آموزشگاه فن و کار

علت ریپ زدن موتور سیکلت

نویسنده: علیرضا سلیمانی
علت ریپ زدن موتور سیکلت

علت ریپ زدن موتور سیکلت چیست؟ موتور سیکلت یک وسیله نقلیه می باشد که با بنزین کار می کند. موتور سیکلت ها مانند هر وسیله دیگری این امکان برایشان وجود دارد که دچار مشکلات شایع مختلفی شوند که یکی از رایج ترین این مشکلات که امروز هم تصمیم داریم که آن را مورد بررسی قرار دهیم ریپ زدن موتور سیکلت است. البته که ریپ زدن فقط مختص به موتور سیکلت ها نیست و برای خودرو ها نیز ممکن است رخ دهد.

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث ریپ زدن موتور سیکلت می شوند. این مشکل می تواند دلیلش بنزین مصرفی ، سرعت و خیلی دیگر از موارد باشد.

بنابراین برای ما روشن است که پیدا کردن دلیل این مشکل یک کار راحت و ساده نیست بلکه تا حدودی این کار پیچیده و همچنین زمان بر است.

در ادامه مطلب سعی می کنیم همه مواردی را که می توانند باعث این مشکل شوند را بررسی کنیم.

آموزشگاه فن و کار دوره آموزش تعمیرات موتور سیکلت را برگزار میکند برای دیدن اطلاعات بیشتر با کارشناسان آموزشگاه تماس بگیرید.

علت ریپ زدن موتور سیکلت چیست؟

به زبان ساده و قابل فهم ریپ زدن یعنی اینکه موتور نتواند به صورت درست و متوازن عملکرد خود را انجام دهد و در انجام درست عملکرد به مشکل بر بخورد.

زمانی که شما متوجه این موضوع می شوید که موتور سیکلت در حال لرزش است درواقع ریپ زدن اتفاق افتاده در این شرایط نباید این مشکل را سری بگیرید زیرا این مشکل یک موضوع طبیعی نیست و حتما به علت خرابی یکی از قطعات اتفاق افتاده است.

اگر زمانی دچار این مشکل شدید بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که ابتدا موتور سیکلت را سریع خاموش کنید و بعد سعی کنید که عیب را پیدا کنید و به حل آن بپردازید، اگر شما به این موضوع توجه نکنید و در آن حالت سعی در استفاده دوباره از موتور سیکلت داشته باشید این را بدانید که حتما این مشکل به مرور زمان باعث ایجاد مشکلات بزرگ تر برای شما می شود.

تا اینجا متوجه شدیم که به چه حالتی در موتور می گوییم ریپ زدن موتور، حال می خواهیم بدانیم که اصلا دلیل این اتفاق چیست؟

ریپ زدن موتور سیکلت ممکن است در شرایط مختلف رخ دهد. مثلا ممکن است با این موضوع رو به رو شده باشید که دارید یک مسیر را با سرعت خیلی بالا طی می کنید که یک دفعه متوجه این موضوع می شوید که موتور در حال لرزش های خیلی شدیدی شده است در این شرایط حتما باید کنار بزنید و موتور را خاموش کنید.

البته این مشکل ریپ زدن موتور سیکلت در مواقع دیگر نظیر عبور از سربالایی ، حرکت با سرعت ثابت و تعویض دنده نیز ممکن است رخ دهد، دقت داشته باشید مثلا زمانی که شما دارید از یک مسیر سربالایی عبور میکنید موتور مجبور است فشار بیشتری را از حالت عادی تحمل کند که در بعضی مواقع موتور این توان را ندارد و ریپ می زند که در این موقعت اصلا نباید موتور را بیشتر تحت فشار قرار دهید چون این کار کاملا اشتباه و ضرر آور است و بهترین کار همان خاموش کردن موتور می باشد.

در برخی موارد ممکن است که موتور در هیچ یک از این شرایط قرار نگیرد اما شروع به ریپ زدن کند باید برای دلیل این موضوع بگوییم که این موضوع به این دلیل رخ می دهد که قطعه ای از موتور دچار مشکل شده است یعنی موتور زمانی که قطعه ای از آن دچار ایراد شود به سرعت شروع به ریپ زدن می کند.

یکی از رایج ترین دلایلی که باعث ریپ زدن موتور سیکلت می شود همان طور که در بالا هم اشاره کردیم سرعت بالا و دور موتور بالا است. زمانی که دور کار موتور بالا می رود یا سرعت موتور از یک حدی بالاتر می رود که باعث می شود موتور تحت فشار قرار گیرد اتفاقی که می افتد این است که موتور شروع به لرزش و ریپ زدن می کند. البته اگر زمانی در سرعت بالا با این قضیه مواجه شدید این موضوع را بدانید که ممکن است شمع ها خراب شده باشند پس حتما شمع های موتور را چک کنید.

به این علت می گوییم که ممکن است مشکل به دلیل خراب شدن شمع ها باشد که شمع ها دارای یک بخشی از جنس پلاتین هستند که این بخش شمع ها به مرور زمان آسیب می بیند و یا می سوزد و در این صورت زمانی که شما سرعت را بالا می برید موتور ریپ می زند

علت ریپ زدن موتور سیکلت

وقتی که شما توانستید از موضوع که آیا شمع ها سالم هستند یا خیر اطمینان پیدا کنید. اگر متوجه شدید که شمع ها خراب هستند و دچار مشکل شده اند که باید آن ها را تعویض کنید و در غیر این صورت هم که متوجه می شوید که مشکل از شمع ها نیست.

یک نکته بسیار مهم که وجود دارد و حتما باید به آن توجه کنید این است که بدانید در همه موارد شمع خراب نشده است و بعضی مواقع ممکن است که فقط شمع ها در مکان اصلی و درست خود قرار نگرفته باشند که این مشکل با جا به جایی و جایگذاری درست شمع ها حل می شود. حتما دقت داشته باشید که خودتان به تنهایی نمی توانید این مشکل را حل کنید زیرا تخصص کافی و مورد نیاز آن را ندارید پس باید حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا او بدون اینکه مشکل بزرگ تر شود آن را حل کند.

علت دیگری که می تواند باعث بوجود آمدن این موضوع شود کثیف بودن وایر های موتور است شاید این موضوع کوچکی باشد اما بسیار تاثیر گذار و مهم است. می داینم که وایر ها نقش پررنگی در عملکرد موتور دارند زمانی که وایر ها کثیف و خراب می شوند موتور دچار مشکلات مختلف می شود. اگر با عملکرد وایر ها آشنا باشیم می دانیم که، عملکرد وایر ها به این صورت است که برق خروجی سیستم را دریافت می کنند و پس از دریافت این برق آن را دوباره به طرف شمع ها هدایت می کنند.

البته دیگر در سیستم های جرقی زنی جدید از وایر ها استفاده نمی شود و بجای استفاده از وایر کاری که انجام شده است این است که کوئیل به صورت مستقیم به شمع ها متصل شده است. دلیلی که باعث شده است که وایرها از سیستم جرقی زنی حذف شوند جلوگیری افت ولتاژ می باشد. در هر صورت اگر موتور سیکلت شما مجهز به وایر می باشد اگر زمانی در سرعت بالا دیدید که موتور ریپ می زند حتما وایر را چک کنید و اگر که وایر کثیف بود آن را تمیز کنید اگر هم که مشکل وایر بزرگتر بود آن را تعویض کنید.

موضوع دیگری که می تواند باعث بروز این مشکل شود وضعیت نامناسب دلکو ها است. بعض اوقات ممکن است که دلکو ها از جای خود شل شوند و یا در جای خود جا به جا شوند در این صورت این اتفاق می تواند باعث بروز مشکل شود که شما می توانید این مشکل را به راحتی با سفت کردن دلکو ها حل کنید البته یک صورت دیگر از مشکل دلکو ها می تواند کثیف شدن آن ها باشد که به آن ها اجازه ندهد به درستی کار خود را انجام دهند که این مشکل هم به راحتی با تمیز کردن دلکو ها قابل حل است.

دیگر قطعه ایی که بروز مشکل در آن می تواند باعث ریپ زدن موتور شود موتور های احتراقی می باشند. این موتور ها وظیفه اصلی که دارند این است که شرایطی را بوجود بیاورند که طبق آن شرایط احتراق صورت بگیرد. موادی که در محفظه این موتور قرار دارد آب و سوخت هستند که با یک دیگر مخلوط شوند. این عمل می تواند باعث شود که پیستون ها حرکت کنند و جلو عقب شوند.

دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید محفظه احتراق کثیف باشد زیرا محفظه احتراق دارای اهمیت بالایی می باشد که کثیف بودن آن می تواند مشکلات متنوعی را در موتور به وجود بیاورد و به قطعات آسیب برساند از نمونه این مشکلات ریپ زدن موتور می باشد.

ریپ زدن موتور سیکلت

دلیل دیگری که می تواند باعث بروز این اتفاق شود بالا رفتن دمای موتور است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که خنک کننده به درستی عمل نمی کند و هوا به موتور نمی رسد در نتیجه موتور داغ می شود و این داغ شدن و بالا رفتن دمای موتور باعث می شود که موتور به لرزش بیافتد وشروع به ریپ زدن کند.

آخرین دلیلی که ما احتمال می دهیم که ریپ زدن موتور به خاطر آن باشد تنظیم نبودن اهرم گاز است اگر اهرم گاز به درستی تنظیم نشده باشد می تواند باعث ریپ زدن موتور شود پس بهتر از پس از بررسی همه موارد بالا به بررسی پدال گاز و دیگر موارد نیز توجه ای داشته باشید.

همه مواردی که تا به اینجا ذکر کردیم مواردی بودند که می توانند باعث بروز این مشکل می شوند البته دقت داشته باشید که فقط این دلایل نیستند و این مشکل می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد پس بهترین کار این است که در زمان مواجه به این موضوع اول موتور را خاموش کنید و سپس موتور را به یک تعمیرگاه منتقل کنید تا یک فرد متخصص ابتدا موتور را عیب یابی کند و سپس به حل آن مشکل بپردازد.

سایر دوره هایی که در آموزشگاه فن و کار برگزار می شود عبارت اند از : آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش جلوبندی سازی خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش نصب دزدگیر ماشین و …. می باشد . برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر درباره کلاس ها و زمان برگزاری با شماره های : 02191009433 – 02191009433 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960