آموزشگاه فن و کار

نحوه بستن واشر سرسیلندر مسی

نویسنده: علیرضا سلیمانی
واشر سرسیلندر مسی

نحوه بستن واشر سرسیلندر مسی : با افزایش در دسترس بودن واشرهای با کارایی بالا ، واشرهای سرسیلندر چند لایه فولادی (MLS) ، می توان سوال کرد چرا کسی مایل است از چیز دیگری استفاده کند. در حالی که واشرهای سرسیلندر MLS ممکن است در اکثر ساخت موتورهای با کارایی بالا منطقی باشد ، واشرهای مسی هنوز جایگاه خاصی دارند.

امروزه بسیاری از موتورهای Top Fuel و بسیاری از موتورهای اکسید نیتروژن Pro-Mod از واشرهای سرسیلندر مسی استفاده می کنند. واشر سرسیلندر مسی همچنین می تواند انتخاب خوبی برای یک وسیله نقلیه با کاربردهای عادی مانند عبور و مرور روزانه در خیابان باشد. علاوه بر بخش های عملی و کاربردی، درک کامل فناوری نیز یک “باید” است.

آموزشگاه فن و کار دوره آموزش مکانیک خودرو را برای علاقمندان به این رشته برگزار میکند

واشرهای سرسیلندر کامپوزیت

سالها پیش ، اکثر واشرهای سرسیلندر ، واشرهای “کامپوزیت” بودند. این واشرها که گاهی اوقات به عنوان “ورق” خوانده می شدند ، به نظر می رسد از پیچیدن لایه های مختلف فیبر ، فویل و گاهی اوقات لاستیک یا سیلیکون ساخته شده اند که به هم فشرده می شوند. واشرهای کامپوزیتی همچنین برای ایجاد مهر و موم محفظه احتراق دارای یک حلقه فلزی در هر سیلندر هستند.

تولید این واشرها بسیار ارزان بود ،آن ها  در قسمت های بلوک و سر، دارای سطوح خیلی سخت بودند و در موتورهای کم بازده نیز به خوبی کار می کردند. متأسفانه ثابت شد که واشرهای کامپوزیتی دارای طول عمر و توانایی محدودی در کنترل فشار احتراق موتور پیشرانه هستند.

 

آموزش مکانیک خودرو

واشر سرسیلندر MLS

امروزه اکثر موتورهای مدرن از واشر سرسیلندر MLS استفاده می کنند. واشر سرسیلندر MLS نسبت به واشر سر کامپوزیت دارای مزایایی است. اول اینکه، یک MLS می تواند به طور قابل توجهی عمر طولانی تری داشته باشد. از آنجا که این واشر از فولاد ساخته شده و یک ساندویچ از فیبر و ذرات نیست ، بنابراین مواد آن دیرتر تجزیه و فرسوده می شوند. علاوه بر این ، واشرهای سرسیلندر MLS آب بندی حلقه احتراق برتر را ارائه می دهند.

از آنجا که لایه تاشو ، برجسته یا متوقف کننده با لایه فلزی یکپارچه است ، حلقه آب بندی احتراق بهتر از واشر کامپوزیت در جای خود باقی می ماند. با این حال ، کیفیت آب بندی در میان تولید کنندگان و طرح های مختلف واشر MLS متفاوت است. همه واشرهای MLS برابر نیستند. موارد با کیفیت عالی معجزه می کنند و ارزان قیمت ها باعث دردسر می شوند. ضمن ارائه مزایا نسبت به واشرهای کامپوزیت، کلیه واشرهای MLS برای ارائه آب بندی مناسب به سطح صاف تری (Ra <30یا بهتر) نیاز دارند.

در حالی که تولیدکنندگان موتور OEM می توانند این مراحل صاف را در خط تولید موتور ایجاد کنند ، بسیاری از فروشگاه های ماشین آلات فاقد تجهیزات مناسب برای انجام این کار هستند. هنگامی که از یک واشر MLS با یک پایان روی بلوک یا سر بیش از حد خشن استفاده می شود ، آب بندی واشر سرسیلندر به خطر می افتد.

همچنی شما میتوانید برای شرکت در دوره آموزش برق خودرو با آموزشگاه در تماس باشید

واشر سرسیلندر مسی

واشرهای سرسیلندر مس بیش از نیم قرن در رقابت اثبات شده اند ، به بسیاری از موتورهای رقابت این امکان را داده اند که رکوردهای عملکردی را ثبت کنند. هنگامی که با حلقه های O از جنس استنلس استیل برای آب بندی محفظه احتراق همراه می شوند ، ثابت شده که واشرهای سرسیلندر مسی در جایی که دیگر از کار بیفتد ، مهر و موم می شوند.

با این حال ، حلقه های O برای جا دادن حلقه به ماشینکاری ویژه بلوک و / یا سر سیلندر نیاز دارند. این بدان معناست که تغییر از واشر کامپوزیت یا MLS به واشر سرسیلندر مسی افتادگی محسوب نمی شود. در عوض ، تصمیم استفاده از واشر سرسیلندر مسی باید هنگام برنامه ریزی “ساخت” موتور گرفته شود.

برخلاف واشرهای سرسیلندر MLS که ممکن است فقط در اندازه های منفذهای زوج و دو یا سه ضخامت ارائه شوند ، واشرهای سرسیلندر مسی را می توان در اندازه منفذهای سفارشی و ضخامت های مختلف ساخت. به عنوان مثال ، SCE در برنامه های وارداتی خود هشت ضخامت مختلف بین 0.5 میلی متر تا 2.3 میلی متر ارائه می دهد.

8 نکته در نحوه بستن واشر سرسیلندر مسی

هنگام بررسی روی واشرهای سرسیلندر کارا ، اولین قدم، انتخاب مواد مناسب واشر برای کاربرد شما خواهد بود. برای مراجعه سریع به اینکه کدام ماده برای موقعیت شما منطقی تر است ، می توانید از نظرات کارشناسان کمک بگیرید.

به خاطر دوام بالا، از واشرهای مسی معمولاً در موتورهای استریت / استریپ با کارایی بالا استفاده می شود. مس مقاومت خوبی در برابر انفجارها ایجاد می کند زیرا این ماده به طور طبیعی گرما را به طور مساوی هدایت و توزیع می کند ، که تاب برداشتگی را به حداقل می رساند و حتی در سطوح ناهموار و آسیب دیده مهر و موم قوی می شود.

از آنجا که غالبا مس به عنوان ماده واشر سرسیلندر، برای کاربردها با عملکرد بهینه و بالا، انتخاب می شود ، در اینجا راهنمای بستن واشر سر سیلندر مسی را خواهیم داشت:

  1. تمیز کردن سطوح صاف برای صحه نهادن بر هر عملکرد موتور، ضروری است. قبل از مونتاژ باید از یک حلال مانند پاک کننده ترمز روی بلوک و سر استفاده شود.
  2. برای آب بندی در اطراف مجرای آب و روغن ، یک سیلر بی هوازی مانند SCE’s Copper Coat را توصیه می شود. همیشه قبل از مونتاژ به مدت 15 تا 20 دقیقه اجازه دهید تا درزگیر جمع شود.
  3. برای ایجاد یک سیستم واشر مسی به طور بالقوه به حلقه های O نیاز است. کیت های سیم حلقه O برای یک موتور V-8 یا در کل قرقره ها برای سازندگان موتور موجود است. سیم حلقه ای از جنس استنلس استیل بر سیم مسی که می تواند صاف یا فرورفته شود و مسیرهای نشتی را ایجاد می کند، ترجیح داده می شود.
  4. شیارهای حلقه O ممکن است در بلوک یا سرسیلندر بریده شوند. هنگام استفاده از واشرهای سرسیلندر مسی نازکتر از 050/0 ، ارتفاع حلقه O نباید بیش از 25 درصد ضخامت واشر باشد. به عنوان مثال ، ابعاد مناسب برای یک واشر ضخیم .043 با استفاده از سیم .041 می تواند باشد. عرض شیار 038/0 تا 040/0 (تداخل 001/0 مناسب ایجاد می کند) و عمق شیار 032/0 (سیم 0.008 -0.010 سیم بیرون زده در بالای عرشه قرار دارد). این ماشینکاری را می توان در اکثر فروشگاههای ماشین آلات با کارایی بالا انجام داد.

واشر سرسیلندر مسی

5- در صورت لزوم شیارهای گیرنده ، هم ترازی حلقه O و شیار گیرنده بسیار مهم است ، همانطور که عمق و عرض شیار گیرنده ضروری است. عمق شیار گیرنده به طور کلی باید 75 درصد برآمدگی حلقه O باشد و شیار گیرنده باید 1.5 برابر عرض سیم باشد. مثال: اگر حلقه O دارای عرض 0/01 و 015/0 بالاتر از عرشه باشد، شیار گیرنده باید 012/0 عمق و 060/0 عرض باشد.

  1. در حالی که ماشینکاری شیارهای حلقه O و گیرنده باید توسط یک ماشینکار انجام شود ، نصب سیم O-ring توسط هر کسی با استفاده از ابزار دستی معمول انجام می شود. هنگام ضربه زدن به سیم حلقه O به داخل شیار ، مراقب باشید سیم پوسیده نشود. SCE یک کیت نصب حلقه O ارائه می دهند که شامل دستورالعمل ها ، یک ابزار نصب و سیم O-ring است. هنگام برش سیم حلقه O ضد زنگ ، انتهای آن را مربع بگیرید تا محکم بسته شوند.
  2. واشرهای سرسیلندر باید پس از اجرای اولیه بدون در نظر گرفتن نوع ، مس جامد یا ترکیب مجدداً متحرک شوند. SCE توصیه می کند از مشخصات گشتاور کارخانه استفاده کنید. بیش از گشتاور نباشد. برای قرائت دقیق گشتاور ، اجازه دهید سرها و بلوک ها خنک شوند. همیشه از آچار گشتاور استفاده کنید و مرتباً آن را کالیبره کنید. سر پیچ و مهره های درجه یک ، با واشرهای سخت شده ، توصیه می شود.

8- واشرهای مس SCE را می توان چهار تا پنج بار به سادگی با تمیز کردن در حلال معمولی مورد استفاده مجدد قرار داد. برای بازپخت واشرهای مسی از مشعل یا اجاق خانگی استفاده نکنید. فرایند بازپخت برای دستیابی به نتایج رضایت بخش نیاز به اجاق های مخصوص خلا دارد.

آموزشگاه فن و کار یکی از آموزشگاه های برتر در زمین برگزاری دوره آموزش صافکاری خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش نقاشی خودرو و … می باشد

این نکات نصب ممکن است اطلاعات زیادی برای واشرهای سر به نظر برسد. با این حال ، نصب واشر سرسیلندر مسی و سیستم حلقه O بسیار آسان تر از درجه بندی یک بادامک است – و به همان اندازه مهم است.

3.5/5 - (4 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960