آموزشگاه فن و کار

چگونه شارژری که خراب شده است را تعمیر کنیم؟

نویسنده: امیررضا صنیعی
تعمیر شارژر موبایل
چکیده:

آمارها نشان می دهند که خرابی شارژر موبایل، یکی از رایج ترین مشکلات مربوط به تلفن همراه است و حدود 20 درصد از خرابی های گوشی، به طور مستقیم یا غیر مستقیم به شارژر مربوط می شود. این معضل نه تنها موجب صرف هزینه های اضافی برای تعمیر یا تعویض شارژر می شود، بلکه می تواند خطرات جدی را نیز به دنبال داشته باشد.

مشکلاتی مانند اتصال نامناسب یا معیوب شارژر به پریز برق، جرقه زدن، داغ شدن بیش از حد و نوسانات جریان برق؛ تنها بخشی از خطرات مرتبط با خرابی شارژر هستند. این خطرات می توانند منجر به آتش سوزی، برق گرفتگی و آسیب های جدی به گوشی و حتی خود فرد شوند. متأسفانه سیم شارژرها به شدت مستعد پارگی و خرابی هستند. با یادگیری تکنیک های ساده که در این نوشته آموزشگاه فن و کار قصد داریم به آن ها بپردازیم، هنگام مواجه شدن با هر گونه مشکلی بدون داشتن مهارت در زمینه­ تعمیر لوازم الکترونیکی هم خودتان می­ توانید اقداماتی انجام دهید تا مشکل را حل کنید. چگونه شارژری که خراب شده است را تعمیر کنیم؟

اگر دوست دارید روش های تخصصی رفع مشکلات مربوط به شارژر و سایر قطعات سخت افزاری و نرم افزاری موبایل (مانند باتری، اسپیکر، ال سی دی، پورت ها، گلس، سیستم عامل، اپلیکیشن ها، قفل، آنتن، اینترنت و …) را خودتان بتوانید حل کنید و از این مهارت ارزشمند درآمدزایی داشته باشید؛ کافی است در دوره های تخصصی آموزش تعمیرات موبایل موسسه فن و کار شرکت نمایید و از تدریسِ اساتید خبره و مجرب و تجربه عملی در کارگاه های فوق العاده مجهز بهره مند شوید. برای مشاهده سرفصل های کامل و جزئیات بیشتر این دوره روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش تعمیرات موبایل

چه عواملی می­ توانند منجر به کار نکردن شارژر شوند؟

یک شارژر بنا به دلایل متعددی می­ تواند کار نکند که بعضی از این عوامل عبارتند از:

 • برق نداشتن پریز برق
 • خراب بودن خود شارژر
 • آسیب دیدن پورت شارژ گوشی
 • خرابی آداپتور شارژر
 • معیوب بودن کابل شارژ
 • سوکت شارژ خراب
 • عدم تطابق بین آداپتور و گوشی
 • سایر مشکلات مربوط به شارژر موبایل
 1. خرابی آداپتور شارژر

آداپتور، بخشی حیاتی و پر اهمیت در شارژر گوشی است که جریان برق متناوب (AC) را به جریان مستقیم (DC) با ولتاژ و آمپر مناسب برای باتری گوشی موبایل تبدیل می کند. خرابی این قطعه (در اثر عواملی مانند فشار، ضربه، نوسانات برق، گرمای شدید، استهلاک و فرسودگی و …) می تواند منجر به مشکلات متعددی در فرآیند شارژ و حتی آسیب به خود گوشی شود.

خرابی آداپتور شارژر

مشکلات ناشی از خرابی آداپتور شارژر

 • عدم شارژ گوشی: یکی از شایع ترین عواقب ناشی از خراب بودن آداپتور این است که گوشی موبایل به طور کامل شارژ نمی شود و یا اصلا شارژ دریافت نمی کند و قابلیت پر کردن ظرفیت باتری را از دست می دهد. این مشکل می تواند ناشی از نقص در مدار تبدیل ولتاژ، اتصالات معیوب یا آسیب به پین های آداپتور باشد.
 • شارژ شدن کند: اگر گوشی با سرعت بسیار کم شارژ می شود، ممکن است آداپتور معیوب باشد که این امر معمولا به دلیل ناتوانی آداپتور در ارائه جریان کافی به باتری رخ می دهد.
 • گرم شدن بیش از حد آداپتور: بدون تردید؛ گرم شدن این قطعه در حین شارژ شدن گوشی، امری طبیعی است. با این حال، اگر آداپتور به طور غیرطبیعی داغ شود، می تواند نشانه ای از خرابی داخلی آن باشد. گرمای بیش از حد می تواند به اجزای داخلی آداپتور آسیب برساند و حتی خطر آتش سوزی را به همراه داشته باشد.
 • تغییر شکل ظاهری آداپتور: اگر آداپتور دچار نقص های ظاهری (مانند ترک خوردگی، تغییر رنگ یا ذوب شدگی در اثر حرارت بالای خود و …) شده باشد، به طور قطع می توان گفت که این قطعه خراب شده است و باید تعویض گردد.

تعمیر آداپتور شارژر

راه حل های رفع مشکل آداپتور شارژر
 • بررسی و تعویض کابل شارژ: قبل از تعویض آداپتور، حتما از سالم بودن کابل شارژ اطمینان حاصل کنید؛ زیرا گاهی اوقات، مشکلات مربوط به شارژر گوشی به دلیل خرابی یا پارگی کابل است.
 • استفاده از آداپتور اورجینال: همیشه از آداپتور و کابل شارژ اورجینال یا لوازم جانبی معتبر استفاده کنید؛ چرا که به کارگیریِ شارژرهای تقلبی و غیراستاندارد می تواند به گوشی و باتری آن آسیب برساند.
 • محافظت از آداپتور در برابر ضربه و رطوبت: آداپتور را از ضربه، فشار و نفوذِ رطوبت و مایعات محافظت کنید زیرا این عوامل می توانند به اتصالات داخلی آداپتور آسیب برسانند.
 • جایگزینی آداپتور معیوب: اگر با انجام اقدامات فوق، مشکلات مربوط به شارژر گوشی برطرف نشد، به احتمال زیاد آداپتور خراب شده است و باید با یک آداپتور جدید و اورجینال جایگزین شود.
 1. معیوب بودن کابل شارژ

علاوه بر آداپتور؛ کابل شارژ نیز یکی دیگر از اجزای مهم و حائز اهمیت برای شارژر همه گوشی های هوشمند است که به طور مداوم برای انتقال جریان الکتریکی و شارژ باتری دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، این کابل ها به مرور زمان و در اثر عوامل مختلف (مانند کشیده و خم شدن، پارگی یا فرسودگی و …) دچار آسیب می شوند. خرابی کابل شارژ می تواند مشکلات و دردسرهای بسیاری را برای کاربران به وجود آورد که در ادامه به شرح برخی از این مشکلات و راه حل های رفع آن ها می پردازیم.

خرابی کابل شارژر

مشکلات ناشی از خرابی کابل شارژ

 • شارژ نشدن گوشی: این مشکل اصلی ترین علامت خرابی کابل شارژ است. در واقع؛ اگر گوشی شما با اتصال به کابل شارژ، هیچ علامتی از شارژ شدن از خود نشان نمی دهد، احتمال خرابی کابل در محل اتصال به گوشی، پریز برق یا در طول سیم وجود دارد.
 • ناقص شارژ شدن: در این حالت، فرآیند شارژ گوشی به طور مداوم با قطعی همراه است که این مشکل می تواند ناشی از قطعی در سیم کابل، خوردگی اتصالات یا نقص در کانکتورها باشد.
 • آهسته شارژ شدن: اگر گوشی شما با سرعت غیر معمولی شارژ می شود، ممکن است کابل شارژ دچار مشکل شده باشد. این مسئله به خصوص در کابل های قدیمی یا آسیب دیده رایج است.
 • گرم شدن بیش از حد کابل: داغ شدن کابل در حین شارژ، نشانه ای از اتصالات نا مناسب، کیفیت پایین کابل یا عبور جریان بیش از حد از آن است. این امر می تواند آسیب به کابل و حتی گوشی را به همراه داشته باشد.
 • ظاهر شدن پیغام خطا: در برخی موارد، خرابی کابل شارژ می تواند باعث نمایش پیغام خطا در گوشی شما شود. این پیغام ها می توانند شامل مواردی از قبیل ” شارژر پشتیبانی نمی شود ” یا ” مشکل در اتصال USB ” باشند.

 

راه حل های رفع مشکلات کابل شارژ

برای درک بهتر؛ راه حل های بهینه برای حل مشکلاتی که در بالا به آن ها شد را در قالب یک جدول برای شما آورده ایم.

مشکل کابل شارژر گوشی روش های حل مشکل کابل شارژ
شارژ نشدن گوشی بررسی اتصالات کابل به گوشی و پریز برق، امتحان کابل شارژ با گوشی و پریز برق دیگر، استفاده از کابل شارژ و آداپتور اصلی، تمیز کردن پورت شارژ گوشی، ریستارت کردن موبایل
ناقص شارژ شدن بررسی و تعمیر محل های پارگی یا قطعی در سیم کابل، تمیز کردن اتصالات کابل و پورت شارژ گوشی، تعویض کانکتورهای آسیب دیده
آهسته شارژ شدن استفاده از کابل شارژ و آداپتور با توان مناسب، عدم استفاده از کابل های شارژ بلند یا نامرغوب، بستن برنامه های پرمصرف در حین شارژ، خنک کردن گوشی در حین شارژ
گرم شدن بیش از حد کابل عدم کشیدن یا خم شدن کابل در حین شارژ، عدم استفاده از شارژر در محیط های گرم یا مرطوب، تعویض کابل شارژ آسیب دیده، استفاده از کابل شارژ و آداپتور با ظرفیت و ویژگی های هماهنگ با گوشی موبایل
ظاهر شدن پیغام خطا بررسی و رفع مشکلات مربوط به پورت USB گوشی، آپدیت سیستم عامل موبایل، ریست فکتوری تلفن همراه (تنظیمات کارخانه)

 

 1. سوکت شارژ خراب

سوکت شارژ، نقطه اتصالی مهم و پرکاربرد بین گوشی هوشمند و منبع تغذیه آن است. خرابی این قطعه کوچک، می تواند مشکلات گوناگونی را برای افراد به وجود آورد که در بخش بعدی به آن می پردازیم. قبل از بحث در مورد مشکلات ناشی از معیوب بودن این قطعه؛ باید توضیح دهیم، اصلی ترین دلایل خراب شدن پورت شارژ را می توان در این موارد خلاصه کرد: نفوذ آب و رطوبت، انباشت گرد و غبار و پرز در داخل سوکت، ضربه و فشار، استفاده از شارژرهای غیر استاندارد، فرسودگی و پارگی کابل شارژ و …

خرابی سوکت شارژر

مشکلات ناشی از خرابی سوکت شارژ

یکی از بارزترین مشکلات ناشی از خرابی این قطعه، عدم توانایی گوشی در دریافت شارژ است. این امر می تواند ناشی از خم شدن یا شکستن پین های سوکت، خوردگی و یا تجمع گرد و غبار در آن باشد. در چنین شرایطی، گوشی به طور کامل خاموش می شود و یا به طور مکرر روشن و خاموش می شود.

علاوه بر این، خرابی سوکت شارژ می تواند منجر به شارژ شدن ناقص و ناپایدار گوشی شود. در این حالت، ممکن است گوشی به طور ناگهانی شارژ را قطع کند و یا به طور کامل از شارژ شدن باز ایستد. این مشکل می تواند به دلیل ضعیف شدن اتصالات داخلی سوکت و یا آسیب دیدن کابل شارژ رخ دهد.

از دیگر پیامدهای خرابی سوکت شارژ، داغ شدن غیر طبیعیِ گوشی در هنگام شارژ شدن است. این مسئله معمولا به دلیل اتصال ناقص بین سوکت و شارژر و یا وجود اتصالات کوتاه در مدار داخلی سوکت رخ می دهد. داغ شدن بیش از حد گوشی، می تواند به باتری آن آسیب برساند و حتی خطر انفجار را به همراه داشته باشد. خرابی سوکت شارژ همچنین می تواند بر کیفیت صدای خروجی گوشی هنگام مکالمه و یا استفاده از هندزفری نیز تاثیر بگذارد. بنا به نظر متخصصان، این مشکلات مربوط به صدا در موبایل؛ معمولا ناشی از اختلال در سیگنال های صوتی عبوری از سوکت شارژ است.

راه حل های تعمیر سوکت شارژ

در صورت مشاهده هر یک از مشکلات ذکر شده در بخش قبلی، باید سریعا برای تعمیر سوکت شارژ اقدام کرد. در برخی موارد، تمیز کردن سوکت با استفاده از برس مخصوص و یا دمیدن هوای فشرده در آن می تواند مشکل را حل کند. با این حال، در اکثر مواقع، تعویض کامل سوکت شارژ تنها راه حل موثر است. ذکر این نکته ضروری است که تعویض سوکت شارژ، یک فرایند حساس و تخصصی است که باید توسط افراد مجرب و آموزش دیده انجام شود. به کاربران توصیه می شود که برای انجام این کار به مراکز تعمیر موبایل مجاز و معتبر مراجعه کنند.

تعمیر سوکت شارژر گوشی

 1. عدم تطابق بین آداپتور و گوشی

هماهنگ نبودن آداپتور و موبایل از نظر ویژگی هایی مانند برند، ولتاژ، جریان، توان، نوع شارژ (فست یا معمولی) و … از دیگر مسائل رایج مربوط به شارژرهای تلفن همراه به شمار می آید و می تواند منجر به مشکلات مختلفی در فرآیند شارژ و به طور کلی سلامت گوشی شود. در این بخش به بررسی این مشکلات و راه حل های موجود برای آن می پردازیم.

عدم تطابق آداپتور و گوشی

مشکلات ناشی از عدم تطابق بین آداپتور و گوشی

 • آسیب به باتری: ولتاژ و جریان نامناسب خارج شده از آداپتور ناسازگار، می توانند به مرور زمان به باتری گوشی آسیب برسانند و عمر آن را کوتاه کنند. در موارد حاد، این عدم تطابق می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد باتری، باد کردن آن و حتی انفجار شود.
 • خرابی پورت شارژ: اتصال نامناسب و لق کابل شارژ به دلیل عدم تطابق کانکتورها، می تواند با گذشت زمان به پورت شارژ گوشی صدمه زده و خرابی آن را به دنبال داشته باشد.
 • شارژ نشدن یا شارژ شدن کند: اگر ولتاژ و جریان خروجی آداپتور کمتر از حد مورد نیاز گوشی باشد، گوشی به طور کامل شارژ نمی شود یا فرآیند شارژ به شدت کند خواهد شد.
 • نوسانات برق: عدم تطابق امپدانس (میزان مخالفت در برابر جریان متناوب) بین آداپتور و گوشی، می تواند منجر به نوسانات برق در حین شارژ شود که به باتری و سایر اجزای الکترونیکی گوشی آسیب می رساند.
راه حل مشکل عدم تطبیق آداپتور و گوشی

برای جلوگیری از مشکلات ذکر شده در بالا، ضروری است که از آداپتور مناسب برای گوشی خود استفاده کنید. به طور کلی، آداپتوری که توسط شرکت سازنده گوشی ارائه می شود، بهترین انتخابِ موجود برای شارژ گوشی شما است. این آداپتورها به طور کامل با گوشی شما سازگار بوده و از ولتاژ و جریان صحیح برای شارژ ایمن و سریع آن استفاده می کنند.

اگر به آداپتور اورجینال گوشی خود دسترسی ندارید، می توانید از آداپتورهای با کیفیت و معتبر از برندهای شناخته شده استفاده کنید. هنگام خرید آداپتور، به مشخصات آن مانند ولتاژ، آمپر و نوع کانکتور توجه کنید. این ویژگی ها باید به طور کامل با مشخصات مربوط به گوشی شما مطابقت داشته باشند. علاوه بر این، بهتر است در هیچ صورتی از آداپتورهای آسیب دیده یا غیر استاندارد استفاده نکنید چرا که این آداپتورها می توانند به گوشی شما آسیب جدی برسانند.

 1. سایر مشکلات مربوط به شارژر موبایل

مشکلاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم؛ به طور مستقیم به خود شارژر و فرآیند شارژ شدن گوشی مربوط می شوند. اما یک سری مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری در تلفن های همراه و برخی عوامل و شرایط محیطی وجود دارند که به شکل غیر مستقیم بر عملکرد صحیحِ شارژر اثر می گذارند و پروسه دریافت شارژ در تلفن همراه را با اختلال مواجه می کنند. برخی از مهم ترینِ این مشکلات و روش های بهینه برای حل آن ها را در جدول زیر برای شما درج کرده ایم.

مشکل مربوط به شارژر توضیح بیشتر درباره مشکل راه حل های موجود برای مشکل
تنظیمات نامناسب گوشی مواردی مانند روشن بودن بلوتوث، وای فای، GPS و آپدیت خودکار برنامه ها می تواند سرعت شارژ را کاهش دهد. تنظیمات موبایل را بررسی نموده و گزینه های غیر ضروری را خاموش کنید.
اپلیکیشن های پر مصرف اجرای برنامه های سنگین در حین شارژ شدن موبایل معمولا سرعت دریافت انرژی الکتریکی و شارژ را به شدت کم می کند. بستن برنامه های غیر ضروری و استفاده از حالت “صرفه جویی در باتری” در هنگام شارژ؛ بهترین راه حل برای این مسئله است.
تنظیمات غلط شارژ فعال بودن گزینه هایی مانند “فست شارژ” یا “شارژ سریع بی سیم” در حالی که از شارژر مناسب استفاده نمی شود؛ باعث ایجاد اختلال در فرآیند دریافت شارژ می گردد. تنظیمات شارژ را به دقت بررسی کرده و گزینه های غیر ضروری و اضافه را بلافاصله غیر فعال کنید.
نرم افزار معیوب گاهی اوقات، باگ های موجود در نرم افزار گوشی و یا آپدیت نکردن اپلیکیشن ها برای مدت زمان طولانی می توانند بر عملکرد شارژر تاثیر منفی بگذارند. آپدیت بودنِ برنامه ها به آخرین نسخه موجود را بررسی نمایید. در صورت عدم رفع مشکل با آپدیت کردن برنامه ها، بهتر است گوشی را ریست فکتوری کنید.
باتری فرسوده باتری های لیتیوم یونی با گذشت زمان و استفاده مکرر، فرسوده می شوند و ظرفیت خود را از دست می دهند. در صورت فرسوده شدن باتری، تعویض آن با باتری اورجینال و با کیفیت ضروری است.
مشکلات مربوط به پاور برد ایراد در مدار تغذیه گوشی (که می تواند به علل مختلفی مانند ضربه خوردن، نفوذ آب یا نوسانات برق رخ دهد) عملکرد شارژر را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل بسیار جدی بوده و نیاز به بررسی و تعمیر توسط متخصص و تعمیرکار گوشیِ حرفه ای دارد.
سیستم عامل نامناسب آپدیت نبودن سیستم عامل می تواند به وجود مشکلاتی در عملکرد باتری و شارژ آن منجر شود. سیستم عامل گوشی را به آخرین نسخه موجود آپدیت کنید.
مشکلات مربوط به اتصالات داخلی شل شدن یا جدا شدن اتصالات داخلی در اثر ضربه خوردن یا باز و بسته کردن مداوم گوشی باعث اختلال در عملکرد صحیح شارژر می شود. تعمیر یا لحیم کاری مجدد اتصالات باید توسط تکنسین متخصص و با تجربه انجام شود.
گرم شدن بیش از حد گوشی تولید حرارت بیش از حد توسط گوشی در حین شارژ می تواند به باتری و عملکرد شارژر آسیب های نسبتا جدی برساند. از شارژ گوشی در محیط های گرم و پر نور خودداری کنید. به علاوه؛ بهتر است قاب گوشی را در حین شارژ بردارید.
رطوبت بالا قرار گرفتن گوشی در معرض رطوبت بالا معمولا به پورت شارژ و سایر اجزای داخلی آن صدمه زده و از شارژ شدن صحیح آن جلوگیری می کند. از شارژ کردن گوشی در حمام یا سایر مکان های مرطوب خودداری نمایید.
گرد و غبار و آلودگی تجمع گرد و غبار و آلودگی در پورت شارژ می تواند از اتصال صحیح شارژر به گوشی جلوگیری کند. پورت شارژ را به طور مرتب با استفاده از یک گوش پاک کن تمیز کنید.
ضربه و افتادن ضربه و افتادن گوشی؛ از جمله عواملی هستند که قادر اند به باتری و سایر اجزای داخلی آن آسیب زده و از شارژ شدن صحیح آن جلوگیری کنند. در صورت مشاهده هر گونه آسیب فیزیکی به گوشی، آن را برای عیب یابی و تعمیر نزد یک متخصص ببرید.
نوسانات برق استفاده از شارژر در پریزهای برق غیر استاندارد یا دارای نوسان برق می تواند به گوشی و شارژر آن آسیب برساند. از شارژرهای استاندارد و با کیفیت استفاده نمایید و در صورت امکان، به کارگیری محافظ برق در زمان شارژ شدن موبایل را فراموش نکنید.

روش های پیشگیری از خراب شدن شارژر موبایل

همان طور که به تفصیل در این مقاله توضیح دادیم؛ خرابی شارژر موبایل می تواند مشکلات زیادی را برای کاربران تلفن های همراه به وجود آورد. از طرفی؛ با توجه به قیمت نسبتا بالای شارژرهای اورجینال، حفظ و نگه داری صحیحِ آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در آخرین بخش از این مقاله به بررسی روش های پیشگیری از خراب شدن شارژر موبایل می پردازیم تا شما خوانندگان محترم بتوانید با رعایت این نکته ها؛ عمر این وسیله ضروری را تا حد امکان افزایش دهید.

توصیه های عمومی برای حفظ سلامت شارژر

 • از شارژرهای اورجینال استفاده کنید: شارژرهای تقلبی و غیر استاندارد می توانند به گوشی شما آسیب جدی برسانند و خطر آتش سوزی را افزایش دهند.
 • شارژر را در زمان عدم استفاده از برق جدا کنید: زمانی که از شارژر استفاده نمی کنید، آن را از پریز برق جدا کنید. این کار می تواند از مصرف برق اضافی و گرم شدن بیش از حد آداپتور جلوگیری کند.
 • از تمیز کردن شارژر با مواد شیمیایی قوی خودداری کنید: برای تمیز کردن شارژر، از یک پارچه نرم و کمی مرطوب استفاده نمایید. از به کارگیریِ مواد شوینده یا پاک کننده های شیمیایی قوی خودداری کنید.

محافظت از کابل شارژر

 • جلوگیری از کشش و خم شدن کابل: یکی از شایع ترین دلایل خرابی شارژر، کشش و خم شدن کابل آن است. برای جلوگیری از این امر، باید از کشیدن شارژر برای جدا کردن آن از پریز برق یا گوشی خودداری کنید. به علاوه، هنگام جمع کردن کابل، آن را به آرامی خم نموده و از پیچاندن آن به دور اجسام خودداری کنید.
 • استفاده از محافظ کابل: منظور از محافظ های کابل، روکش های پلاستیکی یا سیلیکونی هستند که به دور قسمت انتهایی کابل شارژر (یا کل آن) پیچیده می شوند. این محافظ ها می توانند از ساییدگی و پارگی کابل جلوگیری کنند.
 • قرار دادن کابل در محل امن: زمانی که از شارژر استفاده نمی کنید، آن را در محل امنی قرار دهید تا از له شدن، گره خوردن و آسیب دیدن آن توسط حیوانات خانگی و سایر عوامل محیطی جلوگیری شود.

محافظت از آداپتور شارژر

 • جلوگیری از ضربه و سقوط: آداپتور شارژر را از مکان های مرتفع دور نگه دارید و از انداختن آن روی زمین خودداری کنید. ضربه و سقوط می تواند به مدارهای داخلی آداپتور آسیب برساند.
 • عدم قرار دادن آداپتور در معرض رطوبت و گرما: از قرار دادن آداپتور در حمام، استخر یا سایر مکان های مرطوب خودداری کنید. همچنین، آداپتور را در معرض نور مستقیم خورشید یا در نزدیکی منابع گرما مانند بخاری و شوفاژ قرار ندهید.
 • استفاده از چند شاخه و محافظ برق: از چند شاخه و محافظ برق با کیفیت برای اتصال آداپتور به پریز برق استفاده نمایید. این کار می تواند از نوسانات برق و وقوع مسائلی مانند اتصال کوتاه جلوگیری کند.

بدون شک؛ با رعایت این نکات ساده اما در عین حال کاربردی و موثر؛ قادر خواهید بود عمر مفید شارژر موبایل خود را افزایش داده و از هزینه های اضافی برای خرید مجدد شارژر و یا تعمیر این وسیله جلوگیری کنید.

چگونه شارژری که خراب شده است تعمیر کنیم؟

با وجود این که قسمتی از تعمیرات نیاز به اتصال سیم­ ها دارد اما باز هم خودتان می ­توانید شارژر خراب خود را تعمیر کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید مشکل از خود شارژر است بنابراین، می­ توانید با اتصال یک وسیله­ ی برقی دیگر به پریز مورد نظر از سالم بودن و برق دهی آن اطمینان حاصل کنید. همچنین سری به جعبه فیوز خانه بزنید و مطمئن شوید که برق همه­ قسمت­ ها وصل است. زمانی که جعبه فیوز را باز می ­کنید باید همه­ سوئیچ­ های آن در یک جهت قرار گرفته باشند.

دومین کاری که باید انجام دهید این است که از اتصال درست کابل مطمئن شوید. کابل را از دستگاه جدا کنید، چند ثانیه صبر کنید و دوباره آن را به خوبی متصل کنید. از اتصال صحیح کابل به سَری شارژر و پورت شارژ گوشی یا تبلت مطمئن شوید. کابل­ های شارژر به مرور زمان فرسوده می­ شوند و هنگام شارژ شدن گوشی بیشترین فشار را تحمل می­ کنند. . برای اطمینان یافتن از این که کابل شارژر سالم است یا نه می­ توانید از یک کابل دیگر برای شارژ کردن گوشی خود استفاده کنید. اگر مشکل از کابل نبود یک سَری دیگر را نیز امتحان کنید تا مطمئن شوید که مشکل از آن است یا خیر.

گاهی اوقات متوجه می ­شوید که شارژر کاملاً سالم است و پریز هم برق رسانی می­کند. در این شرایط باید به سراغ پورت شارژ گوشی بروید. قبل از هرگونه اقدامی باید گوشی را خاموش کنید. سعی کنید که با دقت داخل پورت شارژ را تمیز کنید و سپس دوباره شارژر را متصل کنید و آن را امتحان کنید. اگر مشکل حل نشد بهتر است که گوشی خود را به یک مرکز تعمیرات تخصصی موبایل ببرید تا مشکل پورت شارژ گوشی را حل کند.

چگونه شارژری که خراب شده است تعمیر کنیم

استفاده از نی به عنوان روکش کابل

گاهی اوقات از روی ظاهر شارژ می­ توان متوجه شد که آسیب دیده است. مثلاً ممکن است روکش کابل آن پاره شده باشد و سیم لخت بیرون زده باشد یا مشخص باشد که قسمتی از سیم آن قطع شده است. اگر شارژر شما کار می­ کند اما روکش کابل آن از بین رفته است می­ توانید از یک نی به عنوان روکش کابل استفاده کنید. هر اندازه از نی را که لازم دارید با قیچی ببرید. روی نی برشی ایجاد کنید تا بتوانید قسمتی از سیم شارژر را که آسیب دیده است داخل آن قرار دهید. اکنون مقداری نوار چسب به دور نی بپیچید. به این شکل برای سیم خود یک محافظ ایجاد کرده اید.

استفاده از ریسمان پاراکورد

اگر روکش شارژر آسیب دیده است و امکان دارد که سیم داخل آن نیز قطع شود و آسیب ببیند می­توانید به دور قسمت مورد نظر مقداری ریسمان پاراکورد بپیچید. ممکن است که در داخل خانه این ریسمان را نداشته باشید اما در خرازی­ها به راحتی می ­توانید آن را پیدا کنید. ریسمان را به اندازه­ی دو لایه به دور قسمت بدون روکش بپیچید تا لایه ه­ای محافظ ایجاد شود.

اتصال سیم قطع شده

اگر متوجه شدید که کابل دچار مشکل شده است و سیم­ های آن از داخل قطع شده اند باید با استفاده از قیچی یا چاقو روکش سیم را ببرید. سیم های مسی که اتصالشان قطع شده است را به همدیگر بپیچانید. پس از اتصال سیم­ ها می ­توانید از روش ­های فوق برای ایجاد محافظ دور سیم استفاده کنید و یا چسب برق به دور سیم بپیچید.

آموزشگاه فنی و حرفه ای فن و کار با داشتن طیف وسیعی از دوره ها و دپارتمان ها در کنار کادر آموزشی مجرب و با تجربه، برای همه افراد در گروه های سنی با سوابق تحصیلی و شغلی و علایق مختلف؛ دوره هایی هدفمند و کاربردی برگزار می کند. از جمله دپارتمان های محبوب فن و کار دپارتمان تعمیرات می باشد که با برگزاری دوره های پردرآمد فنی از جمله دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات ماشین های اداری و … بصورت عملی و در کارگاههای مجهز کارآموزان را برای ورود به بازار کار و راه اندازی شغل آماده می کند. برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر درباره تمامی دوره های فن و کار با ما تماس بگیرید.

2.7/5 - (4 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960