آموزشگاه فن و کار

علت واشر زدن پژو (علائم، دلایل و روش جلوگیری از واشرزدن پژو)

نویسنده: علیرضا سلیمانی
علت واشر زدن پژو (علائم ، دلایل و روش جلوگیری از واشر زدن پژو)
چکیده:

علت های اصلی واشر زدن پژو عبارتند از:

 • گرم شدن بیش از حد موتور (شایع ترین علت)
 • استفاده از واشر سرسیلندر نامناسب (مثل خرابی واشر سر سیلندر یا استفاده از واشر سرسیلندر غیراصل)
 • ترک خوردن یا تاب برداشتن سرسیلندر (به خاطر ضربه، گرم شدن ناگهانی و…)
 • وجود مشکلاتی در پیچ های سرسیلندر (شل شدن پیچ های سرسیلندر با گرم و سرد شدن مکرر موتور، که باعث نشت می شوند.)
 • استفاده از ضد یخ نامناسب
 • وجود رسوب در سیستم خنک کننده
 • استفاده از روغن نامناسب
 • تغییرات ناگهانی دما
 • مسافت پیموده شده زیاد
 • و..

واشر سرسیلندر یکی از قطعات مهم موتور خودرو است که وظیفه آب ‌بندی و جلوگیری از نشت آب، روغن و گاز بین بلوک موتور و سرسیلندر را بر عهده دارد و جلوی آب و روغن قاطی کردن را می گیرد.

خرابی این قطعه می تواند به واشر زدن پژو منجر شده و مشکلات جدی برای موتور خودرو به وجود آورد.

علت های اصلی واشر زدن پژو عبارتند از:

 • گرم شدن بیش از حد موتور (شایع ترین علت)
 • استفاده از واشر سرسیلندر نامناسب (مثل خرابی واشر سر سیلندر یا استفاده از واشر سرسیلندر غیراصل)
 • ترک خوردن یا تاب برداشتن سرسیلندر (به خاطر ضربه، گرم شدن ناگهانی و…)
 • وجود مشکلاتی در پیچ های سرسیلندر (شل شدن پیچ های سرسیلندر با گرم و سرد شدن مکرر موتور، که باعث نشت می شوند.)
 • استفاده از ضد یخ نامناسب
 • وجود رسوب در سیستم خنک کننده
 • استفاده از روغن نامناسب
 • تغییرات ناگهانی دما
 • مسافت پیموده شده زیاد
 • و..

با توجه به این که واشر سرسیلندر، قطعه‌ای نازک و انعطاف‌پذیر است و بین سرسیلندر و بلوک سیلندر قرار می‌گیرد، وظایف مهمی را در سلامت و کارکرد صحیح موتور بر عهده دارد که حفظ فشار و دمای مناسب درون محفظه احتراق با ایجاد درزگیری کامل این قطعه بوده و مانع از نشت گاز محفظه احتراق، روغن و مایع خنک‌کننده بین این دو بخش می شود که در ادامه به علائم ، دلایل و روش جلوگیری از واشر زدن پژو به صورت کامل خواهیم پرداخت.

آموزشگاه فن و کار تمامی مهارت های لازم برای تعمیرات خودرو را در دوره آموزش مکانیک خودرو بصورت عملی و در کارگاههای اختصاصی مجهز آموزش می دهد. این دوره ویژه بازار کار بوده و پس از اتمام دوره کارآموزان مدرک بین المللی مکانیکی دریافت می کنند. برای اطلاع از جزئیات و سرفصل های کامل این دوره روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش مکانیک خودرو

علل سوختن واشر سرسیلندر چیست؟

افزایش دمای موتور یا گرم شدن بیش از حد موتور

گرم شدن بیش از حد موتور، یکی از شایع ‌ترین دلایل سوختن واشر سرسیلندر است.

این امر می ‌تواند ناشی از خرابی فن رادیاتور، مسدود شدن رادیاتور یا نقص در سیستم خنک کننده، نقص در عملکرد ترموستات، نشت آب موتور یا فشار بیش از حد روی موتور با توجه به رانندگی در ترافیک سنگین یا داشتن بار سنگین باشد که رایج ترین علت واشر زدن پژو است.

زمانی که موتور بیش از حد گرم می شود، فشار داخل سیستم خنک کننده به طور قابل توجهی افزایش می یابد، این فشار اضافی می تواند باعث ایجاد تنش در واشر سرسیلندر و در نهایت منجر به نشت یا ترک برداشتن آن شود.

از جمله علائمی که می توان به این مورد پی برد، علاوه بر گرم شدن بیش از حد موتور، ممکن است با علائمی مانند کاهش قدرت و شتاب در خودرو، دود سفید اگزوز، جوش آوردن ماشین و دیده شدن بخار از رادیاتور و حتی خاموش شدن ناگهانی موتور همراه باشد.

دلایل و علت سوختن واشر سرسیلندر

فشار غیرمعمول روی خودرو که منجر به واشر زدن در خودروی پژو می شود

حمل بار سنگین، یدک کردن وسایل نقلیه دیگر، رانندگی در سربالایی ‌های طولانی یا ترافیک های سنگین جاده ها و خیابان های مختلف مخصوصا در روزهای گرم تابستان، فشار زیادی به موتور وارد می‌کند و می‌ تواند منجر به افزایش دما و در نهایت سوختن واشر سرسیلندر شود.

استفاده از واشر سرسیلندر نامناسب

استفاده از واشر سرسیلندر غیراصل یا نامناسب با موتور می تواند منجر به نشتی و خرابی زودرس در این قطعه و در نهایت واشر زدن پژو شود.

می دانیم که واشر سرسیلندر ها در انواع خودروهای مختلف با مشخصات فنی متفاوت تولید می شوند.

استفاده از واشر سرسیلندری که با مدل موتور شما مطابقت نداشته باشد، می تواند منجر به عدم آب بندی صحیح و نشتی و آسیب شود که باید به محض دیدن علائم استفاده از واشر سرسیلندر نامناسب به نزدیکترین تعمیرگاه مراجعه کنید.

استفاده از مایع خنک‌کننده نامناسب

عدم استفاده از ضدیخ و ضد رسوب در فصل‌های گرم سال یا استفاده از مایع خنک‌کننده نا مرغوب، می‌تواند به مرور زمان به رسوب‌ گذاری در مجاری رادیاتور و کاهش توانایی آن در خنک کردن موتور منجر شده و در مرحله بعدی باعث گرم شدن بیش از حد موتور و در نهایت سوختن واشر سرسیلندر را در پی خواهد داشت که می توان گفت، پیامد این سهل‌انگاری کوچک خواهد بود.

خرابی واترپمپ

واترپمپ، وظیفه‌ گردش مایع خنک‌کننده در سیستم خنک ‌کاری را بر عهده دارد.

نقص در عملکرد این قطعه می ‌تواند منجر به عدم گردش صحیح مایع خنک‌کننده، گرم شدن بیش از حد موتور و سوختن واشر سرسیلندر شود.

ترک خوردن یا تاب برداشتن سرسیلندر

ضربه، گرم شدن ناگهانی یا استفاده از واشر نامناسب می تواند باعث ترک خوردن یا تاب برداشتن سرسیلندر و آسیب به واشر شود.

این اتفاق می‌تواند منجر به نشت گاز از محفظه احتراق و مایع خنک‌کننده از بین درزها شده و در نهایت منجر به سوختن واشر سرسیلندر شود.

سرسیلندر قطعه ای آلومینیومی یا چدنی است که در برابر گرمای بالا و فشار زیاد باید مقاوم باشد.

ضربه زدن یا گرم شدن ناگهانی موتور و استفاده از واشر سر سیلندر نا مناسب می تواند منجر به ترک خوردن یا تاب برداشتن سرسیلندر و ایجاد شکاف در محل واشر شود که علائم ترک خوردن یا تاب برداشتن سرسیلندر شامل نشت آب یا روغن از محل واشر، صدای غیرطبیعی از موتور، گرم شدن بیش از حد موتور و… باشد.

شل بودن پیچ ‌های سرسیلندر ناشی از کارکرد یا مونتاژ نامناسب توسط مکانیک غیر ماهر

پیچ‌ های سرسیلندر باید با گشتاور مشخص و به صورت اصولی سفت شوند.

شل بودن این پیچ‌ ها می‌تواند منجر به نشت گاز محفظه احتراق و مایع خنک‌کننده از بین درزها و در نهایت سوختن واشر سرسیلندر شود.

البته این شل شدن می تواند با گذشت زمان و گرم و سرد شدن مکرر موتور نیز رخ دهند.

چرا که پیچ های سرسیلندر در معرض گرمای بالا و فشار زیاد هستند و با گذشت زمان و گرم شدن و سرد شدن مکرر موتور، ممکن است شل شوند.

پس شل شدن این پیچ ها می تواند منجر به کاهش فشار بر واشر و ایجاد فضایی برای نشت آب، روغن و گاز و آب و روغن قاطی کردن باشد.

فرسودگی و کهنگی واشر سرسیلندر

فرسودگی و کهنگی واشر سرسیلندر نیز یکی از عواملی دیگر برای واشر زدن پژو است که مانند هر قطعه‌ دیگری با گذشت زمان و طی شدن مسافت‌های طولانی اتفاق می افتد و واشر به مرور زمان فرسوده شده و خاصیت انعطاف ‌پذیری و درزگیری خود را از دست می ‌دهد و واشر سرسیلندر می ‌سوزد.

خرابی واشر سر سیلندر می تواند به دلیل گرمای بیش از حد موتور ناشی از گرفتگی رادیاتور، نشت مایع خنک کننده، معیوب بودن فن و غیره رخ دهد. با این حال، واشر های سر سیلندره دمیده نیز باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شوند.

مسافت پیموده شده زیاد

یکی دیگر از دلایل واشر زدن پژو مربوط به فرسوده شدن واشر سر سیلندر به دلیل مسافت پیموده شده زیاد توسط خودرو است. تمامی خودرو ها و قطعات عمر حاصی دارند که پس از گذشت عمر خود باید تعویض گردند. کارکد چندین ساله خودرو و میزان مسافت پیمئه شده بالا بر عمر قطعات تاثیر گذاشته و موجب از دست رفتن کارایی آن ها می شود. به علاوه رسوب آب در خودرو هایی که به مدت طولانی مورد استفاده نمی گیرند موجب خرابی واشر سر سیلندر می شود. از دیگر دلایلی که موجب واشر زدن پژو می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رسوب آب در رادیاتور
 • عملکرد نا مناسب پروانه خودرو
 • خرابی ترموستات
 • کمبود آب رادیاتور
 • گرفتگی مسیر های عبور آب در رادیاتور
 • تا خوردگی شیلنگ های ورودی و خروجی
 • رانندگی طولانی در فصل گرما
 • رانندگی نا مناسب
 • وجود رسوب در قسمت های داخلی موتور و سیلندر

تغییرات ناگهانی دما

حرکت ماشین بلافاصله پس از روشن کردن موتور موجب تغییرات نگهانی دما شده و در نتیجه باعث انبساط و انقباض واشر سر سیلندر می شود.

علائم واشر زدن پژو

علائم واشر زدن پژو عبارتند از:

 • کم شدن آب رادیاتور: اگر به طور مرتب مجبور به اضافه کردن آب رادیاتور هستید، این مورد را بدانید که شاید از واشر زدن ماشین باشد.
 • دود سفید از اگزوز: دود سفید نشانه ی ورود آب به محفظه احتراق است و باید به این مورد نیز دقت کنید.

  دود سفید نشان می دهد که مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق نشت کرده است. اگر دود آبی از لوله اگزوز مشاهده کردید، نشان می دهد که روغن وارد محفظه احتراق شده است.

  واشرهای معیوب سر سیلندر معمولاً باعث ایجاد ابرهای بزرگی از دود سفید خوشبو می شود که از اگزوز خارج می شود. این به دلیل ضد یخ است که در مهر و موم در سیلندر نفوذ می کند و به عنوان بخشی از فرآیند احتراق به بخار تبدیل می شود. ممکن است نشت از مسیر روغن به داخل سیلندر است که باعث ایجاد دود آبی می شود.

 • وجود روغن در رادیاتور: مشاهده ذرات روغن در رادیاتور، نشان دهنده مخلوط شدن آب و روغن یا اصطلاحا آب روغن قاطی کردن گفته می شود که در این حالت روغن وارد چرخه آب رادیاتور می ‌شود. در معمولا این اتفاق معمولا به واشر سرسیلندر خودرو مربوط است و باید جدی بگیرید.
 • گرم شدن بیش از حد موتور: واشر سرسیلندر آسیب دیده می ‌تواند باعث نشت گاز از محفظه احتراق به سیستم خنک کننده و ناکارآمدی خودرو و موتور خودروی شما شود.
 • کاهش قدرت و شتاب: کاهش قدرت و شتاب در این حالت به علت احتراق ناقص به دلیل نشتی می باشد.
 • قفل شدن موتور: در موارد خیلی حادتر، واشر زدن می ‌تواند منجر به قفل شدن موتور و از کار افتادن کامل آن نیز شود.
 • آلودگی نفتی: یکی از رایج‌ ترین نشانه های خرابی واشر سر سیلندر، وجود آلودگی نفتی در زیر درپوش پر کننده روغن است که گاهی به شوخی به آن میلک شیک می ‌گویند. این به دلیل ورود مایع خنک کننده به روغن است و بالعکس.

اگر چه این ها شواهد قطعی دال بر خرابی واشر سر سیلندر پژو شما نیستند، اما به طور کلی یک نشانگر خوب و یک نشانه مطمئن است که موتور پژو شما باید از هم جدا شوند تا منبع آلودگی پیدا شود. اگر روغن به انواع ضد یخ آلوده شود، یاتاقان های موتور با هر بار حرکت به سرعت فرسوده می شوند. شستشوی روغن موتور، تعویض فیلتر روغن و اغلب جدا سازی کامل انتهای پایینی موتور نیاز باعث می شود که یاتاقان ها آسیب نبینند و هر گونه آلودگی روغن از بین برود.

نشانه ها و علائم واشر زدن پژو

 • نشت خارجی: اگر واشر سر سیلندر بین مسیر آب یا روغن و قسمت بیرونی موتور از کار بیفتد، می تواند منجر به نشت خنک کننده ساده یا نشت روغن شود. این مورد به ندرت نشان دهنده واشر زدن پژو است، اما هنوز هم جدی است. نشت خارجی ممکن است جدا از ایجاد اشکال، خود را به عنوان یک مشکل فوری نشان دهند، اما اگر سطح مایع خنک کننده بیش از حد بالا برود می تواند باعث مشکلات جدی موتور شود. مشکل دوم این است که روغن نشت شده می تواند به اگزوز داغ نفوذ کند و باعث ایجاد دود تند و آتش سوزی شود.
 • روغن بی رنگ: تغییر رنگ روغن موتور یکی از ظریف ترین علائم شکستگی واشر سر سیلندر و واشر زدن پژو است. واشر سر سیلندر شما وظیفه آب بندی مایع خنک کننده و روغن را دارد، بنابراین اگر از کار بیفتد، می تواند منجر به مخلوط شدن مایع خنک کننده و روغن شود. اگر رنگ شیری در روغن مشاهده کردید، نشان دهنده مخلوط شدن مایع خنک کننده با روغن است.

روش‌های جلوگیری از واشر زدن پژو چیست؟

 • نگهداری مناسب از سیستم خنک کننده: باید به طور مرتب سطح آب رادیاتور را چک کرده و از ضد یخ مناسب استفاده کنید و عملکرد فن و واترپمپ را نیز بررسی کنید.
 • استفاده از واشر سرسیلندر اصل متناسب با خودرو: همیشه از واشر سرسیلندر و پیچ ‌های با کیفیت و مناسب با مدل موتور و مخصوصا تعمیرگاه های متخصص خودروی خود استفاده کنید.
 • سرویس دوره ‌ای خودرو: بررسی سلامت موتور خودرو، سیستم خنک کننده و واشر سرسیلندر می تواند جلوی خسارت های بیشتر را بگیرد.
 • فرسودگی و تمام شدن عمر مفید واشر سر سیلندر: واشر سر سیلندرخودرو نیز مثل هر قطعه ای عمر خاصی دارد و بعد از مسافت پیموده شده فرسوده می شود و باید تعویض شود تا از ترک خوردن جلوگیری کرده و آب بندی را به نحو احسن انجام دهد.
 • احتیاط در رانندگی: کار نکشیدن زیاد از خودرو از نظر حمل وسایل سنگین، جلوگیری از ترافیک های سنگین و یدک کردن خودروهای دیگر می تواند به نفع شما تمام شود.

روش‌های جلوگیری از واشر زدن پژو

هنگام واشر زدن پژو چکار کنیم؟

ادامه رانندگی در حالت واشر زدن می تواند منجر به آسیب های جدی تر به موتور و هزینه های بالای تعمیر آن شود.

در صورت مشاهده هر یک از علائم واشر زدن پژو که در بالا ذکر شدند، ضروری است که در اولین فرصت به یک مکانیک و تعمیرگاه ماهر مراجعه کنید تا از آسیب ‌های جدی تر به موتور ماشین خود جلوگیری کنید.

هنگام واشر زدن پژو چکار کنیم؟

محل قرار گیری واشر سر سیلندر در پژو و جنس آن

موتور خودرو به دو قسمت تقسیم می شود، بلوک موتور که در آن پیستون ها و سیلندرها قرار دارند و سر سیلندری که قطعاتی مانند سوپاپ ها، شمع ها و غیره را در خود جای می دهد. واشر سر سیلندر که بین این دو قسمت موتور قرار دارد، برای آب بندی فرآیند احتراق داخلی و جلوگیری از نشت و اختلاط مایعات طراحی شده است.

به این دلایل، هنگام ساخت یک واشر سر، اکثر تولید کنندگان از لایه های نازک فولاد در هم تنیده استفاده می کنند که باعث دوام و پایداری بیشتر آن ها می شود. به عنوان یک جزء مهم از قاب ماشین شما، نقشی مشابه با اسکلت بدنه ماشین شما دارد. وسایل نقلیه تولید شده در گذشته مجهز به واشرهای ایجاد شده توسط گرافیت یا آزبست بودند. از آن جایی که کوچک کردن موتور یکی از قابل توجه ترین روند ها در خودرو های مدرن است، واشر سر سیلندر نیز این روز ها سبک تر و سفت تر است.

نحوه کارکرد واشر سر سیلندر پژو

درک نحوه عملکرد واشر سر سیلندر به این معنی است که ابتدا نحوه عملکرد موتور را به طور کلی درک کنید. در بلوک موتور پیستون هایی قرار دارند که در سیلندر ها به سمت بالا و پایین حرکت می کنند. پیستون ها به یک میل لنگ چرخشی وصل می شوند که ماشین شما از آن نیرو می گیرد. در بالای موتور، سر سیلندر قرار دارد که در آن سوپاپ ها باز و بسته می شوند تا مخلوط هوا و سوخت وارد و خارج از محفظه احتراق شود.

عملکرد دقیق موتور شما مستلزم این است که این دو مایع در محل اتصال سر سیلندر و بلوک موتور شما نشت نکنند یا با هم مخلوط نشوند. واشر سر به عنوان مهر و موم بین این دو قسمت اصلی موتور، نشت را متوقف کرده و فشار را حفظ می کند.

نحوه کارکرد واشر سر سیلندر پژو

نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960