاه کولر گازی معمولا دارای دو کویل است که گرما و رطوبت موجود در محیط خانه را جذب می کند و در محیط بیرون آزاد می کند. کویل تبخیر که در پنل داخلی قرار دارد و کویل کندانسور که در پنل خارجی تعبیه شده است. هر دوی این کویل ها به مرور زمان کثیف یا مسدود می شوند چرا که هنگام جذب گرمای محیط گرد و غبار موجود در هوا نیز با ان همراه است. این گرد و غبار مشکلاتی را برای کولر گازی به وجود می اورد پس اگر این مشکل رفع نشود عملکرد کولر گازی مختل می شود و بازدهی بالایی نخواهد داشت.

هشدار هایی که نشان می دهد کویل کولر گازی نیار به نظافت دارد.

گاهی اوقات به یک باره مصرف برق ماهانه شما افزایش پیدا می کند. در این صورت بررسی کنید علت این اتفاق چیست؟ اگر هیچ مشکلی در هیچ یک از لوازم برقی خانه و کنتور پیدا نکردید احتمالا ایراد مربوط به کویل کندانسور کولر گازی است. زیرا کویل ها هنگامی که کثیف یا مسدود شده باشند فشار زیادی به موتور کولر گازی وارد می کنند در این صورت موتور برای بهبود عملکرد به انرژی بیشتری نیاز دارد. این افزایش مصرف انرژی منجر به افزایش برق مصرفی و به دنبال آن افزایش تعرفه برق ماهانه می شود.

گاهی ممکن است کولر گازی بدون هیچ دلیلی متوقف شود. این مشکل به این دلیل است که کویل کثیف یا مسدود شده به همین دلیل دستگاه به انرژی بیشتری احتیاج دارد تا بتواند محیط را خنک کند. این افزایش انرژی و کثیفی کویل باعث از کار افتادن کولرگازی می شود. پس کویل را سرویس و نظافت کنید.

گاهی ممکن است کثیف شدن کویل کندانسور منجر به اختلال در تولید گرما یا سرما شود. همان طور که گفتیم وظیفه کویل جذب گرما از محیط داخل و انتقال آن به محیط بیرونی است. حال اگر کویل کثیف باشد گرمای جذب کرده را نمی تواند به طور کامل به محیط بیرون منتقل کند و مقداری از این گرما مجدد به محیط برمی گردد و با هوای خنک کولر مخلوط می شود. ترکیب هوای گرم و خنک باعث می شود خنک سازی محیط به درستی صورت نگیرد و شما متوجه مشکلی در عملکرد کولر می شوید.

همان طور که گفتیم کویل کولر گازی مانند تصفیه عمل می کند حال اگر خود دستگاه تصفیه کثیف شود کیفیت هوا را کاهش می دهد. به عبارت دیگر کاهش کیفیت هوا باعث مشکلاتی مانند تنگی نفس و حساسیت می شود.

در نتیجه سرویس و تمیز کردن کویل کولر گازی اهمیت زیادی برای افزایش طول عمر دستگاه و سلامتی اعضای خانواده دارد. پس حتما برای نظافت دوره ای و به موقع دستگاه اقدام کنید

نحوه شستشو کویل های کولرگازی

نحوه شستشو کویل های کولرگازی

برای شستشو کویل ابتدا درب بالایی کندانسور را باز کنید. تمامی پیچ های سیم برق را محکم کنید تا هنگام شستشو سیم جدا نشود سپس با کارواش خانگی یا شلنگ، اب را با فشار روی کویل بگیرید تا به طور کامل تمیز شود. وقتی از تمیز شدن آن اطمینان حاصل کردید درب بالایی را مجدد ببندید و چند ساعت کولر را روشن نکنید تا اب اضافی خارج شود و دستگاه به حالت اولیه برگردد. حال می توانید از هوای خنک کولر لذت ببرید.

عوامل یخ زدن کویل های کندانسور کولر گازی

یکی از عواملی که باعث یخ زدن کویل های کولر گازی می شود گرد و غبار است. کثیف شدن و مسدود شدن فیلتر های هوا باعث می شود گردش هوا کاهش پیدا کند. هنگامی که هوا به اندازه کافی جریان پیدا نکند دمای کویل کاهش پیدا می کند و رطوبت محیط هم باعث ایجاد شبنم یا یخ روی کویل می شود. در نتیجه می توان گفت کویل دچار یخ زدگی شده است. اگر به موقع این مشکل را بررسی و نسبت به رفع آن اقدام نکنید این یخ ها بیشتر و بیشتر می شوند و به طور کلی مانع جریان هوا خواهند شد. در این صورت خرابی های بیشتری برای کولر گازی به وجود می اید.

عامل دیگری که باعث یخ زدگی کویل های کولر گازی می شود نشتی است. گاهی اوقات سیستم لوله ها و مبرد دچار نشتی می شود. در این صورت کولر گازی در یک نقطه دچار یخ زدگی می شود. به همین دلیل برای جلوگیری از ایجاد خسارات بیشتر باید کولر را خاموش کرده و از یک تعمیرکار کولر گازی و یا نمایندگی های معتبر کمک بگیرید چرا که پیدا کردن منشا نشتی و رفع آن کار ساده ای نیست و شما بدون دانش و مهارت کافی نمی توانید این مشکل را رفع کنید.

وسایل مورد نیاز برای تعمیر کویل کولرگازی

  • حوله
  • فیلتر هوا
  • وسایل شارژ گاز کولرگازی
  • سشوار
  • خنک کننده

مراحل تعمیر کویل کولرگازی

مراحل تعمیر کویل کولرگازی

ابتدا برای ذوب شدن یخ هایی که در اطراف کویل ها قرار دارد سوئیچ کولر گازی را زده و دستگاه را به طور کامل خاموش کنید. دقت کنید که اگر دستگاه را خاموش نکرده باشید انجام سایر مراحل باعث می شود خسارات بیشتری به دستگاه وارد شود. زمان ذوب شدن این یخ ها به دمای هوای محیط بستگی دارد اما به طور معمول 24 ساعت طول می کشد.

به دلیل ذوب شدن یخ های اطراف کویل مقداری اب در دستگاه جمع می شود که باید آن را خارج کنید. برای خروج این اب می توانید از تکه ای ابر یا حوله استفاده کنید و کویل های کولر گازی را به طور کامل خشک کنید.

در این مرحله ترموستات را به گونه ای تنظیم کنید تا فن کولر گازی کار کند و باعث تسریع ذوب شدن یخ ها شود در حقیقت فن کولر گازی با گردش جریان هوا باعث می شود یخ های اطراف کویل زودتر آب شود.

همچنین می توانید برای ذوب یخ های اطراف کویل از سشوار استفاده کنید. البته مراقب باشید که درجه حرارت سشوار را روی حالت کم تنظیم کنید. زیرا قرار دادن سشوار روی حالت زیاد و داغ شدن کویل به دلیل فرایند انبساط و انقباض باعث ترکیدن کویل ها  و یا مشکلات بیشتری می شود.

گرد و غبار موجود در هوا باعث کثیف شدن و مسدود شدن کویل های کولرگازی می شود. در نتیجه کولر گازی نمی تواند به درستی خانه را خنک کند. برای رفع این مشکل باید فیلتر ها را تمیز و یا در صورت نیاز تعویض کنید. شما می توانید این قطعه مورد نیاز را از فروشگاه های ابزار آلات و یا نمایندگی ها تهیه کنید.

هرگاه میزان مبرد کولر گازی کاهش پیدا کند کارایی کولر گازی نیز کمتر می شود. درنتیجه باید بررسی و مشکل رفع شود و در صورت نیاز مبرد اضافه شود. انجام این مراحل معمولا توسط سرویس کار کولر گازی و یا نمایندگی های مجاز انجام می شود چرا که ابزار و وسایل مختلفی برای شارژ گاز کولر گازی لازم است که احتمالا در اختیار ندارید. البته می توانید از فروشگاه های ابزار آلات تهیه کنید.

در مرحله اخر باید خنک کنندگی کولر را تست کنید تا مثل قبل باشد. ترموستات را به گونه ای تنظیم کنید که روی حالت خنک کننده باشد و اندکی صبر کنید. حال باید دریچه خروج هوای خنک کولر گازی را بررسی کنید تا مطمئن شوید هوایی که خارج می شود خنک است و مخلوطی از هوای گرم ندارد. در این صورت تعمیر کولر گازی به درستی انجام شده و می توانید از هوای مطلوب آن لذت ببرید.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های تاسیسات مانند: آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش نصب پکیج ، آموزش لوله کشی ساختمان و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات
phone icon 021-91009433 / 09058520960