آموزشگاه فن و کار

رام گوشی چیست؟ چه کاربردی دارد؟

نویسنده: امیررضا صنیعی
تفاوت رام چین و رام گلوبال

رام گوشی چیست؟ چه کاربردی دارد؟ : زمانی که اسم رام گوشی را می شنوید شاید فکر کنید که منظور از رام همان رم گوشی است؟ باید در این باره بگوییم که خیر این گونه نیست و رام و رم هر دو یک چیز نیستند و در گوشی موبایل شما کاربردهای متفاوتی را دارند. در ادامه مطلب ما سعی داریم به این سوال که رام چیست؟ پاسخ دهیم همچنین بگوییم که رم با رام چه تفاوت هایی دارند.

اگر علاقه مند هستید که در این باره بیشتر بدانید پیشنهاد می کنیم که حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

رام گوشی چیست؟

رام، این اسم را یک فرد که اطلاعات کاملی از این موضوع ندارد زمانی که می شنود فکر می کند که این قطعه همان رم و یا حافظه داخلی است. که باید نسبت به این افراد بگوییم که اینطور نیست و رام ، رم و حافظه داخلی همگی با یکدیگر به طور کامل متفاوت هستند.

دوره آموزش تعمیرات موبایل با 30% تخفیف دوره

حافظه داخلی چیست؟

در واقع حافظه داخلی به حافظه ای گفته می شود که در اختیار کاربر قرار دارد و فقط مقداری از آن قابل دسترسی سیستم عامل می باشد.

به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم، حافظه داخلی حافظه ای است که ما روزانه داده هایمان را در ان قرار می دهیم مثلا اپ های مختلف ،  فایل ها و… در این حافظه قرار می گیرند. همچین همه دیتا ها اکانت ها ( در هر اپ) که ما می سازیم در این حافظه قرار می گیرد.

و شما برای مشاهده این موضوع می توانید وارد ستینگ شوید، سپس در قسمت اپ روی اپ مورد نظر کلیک کنید زمانی که وارد قسمت اپیکیشن مورد نظر شدید می توانید در قسمت استوریج دیتا و مقدار فضایی که این اپ از گوشی شما می گیرد را مشاهده کنید و همچنین شما این امکان را دارید که بدون حذف اپ می توانید دیتای این اپ را پاک کنید تا فضا کم تر اشغال شود.

البته همان طور که در بالا هم اشاره کردیم قسمت بیشتر حافظه داخلی در اختیار کاربر اما ما باز هم امکان استفاده کامل از حافظه را نداریم یعنی اگر حافظه داخلی گوشی ما 32 گیگ باشد فقط 28 گیگ از آن در اختیار ما است و 4 گیگ باقی مانده مربوط به اپ های گوشی و مخاطبینی می شود که ما آن ها را در حافظه خود گوشی ذخیره می کنیم.

نتیجه گیری: حافظه داخلی حافظه ای است که در حالت کلی در اختیار کاربر است.

سرعت پایین تری نسبت به حافظه های دیگر دارد.

همه داده ها و برنامه هایی که نیاز به ذخیره سازی دارند در این حافظه قرار می گیرند.

رم چیست؟

زمانی که اسم رم می اید همه ما یک تصویر کلی از رم در ذهنمان داریم که در تصویر زیر هم این مدل رم را برای شما قرار دادیم.

ما در واقع دو نوع رم داریم یک این نوع رم بالا که به آن استیک هارد هم می گوییم. نوع دوم رم، رم هایی هستند که درون گوشی های موبایل قرار دارند و به شکل زیر می باشند.

رم گوشیرم در واقع حافظه ای کوتاه مدت است، یعنی فایل مورد نظر ما در آن ذخیره نمی شود و پس از زمان کوتاهی حذف می شود و بعد فایل جدید به همین صورت. شاید وقتی این موضوع را بفهمید برایتان سوال به وجود بیاید خوب این حافظه که هیچ چیز را نمی تواند برای ما ذخیره سازی کند چه تاثیری دارد و چرا مورد استفاده قرار می گیرد؟

می خواهیم جواب این سوال را با بیان یک مثال برای شما توضیح دهیم. فرض کنید که ما یک برنامه ای را اجرا می کنیم مثل برنامه واتساپ یا تلگرام خوب مسلما باید یک سری از داده هایی که از طرف سرور های این اپ ها می آید در یک جایی قرار بگیرند. در واقع رم همان حافظه ای است که این داده ها در آن قرار می گیرند.

نتیجه: به طور کلی رم حافظه ای است که داده های برنامه های در حال اجرا در آن نگهداری می شوند.

رم هایی که در گوشی ها قرار می گیرند حافظه 2 گیگ ، 3 گیگ ، 4 گیگ ، در برخی مواقع 6 گیگ ، 8 گیگ ، 12 گیگ و حد اکثر 16 گیگ دارند.

نکته: تا به حال حد اکثر حافظه رم ها 16 گیگ است در آینده رم هایی با حافظه بالاتر هم در گوشی قرار داده می شوند.

رام چیست؟

رسیدیم به موضوع اصلی متن یعنی رام، مطالب بالا را برای شناخت بهتر رام و تشخیص آن از رم و حافظه داخلی بهتر بود بدانید که ما به طور کامل آن را برای شما توضیح دادیم.

رام در اغلب موارد با رم اشتباه گرفته می شود که البته هیچ ارتباطی این دو با یکدیگر ندارند و رام آنطور که ما فکر می کنیم نمی باشد.

باید بگوییم که رام در واقع حافظه ای است که به کاربرد مرتبط نیست و در اختیار سیستم عامل است.

رام کامپیوتردرواقع داده های راه اندازی سیستم عامل گوشی موبایل در این حافظه وجود دارد. ما این امکان را داریم که فقط یک بار این اطلاعات را بر روی رام بریزیم ولی شرکت سازنده این امکان را دارد که هر چند بار که می خواهد این اطلاعات را بر روی رام بریزد البته که این کار با دستگاه های مخصوص انجام می شود که این دستگاه ها در اختیار شرکت های سازنده گوشی قرار دارند.

اگر ما رام گوشی را تغییر دهیم گوشی از گارانتی خارج می شود.

البته باید این موضوع را بدانیم که رامی که در گوشی قرار دارد با رام کامپیوتر کاملا متفاوت است. یعنی به طور کلی رام در گوشی همان اندروید است و ما به سیستم عامل گوشی می گوییم رام.

ویژگی های رام گوشی

رام در واقع ارزان تر از رم می باشد.

این امکان وجود ندارد که رام را با نرم افزار اند یوزر بنویسیم و برای نوشتن رام فقط ما باید از ابزار توسعه دهنده استفاده کنیم.

این امکان وجود دارد که با کارت حافظه اس دی رام گوشی موبایل خود را افزایش دهیم.

تفاوت رام گلوبال و رام چین

شاید اصلا بگویید که رام چین و رام گلوبال چیست؟ در واقع پک چین و پک گلوبال مخصوص گوشی هایی است که در چین تولید می شوند که ما در ایران بیشتر در گوشی های شیائومی با آن سر و کار داریم. شاید بگوییم خوب اصلا فرق پک چین و پک گلوبال چی است؟

تفاوت رام چین و رام گلوبالپک چین

بر روی جعبه اش به زبان چینی نوشته شده است.

دفترچه راهنمای آن چینی است.

آداپتوری که دارد مخصوص سیستم برق چین است و در ایران برای استفاده باید به آن تبدیل متصل کنیم.

تفاوت اصلی که بین پک چین و پک گلوبال وجود دارد در قیمت آن ها است. گوشی های پک چین به علت وجود فضای رقابتی قیمت کمتری نسبت به پک گلوبال دارند .

پک گلوبال

بر روی جعبه اش به زبان انگلیسی نوشته شده است.

دفترچه راهنمای آن انگلیسی است.

آداپتور این گوشی ها معمولا بسته به کشور است اما در اغلب موارد از دو شاخه استفاده می شود که در ایران هم پشتیبانی می شود و ما دیگر نیازی نداریم که برای شارژ کردن گوشی از تبدیل استفاده کنیم.

این دو پک که درباره آن ها صحبت کردیم زیاد فرق چندانی با یکدیگر نداشتند. اما یک پک دیگری نیز وجود دارد به نام پک هند.

پک هند

بر روی حعبه ما مشاهده می کنیم که بزرگ نوشته شده است نامبر وان

نکته: این نوشته به این دلیل است که شایائومی در کشور چین جزء پرفروش ترین گوشی ها است و به همین دلیل بالای جعبه ما این نوشته را مشاهده می کنیم.

در پشت گوشی ما مشاهده می کنیم که با فونت بزرگ نوشته شده مید این ایندیا

آداپتور این پک به صورت دو شاخه ای است که در ایران هم مورد استفاده قرار می گیرد ولی مشکلی که در این مورد وجود دارد این است که معمولا این آداپتور ها کیفیت خوبی ندارند.

شاید بگویید که خوب این مطلب که درباره رام گوشی بود پس چرا درباره پک های چین ، گلوبال و هند صحبت کردیم؟ در واقع باید بگوییم که این گوشی ها بسته به نوع پکی که دارند رام های متفاوتی هم دارند. در پک چین از رام چین و در پک گلوبال از رام گلوبال استفاده می شود که این رام ها هم با هم تفاوت دارند.

رام چین

منو چینی است اما این امکان وجود دارد که آن را به زبان انگلیسی تغییر دهیم ولی ما در زبان های ورودی زبان فارسی را نداریم.

پک چین و پک گلوبالنرم افزار های گوگل بر روی این رام نصب نیستند. ولی امکان نصب را دارد.

قبلا شما می توانستید که پک چین را خریداری کنید و رام گلوبال را بر روی آن بریزد اما دیگر این امکان دیگر وجود ندارد زیرا شیائومی آمده و یک قفل نرم افزاری قرار داده که دیگر این امکان را نمی دهد که کاربران معمولی بتوانند رام چین را به گلوبال تغییر دهند. حتما برای این که بخواهید رام چین را تغییر بدهید شما باید گوشی را آنلاک کنید تا بتوانید رام گلوبال را بر روی گوشی خود بریزید. پس پیشنهاد می شود که اگر اطلاعات خیلی کاملی از گوشی و تکنولوژی ندارید، حتما پک گلوبالی بروید که رام آن هم گلوبال است تا برای ریختن رام گلوبال بر روی پک چین دچار مشکل نشوید. زیرا در برخی موارد ممکن است که رام گلوبالی که بر روی گوشی شما نصب می شود رام رسمی نباشد که این رسمی نبودن رام مشکلاتی از جمله خاموش شدن گوشی به طور کامل را به دنبال دارد.

در این مطلب ما همه مورادی که باید درباره رام می دانستید از جمله تفاوت آن با رم و حافظه داخلی ، رام چین و رام گلوبال را به طور کامل گفتیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. مرسی که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید.

نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960