آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

نحوه شابلون زدن آی­ سی­ موبایل

دسته بندی‌ها
نویسنده: امیررضا صنیعی
نحوه شابلون زدن آی سی های موبایل

نحوه شابلون زدن آی­ سی­ موبایل : بردهای مدار چاپی با جمع و جور بودن و کارایی بهبود یافته، صنعت تولید الکترونیک را متحول کرده­ اند. آن­ها به سازندگان الکترونیک کمک کرده­ اند تا با کاهش الزامات سیم­ کشی نقطه به نقطه، فرآیند مونتاژ مدار را خودکار کنند. امروزه تولیدکنندگان PCB از ماشین­ های پیشرفته برای قرار دادن قطعات و از شابلون­ های PCB SMT برای مونتاژ برد استفاده می­کنند. این شابلون­  ها به آن­ها اجازه می­دهد تا خمیر لحی م­کاری را روی تخته­ های سیم­ کشی قرار دهند تا اتصالات الکترونیکی برقرار کنند.

آموزش تعمیرات موبایل

سپس با قرار دادن قطعات دنبال می­شود. چاپ شابلون با استفاده از شابلون و خمیر لحیم چسبی انجام می­شود که به قرارگیری اجزا در هنگام قرار دادن کمک می­کند. امروزه در هنگام مونتاژ PCB از انواع شابلون های SMT استفاده می­شود.

آن­ها بر اساس روش ساخت، کاربرد خمیر لحیم کاری در SMT و مواد مورد استفاده در ساخت و ساز متمایز می­ شوند. البته این کار به مهارت و دانش بسیار بالایی نیاز است و اگر قصد دارید آن را یاد بگیرید باید حتما در دوره آموزش تعمیرات موبایل شرکت کرده و آموزش های لازم را فرابگیرید در غیر این صورت حتما به برد موبایل صدمه میزنید.

نحوه شابلون زدن آی سی های موبایل

استنسیل یا شابلون PCB چیست؟

طبق تعریف، ورق فولاد ضد زنگ متشکل از دهانه ­های برش لیزری است که در قرار دادن خمیر لحیم روی تخته­ های مدار چاپی مستقر شده است. این ابزار برای فناوری SMT یا نصب روی سطح، به ویژه در قرار دادن قطعات، مفید است. استفاده اولیه شابلون مستلزم رسوب خمیر لحیم­ کاری به نقاط مشخص شده روی یک برد مدار لخت است. پس از آن رسوبات خمیر لحیم کاری اجازه می­دهد تا اجزا بر روی برد مدار قرار گرفته و تراز شوند.

یک شابلون PCB باید مقدار دقیقی خمیر لحیم ­کاری را دقیقاً در محل تعیین شده قرار دهد. این امر حیاتی است زیرا اطمینان حاصل می­کند که اتصال لحیم­ کاری پد به جزء استحکام مکانیکی و اتصال الکتریکی مورد نیاز را فراهم می­کند. استفاده از شابلون PCB مربوطه در اعمال خمیر لحیم ­کاری روند مونتاژ PCB سریعتر را تضمین می­کند. همچنین آن را ساده­ تر و دقیق­ تر می­کند.

شابلون­ های برد مدار چاپی بر اساس سبک نصب و نوع دیافراگم طبقه­ بندی می­شوند. در نتیجه، شابلون­ های PCB متنوع شامل موارد زیر است. شابلون­ های برش لیزری، شابلون­ های برد مدار چاپی قاب­دار، شابلون­ های PCB هیبریدی، و شابلون­ های اچ شیمیایی. انواع دیگر شابلون‌ ها شامل شابلون‌ های PCB بدون قاب و غیره می‌شوند. این شابلون‌ های PCB توسط اکثر خانه‌های PCB از جمله RayMing PCB و Assembly ارائه می‌شوند. شما همچنین می­توانید استنسیل­ های سفارشی شده را بر اساس نیازهای طراحی PCB خود دریافت کنید.

انواع شابلون بر اساس روش ساخت آن­ها

شابلون­ های SMT از مواد مستحکم ساخته شده ­اند و می­توانند به روش­ های مختلفی تولید شوند. دیافراگم را می­توان به یکی از روش­ های زیر روی شابلون ایجاد کرد:

 • الکتروفرمینگ: نیکل در این فرآیند الکتروفرم می­شود تا یک شابلون تولید شود. به آن EFAB نیز گفته می­شود. هزینه­ های اولیه بالایی در این فرآیند وجود دارد. این فرآیند همچنین به زمان پردازش بالایی نسبت به سایر روش­های تولید نیاز دارد.
 • برش لیزری: دیافراگم ­ها بر روی یک فویل شابلون، با استفاده از دستگاه لیزر ایجاد می­شوند. برش لیزری یک فرآیند کاهشی است و نتایج خوب و دقیقی را ایجاد می­کند، به همین دلیل است که نسبت به سایر فرآیندهای ذکر شده در اینجا ارجحیت دارد.
 • حکاکی شیمیایی: همانطور که از نام آن پیداست، یک روزنه از طریق اچ شیمیایی ایجاد می­شود. هزینه­ های درگیر در این فرآیند کم است. با این حال، نتایج بسیار پایین ­تر از فرآیند برش لیزری است.

حکاکی شیمیایی

انواع مختلف شابلون­ ها بر اساس کاربرد خمیر لحیم­ کاری

شابلون ها بر اساس کاربرد خمیر لحیم به انواع زیر تقسیم می­شوند:

 • استنسیل­ های اولیه: این شابلون­ های SMT برای کاربردهای چاپ خمیر لحیم­ کاری دستی طراحی شده­ اند. شابلون­ های اولیه به حذف اشتباهات چاپی کمک می­کنند. آنها از فایل­  های CAD یا فایل­های Gerber ارائه شده توسط مشتری ساخته شده ­اند.
 • شابلون­های قاب­دار: این شابلون­ها به صورت دائمی روی قاب ثابت می­شوند. آن­ها کشش لازم را از مش مرزی دریافت می­کنند. شابلون ­های قاب در طول تولید PCB حجم فله استفاده می­ شود. شابلون­ های قاب­دار دارای دیواره­ هایی با دیافراگم صاف هستند و عملکرد چاپ عالی را تضمین می­ کنند.
 • شابلون­ های بدون قاب: در برابر شابلون­ های قاب­دار، این شابلون­ها به طور دائم روی هیچ قابی نصب نمی­شوند. این شابلون­ ها نسبتاً مقرون به صرفه هستند و برای اجراهای کوتاه یا نمونه اولیه توصیه می­شوند.

ابزارهای مورد نیاز شابلون­ زنی

قبل از معرفی نحوه استفاده از شابلون، باید ابزارهای زیر را آماده کنیم:

 1. پنس ­های فولادی ضد زنگ، می­توانید یک نوک تیز یا زانویی را انتخاب کنید که عمدتاً برای بستن اجزاء استفاده می­ شود.

پنس ­های فولادی ضد زنگ

 1. خمیر لحیم­ کاری، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، آن را روی پد برای قطعات لحیم­ کاری pcb قرار دهید.

خمیر لحیم­ کاری

 1. کنترل کننده دما هوشمند، که برای گرم کردن برد PCB و خمیر لحیم ­کاری ذوب شده استفاده می­شود.

کنترل کننده دما هوشمند

 1. کاردک، عمدتاً برای برس زدن خمیر لحیم کاری استفاده می­ شود.

کاردک

 1. آب شستشو و برس، عمدتاً برای تمیز کردن برد PCB استفاده می­ شوند.

آب شستشو و برس

اهمیت شابلون PCB در فرآیند مونتاژ بردهای مدار چاپی

شکل مرسوم فرآیند مونتاژ بردهای مدار چاپی مستلزم قرار دادن دستی قطعات الکترونیکی قبل از لحیم­ کاری است. اما پیچیدگی روزافزون بردهای مدارهای الکترونیکی، علاوه بر نیاز به کوچک­ سازی، نیاز به قرار دادن اجزای ماشینی و کاربرد خمیر لحیم­ کاری با کمک شابلون­ های SMT را ایجاب کرده است. قرار دادن و لحیم کردن اجزای کوچک متعدد بر روی مدارهای کوچک تر دیگر امکان پذیر نیست.

در فرآیند مونتاژ بردهای مدار چاپی، خمیر لحیم­ کاری باید در نقاط تعیین شده برود. چنین نقاطی نشان دهنده مناطقی است که قطعات الکترونیکی باید در مسیر رسانای برد لحیم شوند. در حالیکه لحیم­ کاری دستی برای طرح ­های مدار ساده که شامل چند جزء است منطقی است، اما طرح­ های پیچیده نیاز به رویکرد دقیق­ تری دارند. علاوه بر تراز و عملکرد مناسب PCB، لازم است از ناهماهنگی کمتری از اشتباهات انسانی اطمینان حاصل شود.

شابلون­های PCB قالب­ های لحیم ­کاری تکراری ایجاد می­کنند و به عنوان الگوهایی برای هدایت کاربرد خمیر لحیم ­کاری روی PCB عمل می­کنند. به درستی روی PCB قرار می گیرد و تراز می­  شود. سپس یک دونده در طول صفحه شابلون PCB حرکت می­کند و در عین حال نسبت­ های صحیح خمیر لحیم را از طریق سوراخ­ های برد مدار فشار می­دهد.

مزایا

 • شابلون­ های خمیر لحیم­ کاری علاوه بر اینکه کار را ساده­ تر می­کنند، کار سریع­ تر و دقیق­ تر را ممکن می­کنند.
 • شابلون‌ های PCB همچنین میزان کار و زمان در مونتاژ بردهای مدار چاپی را کاهش می‌دهند که به سناریوی سریع‌تر عرضه محصولات به بازار تبدیل می‌شود.
 • دقت فوق‌العاده‌ای را هنگام چاپ تضمین می‌کند.
 • شابلون­ های برد مدار چاپی همچنین به کاهش خطاها و عیوب هنگام چاپ کمک می­کنند، از جمله الگوهای برد بسیار ظریف.
 • شابلون‌ها در کاربرد یکنواخت لحیم­کاری در تمام لنت‌های دستگاه نصب روی سطح، بسیار مؤثر هستند.
 • همچنین دقت موقعیت بالای پد را تضمین می­کند.

مراحل شابلون زدن آی­ سی

گام یک:

کنترل کننده دمای هوشمند را روشن کنید و دما را روی 250 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

گام دوم:

ابتدا دو نقطه MARK روی برد و شابلون را در یک راستا قرار دهید، هدف این است که لنت­های اصلی روی PCB را با سوراخ­ های پد روی شابلون تراز کنید.

مراحل شابلون زدن آی­ سی

سپس با یک دست شابلون را روی میز فشار دهید و با دست دیگر موقعیت برد را طوری تنظیم کنید که لنت­ های روی برد کاملاً با سوراخ­ های مربوطه روی شابلون همپوشانی داشته باشند.

در این زمان، هر دو دست به طور همزمان شابلون را فشار می­ دهند تا شابلون و برد دیگر حرکت نکنند و شخص دیگر با استفاده از یک کاردک، خمیر لحیم ­کاری را به طور یکنواخت روی هر پد بمالد.

جدا کردن برد از شابلون

یک انتهای شابلون را بلند کرده و روی قسمت خالی ضربه بزنید تا برد از شابلون جدا شود.

گام سوم:

از پنس برای قرار دادن قطعات در موقعیت مربوطه بر روی برد استفاده کنید. همانطور که در شکل زیرنشان داده شده است، کنترل کننده دما به 250 درجه سانتیگراد می­رسد.

شابلون زدن آی­ سی

حدود 2 دقیقه صبر کنید، خمیر لحیم ذوب شده است، به آرامی آن را بردارید و روی بلوک آهنی کوچک قرار دهید. این فرآیند باید با دقت انجام شود، در غیر این صورت قطعات به راحتی رها می­شوند زیرا لحیم­ کاری جامد نمی­شود.

گام چهارم:

پس از خنک شدن برد، قطعات را با هویه لحیم ­کاری لحیم کنید، سپس برد را با آب شستشو و برس تمیز کنید، همانطور که در شکل نشان داده شده است. می بینید که اثر تقریباً مشابه اثر تولید انبوه کارخانه است.

نحوه شابلون زدن آی­ سی

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های فنی مانند: آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ظرفشویی ، آموزش plc و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

X بستن
پرطرفدارترین دوره‌ها
X بستن
پربازدیدترین مقالات
تفاوت رام چین و رام گلوبال
رام گوشی چیست؟ چه کاربردی دارد؟
دیر شارژ شدن galaxy s8
علت دیر شارژ شدن galaxy s8 و مشکلات باتری
باکس تعمیرات موبایل
باکس تعمیرات موبایل چیست؟ آموزش کامل دانگل تعمیر گوشی
آموزش فلش کردن گوشی های اندروید
آموزش نحوه فلش کردن گوشی اندروید
X بستن
دسته بندی مقالات
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر