آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

علت واشر زدن پژو و نحوه کار کردن واشر سر سیلندر

دسته بندی‌ها
نویسنده: تحریریه فن و کار
علت واشر زدن پژو و نحوه کار کردن واشر سر سیلندر

علت واشر زدن پژو و نحوه کار کردن واشر سر سیلندر : یکی از اتفاقاتی که در دراز مدت وبرای بسیاری از خودرو ها به خصوص پژو رخ می دهد، واشر زدن پژو می باشد. واشر زدن پژو یک اصطلاح مکانیکی بوده که ممکن است افراد عادی با آن آشنایی نداشته باشند. دلیل اصلی واشر زدن پژو مربوط به خرابی واشر سر سیلندر بوده که در این مقاله قصد داریم در مورد علت واشر زدن پژو و نحوه کار کردن واشر سر سیلندر را به طور جامع صحبت کنیم.

علت واشر زدن پژو و نحوه کار کردن واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر چیست؟

واشر سر سیلندر یک جزء پیچیده با تکنولوژی بالا است که که بین سر سیلندر و بلوک موتور واقع شده است. در درجه اول برای جدا کردن مواد مختلف مانند آب و روغن در موتور و هم چنین ایجاد یک مهر و موم خارجی طراحی شده است.

واشر سر سیلندر علاوه بر آب بندی سیستم احتراق موتور برای در گردش بودن روغن و خنک کننده، محفظه احتراق موتور را نیز آب بندی می کند. این به وسیله نقلیه اجازه می دهد تا قدرت کافی برای حرکت به جلو تولید کند و هم چنین با هدایت گاز های مضر از داخل محفظه احتراق از طریق سیستم اگزوز جلوگیری می کند.

واشر سر سیلندر یک جزء اصصلی در موتور قابل احتراق استکه با اطمینان بخشیدن به تحمل فشار موثر از شوختن شمع و بخارات، تضمین می کند که بخار ناشی از سوخت شمع در محفظه سوخت باقی می ماند. محفظه احتراق حاوی پیستون ها است و برای اطمینان از ادامه کارکرد مناسب پیستون ها به فشار زیادی نیاز دارد. علاوه بر این، روغن و خنک کننده وظایف یکسانی دارند، اما برای انجام کارآمد وظایف خود، نمی توانند با هم ترکیب شوند. واشر سر سیلندر محفظه ها را جدا نگه می دارد تا اطمینان حاصل شود که آلودگی مایعات وجود ندارد.واشر سر سیلندر چیست؟

محل قرار گیری واشر سر سیلندر در پژو و جنس آن

موتور خودرو به دو قسمت تقسیم می شود، بلوک موتور که در آن پیستون ها و سیلندرها قرار دارند و سر سیلندری که قطعاتی مانند سوپاپ ها، شمع ها و غیره را در خود جای می دهد. واشر سر سیلندر که بین این دو قسمت موتور قرار دارد، برای آب بندی فرآیند احتراق داخلی و جلوگیری از نشت و اختلاط مایعات طراحی شده است.

به این دلایل، هنگام ساخت یک واشر سر، اکثر تولید کنندگان از لایه های نازک فولاد در هم تنیده استفاده می کنند که باعث دوام و پایداری بیشتر آن ها می شود. به عنوان یک جزء مهم از قاب ماشین شما، نقشی مشابه با اسکلت بدنه ماشین شما دارد. وسایل نقلیه تولید شده در گذشته مجهز به واشرهای ایجاد شده توسط گرافیت یا آزبست بودند. از آن جایی که کوچک کردن موتور یکی از قابل توجه ترین روند ها در خودرو های مدرن است، واشر سر سیلندر نیز این روز ها سبک تر و سفت تر است.محل قرار گیری واشر سر سیلندر در پژو و جنس آن

وظیفه واشر سر سیلندر در پژو

واشر سر سیلندر یک جزء مهم موتور است که باید بتواند با افزایش تقاضای موتور های مدرن مقابله کند. فشار احتراق بالای موتور های دیزلی سوپرشارژ، چالشی خاص برای واشر سر سیلندر است. طراحان و تامین کنندگان موتور زمان و تلاش زیادی را صرف توسعه محصولاتی کرده اند که می توان برای اطمینان از عملکرد ایمن حتی در شرایط بحرانی به آن ها اعتماد کرد. سیستم‌ های واشر سر سیلندر مدرن می ‌توانند فشار و دمای بالا را در تمام طول عمر خودرو تحمل کنند.

واشرهای سرسیلندر علاوه بر جدا نگه داشتن رسانه های مختلف در موتور مانند گازها، آب و روغن و ایجاد یک مهر و موم خارجی، به عنوان عنصر انتقال نیرو نیز عمل می کنند. به عنوان مثال، واشر سر سیلندر بین موتور و بلوک سیلندر تأثیر قابل توجهی بر توزیع نیرو در کل سیستم گیره دارد.

واشر سر سیلندر نقش مهمی در آب بندی محفظه احتراق موتور دارد تا ماشین شما بتواند فشرده سازی مناسبی را که برای حفظ قدرت موتور شما لازم است ایجاد کند. هم چنین از نشت مایع خنک کننده یا روغن در جای دیگری جلوگیری می کند و از داغ شدن بیش از حد موتور و آتش گرفتن آن جلوگیری می کند.

نحوه کارکرد واشر سر سیلندر پژو

درک نحوه عملکرد واشر سر سیلندر به این معنی است که ابتدا نحوه عملکرد موتور را به طور کلی درک کنید. در بلوک موتور پیستون هایی قرار دارند که در سیلندر ها به سمت بالا و پایین حرکت می کنند. پیستون ها به یک میل لنگ چرخشی وصل می شوند که ماشین شما از آن نیرو می گیرد. در بالای موتور، سر سیلندر قرار دارد که در آن سوپاپ ها باز و بسته می شوند تا مخلوط هوا و سوخت وارد و خارج از محفظه احتراق شود.

عملکرد دقیق موتور شما مستلزم این است که این دو مایع در محل اتصال سر سیلندر و بلوک موتور شما نشت نکنند یا با هم مخلوط نشوند. واشر سر به عنوان مهر و موم بین این دو قسمت اصلی موتور، نشت را متوقف کرده و فشار را حفظ می کند.نحوه کارکرد واشر سر سیلندر پژو

دلیل واشر زدن پژو

واشر زدن پژو یکی از مشکلات رایج بوده که به دلایل مختلفی رخ می دهد. دلیل واشر زدن پژو عبارتند از:

 • گرم شدن بیش از حد
 • خرابی واشر سر سیلندر
 • تغییرات ناگهانی دما
 • مسافت پیموده شده زیاد

دلیل واشر زدن پژو

گرم شدن بیش از حد

گرمای بیش از حد یکی از دلایل واشر زدن پژو است. معمولاً به دلیل کمبود مایع خنک کننده یا نشت روغن به سیستم خنک کننده شما ایجاد می شود. هنگامی که هر یک از این دو اتفاق می افتد، توانایی موتور شما برای خنک کردن کاهش می یابد. در نتیجه باعث گرم شدن بیش از حد و واشر سر سیلندر می شود. گازهای داغ خروجی ممکن است به سیستم خنک کننده نشت کند یا مایع خنک کننده ممکن است به داخل سیلندر نشت کند و به صورت بخار بسوزد. در هر صورت نتیجه نهایی داغ شدن بیش از حد موتور است.

اگر خودرو در هنگام گرم شدن بیش از حد رانده شود، سرسیلندر آلیاژی نیز ممکن است تاب بخورد یا بخار ممکن است به مبدل کاتالیزوری آسیب برساند و هزینه های تعمیر را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

خرابی واشر سر سیلندر

خرابی واشر سر سیلندر می تواند به دلیل گرمای بیش از حد موتور ناشی از گرفتگی رادیاتور، نشت مایع خنک کننده، معیوب بودن فن و غیره رخ دهد. با این حال، واشر های سر سیلندره دمیده نیز باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شوند.

خرابی واشر سر سیلندر

تغییرات ناگهانی دما

حرکت ماشین بلافاصله پس از روشن کردن موتور موجب تغییرات نگهانی دما شده و در نتیجه باعث انبساط و انقباض واشر سر سیلندر می شود.

مسافت پیموده شده زیاد

یکی دیگر از دلایل واشر زدن پژو مربوط به فرسوده شدن واشر سر سیلندر به دلیل مسافت پیموده شده زیاد توسط خودرو است. تمامی خودرو ها و قطعات عمر حاصی دارند که پس از گذشت عمر خود باید تعویض گردند. کارکد چندین ساله خودرو و میزان مسافت پیمئه شده بالا بر عمر قطعات تاثیر گذاشته و موجب از دست رفتن کارایی آن ها می شود. به علاوه رسوب آب در خودرو هایی که به مدت طولانی مورد استفاده نمی گیرند موجب خرابی واشر سر سیلندر می شود. از دیگر دلایلی که موجب واشر زدن پژو می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رسوب آب در رادیاتور
 • عملکرد نا مناسب پروانه خودرو
 • خرابی ترموستات
 • کمبود آب رادیاتور
 • گرفتگی مسیر های عبور آب در رادیاتور
 • تا خوردگی شیلنگ های ورودی و خروجی
 • رانندگی طولانی در فصل گرما
 • رانندگی نا مناسب
 • وجود رسوب در قسمت های داخلی موتور و سیلندر

علائم سوختن واسر سر سیلندر و واشر زدن پژو

علائم واشر سر سیلندر معیوب و منفجر شده معمولاً چندان واضح نیست، بنابراین در ابتدا تشخیص آن دشوار است. برای جلوگیری از آسیب موتور و اطمینان از طولانی ترین عمر ممکن، مهم است که از خرابی واشر سر سیلندر محافظت کنید و در صورت مشاهده هر گونه عملکرد غیرعادی موتور باید بلافاصله اقدام مناسب انجام شود. اگر واشر زدن پژو در مراحل اولیه تشخیص داده شود، اغلب می توان از آسیب های عمده موتور و هزینه های بالای تعمیر جلوگیری کرد. در اینجا رایج ترین علائم سوختن واشر سر سیلندر وجود دارد.علائم سوختن واسر سر سیلندر و واشر زدن پژو

 • از دست دادن قدرت
 • آلودگی نفتی
 • دود سفید
 • نشت خارجی
 • روغن بی رنگ

از دست دادن قدرت

از دست دادن قدرت موتور یکی از علائم واشر زدن پژو می باشد. اگر واشر سر سیلندر نتواند هوای فشرده و سوخت را خارج کند، فشرده سازی روی آن سیلندر کاهش می یابد. این کاهش تراکم منجر به کارکرد سخت موتور و کاهش قابل توجه عملکرد موتور می شود. این نوع خرابی ها معمولاً با سر و صدایی مانند نشت اگزوز همراه هستند.

آلودگی نفتی

یکی از رایج‌ ترین نشانه های خرابی واشر سر سیلندر، وجود آلودگی نفتی در زیر درپوش پر کننده روغن است که گاهی به شوخی به آن میلک شیک می ‌گویند. این به دلیل ورود مایع خنک کننده به روغن است و بالعکس.

اگر چه این ها شواهد قطعی دال بر خرابی واشر سر سیلندر پژو شما نیستند، اما به طور کلی یک نشانگر خوب و یک نشانه مطمئن است که موتور پژو شما باید از هم جدا شوند تا منبع آلودگی پیدا شود. اگر روغن به انواع ضد یخ آلوده شود، یاتاقان های موتور با هر بار حرکت به سرعت فرسوده می شوند. شستشوی روغن موتور، تعویض فیلتر روغن و اغلب جدا سازی کامل انتهای پایینی موتور نیاز باعث می شود که یاتاقان ها آسیب نبینند و هر گونه آلودگی روغن از بین برود.

دود سفید

دود سفید خروجی از لوله اگزوز، علامت هشدار دهنده دمیده شدن واشر سر سیلندر و واشر زدن پژو است. دود سفید نشان می دهد که مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق نشت کرده است. اگر دود آبی از لوله اگزوز مشاهده کردید، نشان می دهد که روغن وارد محفظه احتراق شده است.دود سفید

واشرهای معیوب سر سیلندر معمولاً باعث ایجاد ابرهای بزرگی از دود سفید خوشبو می شود که از اگزوز خارج می شود. این به دلیل ضد یخ است که در مهر و موم در سیلندر نفوذ می کند و به عنوان بخشی از فرآیند احتراق به بخار تبدیل می شود. ممکن است نشت از مسیر روغن به داخل سیلندر است که باعث ایجاد دود آبی می شود.

نشت خارجی

اگر واشر سر سیلندر بین مسیر آب یا روغن و قسمت بیرونی موتور از کار بیفتد، می تواند منجر به نشت خنک کننده ساده یا نشت روغن شود. این مورد به ندرت نشان دهنده واشر زدن پژو است، اما هنوز هم جدی است. نشت خارجی ممکن است جدا از ایجاد اشکال، خود را به عنوان یک مشکل فوری نشان دهند، اما اگر سطح مایع خنک کننده بیش از حد بالا برود می تواند باعث مشکلات جدی موتور شود. مشکل دوم این است که روغن نشت شده می تواند به اگزوز داغ نفوذ کند و باعث ایجاد دود تند و آتش سوزی شود.

روغن بی رنگ

تغییر رنگ روغن موتور یکی از ظریف ترین علائم شکستگی واشر سر سیلندر و واشر زدن پژو است. واشر سر سیلندر شما وظیفه آب بندی مایع خنک کننده و روغن را دارد، بنابراین اگر از کار بیفتد، می تواند منجر به مخلوط شدن مایع خنک کننده و روغن شود. اگر رنگ شیری در روغن مشاهده کردید، نشان دهنده مخلوط شدن مایع خنک کننده با روغن است.

اقدامات اولیه برای برطرف کردن واشر زدن پژو

در صورتی که هنگام رانندگی با پژو خود علائم واشر زدن پژو و سوختن واشر سر سیلندر را مشاهده کردید، لازم است خودرو را متوقف کرده و فورا به یک تمیر کار قابل اعتماد یا مکانیک سیار تماس بگیرید. تا رسیدن تعمیر کار خودرو می توانید مخزن روغن موتور را باز کنید و در اثر حرارت بالا، آب و روغن مخلوط شده بخار شود.

راه های جلوگیری از واشر زدن پژو

خرابی واشر سر سیلندر معمولاً نتیجه گرم شدن بیش از حد موتور است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که مایع خنک کننده پر شده است و سیستم خنک کننده در شرایط کار خوب، بدون نشتی و رادیاتور کارآمد است. نصب صحیح واشر سر سیلندر نیز از آسیب های بعدی جلوگیری می کند. اطمینان حاصل کنید که از پیچ و مهره هایی استفاده می کنید که در شرایط خوبی هستند و به طور مناسب سفت شده اند.

در صورتی که اتصالات شل است، مهر و موم تشکیل نمی شود و اگر خیلی سفت است، خطر خرد شدن واشر را دارید. همیشه مهم است که از مهر و موم ها مطابق دستورالعمل روی بسته بندی استفاده کنید. یا یک تعمیر کار خودرو قابل اعتماد پیدا کنید تا این کار را برای شما انجام دهد.راه های جلوگیری از واشر زدن پژو

X بستن
پربازدیدترین مقالات
راهکار های باتری خراب
علائم خرابی باتری خودرو + راهکار ها
علت داغ شدن موتور خودرو
علت داغ شدن موتور خودرو
دستگاه تستر ایسیو
تستر ایسیو چیست و چگونه عمل می کند؟
علت ریپ زدن موتور سیکلت
علت ریپ زدن موتور سیکلت
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر