آموزشگاه فن و کار

خرابی خشک کن ماشین لباسشویی

نویسنده: مرادی
خرابی خشک کن ماشین لباسشویی

همان طور که می دانیم ماشین لباسشویی یکی از پرکاربرد ترین وسایل الکتریکی ساخته شده می باشد. این دستگاه با این هدف طراحی و ساخته شد تا بتواند به بشر کمک کند، زمانی زیادی را برای شستن لباس های خود هدر ندهند.

در حال حاظر انواع مختلف لباسشویی در مدل های مختلف موجود هستند که به راحتی با توجه به نیاز می توانیم آن ها را خریداری کنیم.

علاوه بر تولید  مدل های مختلف، ماشین های لباسشویی با گذشت زمان روز به روز پیشرفت کردند و آپشن های متفاوتی پیدا کرد یکی از این قابلیت ها وجود خشک کن در ماشین های لباسشویی می باشد یعنی ماشین لباسشویی علاوه بر اینکه لباس را می شوید آب لباس هم می گیرد.

اما در برخی موارد ما متوجه می شویم که خشک کن دستگاه عمل نمی کند که این مشکل خیلی هم آزار دهنده است. در این موقعیت نمی دانیم چه اتفاقی افتاده و باید چه کاری انجام دهیم.

در این مقاله می خواهیم به بررسی همین موضوع بپردازیم که دلیل کار نکردن خشک کن در ماشین لباسشویی چیست؟

دوره های تخصصی آموزش تعمیرات لباسشویی و آموزش تعمیرات موبایل و … بصورت عملی و به همراه مدرک فنی

علت کار نکردن خشک کن لباسشویی

خشک نشدن لباس توسط خشک کن می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

خالی نشدن آب درون ماشین لباسشویی

یکی از مواردی که باعث می شود خشک کن لباسشویی کار نکند خالی نشدن آب درون ماشین لباسشویی می باشد. زمانی که این آب درون ماشین لباسشویی می ماند لباس ها در آب قرار دارند و در این موقعیت که آب روی لباس ها است خشک کن نمی تواند وظیفه ی خود را انجام دهد.

البته که خالی نشدن آب درون دستگاه هم به خودی خود دلایل مختلفی دارد.

شیلنگ تخلیه

یکی از دلایل خالی نشدن آب داخل لباسشویی مشکل شیلنگ تخلیه است. زمانی که این شیلنگ به دلایل مختلف خم یا مسدود می شود آب نمی تواند از دستگاه خارج شود. در برخی موارد هم مشکل شیلنگ تخلیه به علت نصب اشتباه شیلنگ می باشد.

خرابی خشک کن ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه

مورد بعدی که می تواند جلوی خالی شدن آب لباسشویی را بگیرد خرابی پمپ تخلیه است. زمانی که این پمپ مسدود و یا نیم سوز می شود عملکرد اصلی خود را انجام نمی دهد و به درستی کار نمی کند و در نهایت ما می بینیم که آب لباسشویی تخلیه نمی شود.

نکته: برای بررسی پمپ تخلیه می توانید از مولتی متر استفاده کنید.

فیلتر تخلیه

مسدود شدن فیلتر تخلیه هم می تواند از دلایلی باشد که آب درون ماشین لباسشویی خالی نشود.

پر بودن ماشین لباسشویی

مورد بعدی که می تواند باعث شود که خشک کن دستگاه به خوبی عمل نکند پر بودن ماشین است. زمانی که ماشین لباسشویی را خیلی پر می کنیم این حجم زیاد لباس ها باعث می شود تا دستگاه عملکرد خیلی خوبی از خود نشان ندهد و لباس ها را به خوبی نشوید و بعد این موضوع برا خشک کردن لباس ها هم اتفاق می افتد و لباس هم به خوبی خشک نمی شوند. پس پیشنهاد می شود که حتما کمتر از نصف وزن ماشین لباسشویی در آن لباس قرار ندهید زیرا حجم لباس ها با خیس شدن دو برابر می شود.

تنظیم نبودن خشک کن

در ماشین لباسشویی های جدید ما مشاهده می کنیم که یک قسمت مربوط به تنظیمات وجود دارد که پیش از شستن و خشک کردن لباس باید آن تنظیم کنیم. وقتی که این تنظیمات با توجه به جنس لباس و به درستی انجام نشوند خشک کن هم نمی تواند لباس ها را به خوبی خشک کند. زیرا خشک کن با توجه به تنظیماتی که ما وارد می کنیم و دستوراتی که به آن صادر می شود عملکرد خود را انجام می دهد. پسی حتما در هنگام تنظیم دقت داشته باشید.

خراب شدن موتور ماشین لباسشویی

دیگر موردی که می تواند باعث کارنکردن خشک کن ماشین لباسشویی شود خراب شدن و از کار افتادن موتور دستگاه است. زمانی که این موتور عمل نکند خشک کن هم نمی تواند کار کند و در نتیجه لباس ها خشک نمی شوند. سوالی که در این موقعیت پیش می آید این است که دلیل خرابی موتور چیست؟ موتور زمانی که بیش از حد داغ کند پس از چند بار کارکردن از کار می افغتد و خراب می شود. این در حالی است که ما مدت زیادی از ماشین لباسشویی استفاده کنیم.

خراب شدن ترموستات

خراب شدن ترموستات ماشین لباسشویی هم می تواند باعث شود که خشک کن دستگاه عمل نکند. پس حتما باید در موقعی که ماشین لباسشویی کار نمی کرد ترموستات را بررسی کنید تا خراب نشده باشد زیرا این خرابی ترموستات می تواند علاوه بر از کار انداختن خشک کن دستگاه ، به دیگر قطعات هم آسیب وارد کند. شما حتما در هنگام خراب شدن ترموستات باید آن را تعویض کنید.

بروز عیب در خازن

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود خشک کن لباسشویی عمل نکند، بروز عیب در مخزن است. زمانی که مخزن لباسشویی دچار مشکل می شود خشک کن نمی تواند عملکرد خود را انجام دهد. این ایراد اغلب در لباسشویی ها بدون ایرواش رخ می دهد.

غیر فعال شدن کلید خشک کن

یکی از دلایلی که بسیار ساده است اما می تواند باعث روشن نشدن خشک کن ماشین لباسشویی شود، از کار افتادن و یا غیر فعال شدن کلید خشک کن است. زمانی که کلید خشک کن دستگاه به نحوی قفل می شود و یا عملکرد خود را از دست می دهد ما نمی توانیم خشک کن را فعال کنیم و در نهایت زمانی که نتوانیم خشک کن را روشن کنیم نمی توانیم لباس هارا هم خشک کنیم.

بروز مشکل در میکروسوئیچ

خرابی سوئیچ هم از دلایلی است که می تواند باعث کار نکردن خشک کن  ماشین لباسشویی شود. پس مورد دیگری که باید در مواجه با مشکل روشن نشدن خشک کن باید آن را بررسی کنید میکروسوئیچ است.

میکروسوئیچ

میکرو سوئیچ در واقع یک کلید کوچک و حساس است که در درب لباسشویی قرار دارد و سبب بسته شدن کامل درب می شود.

زمانی که میکروسوئیچ خراب می شود درب لباسشویی بسته نمی شود و در نهایت اگر درب به طور کامل و چفت بسته نشود خشک کن روشن نمی شود و عملکرد خود را انجام نمی دهد.

خرابی و بروز مشکل در فیوز حرارتی

فیوز هم یکی دیگر از قطعاتی است که نقص در آن باعث می شود که خشک کن ماشین لباسشویی روشن نشود و ما نتوانیم از آن استفاده کنیم.

در زمان مواجه با خرابی فیوز کاری که می توانید انجام دهید این است که فیوز را به طور کامل تعویض کنید. طریقه ی انجام این کار هم بسیار ساده است کافی است ابتدا ماشین لباسشویی را خاموش کنید درب پشتی آن را باز کنید و فیوز را بررسی کنید اگر دیدید که فیوز خراب بود آن را باید با یک فیوز سالم تغویض کنید.

نکته: با استفاده از مولتی متر و یا با توجه به شکل ظاهری می توان خراب بودن و یا سالم بودن فیوز را تشخیص داد.

گردش هوای نامناسب

گردش نداشتن هوا و یا هوای تمیز هم دیگر دلیلی است که می تواند باعث شود خشک کن عمل نکند. یعنی در واقع زمانی که هوای تمیز در ماشین لباسشویی گردش نداشته باشد هوا به خشک کن نمی رسد و در نتیجه خشک کن نمی تواند به علت نبود هوا گرما تولید کند.

دلیل خرابی خشک کن

خرابی و بروز مشکل در هیتر

زمانی که هیتر ها داغ نشوند و نتوانند باد گرم تولید کنند خشک کن عمل نمی کند و در نهایت لباس ها هم خشک نمی شوند. در این موقعیت باید اهم هیتر را بررسی کنید اگر اهم هیتر روی عدد 15 بود یعنی هیتر های دستگاه سالم هستند و مشکل از قسمت دیگری می باشد ولی اگر هیتر ها این اهم را نشان نمی دادند یعنی دچار مشکل شده اند و باید تعمیر و یا تعویض شوند.

قفل شدن شیر برقی

قفل شدن شیر برقی ماشین لباسشویی هم می تواند از دلایلی باشد که باعث می شود خشک کن ماشین لباسشویی عمل نکند. پس شما می توانید در مواجه با این مشکل به شیر برقی هم یک نگاهی بیندازید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

تا به اینجا ما چند مورد از دلایلی که باعث می شوند خشک کن ماشین لباسشویی روشن نشود را بررسی کردیم و درباره آنها صحبت کردیم. ولی موضوعی که باید به آن دقت کنید این است که همیشه مشکل فقط از این موارد نیست و ممکن است که روشن نشدن خشک کن ماشین لباسشویی شما به دلایل خیلی ساده و ا برعکس خیلی پیچیده رخ داده باشد.

اگر به شغل تعمیرات لوازم خانگی علاقمند هستید می توانید در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی مجتمع فن و کار شرکت کنید برای اطلاعات بیشتر درباره زمان و نحوه برگزاری کلاس ها با شماره : 02191009433 – 02191009433 تماس بگیرید.

نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960