آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

دلایل گرم نشدن آب پکیج

دسته بندی‌ها
نویسنده: پیمان رشوند
دلایل گرم نشدن آب پکیج

دلایل گرم نشدن آب پکیج : ممکن است شما هم این تجربه را داشته باشید که زیر دوش اب گرم می روید و به صورت ناگهانی اب سرد می شود. در حقیقت گرم نشدن آب پکیج، مشکلی است که ممکن است زیاد با آن مواجه شویم. اما احتمالا این سرد شدن اب دلیلی دارد که باید بررسی شود و مشکل را رفع کنید زیرا ممکن است بی توجهی به این موضوع باعث ایجاد مشکلات بیشتری برای پکیج شود.

اما حتما این موضوع را در نظر بگیرید که تعمیرات وسایل برقی مخصوصا پکیج که هم زمان با اب و برق و گاز سرو کار دارد امری بسیار حساس و تخصصی است. چرا که یک خطای کوچک باعث می شود خسارات مالی و جانی فراوانی  برای فردی که اقدام به تعمیر کرده و اعضای خانواده به وجود اید. پس اگر به اندازه مکافی دانش و تجربه در این زمینه ندارید حتما از تعمیر کاران مجرب و یا نمایندگی های مجار کمک بگیرید.

دلایل گرم نشدن آب پکیج

 خرابی فلوسویچ از علل گرم نشدن آب پکیج

همان طور که دیده اید معمولا نشانگر هایی در پکیج ها وجود دارد که به صورت چراغ یا به شکل شیر اب هستند و هنگام باز کردن شیر اب گرم به حالت چشمک زن ممتد روشن خاموش می شوند. اما اگر هنگام باز کردن شیر اب این فرایند چشمک زدن رخ نداد می توان احتمال داد که گرم نشدن اب مربوط به مشکلی در فلوسوییچ یا فلومتر است.

در حقیقت فلوسوییچ یا فلومتر باز و بسته شدن شیر اب گرم را در هنگام کار پکیج کنترل می کند حال اگر این قطعه دچار خرابی شود احتمالا اب گرم مصرفی تامین نمی شود. پس باید اتصال کوتاهی در سیم های این قطعه به وجود آورید تا ببینید پکیج روشن می شود یا خیر. در صورتی که پکیج بعد از اتصال کوتاه روشن نشد به معنی خرابی فلوسوییچ یا فلومتر است. البته توصیه می کنیم برای تست سالم یا معیوب بودن این قطعه حتما از متخصص تعمیرات کمک بگیرید و خودتان این کار را نکنید.

خرابی سنسور دما NTC از علل گرم نشدن آب پکیج

همان طور که گفتیم فلوسوئیچ باز و بسته شدن شیر اب گرم را کنترل می کند هنگامی که شخصی شیر اب را باز می کند فلوسوئیچ سنسور دما را آگاه می کند. سنسور دما میزان دمای اب را بررسی می کند و اگر  دمای اب به مقداری که قبلا برای پکیج تنظیم شده نرسد، پکیج روشن می شود تا دمای اب را بالا ببرد.

خرابی سنسور دما NTC از علل گرم نشدن آب پکیج

قطعه ای که درون پکیج تعبیه شده تا دمای اب را تشخیص دهد NTC  یا همان سنسور دما است. حال خرابی این قطعه باعث افت عملکرد صحیح پکیج می شود. یعنی سنسور دما نمی تواند دمای درستی تشخیص دهد به همین دلیل سیستم پکیج  فرض می کند دمای اب به اندازه کافی گرم است و واکنشی نشان نمی دهد از این رو آب گرم تامین نمی شود. سنسور دما از تجهیزات مهم و کاربردی در پکیج به شمار می رود.

روش تشخیص سالم یا معیوب بودن سنسور دما به این صورت است که پس از خاموش کردن پکیج، یک اهم متر بردارید و دو سر ان را به دو طرف سنسور متصل کنید. حال باید دمای NTC  را افزایش دهید. این کار را از طریق شعله غیر مستقیم انجام دهید. به طور معمول با بالا بردن دمای NTC عملا باید اهم کم تر شود. در دمای 25 درجه عدد اهم باید روی 10 قرار گیرد. حال اگر بجای پیروی از این قانون، روی یک عدد ثابت متوقف شود و یا تغییری نکند و همچنان صفر را نشان دهد نتیجه می گیریم که سنسور دما خراب شده است و باید نسبت به تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام کرد. لازم به ذکر است که تمامی این مراحل باید حتما توسط تعمیرکار ماهر انجام شود.

خرابی شیر سه طرفه موتوری از علل گرم نشدن آب پکیج

یکی دیگر از دلایل گرم نشدن اب پکیج خرابی شیر سه طرفه موتوری است. موقعیت قرار گیری شیر سه طرفه موتوری درون آب داغ مدار گرمایش است. این شیر ها از جنس پلاستیک یا برنجی هستند. البته نوع پلاستیکی با وجود مقامت کمتر اما رسوب پذیری پایین تری دارد. در پکیج های دو مبدل حتی با وجود روشن شده شعله هم اگر شیر سه طرفه خراب شود و باز و بسته شدن ان به درستی صورت نگیرد اب گرم مصرفی نمی تواند به درون مبدل دوم برود در نتیجه پکیج نمی تواند آب را گرم کند. البته پکیج های تک مبدل شیر سه طرفه موتوری ندارند.

روش اطمینان از اینکه علت گرم نشدن آب پکیج خرابی شیر سه طرفه موتوری است به این صورت می باشد که  قبل از هر چیزی باید از وجود برق ۲۲۰ ولت AC و داشتن شیر سه طرفه موتوری اطمینان حاصل کرد. پکیج را در وضعیت زمستانه قرار دهید. ابتدا محرک شیر موتوری و سپس شیر آب گرم را باز کنید. اگر زبانه شیر موتوری سه طرفه عملکرد درستی نداشته باشد احتمالا نیاز به شستشو و رسوب زدایی دارد.

خرابی سوپاپ بای پاس از علل گرم نشدن آب پکیج

خرابی سوپاپ بای پاس از علل گرم نشدن آب پکیج

زمانی که مسیر گرمایش دچار افت فشار شود یا به دلیلی مسدود شود به پمپ پکیج فشار زیادی وارد می کند. حال برای کاهش این فشار سوپاپ بای پاس وارد عمل می شود. در حقیقت این سوپاپ برای اتصال مسیر رفت و برگشت و سهولت گردش اب، درون مدار قرار گرفته شده است. اشنایی با عملکرد این قطعه به عیب یابی آن کمک زیادی می کند.

در صورت تغییر حالت یا باز ماندن سوپاپ بای پاس، مقداری از اب مدار گرمایش وارد مسیر سوپاپ اطمینان می شود و در مسیر آن می چرخد. این اتفاق باعث می شود پکیج در تامین اب گرم مورد نیاز شکست بخورد.

برای رفع این مشکل پس از باز کردن سوپاپ بای پاس، لوله هایی که درون آن قرار دارد را بررسی کنید و نسبت به تمیز کردن ان به وسیله مخلوط آب و اسید  اقدام کنید و در صورت نیاز لوله ها را تعویض کنید. مبدل ثانویه در برخی از پکیج های دو مبدل وظیفه سوپاپ بای پاس را انجام می دهد.

طولانی بودن مسیر لوله کشی

گاهی طولانی بودن مسیر لوله کشی های پکیج باعث می شود دمای اب در طول مسیر کاهش پیدا کند. در این صورت آبی که به مقصد میرسد به اندازه کافی گرم نیست. به همین دلیل لوله کشی سیستم های پکیج اهمیت بالایی دارد.

وجود هوا در لوله های پکیج

وجود هوا در لوله ها باعث می شود پکیج نتواند اب را گرم کند. وجود هوا باعث تولید سر و صدای زیادی توسط پکیج می شود. به درجه پکیج نگاه کنید و در صورتی که عددی پایین تر از 1 را نشان دهد باید پیچ زیر پکیج را در خلاف جهت عقربه های ساعت باز کنید تا هوای داخل لوله ها خارج شود. پس از خروج هوا درجه  بالا می رود. حالا می توانید پیچ را ببندید و اب گرم را باز کنید. احتمالا مشکل گرم نشدن آب رفع شده است.

خرابی برد پکیج

گاهی اوقات سوختن برد کنترل باعث اختلال در عملکرد پکیج می شود. در این صورت پکیج روشن می شود اما کار نمی کند. کمک آمپرمتر برد پکیج و یا قطعات آن را به صورت کلی بررسی کنید و برای تعمیر یا تعویض برد از متخصص تعمیرات برد کمک بگیرید.

کوپل شدن مسیر و سرد بودن آب پکیج

گاهی علت سرد شدن اب پکیج مربوط به مشکلات زیر ساختی است. یعنی مدار اب گرم و آب سرد ساختمان به یکدیگر متصل شده است و این امر باعث کاهش دمای اب می شود. به این پدیده کوپل بودن مدار آبگرم و آب سرد ساختمان می گویند. برای رفع این مشکل حتما با تعمیر کاران ماهر تماس بگیرید.

مقدار آب سرد ورودی به پکیج

مقدار آب سرد ورودی به پکیج

یکی دیگر از دلایل گرم نشدن اب پکیج مقدار اب سرد ورودی پکیج است. حجم اب ورودی باعث می شود پکیج نتواند به اندازه کافی دمای ان را افزایش دهد

سرد بودن بیش از حد آب ورودی

از علت های دیگر گرم نشدن اب پکیج این است که دمای اب ورودی بسیار پایین است و این امر باعث می شود پکیج نتواند حرارت لازم برای اینکه اب را به دمای از پیش تعیین شده برساند تامین کند. این کاهش دما معمولا در زمستان و یا در مسیر هایی قبل از رسیدن به پکیج اتفاق می افتد.

کاهش فشار گاز

همچنین کاهش فشار گاز یا کوچک بودن قطر لوله های گاز باعث می شود سوخت مورد نیاز  وارد پکیج نشود در نتیجه منجر به کاهش ارتفاع شعله می شو .و نمی تواند اب را به دمای مناسب برساند. این مشکل معمولا در فصل های سرد سال اتفاق می افتد چرا که مصرف گاز خانوار ها افزایش پیدا می کند و این امر منجر به ضعف عملکرد پکیج می شود.

کاهش فشار آب ورودی به پکیج

کاهش فشار اب ورودی به پکیج کم است. پکیج به سرعت اب را به جوش می اورد و سنسور دما تشخیص می دهد اب بیش از حد گرم شده است و پکیج خاموش می شود. بعد مدت کوتاهی اب مجدد سرد می شود. این فرایند منجر به سرد و گرم شدن اب می شود.

انجام ندادن سرویس های دوره ای، نزدیکی بیش از حد رادیاتور به پکیج، ایرادی در دودکش پکیج، قطع شدن و یا اتصالی برق دستگاه از دلایلی هستند که پکیج نمی تواند اب را گرم کند.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های تاسیسات مانند: آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش نصب پکیج ، آموزش تعمیرات موتورخانه ، آموزش لوله کشی ساختمان و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
X بستن
پرطرفدارترین دوره‌ها
X بستن
پربازدیدترین مقالات
آموزش تعمیر خرابی فن پکیج
آموزش رفع خرابی فن پکیج دیواری
مبدل حرارتی پکیج دیواری
آسان ترین روش تعمیر مبدل حرارتی پکیج
اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی
چگونگی اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی
علت افت فشار پکیج
علت افت فشار پکیج
X بستن
دسته بندی مقالات
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر