آموزشگاه فن و کار

علت روشن نشدن فر – بررسی مشکلات فر در اجاق گاز

نویسنده: مرادی
رفع مشکلات فر

یکی از ابزارهای ضروری که در همه آشپزخانه ها به چشم می خورد اجاق گاز می باشد. اجاق گاز و همچنین فر آن عصای دست کدبانوها در منزل بوده و بدون وجود آن نمی توان آشپزخانه را محلی برای پخت و پز نامید. با استفاده از فر می توان به درست کردن انواع کیک ها و شیرینی ها، غذاهای مختلف، پیتزا و فست فود و … پرداخت و وابستگی بسیاری از افراد به فر اجاق گاز به حدی است که بدون وجود آن آشپزی برای آنها مفهومی ندارد. اما گاهی اوقات ممکن است فر اجاق گاز شما به درستی کار نکرده و یا حتی روشن هم نشود. دلایل متعددی وجود دارد که باعث بروز این مشکل می گردد که برخی از آنها به راحتی قابل برطرف کردن می باشند. در این مقاله به علت روشن نشدن فر و بررسی مشکلات فر در اجاق گاز می پردازیم.

دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی مجتمع فن و کار زیر نظر اساتید فنی و برتر کشور همراه با مدرک فنی

بررسی مشکلات فر در اجاق گاز

فر شما گرم نمی شود؟ مشعل رنجر روشن نمی شود؟ درب فر بسته نمی شود؟ ما راه حل هایی برای این مشکلات رایج فر اجاق گاز و موارد دیگر داریم. تا انتهای مقاله با ما باشید تا در رابطه با مشکلات رایج در فر اجاق گاز به شما اطلاعاتی را ارائه دهیم.

وجود مشکل در فیوزهای فر اجاق گاز

اگر اجاق گاز شما دارای فیوزهای داخلی است، ممکن است سیم کشی یا وجود مشکل در این قطعه باعث ایجاد دمش در فیوز شود. فیوز دمیده شده نشان دهنده قطع شدن اتصال یا خراب شدن یک قطعه است و باید مشکل هرچه سریع تر برطرف شود. بیشتر فرهایی که از فیوز استفاده می کنند، دارای مدارهایی هستند که توسط فیوز خاصی تحت تأثیر قرار می گیرند. اگر فیوز اجاق گاز شما خراب شده است، باید قبل از تعویض فیوز، سایر قطعات اجاق گاز و سیم کشی مربوطه را بررسی کنید تا علت آن مشخص شود. در ضمن درجه فیوزها را نباید تغییر ندهید.

چگونه تشخیص دهیم فیوزهای برد یا اجاق گاز شما خراب هستند

قبل از شروع اطمینان حاصل کنید که برق دستگاه را قطع کرده اید.

پس از قطع برق، به دفترچه راهنمای اجاق گاز مراجعه کنید تا مشخص کنید کدام فیوز را باید مورد بررسی قرار دهید. اکثر مدل های اجاق گاز دارای چندین فیوز هستند که عملکردهای مختلف را کنترل می کنند.

فیوز را برداشته و آن را به صورت چشمی بررسی کنید. وقتی از بالا نگاه می کنید، اگر می بینید که پیوند فیوژن سالم است، فیوز مشکلی ندارد.

اگر پیوند سالم نباشد ، نیاز به تعویض فیوز با یک فیوز جدید دارید.

خراب بودن broil element

broil element عنصر گرمایشی است که در قسمت بالایی فر مشاهده می شود و گرمای بسیار بالایی را در محفظه فر ایجاد می کند. اگر broil element کار نمی کند، ابتدا باید از نظر علائم ظاهری یا جدا شدن عنصر، بررسی به صورت چشمی انجام شود. اگر عنصر طبیعی به نظر می رسد، می توانید با استفاده از مولتی متر، از سلامت یا خراب بودن آن اطمینان حاصل کنید.

نحوه تست عنصر کوره اجاق گاز با یک مولتی متر:

قبل از شروع اطمینان حاصل کنید که برق دستگاه پنل قطع کننده مدار را قطع کرده اید.

ابتدا با برداشتن صفحه پشتی محل قرارگیری ترمینال های عنصر حلزونی شکل را باز کنید و ترمینال ها و سیم ها را از نظر گرم شدن بیش از حد یا خرابی آنها مورد بررسی قرار دهید.

برای تست عنصر، ترمینال ها را جدا کنید، عنصر را از محدوده خارج کرده و مولتی متر خود را روی Rx1 تنظیم نمایید.

پروب ها را به پایانه های عنصر متصل کنید، مقدار مقاومت باید بین 19 تا 115 اهم قرار داشته باشد با این حال، این مقدار از یک مدل به مدل دیگر متفاوت است. برای تعیین میزان جریان متناسب عبوری می توانید به کتابچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید.

اگر علائمی از آسیب دیدگی بر روی عنصر مشاهده کردید یا اگر عنصر تداوم جریان نداشته باشد، به یک عنصر دیگر برای جایگزینی با این قطعه نیاز دارید.

وجود مشکل در عنصر پخت

عنصر پخت عنصر حرارتی است که در قسمت پایین اجاق مشاهده می شود. اکثر اجاق های برقی هم از عنصر پخت و هم از عنصر سوخاری در چرخه پخت استفاده می کنند و عنصر پخت 90 درصد از حرارت را انجام می دهد. اگر عنصر پخت کار نمی کند، ممکن است اجاق گاز گرم نشود. برای کمک به تعیین نقص کردن عنصر پخت، ابتدا باید یک بررسی چشمی انجام دهید. اگر عنصر از نظر ظاهری آسیب دیده باشد و یا جدا شده باشد، باید  با یک عنصر پخت جدید جایگزین گردد. اگر عنصر پخت طبیعی به نظر می رسد، فر را به مدت یک دقیقه در حالت پخت روشن کنید و سپس آن را خاموش نمایید. عنصر را از نظر علائم گرمایش بررسی کنید و اگر مشاهده کردید که هنوز سرد است، امکان معیوب شدن این قطعه وجود داشته و نیاز به تعمیر یا تعویض توسط تعمیرکار می باشد.

نحوه آزمایش عنصر پخت اجاق گاز با مولتی متر مانند تست کردن عنصر گرمایشی می باشد و و نیاز است تا همان دستورالعمل ها را اجرا نمایید.

 

روشن نشدن فر

خراب بودن مشعل سطحی

مشعل های سطحی معمولاً از نوع سیم پیچ، نوع جامد یا سیم پیچ روبان هستند که در محدوده های بالای فر استفاده می شود. همه اینها از یک سیم گرمایشی تشکیل شده اند که از جریان الکتریکی برای تولید گرما استفاده می کند. عناصر نوع سیم پیچ را می توان با حذف آنها از بلوک ترمینال و آزمایش آنها با یک مولتی متر، برای برقراری جریان بررسی کرد.

نحوه تست مشعل سطح با مولتی متر نیز همانند مراحل قبل می باشد و نیاز است تا آن را به طور دقیق با استفاده از اعدادی که در دفترچه راهنمای دستگاه وجود دارد مورد بررسی قرار داد.

اگر مشعل شما آسیب دیده باشد، یا اگر از آزمایشات بالا اعداد صحیح را دریافت نکردید، به یک مشعل سطح جایگزین نیاز دارید.

 

معیوب بودن سنسور دمای فر

در محدوده های کنترل الکترونیکی مدرن، سنسور دمای فر بخشی است که دمای فر را تنظیم می کند. اگر این قطعه به درستی کار نکند می تواند دلیلی برای روشن نشدن مشعل فر اجاق گاز باشد. اگر سنسور اجاق گاز دچار مشکل باشد، اکثر فرهای مدرن کد خطای مربوطه را نمایش می دهند.

می توان برای اطمینان از سالم بودن سنسور دما باز هم از یک مولتی متر با توجه به دستورالعمل های گفته شده استفاده نمود

سوئیچ نامحدود

سوئیچ نامحدود کنترل پنل، قدرت عنصر سطح مشعل را کنترل می کند. اگر در یک عنصر ویژه گرما ندارید و بلوک عنصر و ترمینال مورد تأیید می باشد، ممکن است سوئیچ نامحدود داشته باشید.

نحوه تست سوئیچ بی نهایت اجاق گاز با یک مولتی متر:

قبل از شروع این آزمایش یا هر آزمایش دیگری روی اجاق گاز، مطمئن شوید که برق دستگاه خود را قطع کرده اید.

سوئیچ های بی نهایت اغلب با برداشتن صفحه پشتی پیدا می شوند. کلید بی نهایت را از دستگاه خود پیدا کرده و بردارید تا از نظر وجود جریان تست شود. همچنین باید سیم های نزدیک سوئیچ را از نظر وجود علائم سیم بیش از حد گرم یا پایانه های معیوب بررسی کنید.

پس از برداشتن سوییچ، مولتی متر خود را روی Rx1 تنظیم کنید. شما در حال آزمایش برای وجود جریان بین مجموعه پایانه های زیر هستید: L1 & H1 ، L2 و H2.

اگر هر یک از تست های بالا وجود جریان را نشان نمی دهد، شما به یک سوئیچ بی نهایت جایگزین نیاز دارید.

خراب بودن صفحه کنترل الکترونیکی فر اجاق گاز

اکثر فرهای مدرن از یک صفحه کنترل الکترونیکی برای کنترل عملکردهای فر استفاده می کنند. در این مدل ها از صفحه کنترل برای کارکرد سوپاپ اطمینان اجاق گاز در یک محدوده گاز یا اجاق گاز و عناصر پخت و پز بر روی دامنه یا اجاق برقی استفاده می شود.

نحوه بررسی صفحه کنترل الکترونیکی در فر

با تأیید این که دستگاه خود را از منبع برق جدا کرده اید شروع کنید.

به منظور بررسی بیشتر، صفحه کنترل الکترونیکی را پیدا کرده و آن را خارج کنید. به احتمال زیاد این قطعه مستقیماً در پشت صفحه کنترل قرار خواهد گرفت. برای دسترسی به آن، احتمالاً باید پنل بالا را حذف کنید.

صفحه کنترل خود را از نظر وجود علائم سوختگی، کوتاه یا آسیب دیدگی بررسی کنید. همچنین باید در صفحه کنترل به دنبال سایر علائم ساییدگی یا آسیب دیدن نیز باشید.

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را پیدا کنید، ممکن است به یک صفحه کنترل الکترونیکی جایگزین نیاز داشته باشید.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های آموزشی فنی  از جمله: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی  ، آموزش تعمیرات ماکروفر می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960