آموزشگاه فن و کار

10 نکته اساسی در تعمیرات و نگهداری لوازم خانگی

نویسنده: مرادی
10 نکته تعمیر و نگهداری لوازم خانگی

طی این متن می خواهیم روش ها و نکاتی را ذکر کنیم که با استفاده از آن ها بتوانیم لوازم خانگی مان را تعمیر کنیم، یا به بهترین نحو از آن ها نگهداری نماییم. این مسئله بسیار حائز اهمیت است چرا که خرید لوازم خانگی می تواند بسیار دشوار باشد. علاوه بر اینکه خریدن آن ها هزینه هنگفتی بر دوشمان می گذارد، باید وقت نسبتا زیادی را نیز صرف تحقیق و انتخاب یک برند مناسب کنیم، تا از خریدمان اطمینان داشته باشیم. بنابراین، بهترین راه حل این است که با یاد گرفتن و رعایت نکات اصولی، کاری کنیم که عمر لوازم خانگی مان به بیشترین میزان ممکن افزایش پیدا کند، و دچار خرابی ها و مشکلات جزئی نگردد. اما قبل از ارائه دادن این نکات، بیایید بدانیم دسته لوازم خانگی دقیقا به چه اجناسی اطلاق می شود و چه وسیله هایی لوازم خانگی محسوب می شوند. در ادامه این متن با ما همراه باشید.

فهرست مطالب :

لوازم خانگی چیست؟

خوب است بدانید این مبحث با اینکه می تواند پیچیده به نظر آید، ولی درواقع بسیار ساده است. در این بخش به بررسی برخی تعاریف ارائه شده در باب لوازم خانگی می پردازیم. طبق تعاریف فرهنگ لغت های متفاوت، می توانیم بگوییم منظور از لوازم خانگی، در واقع ماشین ها و یا دستگاه هایی هستند که با هدف انجام دادن عمل خاصی و ارائه دادن خدمات خاصی طراحی و ساخته شده اند. از جمله این موارد می توانیم یخچال را مثال بزنیم، یخچال دستگاهی است که برای سرد و سالم نگه داشتن مواد غذایی طراحی شده است. بنابراین، می توانیم نتیجه بگیریم هر وسیله ای که در خانه داریم تحت هیچ عنوان در زمره لوازم خانگی قرار نمی گیرد، و این دسته تنها شامل برخی از وسایل می باشد.

به طور معمول، لوازم خانگی، وظیفه های خاصی دارند که از جمله این وظایف می توانیم به شست و شو، پخت و پز، تمیز کردن، سرمایش و گرمایش و غیره اشاره نمود. کاربرد های این وسایل می تواند بسیار گسترده باشد و تنها به موارد گفته شده محدود نمی شود. خوب است بدانید، لوازم خانگی عمدتا الکتریکی هستند. البته، این به ان معنا نیست که قطعا تمامی لوازم خانگی باید برقی باشند وگرنه لوازم خانگی نیستند! پس به طور کلی، ماشین ها و دستگاه ها عمدتا برقی، که شما در خانه از آن ها، برای اهداف خاصی کمک می گیرید، لوازم خانگی هستند. از جمله مثال های لوازم خانگی می توانیم به یخچال، هود، تستر، سیستم های تهویه هوا، لامپ ها، پمپ ها، اجاق گاز، و غیره اشاره کنیم.

نکته دیگری که خوب است درباره لوازم خانگی بدانید، این است که برای لوازم خانگی، دسته بندی های متفاوتی تعیین کرده اند. یکی از این دسته بندی ها، لوازم خانگی کوچک، و لوازم خانگی بزرگ است که در این بخش به بررسی ان ها می پردازیم.

منظور از لوازم خانگی کوچک چیست؟

همان طور که از نام این دسته بندی پیداست، این دسته شامل لوازم خانگی های نه چندان بزرگ است. به طور کلی، این دسته شامل لوازم عمدتا الکتریکی کوچکی است که حمل و نصب آن ها بسیار ساده است و مشکل به خصوصی ایجاد نمی کند. خوب است بدانید نام دیگر این دسته بندی، کالا های قهوه ای نیز می باشد. لوازم خانگی کوچک، دسته بندی های متفاوتی دارند. فرضا از جمله این لوازم، می توانیم به لوازم آشپزخانه اشاره کنیم، مثل دستگاه ابمیوه گیری، انواع خردکن های برقی، کتری های برقی، تستر ها، هود ها، قهوه ساز ها و چای ساز ها و غیره. همچنین می توانیم به لوازم الکتریکی خانگی اشاره کنیم، مثل تلویزیون ها، بازی های ویدیویی و کنسول ها، سینما های خانگی، تلفن ها، ساعت ها، کامپیوتر ها، دوربین ها و غیره. همان طور که خودتان متوجه شدید این دسته عمدتا شامل دستگاه های کوچک و برقی می باشد.

منظور از لوازم خانگی بزرگ چیست؟

بدیهی است که این دسته، دسته مقابل لوازم خانگی کوچک است. نام دیگر این دسته بندی لوازم خانگی، کالا های سفید نیز می باشد. همان طور که خودتان نیز می توانید از اسمشان بفهمید، این دسته شامل دستگاه ها و ماشین های خانگی ای می باشد که از لحاظ حجم و وزن، رقم بالایی دارند. (درواقع خوب است بدانید اصلی ترین معیار برای انجام دادن این دسته بندی ها، وزن شی مورد نظر می باشد نه حجمشان). برخی معتقدند علت اینکه این نوع دستگاه ها، کالای سفید نیز گفته می شود، این است که این کالا ها معمولا در رنگ سفید طراحی و تولید می شده اند و هنوز نیز این روند ادامه دارد. البته، بدیهی است که تمامی این محصولات سفید رنگ نیستند، و این محصولات در رنگ های دیگر نیز طراحی و تولید می شوند. این دسته، درست همان طور که برای دسته پیشین نیز ذکر کردیم، کاربرد های بسیار مفیدی در عرصه خانگی دارند، اما به علت وزن زیادشان جا به جایی و حمل آن ها، و حتی در مواردی نصب آن ها هم می تواند دشوار باشد. از جمله این دسته لوازم خانگی ها می توانیم به یخچال فریزر ها، اجاق گاز ها، کولر ها، ماکروویو ها، آبگرمکن ها، و غیره اشاره نماییم.

حال که کمی اطلاعاتمان را درباره لوازم خانگی نسبت به قبل افزایش داده ایم، وقت آن است به بررسی برخی نکات و اصول اساسی که برای تعمیر و نگهداری لوازم خانگی به کارمان می ایند بپردازیم. در این بخش، نکات را در 10 دسته بندی مختلف بیان می کنیم:

  1. در این قسمت، تمامی نکات و اصول مربوط به نگهداری و تعمیر یخچال را ارائه خواهیم داد. این نکات را به شکل موردی مطرح می کنیم.

الف) یخچال های ساید بای ساید، بخشی به نام یخساز دارند. از متداول ترین مشکلاتی که همه دارندگان این نوع از یخچال ها به آن دچار شده اند، این است که یخ از قسمت یخساز یخچال خارج نگردد. در مواردی این مشکل می تواند از منبع آب یخچال باشد. اما اگر شما، پس از بررسی های لازم، متوجه شدید که بخش منبع آب مشکلی ندارد و درست عمل می کند، می توانید اقداماتی که هم اکنون شرح خواهیم داد را نیز امتحان کنید. اول اینکه، لازم است شما بازوی کنترل را به سمت درستش (یا پایین) قرار دهید. ممکن است پس از این کار مشکل رفع شود. اما اگر نشد، باید به وجود مشکلی در قسمت های دیگر، فرضا گیربکس و یا موتور یخچال شک کنید. خوب است که شما اتصالات یخچال را نیز بررسی کنید و از درست بودن آن ها اطمینان حاصل نمایید. اما اگر با وجود انجام دادن تمامی این اقدامات مشکل رفع نشد، پیشنهاد ما این است که کار را به متخصص بسپرید.

ب) بهتر است یخچال فریزرتان را (یا در صورتی که از یخچال فریزر های جدا استفاده می کنید، خوب است بدانید رعایت این اصل برای فریزر مهم تر است.) در محلی قرار دهید که از تابش شدید و مستقیم نور در امان باشد.

پ) حتما حتما سعی کنید بین یخچال فریزرتان با دیوار حداقل 20 سانتی متر فاصله بگذارید. چرا که موتور یخچال نیاز به فضا دارد تا مرتبا خنک گردد و اگر زیاد به دیوار نزدیک باشد، این امر میسر نخواهد بود.

ت) حتما حداقل سالی دو بار، به تعویض فیلتر تسویه کننده آب یخچال بپردازید. دقت داشته باشید، عمر مفید این فیلتر ها تنها 6 ماه است و بیشتر از این، کارآیی لازم را نخواهند داشت.

ث) شبکه های توری مانندی پشت یخچال وجود دارند که نیاز است حداقل سالی یک بار تمیز شوند. چرا که وظایف مهمی دارند از جمله حذف گرمای موتور. اگر این بخش دچار غبار و آلودگی شود، نمی تواند وظایفش را به خوبی انجام دهد و رفته رفته این امر می تواند باعث کاهش عمر یخچال فریزر شما شود.

ج) بدیهی است که برای جلوگیری از اسیب دیدن بدنه یخچال، از کثیف و لکه شدن، و همچنین ضربه خوردن، چه به بدنه داخل و چه بدنه بیرونی، جلوگیری نمایید.

چ) چک کردن واشر ها نیز از مهم ترین مواردیست که باید رعایت نمایید. گاهی واشر ها کثیف و یا پاره می شوند و این موضوع می تواند مشکلاتی ایجاد نماید. چراکه وظیفه واشر ها حفظ دمای سرد درون یخچال است. خوب است بدانید، با اینکه این کار، نسبتا کار ساده ای است و هزینه چندانی هم به شخص تحمیل نمی کند، با این حال افراد زیادی این مورد را نادیده می گیرند. شاید این موضوع به علت نداشتن اهمیت واشر ها باشد.

  1. در این بخش می خواهیم نکات مربوط به تعمیر و نگهداری اجاق گاز را بررسی نماییم، باز هم نکات را به شکل موردی مطرح خواهیم کرد:

الف) بدیهی است که اگر هنگام آشپزی لکه ای بر بدنه اجاق ایجاد کردید، بهتر است همان موقع به تمیز کردن و رفع آن اقدام نمایید چرا که اگر آن لکه ها بیشتر بمانند، پاک کردن شان سخت تر خواهد شد.

ب) استفاده از شوینده های مناسب نیز برای تمیز کردن اجاق بسیار مهم است. بسیاری محصولات امروزه در بازار هستند که مخصوص تمیز کردن اجاق گاز ها طراحی شده اند و بسیار کارآمد هستند. استفاده از آن ها باعث می شود لکه ها به راحتی از بین بروند و نه وقت شما زیادی گرفته شود و نه سطح بدنه اجاق دچار مشکل گردد. پس استفاده از آن ها را نیز در نظر داشته باشید.

پ) اگر می خواهید به جای استفاده از محصولات موجود در بازار، از شوینده های خانگی استفاده نمایید، مخلوط سرکه و جوش شیرین پیشنهاد بسیار خوبی برای شماست. این مخلوط به خوبی لکه ها را از بین می برد و چربی ها را می زداید.

ت) برای جلوگیری از لکه شدن بدنه گاز هنگام آشپزی، از قابلمه های سایز مناسب استفاده کنید که غذا بیرون نریزد، و دما را خیلی زیاد نکنید که غذا قل بزند و بر سطح گاز بپاشد.

ث) یک عادتی که خیلی می تواند به شما برای نگهداری از اجاق گازتان کمک کند، این است که پس از هر بار استفاده، سریعا سطح گاز را تمیز کنید تا بعدا به مشکل بر نخورید. حتما این روش را امتحان کنید. طی بلند مدت متوجه فواید در پیش گرفتن این روش خواهید شد.

  1. در این بخش به بررسی نکات تعمیر و نگهداری هود اشپزخانه می پردازیم:

الف) حتما حتما هود تان را تمیز کنید. این کار ممکن است از شما وقت زیادی نگیرد و اصلا هم سخت نیست. اما در نظر داشته باشید انجام این کار تاثیر فوق العاده ای بر حفظ کیفیت و افزایش عمر هودتان دارد. اگر این کار را نکنید، هودتان ممکن است دچار مشکلات و خرابی ها شود، بنابراین هرگز این کار را فراموش نکنید.

ب) گاهی اوقات پیش می آید که مکش هود بسیار کم می شود. در این مواقع شما باید هوشیارانه عمل کنید و به بررسی هودتان بپردازید. درمواردی ممکن است این مشکل به علت کثیف بودن هود به وجود آید، اما در مواردی نیز پیش می آید که موتور دچار ایراد شده است و سریع تر باید به رفع مشکل آن بپردازید. پیشنهاد می کنیم حتما از متخصص کمک بگیرید.

  1. در این بخش به بررسی روش های تعمیر و نگهداری تستر بپردازیم:

الف) اگر مشکل تستر شما این است که روشن نمی شود، باید به بررسی پریز و سیم رابط بپردازید. اگر مکتوجه شدید این دو سالم هستند و مشکلی ندارند، باید به بررسی فیوز حرارتی و تایمر ترموستات بپردازید.

ب) المنت ها ممکن است با وجود روشن بودن لامپ های خبر، داغ نشوند، به بررسی برق ورودی بپردازید.

پ) تایمر در زمان معین شده قطع نمی شود! ممکن است چرخ دنده تایمر دچار شکستگی شده باشد. حتما آن را مورد بررسی قرار دهید.

  1. در این بخش به بررسی روش های تعمیر و نگهداری ماکروویو می پردازیم:

الف) هر چند که درست مثل اجاق گاز، شما می توانید هر چند وقت یک بار برای تمیز کردن بدنه ماکروویو وقت اختصاص دهید، اما بهترین راه این است که در آن واحد کثیفی ها را از بین ببرید که خشک نشوند و به راحتی از بین بروند. مورد دیگری که خوب است آن را رعایت کنید این است که از ظروف مناسب برای گرم کردن غذایتان در ماکروویو استفاده کنید تا غذا بیرون نریزد و ماکوویوتان کثیف نشود.

ب) شما نباید از ماکروویو برای اقدامات خاصی استفاده کنید که در اینجا برخی از این اقدامات را شرح می دهیم. برای گرم کردن شیشه شیر کودک (اگر پلاستیکی باشد آب می شود، اگر شیشه ای باشد می شکند)، برای درست کردن پاپ کورن به خصوص در مقادیر زیاد (باعث بالا رفتن حرارت داخل ماکروویو و در نهایت سوختگی می شود)، برای سرخ کردن یا داغ کردن کنسرو و غیره.

  1. در این بخش به بررسی نکات مربوط به تعمیر و نگهداری دستگاه ابمیوه گیری می پردازیم:

الف) برخی از این دستگاه ها، دهانه نسبتا بزرگی دارند که میتوانید میوه را درسته درون آن قرار دهید. پیشنهاد ما این است که هرگز این کار را نکنید و حتما میوه ها را چند تکه کنید. این کار به افزایش عمر دستگاهتان کمک خواهد کرد.

ب) برخی از میوه ها برای دستگاه آبمیوه گیری مشکل ایجاد می کنند، مثل موز، هلو، گوجه فرنگی، و غیره. این میوه ها باعث پر شدن منافذ صافی شوند.

  1. در این بخش به بررسی نکات مربوط به تعمیر و نگهداری ماشین لباسشویی می پردازیم:

الف) پس از شستشو درب ماشین لباس شویی را باز بگذارید. این امر باعث گردش هوا و جلوگیری از خرابی واشر ها می شود.

ب) از پودر شستشوی خوب و مناسب استفاده نمایید. دقت کنید که میزان مناسبی شوینده استفاده کنید.

پ) پس از شستشو، به سرعت لباس ها را خارج نمایید.

ت) هر از چند گاهی به تمیز کردن صافی فیلتر بپردازید.

  1. در این بخش به بررسی نکات مربوط به تعمیر و نگهداری ماشین ظرفشویی می پردازیم:

الف) هر از چند گاهی سبد ها را خارج نمایید، و به تمیز کردن و ضد عفونی کردن فضای داخلی ماشین ظرفشوییتان بپردازید.

ب) از تمیز کردن فیلتر ها غافل نشوید.

پ) بهتر است از ماشین ظرفشویی برای شستشوی چاقو هایتان استفاده نکنید. علت این امر این است که چاقو ممکن است جا به جا شود و به بدنه و سایز ظروف آسیب بزند.

  1. در این بخش به بررسی نکات مربوط به تعمیر و نگهداری جارو برقی بپردازیم:

الف) برخی جارو ها، قابلیت جمع کردن آب دارند. ولی اگر جاروی شما از این نوع نیست، هرگز با ان آب جمع نکنید!

ب) اگر کیسه یا مخزن زباله جارو پر شده است حتما به تعویض به موقع آن اقدام نمایید.

پ) بهتر است برای افزایش عمر جارویتان، پس از هر پانزده دقیقه استفاده، چند دقیقه آن را خاموش نمایید تا موتور خنک شود.

  1. در این بخش به بررسی نکات مربوط به تعمیر و نگهداری کولر های گازی می پردازیم:

الف) کولرتان را طولانی مدت روشن نگذارید! بدیهی است که این کار به موتور کولر آسیب می رساند و آن را تحت فشار می گذارد.

ب) با استفاده از پرده ها، و بستن پنجره ها و غیره، سعی کنید مانع تابش نور مستقیم خورشید به فضای خانه شوید، چرا که این امر می تواند باعث فشار آمدن به موتور کولر شود.

پ) دمای کولر را خیلی پایین تنظیم نکنید! مخصوصا شب ها هنگام خواب. خطر سرما خوردن حتی در تابستان را جدی بگیرید.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های فنی مانند: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ظرفشویی و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960