آموزشگاه فن و کار

علت خاموش شدن گوشی ( انواع موبایل )

نویسنده: امیررضا صنیعی
علت خاموش شدن گوشی ( انواع موبایل )

علت خاموش شدن گوشی ( انواع موبایل ) : استفاده از انواع گوشی آیفون، سامسونگ، شیائومی و غیره برای اهداف مختلف کاری، تحصیلی، اجتماعی، سرگرمی و غیره توسط افراد در سنین مختلف گسترش یافته است.  خاموش شدن انواع گوشی به طور تصادفی یکی از مشکلات آزار دهنده کاربران بوده که تعمیر و درست کردن آن معمولا ساده می باشد. در این مقاله علت خاموش شدن انواع گوشی را مورد بررسی قرار می دهیم.علت خاموش شدن گوشی ( انواع موبایل )

  1. خرابی باتری
  2. مشکلات نرم افزاری
  3. مشکلات سخت افزاری
  4. گرم شدن و سرد شدن بیش از حد گوشی
  5. اختلال در عملکرد دکمه خاموش و روشن شدن گوشی
  6. عدم کارکرد صفحه نمایش گوشی
  7. استفاده از کابل و آداپتور شارژر نامناسب و تقلبی
  8. خیس شدن گوشی
  9. وارد شدن ضربه محکم به گوشی
  10. استفاده بیشتر از ظرفیت پردازنده گوشی

شما می توانید دوره آموزش تعمیرات موبایل را بصورت تخصصی و صفر تاصد در مجتمع فن و کار گذرانده و به سرعت وارد بازار کار این رشته پردرآمد شوید.

آموزش تعمیرات موبایل

خرابی باتری

باتری گوشی از عوامل اصلی در کارکرد صحیح گوشی بوده که خراب بودن آن منجر به خاموش شدن انواع گوشی به طور ناگهانی می شود. در مواردی پس از شارژ کردن کامل باتری، عدد نمایش داده شده به عنوان میزان درصد باتری گوشی صحیح نبوده و تلفن همراه پس از استفاده کوتاه خاموش می شود. یکی از گزینه های حل مشکل به صورت موقت، کالیبره کردن آن بوده که پس از انجام آن متوجه خرابی یا عدم خرابی باتری خواهید شد.

در صورت خرابی باتری، باید به تعمیر یا حتی تعویض آن توسط متخصص حرفه ای تعمیر موبایل بپردازید. از جدا سازی باتری توسط خود به شدت پرهیز کنید. چرا که ممکن است کانکتور ها و سیم اتصال بین قطعات را جدا نموده و مشکلات پیچیده تری را برای گوشی به وجود آورده و حتی گوشی به طور کامل از بین برود.

مشکلات نرم افزاری

دلیل خاموش شدن انواع گوشی ها می تواند مربوط به مشکلات نرم افزاری و نصب برنامه های مخرب و ویروسی باشد. برای تشخیص وجود مشکلات نرم افزاری می توان به کارکرد دستگاه توجه کرد. در صورتی که میزان هنگ کردن گوشی افزایش یافته و صفحه نمایش به مدت طولانی خاموش و تیره مانده و مجددا راه اندازی می شود، ممکن است برخی از نرم افزار های مورد استفاده شما به عملکرد عادی گوشی ضربه می زنند.

به منظور جلوگیری از اختلال نرم افزاری می توانید به نصب آنتی ویروس های قوی و مناسب گوشی بپردازید. تداوم مشکل خاموش شدن گوشی در حالت Safe Mode وجود نرم افزار ها و برنامه های ویروسی و تخریب کننده را به اثبات می رساند. چون در حالت Safe Mode کارکرد گوشی بدون در نظر گرفتن برنامه ها انجام می گیرد.مشکلات نرم افزاری

مشکلات سخت افزاری

وجود مشکلات سخت افزاری و عدم تنظیم صحیح قطعات توسط تعمیر کار موبایل، از علت های خاموش شدن انواع گوشی می باشد. خرابی قسمت تاچ صفحه نمایش، خرابی دکمه پاور، معیوب شدن دوربین ها، عدم اتصال صحیح کانکتور ها و سیم ها، جا نزدن درست باتری وجود مشکل در اسپیکر و غیره از مشکلات مربوط به سخت افزار تلفن همراه بوده که در مواردی باعث خاموش شدن ناگهانی گوشی می شود. عیب یابی و تعمیر مشکلات سخت افزاری به مراتب سخت بوده و باید از یک تعمیر کار حرفه ای و قابل اعتماد کمک گرفت.

مشکلات سخت افزاری

گرم شدن و سرد شدن بیش از حد گوشی

از علت خاموش شدن انواع گوشی، گرم شدن و سرد شدن بیش از حد گوشی می باشد. در این موارد تلفن همراه هیچ مشکلی نداشته و بالا رفتن دما موجب خاموش شدن آن می شود. ساختار طراحی و تولید انواع گوشی به گونه ای است که به منظور جلوگیری از وارد شدن خسارت به قطعات داخلی تلفن همراه در شرایط دمایی بالا و پایین بیش از حد، اقدام به خاموش کردن گوشی می کند.

گوشی های آیفون از مقاومت بالایی در برابر بالا رفتن دما داشته و می توانند گرما را تا حد زیادی تحمل کنند. این در حالی است که عملکرد گوشی های اندروید در سرما و دمای خیلی کم بهتر از رقیبان می باشد. برای جلوگیری از خاموش شدن انواع گوشی در دمای زیاد لازم است از گوشی خود زیر نور خورشید به مدت طولانی استفاده نکرده و از راه اندازی برنامه ها و بازی های سنگین خودداری بفرمایید.گرم شدن و سرد شدن بیش از حد گوشی

یکی از راه های جلوگیری از خاموش شدن گوشی به علت کار کردن در دماهای پایین و بالا، استفاده از قاب مناسب و با کیفیت می باشد.

اختلال در عملکرد دکمه خاموش و روشن شدن گوشی

یکی از علل خاموش شدن ناگهانی انواع گوشی، اختلال در عملکرد دکمه خاموش و روشن شدن گوشی می باشد. در اکثر گوشی های برند اندروید نگه داشتن دکمه پاور به مدت 8 تا 10 ثانیه موجب راه اندازی مجدد تلفن همراه می شود. ممکن است هنگامی که با گوشی خود کار می کنید، ناگهان گوشی خاموش شده و مجددا روشن شود. برای حل این مشکل باید گوشی را از قاب آن جدا نموده و دکمه پاور به به صورت کامل بررسی کنید.

در حالت عادی باید دکمه به صورت صاف قرار گرفته شده باشد و پس از فشردن آن به طور معمولی از کیس خود خارج شود. در صورت معیوب بودن دکمه پاور می توان توسط اجسام نوک تیز مانند پنس یا موچین به بیرون کشیدن و آزاد کردن دکمه پاور بپردازید.اختلال در عملکرد دکمه خاموش و روشن شدن گوشی

عدم کارکرد صفحه نمایش گوشی

در مواردی که هیچ کدام از مشکلات بالا پیش نیامده باشد و از داشتن شارژ تلفن همراه مطمئن هستید، ممکن است باز هم تلفن همراه روشن نشود. در این موارد باید به سراغ بررسی صفحه نمایش پرداخت. در این حالت با نگه داشتن دکمه خاموش و روشن گوشی، متوجه لرزش آن خواهید شد اما صفحه نمایش هم چنان سیاه مانده و روشن نمی شود.

رفع عیب به وجود آمده در صفحه نمایش گوشی امری تخصص بوده و باید به دست تعمیر کاران تخصصی تلفن های همراه پرداخته شود. نحوه تعمیر و تعویض این قطعه بصورت اصولی و حرفه ای در دوره آموزش تعویض گلس گوشی آموزش دادم می شود.  قبل از تعمیر تلفن همراه دارای ال سی دی سوخته به منظور جلوگیری از حذف اطلاعات موجود در گوشی، باید از آن ها بکاپ گرفت.

عدم کارکرد صفحه نمایش گوشی

استفاده از کابل و آداپتور شارژر نامناسب و تقلبی

یکی از ساده ترین دلایل روشن نشدن گوشی، نداشتن شارژ کافی دستگاه می باشد. در این مورد با شارژ کردن دستگاه، مشکل به راحتی حل می شود. یکی از مواردی که بسیاری از کاربران در هنگام شارژ تلفن همراه خود به آن توجه نمی کنند، نحوه شارژ صحیح و نوع کابل و آداپتور مورد استفاده می باشد. آی سی تغذیه شارژ در مدل های مختلف تلفن همراه نیاز به مقدار ولتاژ به خصوصی برای شارژ دارد.

استفاده از شارژر نا منطبق با مدل و شرکت سازنده گوشی به مرور مشکلات زیادی را برای تلفن همراه به وجود آورده که خاموش شدن خود به خودی یکی از آن ها می باشد. کابل شارژر نقش اساسی در انتقال جریان برق به تلفن همراه داشته و معیوب بودن و استفاده از نسخه های کپی موجب اختلال در فرآیند گوشی موبایل دارد.

استفاده از کابل و آداپتور شارژر نامناسب و تقلبی

خیس شدن گوشی

از علل خاموش شدن تلفن همراه به صورت خود به خودی، وارد شدن قطرات آب و مایعات به درون گوشی می باشد. از آن جایی که قطعات الکترونیکی به کار رفته در ساخت تلفن همراه حساس به آب و مایعات می باشند، خیس شدن گوشی می تواند مشکلات جبران ناپذیری را برای تلفن همراه به وجود آورد. افتادن گوشی در آب و خیس شدن آن موجب از بین رفتن هارد شده که برای تعمیر آن باید به متخصص تعمیرات موبایل مراجعه کرد.خیس شدن گوشی

وارد شدن ضربه محکم به گوشی

یکی از علل خاموش شدن ناگهانی گوشی، وارد شدن ضربه به آن بوده که در این حالت ممکن است اتصالات بین باتری و بدنه گوشی قطع شده وعدم جریان کشی باتری تلفن همراه موجب از کار افتادن آن شود. این مشکل معمولا در گوشی های رده پایین و قدیمی اتفاق می افتد. پرتاب گوشی و افتادن آن از ارتفاع بلند موجب شل شدن قطعات به کار رفته روی برد الکترونیکی تلفن همراه شده و در نهایت باعث خاموش شدن ناگهانی گوشی می شود.وارد شدن ضربه محکم به گوشی

استفاده بیشتر از ظرفیت پردازنده گوشی

پردازنده تلفن همراه که با نام CPU نیز شناخته می شود که عملکرد صحیح تلفن همراه به آن وابسته می باشد. هر مدل و برند از گوشی توانایی محدودی در اجرای برنامه و نرم افزار ها را داشته و در صورت استفاده بیش از اندازه از این ظرفیت موجب مختل شدن عملکرد تلفن همراه می شود.

خاموش شدن گوشی به دلیل استفاده بیشتر از ظرفیت پردازنده گوشی توسط کاربران گوشی شیائومی رده پایین گزارش شده است. در این موارد با نصب برنامه و بازی های قوی و استفاده در مدت زمان طولانی باعث آسیب رسیدن، هنگ کردن و در نهایت خاموش شدن گوشی می شود.

استفاده بیشتر از ظرفیت پردازنده گوشی

برای حل مشکل خاموش شدن گوشی به علت استفاده بیش از اندازه از CPU لازم است با بررسی دقیق تمامی نرم افزار های تلفن همراه، برنامه مخرب را شناسایی کرده و آن را حذف نمایید. در ادامه گوشی خود را ری استارت کرده و مجددا راه اندازی نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960