آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

آموزش روش های شارژ گاز یخچال

دسته بندی‌ها
نویسنده: تحریریه فن و کار
آموزش روش های شارژ گاز یخچال

آموزش روش های شارژ گاز یخچال : آیا یخچال شما نیاز به تعمیر دارد؟ همه افراد مایل به خرید یک یخچال جدید به جای تعمیرات جزئی نیستند. خوشبختانه، شما می توانید آن را با هزینه ای مقرون به صرفه تعمیر کنید. دقت کنید که پیدا کردن یک تکنسین متخصص تعمیر یخچال می تواند مشکل باشد.  شایع ترین خرابی یخچال نشت مبرد است.

تا زمانی که مشکل برطرف نشود، دستگاه کار نمی کند. راه حل صحیح در این مورد این است که با یک متخصص تماس بگیرید که با یک رویکرد حرفه ای مشکل را حل کند. جهت یادگیری تعمیر انواع یخچال در دوره آموزش تعمیرات یخچال مجتمع فن و کار ثبت نام کنید.

آموزش تعمیرات یخچال

اگر میل و فرصتی وجود دارد، می توانید خودتان آن را با گاز فریون پر کنید. نکته اصلی این است که اقدامات ایمنی را رعایت کنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید.

ویدئوی آموزش روش های شارژ گاز یخچال

عملکرد واحد تبرید بر اساس تبدیل گرما به دماهای پایین است. فریون گازی است که می تواند گرما را از محیط جذب کند. انواع زیادی وجود دارد که در ترکیب شیمیایی این ماده متفاوت است. برای اینکه بفهمید یخچال های یک برند خاص با چه چیزهایی شارژ می شوند، باید مستندات فنی یک مدل خاص را به دقت مطالعه کنید. ویژگی مشترک انواع مبردها، نداشتن بو و رنگ است. این گاز برای زندگی و سلامت انسان خطرناک نیست، بنابراین برای استفاده در تجهیزات تبرید خانگی عالی است.

آموزش روش های شارژ گاز یخچال

گاز مبرد چیست؟

گاز مبرد یک گاز شیمیایی است که نقطه تبخیر بسیار پایینی دارد و تحت فشار برای خنک کردن هوای اطراف متراکم می شود. این گازها تحت فرآیند تبخیر و تراکم مکرر قرار می گیرند و در نتیجه تمام گرمای آن خارج شده و دمای داخل واحد سرد می شود. در قرن بیستم، فلوئوروکربن ها به ویژه کلروفلوئوروکربن ها برای استفاده در یخچال بسیار رایج هستند. اما با گذشت زمان، آنها عمدتاً به دلیل اثرات تخریب لایه ازن کنار گذاشته شدند.

گازهای مختلف استفاده شده در یخچال

R22 Chlorofluorocarbons این گاز در یخچال قدیمی‌تر رایج بود، اما لایه لایه ازن را تخریب می‌کرد و بنابراین به تدریج از بین می‌رفت. در هیچ یخچال مدرنی دیده نمی شود.

R134A Tetrafluoroethane این گاز را می توان در یخچال های فعلی مشاهده کرد. اگرچه، این گاز دوستدار ازن است، اما یک گاز گلخانه ای قوی است و بنابراین به زودی از بین خواهد رفت. با این حال، انتخاب ارجح در شرایط فعلی است.

فریونR438A این گاز به عنوان جایگزینی برای گاز R22 استفاده می شود، زیرا این گاز تخریب کننده ازن نیست. این یکی از گازهای پرطرفدار مورد استفاده در یخچال است و همچنین در بسیاری از یخچال های تعمیر شده که قبلاً با گاز R22 کار می کردند یافت می شود.

ایزو بوتان R600A این گاز قابل اشتعال است و معمولاً در یخچال های کوچک مدرن استفاده می شود.

گازهای مورد استفاده در یخچال مدرن

به لطف پیشرفت‌های فناوری، ما در زمانی زندگی می‌کنیم که می‌توانیم تعادل لازم را بین برآوردن نیازهای خود و مراقبت از محیط زیست ایجاد کنیم. پیشرفت های زیادی در استانداردهای زندگی مردم صورت گرفته است که به بهبود بیشتر شرایط جوی اطراف کمک کرده است. یکی از این پیشرفت های مشهود که در همین راستا انجام می شود، استفاده از گازهای مبرد بهتر و تعریف شده است.

در حالی که گازهای اولیه استفاده شده به دلیل عامل تخریب لایه ازن برای محیط زیست بسیار مضر بودند، گازهای مبرد جدید کاملاً هوشمندانه انتخاب می شوند. این گازها به گونه ای هستند که پشتیبانی لازم را به یخچال می دهند تا در کنار مراقبت مناسب از حفظ تعادل محیطی، بهترین عملکرد را داشته باشد. بنابراین، گازهایی که در حال حاضر در یخچال های امروزی استفاده می شوند کدامند؟

· تترافلوئورواتان

(1,1,1,2-Tetrafluoroethane) HFC-134a یکی از گازهای مبرد معمولی است که تقریباً در تمام یخچال های کنونی می توانید پیدا کنید. این گاز HFC-134a (1,1,1,2-Tetrafluoroethane) به طور موثر متراکم می شود تا بتواند محیط اطراف دستگاه را بدون ایجاد مشکل تخریب لایه ازن خنک کند. استفاده از این گاز از اوایل دهه 1990 شروع شد و هنوز هم تقریباً در تمام ماشین آلات و انواع تجهیزات در حال استفاده است. به راحتی در دسترس است و همچنین شرایط تخریب لایه ازن را به بهترین شکل ممکن حفظ می کند.

· کلروفلوئوروکربن

R134A  گاز دیگری است که امروزه در یخچال ها استفاده می شود. به عنوان یک مایع تحت فشار استفاده می شود که به عنوان گاز برای جذب گرما و خنک کردن دمای داخل یخچال منبسط می شود. گاز گرم شده مجدداً برای حذف گرما از کمپرسور عبور داده می شود و پس از آن دوباره تحت فشار قرار می گیرد تا به عنوان مایع استفاده شود. استفاده از کلروفلوئوروکربن در یخچال از اوایل دهه 1970 آغاز شد و هنوز هم می توانید برندهای زیادی را مشاهده کنید که از این گاز مبرد در محصولات خود استفاده می کنند.

· پلی استایرن

این یک عایق محبوب است که به عنوان لایه داخلی یخچال برای جلوگیری از گرمای خارج شده از دستگاه استفاده می شود. به عنوان مزیت، هزینه کمتری دارد و همچنین به عنوان یک مانع موثر بین گرمای اطراف و داخل یخچال عمل می کند. این امر در نتیجه، دمای داخلی دستگاه را افزایش می دهد و در نتیجه به ارائه خنک کننده موثر کمک می کند. پلی استایرن اولین بار در قرن نوزدهم به عنوان یک جایگزین مبرد مورد استفاده قرار گرفت.

· اکریلونیتریل

شما ممکن است این عایق موثر را در برخی از یخچال های امروزی پیدا کنید که به عنوان یک مانع عالی بین گرمای اطراف و فضای داخلی دستگاه عمل می کنند. تمیز کردن این عایق بسیار آسان و مفید است که آن را به انتخابی ارجح برای استفاده تبدیل می کند. در قرن نوزدهم استفاده از آکریلونیتریل را رونق یافت که هنوز هم قابل مشاهده است.

علل نشتی مبرد

نشتی مبرد ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که شامل موارد زیر است:

 • عملکرد نادرست کمپرسور.
 • نقض سفتی عناصر سیستم – مویرگ ها، مفاصل، لوله ها.
 • صدمه مکانیکی. عواقب شوک، افتادن در حین حمل و نقل.
 • ریزترک در مویرگ ها. آن ها به دلیل کیفیت پایین مواد اولیه یا بی نظمی در فرآیند تولید به وجود می آیند.
 • نصب نادرست اتصالات سیستم

انواع روش های شارژ سیستم سرمایشی

برای شارژ یک سیستم از سه روش استفاده می‌شود: روش وزنی (Weigh)، سوپرهیت(Super heat)  و خنک‌کننده فرعی (Subcool).

انواع روش های شارژ سیستم سرمایشی

روش وزنی

در هر شرایط محیطی می توان  این روش را به درستی انجام داد. شارژ به روش وزنی یکی از دقیق ترین و سریع ترین روش های شارژ سیستمی است که دارای شارژ مبرد شناخته شده است. معمولاً این روش به یک سیستم تخلیه شده نیاز دارد که آماده شارژ باشد، یا شارژ موجود را حذف کند تا بتوان شارژ مناسب را وزن کرد. از آنجایی که تعیین طول دقیق مجموعه خط اغلب در عرض چند اینچ دشوار است، ما مقدار اولیه را توصیه می کنیم. شارژ با روش کل سوپر هیت یا خنک کننده فرعی تعیین می شود. اگر شارژ دقیق مشخص است، از یک ترازوی دیجیتال با وضوح بالا با دقت بالا برای وزن کردن کل شارژ استفاده کنید. مراحل به ترتیب زیر است:

 1. مقدار مجموعه خطوط موجود در سیستم را اندازه گیری کنید. با استفاده از نمودارهای دستورالعمل نصب، مقدار مناسب مبرد را برای تعیین شارژ نهایی اضافه کنید.
 2. با استفاده از یک مقیاس کالیبره شده، بر اساس محاسبات خود، مبرد را اضافه یا حذف کنید.
 3. تنظیمات نهایی ممکن است با استفاده از روش های سوپر هیت و خنک کننده فرعی مورد نیاز باشد.

روش سوپرهیت

هنگامی که یک سیستم مجهز به یک دستگاه اندازه گیری ثابت یا لوله های مویین است، کل سوپرهیت با دمای هوای بیرون و بار حرارتی روی اواپراتور (دما و رطوبت هوا) تغییر می کند. هنگامی که به درستی شارژ شود، کل سوپرهیت در 3 درجه فارنهایت سوپرهیت هدف برای شرایط بار فعلی خواهد بود. شارژ بیش از حد و شارژ کم هر دو تأثیر قابل توجهی بر راندمان و حذف رطوبت دارند، بنابراین شارژ صحیح برای عملکرد مناسب بسیار مهم است.

روش سوپرهیت کل دقیق ترین روش برای شارژ سیستم های اوریفیس ثابت یا لوله مویرگی است. این سیستم ها به شدت شارژ می شوند و برای شارژ صحیح و دقیق سیستم به جریان هوای صحیح و ابزار دقیق تست نیاز دارند. یک ماشین حساب شارژ R410a و R22 برای تعیین سوپرهیت کل، مورد نیاز است. از آنجایی که این سیستم‌ها «گرمای فوق‌العاده» را کنترل نمی‌کنند، بسیار مهم است که جریان هوا تا حد ممکن نزدیک به اصلاح قبل از شارژ باشد زیرا سیستم با جریان هوا شارژ می‌شود. گرمای کل موجود در هوا عامل محرک عملکرد اواپراتور خواهد بود، بنابراین جریان هوا کم یا زیاد تأثیر مستقیمی بر شارژ و عملکرد سیستم خواهد داشت.

 • دمای محیط بیرون را تعیین کنید.
 • دمای لامپ مرطوب هوای داخلی را در گریل هوای برگشتی تعیین کنید.
 • در دستورالعمل‌های نصب، نمودار Superheat را پیدا کنید و دو عددی را که در مراحل قبل پیدا کردید، قطع کنید.
 • آن نمودار، با اطلاعات دیگری که به دست آورده اید، به شما می گوید که برای رسیدن به چه گرمایی نیاز دارید.
 • یک پروب دما را روی خط مکش خود قرار دهید.
 • فشار مکش اشباع خود را از گیج بخوانید.
 • دمای خط مکش – دمای اشباع = فوق گرما
 • برای کاهش سوپرهیت شارژ را اضافه کنید
 • شارژ را حذف کنید تا گرما فوق العاده افزایش یابد.

روش خنک کننده فرعی

روشی برای شارژ است که در تجهیزاتی که از دستگاه های اندازه گیری نوع TXV استفاده می کنند استفاده می شود.

 • هنگامی که خط مایع از واحد متراکم خارج می شود، یک دماسنج را به آن وصل کنید.
 • یک گیج روی شیر سرویس مایع در جلوی دستگاه نصب کنید.
 • دمای اشباع را از مقیاس روی گیج خود ثبت کنید.
 • تفاوت بین دمای اشباع (خوانش دماسنج و فشار به تبدیل دما) میزان سرد شدن فرعی است.
 • دمای اشباع – دمای خط مایع = ساب کولینگ
 • گودمن در سیستم های دارای TXV نصب شده، خنک سازی 7-9 درجه را توصیه می کند.

اجزای اصلی چرخه تبرید

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • دستگاه گسترش
 • اواپراتور

اجزای اصلی چرخه تبرید

اقدامات ایمنی کار هنگام تعمیر مستقل

تجهیزات تبرید در خانه مملو از خطر است. بنابراین، شما باید قوانین ایمنی ساده را دنبال کنید:

 • یخچال باید هنگام دانلود خاموش باشد.
 • تجهیزات باید ارت باشد، یک سیستم خاموش شدن اضطراری با افت ولتاژ داشته باشد.
 • قابلیت سرویس باید از قبل بررسی شود.
 • تهویه اتاق پس از آزاد شدن بقایای مبرد ضروری است. اگرچه گاز برای انسان بی ضرر است، اما قابل انفجار است.
 • لحیم کاری مطابق با کلیه قوانین ایمنی آتش نشانی انجام می شود.

رعایت قوانین ساده این امکان را فراهم می کند که از خود و دیگران در برابر عواقب خطرناک محافظت کنید. از خطر غافل نشوید و خطر کار با گازهای تحت فشار را دست کم نگیرید.

مراحل شارژ مبرد یخچال

 1. شارژ نمودن گاز یخچال به معنی تزریق گاز مورد نظر به داخل سیستم است که نیاز است توسط افراد دارای تخصص انجام شود. پیش از آن که گاز یخچال را شارژ کنید باید مطمئن شوید که کویل ها سوراخ نباشند. به همین منظور می توان از محلول آب و صابون استفاده نمایید. محلی که دارای نشتی باشد حباب ایجاد می شود. همچنین می توان از دستگاه نشتی یاب الکترونیکی نیز استفاده کرد. شیوه عملکرد نشتی یاب الکترونیکی به این ترتیب است که وقتی به ماده فریون می شود، بوق می زند. چنانچه نشتی وجود داشته باشد، باید ابتدا  آن را تعمیر کرد و سپس لوله ها را از گاز فریون پر کرد.
 2. پس از تعمیر نشتی لازم است مطمئن شوید که سیستم کاملا از مواد مبرد قبلی، هوا و رطوبت به طور کامل تخلیه شده است. به همین منظور، از یک دستگاه وکیوم می توان استفاده کرد. به این نکته دقت داشته باشید که لازم است عمل وکیوم باید کامل و با دقت انجام شود.
 3. بعد از اتمام کار وکیوم، دستگاه را برای چندین دقیقه به گیج فشار ضعیف وصل کنید تا میزان وکیوم را نمایش دهد. چنانچه هنوز نشتی وجود داشته باشد با پایین آمدن گیج آشکار می شود اما چنانچه هیچگونه نشتی ای وجود نداشته باشد گیج درطی زمان تغییری نخواهد کرد. حال شارژ کردن گاز یخچال را شروع کنید.
 4. به منظور شارژ کردن گاز یخچال، ابتدا لوله گیج را به کپسول گاز وصل کنید و گاز را باز کنید تا اینکه وارد سیستم شود. پس از آن، قسمت دیگر لوله را که به گیج متصل شده است شل کنید تا مقداری از گاز خارج شود. این عمل باعث می شود گازهایی که در یخچال باقی مانده اند خارج شود.
 5. اکنون شیر گیج را باز نموده تا گاز وارد یخچال شود. برای این که مطلع شوید چقدر گاز وارد یخچال شده است، نیاز است که شارژ کردن گاز را در حین فعالیت کمپرسور و به آرامی انجام دهید.
 6. هنگامی که عدد روی گیج در فصل تابستان بر روی عدد 10 و در فصل زمستان بر روی عدد 7 یا 8 قرار بگیرد، می توان فهمید که گاز یخچال به صورت پر شده است.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های فنی و مهارتی مانند: آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و … . برای شرکت در دوره ها با شماره های : 02191009433 – 02191009433 تماس حاصل نمایید.

X بستن
پرطرفدارترین دوره‌ها
X بستن
پربازدیدترین مقالات
اتو بخار پرسی
نحوه عیب یابی و تعمیر اتو بخار پرسی
علت نشان ندادن تصویر تلویزیون
نقشه سیم کشی فر برقی
نحوه عیب یابی فر برقی
یخساز یخچال
علت عملکرد نادرست یخ ساز یخچال
X بستن
دسته بندی مقالات
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر