آموزشگاه فن و کار

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

نویسنده: تحریریه فن و کار
علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

کولرهای گازی مانند انواع دستگاه ها و سیستم های دیگر از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارد. یکی از مهمترین قطعات تشکیل دهنده کولر گازی کمپرسور است که در چرخه سرما سازی وظیفه بسیار مهمی را برعهده دارد. کولر گازی ها معمولاً دارای دو یونیت هستند و کمپرسور در داخل یونیت خارجی قرار می گیرد. در این مطلب علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی را بررسی می‌کنیم.

کمپرسور گاز مبرد را که از کویل های اواپراتور می آیند دریافت می کند و آن را متراکم و فشرده می کند و از دمای آن می کاهد. کمپرسور مانند قلب کولر گازی است و اگر درست کار نکن چرخه سرما سازی متوقف خواهد شد.

معمولاً زمانی که کولر گازی درست کار نمی کند و مشکلی برای آن پیش می آید مشکل از کمپرسور نیست و خرابی کمپرسور به ندرت پیش می آید اما اگر کمپرسور خراب شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد هزینه تعویض آن زیاد خواهد بود.علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی چیست؟

خاموش شدن کمپرسور یا کار نکردن آن دلایل مختلفی دارند و در واقع به یک معنا هستند. ممکن است با این مشکل رو به رو شده باشید که کمپرسور کولر گازی به طور ناگهانی خاموش شود و دیگر نتوانید آن را روشن کنید.

بررسی کولر گازی یک کار تخصصی است و لازم است که حتماً توسط یک تکنسین ماهر انجام شود. اکنون بررسی می کنیم که چه عواملی می توانند در کار نکردن کمپرسور دخیل باشند.

کم بودن میزان ماده مبرد

ماده مبرد نقش مهمی در انجام فرآیند سرما سازی باشد. تا زمانی که به اندازه کافی مبرد در دسترس نباشد انتقال گرما نمی تواند به خوبی صورت گیرد و عملاً کولر گازی قادر به تولید باد سرد نخواهد بود. میزان گاز مبرد باید متناسب با ظرفیت کمپرسور و میزان روغن باشد. اگر مبرد کمتر از حد استاندارد باشد به احتمال زیاد کمپرسور متوقف می شود و دیگر کار نمی کند.

برای حل این مشکل باید از یک سرویس کار کولر گازی بخواهید که گاز سیستم را شارژ کند. برخی افراد فقط برای افزایش میزان سرمای کولر گازی اقدام به شارژ مبرد می کنند که صحیح نیست. اگر شارژ مبرد به موقع انجام نشود به کمپرسور فشار می آید و احتمال دارد که خراب شود و از کار بیفتد. خراب شدن کمپرسور هزینه های زیادی را هم به دنبال خواهد داشت.کم بودن میزان ماده مبرد

نیم سوز شدن یا خراب شدن کمپرسور

زمانی که کمپرسور خراب شود احتمال این که خاموش شود و دیگر روشن نشود زیاد است. خاموش شدن ناگهانی کمپرسور می تواند به خاطر نیم سوز شدن و فشار آمدن به آن باشد. در بیشتر مواقع راه حل این مشکل تعویض کردن کمپریور است زیرا تعمیر کردن کمپرسور کار دشوار و پیچیده ای است و بسیاری از تعمیرکاران دانش و توانایی را لازم برای انجام این کار ندارند.

داغ کردن کمپرسور

گاهی اوقات افزایش بیش از حد دمای کمپرسور علت خاموش شدن ناگهانی و روشن نشدن آن است. این نوعی مکانیسم محافظتی است که از آسیب رسیدن به کمپرسور در اثر گرمای زیاد جلوگیری می کند.

به این ترتیب زمانی که کمپرسور خنک شود و فعالیت آن مشکلی ایجاد نکند کمپرسور روشن خواهد شد. اگر مشکل کمپرسور همین باشد فقط لازم است که چند ساعت صبر کنید و اجازه دهید که دمای کمپرسور پایین بیاید، سپس با روشن کردن دستگاه کمپرسور هم به شکل عادی به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

پوسیدگی یا قطع شدن فیش ها و اتصالات برقی

کمپرسور یک قطعه الکترونیکی است و اگر به آن برق رسانی نشود نمی تواند کار کند. با گذشت زمان سیم های متصل به کمپرسور پوسیده می شوند و ممکن است که روکش قسمتی از سیم از بین برود و سیم به علت فرسودگی قطع شود و نتواند جریان برق را به کمپرسور برساند.

از طرف دیگر این سیم ها به واسطه فیش به کمپرسور متصل می شوند در نتیجه این احتمال وجود دارد که علت عدم برق رسانی به کمپرسور شل شدن اتصال فیش به آن باشد.

یکی دیگر از دلایل عدم برق رسانی به کمپرسور سوختن فیش ها در اثر عبور مداوم جریان و داغ شدن آن ها است. پس اگر مطمئن شدید که فیش ها محکم به جای خود متصل هستند باید این مورد را هم بررسی کنید که فیش ها نسوخته باشند.

اورلود کمپرسور

اورلود در حقیقت قطعه ای محافظ در کولر گازی است که با نام محافظ اورلود نیز شناخته می شود. این قطعه وظیفه دارد در برابر حرارت بالا از کمپرسور کولر گازی محافظت کند به این صورت که هرگاه دمای کمپرسور بالا رفت جریان ورودی به آن را قطع می کند تا کمپرسور به دمای عادی بازگردد.

اورلود کولر گازی از نوع بوبینی است و زمانی که جریان زیادی وارد مدار سیستم می شود مدار را قطع می کند. اگر کمپرسور کولر گازی خاموش شده است و روشن نمی شود این احتمال وجود دارد که اورلود از روشن شدن آن جلوگیری می کند.اورلود کمپرسور

خراب بودن برد الکترونیکی

برد کولر گازی قسمتی است که وظیفه دارد تمام فعالیت های کولر گازی را کنترل و تنظیم کند. زمانی که برد کار نکند فرمان روشن شدن کمپرسور و برق دهی به آن صادر نمی شود و در نتیجه کمپرسور شروع به کار نمی کند.

با این اوصاف خراب بودن برد الکترونیکی کولر گازی می تواند هم علت خاموش شدن و هم علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی باشد. خرابی برد اکترونیکی به ندرت اتفاق می افتد و افراد غیر متخصص قادر به تشخیص خرابی آن نیستند.

برای این که مطمئن شوید که روشن نشدن کمپرسور به خاطر برد است یا خیر از یک تعمیرکار متخصص بخواهید که برد کولر گازی را به دقت عیب یابی و بررسی کند.

خراب بودن سنسور دمای محیط

سنسور دمای محیط هم می تواند در کار نکردن کمپرسور نقش داشته باشد. این که سنسور دمای محیط در محل مناسبی قرار داشته باشد اهمیت زیادی دارد زیرا اگر جا به جا شود یا در محل مناسبی قرار نگیرد نمی تواند به درستی دمای محیط را اندازه گیری کند.

زمانی که سنسور دما را به درستی تشخیص ندهد در زمان نامناسب جریان ورودی به کمپرسور را قطع می کند و مانع از روشن شدن آن می شود. احتمال دیگر که وجود دارد سوختن سنسور دما است زیرا در این حالت هم دمای محیط تشخیص داده نمی شود و فرمان نادرستی به کمپرسور ارسال می گردد که موجب خاموشی آن می شود.

خراب بودن رله فرمان

رله فرمان قطعه ای است که وظیفه دارد ولتاژ مورد نیاز بیشتر قطعات کولر گازی را تأمین کند. احتمال این که کار نکردن کمپرسور به خاطر خرابی رله فرمان باشد زیاد است در نتیجه قبل از این که به سراغ بررسی برد الکترونیکی بروید اول رله فرمان را بررسی کنید.

اگر رله خراب شود نمی تواند برق مورد نیاز کمپرسور را تأمین کند در نتیجه کمپرسور نمی تواند به فعالیت خود ادامه دهد. برای این که بفهمید رله فرمان سالم است یا نه از مولتی متر استفاده کنید و ببینید که آیا جریان وجود دارد یا مدار قطع شده است.خراب بودن رله فرمان

اگر متوجه شدید که رله فرمان مشکل دارد برای حل مشکل لازم است که آن را تعویض کنید. رله فرمان با توجه به ظرفیت کولر گازی یا در برد و یا در یونیت خارجی قرار داده می شود.

خراب بودن خازن استارت

خازن استارت یا خازن راه انداز قطعه ای است که روی کمپرسور نصب می شود و وظیفه دارد به کمپرسور کمک کند تا روشن شود. با توجه به نقشی که این خازن دارد علت روشن نشدن کمپرسور می تواند خراب بودن خازن استارت باشد.

با استفاده از مولتی متر سالم بودن خازن را بررسی کنید و اگر خازن خراب شده است آن را با یک خازن مشابه تعویض کنید.

خراب بودن خود کمپرسور

همان طور که گفته شد به ندرت پیش می آید که کمپرسور کولر گازی خراب شود اما اگر تمام موارد گفته شده را بررسی کردید و مشکلی وجود نداشت یک تعمیرکار متخصص باید کمپرسور را با دقت بررسی کند تا متوجه شود که کمپرسور سالم است یا خیر. برای تعویض کمپرسور حتماً باید از افراد متخصص کمک بگیرید.

درست است که کولر گازی های مختلف دارای خصوصیات و قابلیت های متفاوتی هستند اما باید بدانید که قطعات اصلی آن ها یکسان است و از روش مشابهی برای سرما سازی استفاده می کنند در نتیجه نکاتی که در رابطه با خاموش شدن ناگهانی و روشن نشدن کمپرسور کولر گازی گفته شد می تواند برای انواع کولر گازی های ال جی، سامسونگ، جنرال، گری، تراست و غیره به کار برده شود. شما می توانید بدون در نظر گرفتن برند و مدل کولر گازی خود از این مقاله برای حل مشکل کمپرسور دستگاه استفاده کنید.

پیشنهاد ویژه: اگر علاقه مند به ورود به بازار کار کولر گازی هستید، پیشنهاد می‌شود دوره آموزش تعمیرات کولر گازی را از دست ندهید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960