آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

چگونه تعمیرکار و نصاب حرفه ای پکیج شویم؟

دسته بندی‌ها
نویسنده: پیمان رشوند
تعمیرکار و نصاب حرفه ای پکیج

بیکاری افراد یکی از مهم ترین و اصلی ترین معضلات جوامع مختلف به شمار می رود و جوامع پیشرفته تلاش می کنند تا با ساخت بستری مناسب اشتغال زایی نموده و درصد بیکاری را کاهش دهند. زندگی اجتماعی بشر هم با داشتن کار معنا می یابد و ویژگی انسان این است که از ابتدای خلقت دست از کار و تلاش برای تامین نیازهای خود دست نکشیده است. مشاغل بسیاری وجود دارند که ممکن است برای بسیاری از افراد ناشناخته بود و افراد هیچ گونه شناختی از آنها نداشته باشند. هر چه پیشرفت تکنولوژی در جامعه ای بیشتر گردد افراد راحت تر می توانند در حرفه های مختلف مشغول به کار گردند. امروزه سیستم های سرمایشی و گرمایشی پیشرفت زیادی کرده اند و دستگاه های جدیدی با فناوری های پیشرفته وارد بازار شده اند. پکیج دیواری یکی از سیستم های گرمایشی محبوب در سال های اخیر می باشد که در بسیاری از ساختمان ها به منظور تامین آب گرم مصرفی و همچنین گرمایش محیط مورد استفاده قرار می گیرد.پکیج های دیواری دارای ساختار پیچیده ای بوده و برای نصب آن نیاز به یک فرد حرفه ای می باشد. علاوه بر آن در طول کار کردن پکیج نیز ممکن است مشکلات و خرابی های برای آن به وجود آید که تنها فرد متخصص قادر به رفع این مشکلات خواهد بود. شغل نصاب و تعمیرکار پکیج یکی از مشاغلی است که در این سال ها ایجاد شده و از بازار کار خوبی بهره مند می باشد. اما این که چگونه تعمیرکار و نصاب حرفه ای پکیج شویم موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

معرفی شغل تعمیرکار و نصاب حرفه ای پکیج

تعمیرکار و نصاب حرفه ای پکیج

پکیج ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که این اجزا در کنار یکدیگر قادر به گرمایش محیط و آب گرم مصرفی می باشند. برای نصب و تعمیر پکیج باید با انواع این قطعات و نحوه عملکرد آنها آشنایی داشت تا در حین نصب یا تعمیر به دستگاه آسیبی وارد ننمود. از جمله این قطعات می توان به برد الکتریکی، شیر گاز ورودی، سنسور شعله، سنسور NTC، ترمیستور، فلو سوئیچ، فلو رگلاتور، شیر سه طرفه، پمپ سیرکولاسیون، شیر پرکن، شیر اطمینان، گیج دما و فشار، ترموستات، منبع انبساط، شیر هواگیری و غیره اشاره کرد.

نصاب پکیج باید قادر به نصب انواع پکیج در برندهای مختلف بوده و برای این کار تبحر و مهارت بالایی داشته باشد چرا که پکیج وسیله با حساسیت بالا بوده و در صورتی که در نصب آن دقت کافی صورت نگیرد امکان بروز مشکلات و خطرات مختلفی در هنگام کار کردن آن وجود خواهد داشت. استانداردهای مختلفی برای نصب پکیج وجود دارد که یک نصاب پکیج باید از این استانداردها به صورت کامل آگاهی داشته و آنها را رعایت نماید.

تعمیرکار پکیج نیز باید با نحوه عملکرد دستگاه به طور کامل آشنایی داشته و قادر به عیب یابی دستگاه در کوتاه ترین زمان ممکن و سپس برطرف نمودن مشکل دستگاه باشد.

بازار کار شغل تعمیرات و نصب حرفه ای پکیج

افزایش میزان تقاضا در هر چیزی باعث رونق بازار کار آن می گردد. امروزه ساختمان های بسیاری در شهرهای مختلف ساخته می شود که تمامی این ساختمان نیازمند یک سیستم گرمایشی می باشند. با توجه به این که پکیج دیواری در سال های اخیر امتحان خود را به خوبی پس داده است معمولا در اکثر ساختمان ها از این سیستم گرمایشی استفاده می کنند. مزایایی که پکیج دیواری دارد مانند عدم جاگیر بودن این وسیله، مستقل بودن، نصب راحت و بدون دردسر و کیفیت و عملکرد گرمایشی مناسب باعث استقبال زیاد از آن شده است. به علاوه مصرف بهینه انرژی این دستگاه نیز دلیلی دیگر برای محبوبیت آن می باشد. با این تفاسیر پکیج اولین گزینه برای نصب در ساختمان های مختلف به عنوان سیستم گرمایشی با کیفیت می باشد.

امکان نصب پکیج دیواری توسط افراد مبتدی وجود نداشته و برای این منظور حتما باید از افراد متخصص در این کار استفاده نمایند. به همین دلیل است که تقاضا برای نصاب پکیج بسیار زیاد بوده و بازار کار این افراد از رونق بسیاری برخوردار می باشد.

تعمیرکار پکیج نیز به علت تقاضای بالایی که برای تعمیرات و برطرف نمودن مشکلات مختلف در پکیج به وجود می آید از بازار کار خوبی برخوردار می باشد. پکیج ها برای عملکرد بهتر و جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات و خرابی های مختلف، نیاز به سرویس های دوره ای دارند. سرویس کردن پکیج نیز باید توسط تعمیرکار پکیج صورت گرفته و به علت لزوم سرویس کردن 1 الی 2 بار در سال، این افراد همیشه پروژه ای برای انجام دادن دارند.

سرویس کار پکیج و وظایف آن

 

نصاب ها و تعمیرکاران پکیج با کسب مهارت و تجربه در این کار می توانند به سرویس پکیج نیز بپردازند. در واقع سرویس کاری پکیج از جمله مواردی است که در صورتی که تعمیرکار پکیج در آن تبحر کافی داشته باشد می تواند درآمد خود را تا میزان زیادی افزایش دهد. پکیج ها پس از مدتی کار کردن مککن است دچار گرفتگی و تشکیل رسوب در لوله ها شده و نیاز به رسوب زدایی داشته باشند. علاوه بر آن گاهی ممکن است در قطعات پکیج هوا تجمع نموده و دستگاه نیاز به هواگیری داشته باشد. در صورتی که سرویس پکیج صورت نگیرد می تواند به قطعات مختلف دستگاه آسیب وارد نموده و هزینه زیادی را برای افراد در پی داشته باشد.

رسوب زدایی از مهم ترین وظایف سرویس کار پکیج می باشد که برای این کار باید مبدل اصلی دستگاه و مدار گرمایشی و لوله های مختلف پکیج مورد بررسی قرار گیرند و با استفاده از روش هایی مانند اسید شویی، رسوب گیرهای پلی فسفات و یا رسوب گیرهای الکترومغناطیسی رسوبات برطرف گردند.

تست دودکش نیز از جمله موارد مهمی است که برای ایجاد ایمنی در هنگام استفاده از پکیج باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که ممکن است مسیر خروجی دستگاه با استفاده از موارد مختلفی مانند گرد و غبار مسدود شده باشد. سرویس کاران وظیفه دارند تا از سنسور CO2 استفاده نموده و در صورت تشخیص این گاز حتما دودکش و مسیر خروجی با دقت مورد بررسی قرار می گیرد.

تست مشعل و شعله نیز در هنگام سرویس های سالانه باید مورد بررسی قرار گرفته و از کاربران در رابطه با روشن و خاموش شدن پکیج سوال پرسیده شود. در صورتی که مشعل یا شعله دستگاه دچار مشکلی شده باشد امکان روشن و خاموش شدن مکرر پکیج وجود دارد و این موارد باید برطرف گردند.

هواگیری پکیج نیز می تواند به بهبود عملکرد دستگاه و کاهش مصرف انرژی کمک بسیاری نماید. چرا که وجود هوا در پکیج می تواند باعث فشار زیاد به پکیج شده و در نتیجه مصرف انرژی را افزایش دهد. کم شدن دمای آب مصرفی، سرد شدن رادیاتورها و سر و صدای غیر طبیعی پکیج می توانند نشانه هایی از وجود هوا در پکیج باشند که باید توسط سرویس کار پکیج برطرف گردند.

برای ورود به حرفه تعمیرات و نصب پکیج چه باید کرد؟

ورود به حرفه تعمیرات و نصب پکیج

اولین نکته برای ورود به شغل نصب و تعمیرات پکیج داشتن علاقه به این حرفه می باشد. در صورتی که تنها به عنوان منبع درآمد به این شغل می اندیشید و هیچ گونه ای علاقه ای به آن ندارید بهتر است به هیچ عنوان وارد این رشته نشده چرا که ممکن است در میانه مسیر از این کار خسته شده و قادر به ادامه دادن نباشید. فردی که وارد این حرفه می گردد با فردی فنی و به قول معروف آچار به دست باشد تا قادر به موفقیت و پیشرفت در این شغل باشد.

برای وارد شدن به این حرفه می توان در هنرستان در رشته تاسیسات تحصیل نمود و پس از پایان تحصیلات وارد بازار کار این حرفه گردید. اما روش بهتری که وارد شدن به شغل نصب و تعمیرات پکیج وجود دارد شرکت در کلاس های آموزشی است که توسط آموزشگاه های مختلف برگزار می گردد. آموزشگاه های مختلفی در سطح شهر وجود دارند که به ارائه این دوره ها می پردارند و در هنگام انتخاب آموزشگاه باید تحقیقات زیادی را نمود تا آموزشگاه تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای فعالیت نموده و مدرک معتبری را به کارآموزان ارائه دهد. در این دوره های آموزشی افراد با انواع پکیج و ساختار و قطعات آن آشنا می گردند و عملکرد هر یک از قطعات به افراد آموزش داده می شود.

یکی از آموزشگاه های معتبری که برای نصب و تعمیرات پکیج در تهران وجود دارد آموزشگاه فن و کار می باشد که در هر دوره آموزشی تعداد زیادی از کارآموزان را جذب بازار کار می نماید. در این آموزشگاه اساتید و مدرسینی که وجود دارند کاملا حرفه ای با تخصص بالا می باشند و صد در صد کارآموزان از این اساتید رضایت کامل دارند. این اساتید تا زمانی که فرد مطلبی را فرا نگرفته به سراغ مطلب بعد نمی روند و مفاهیم را در ذهن کارآموزان جا می اندازند. حساسیتی که آموزشگاه فن و کار در انتخاب اساتید دارد باعث شده است تا این مجموعه به یکی از برترین آموزشگاه های تهران تبدیل شده و میزان رضایت از آن بسیار بالا باشد.

تمامی سنین با هر تحصیلاتی می توانند در این دوره های آموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج شرکت نموده و در مدت زمانی کوتاه به یک نصاب و تعمیرکار حرفه ای پکیج تبدیل گردند. مدت زمان این دوره معمولا دو ماه می باشد و برای افرادی که از شهرهای دیگر به این آموزشگاه مراجعه می کنند امکان فشرده سازی کلاس ها و اتمام زودتر دوره نیز وجود دارد. ساعات کلاس های آموزشی به گونه ای است که افرادی که شاغل یا محصل میی باشند نیز قادر به شرکت در این دوره ها می باشند و هیچ گونه محدودیتی برای آنها وجود نخواهد داشت.

سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار

سرمایه یکی از موارد بسیار با اهمیتی که در هنگام راه اندازی هر شغلی باید مورد توجه قرار گیرد و به صورت دقیق بررسی شود. چرا که بدون در نظر گرفتن میزان سرمایه مورد نیاز ممکن است در از نظر اقتصادی به نتیجه ای نرسیده و از ادامه مسیر منصرف شود. معمولا افرادی که قصد دارند برای اولین بار حرفه ای را راه اندازی کرده و در آن فعالیت نمایند دارای سرمایه زیادی نمی باشند به همین دلیل نیاز است تا این افراد کارهایی که نیاز به سرمایه چندانی نداشته و در کنار آن بازدهی خوبی دارند را انتخاب نمایند. مشاغل فنی معمولا از این دست مشاغل می باشند و به همین دلیل بسیاری از افراد علاقمند به فعالیت در این مشاغل می باشند و به علت حمایتی که سازمان فنی و حرفه ای از این گونه مشاغل می کند و در صورت داشتن مدرک رسمی فنی و حرفه ای وام هایی را در اختیار این افراد قرار می دهد، استقبال از این مشاغل زیاد است.

نصب و تعمیرات پکیج نیز در دسته مشاغل فنی می باشد که سرمایه خاصی برای شروع به کار نیاز ندارد و افراد علاقمند می توانند پس از کسب مهارت های لازم و حرفه ای شدن در این کار وارد بازار کار شده و به کسب درآمد دست یابند.

ابزار کار و تجهیزاتی که برای این کار مورد نیاز می باشد گران قیمت نبوده و تجهیزات خاصی مورد نیاز نمی باشد. ابزاری مانند انواع آچارها، سیم چین، دم باریک، پیچ گوشتی، فازمتر، گیج فشار هوا، مولتی متر، گیج تنظیم فشار گاز، کابل تست برق، دریل، انبر قفلی، تراز و غیره از جمله وسایل مورد نیاز برای نصب و تعمیرات پکیج می باشند که نیاز است در ابتدای کار سرمایه اندک برای تهیه آنها در نظر گرفته شود.

البته در صورتی که فرد تمایل به راه اندازی مغازه ای برای انجام امور تعمیرات و نصب و سرویس کاری پکیج می باشد باید سرمایه ای را جهت اجاره یا رهن مغازه در نظر بگیرد. بهتر است که این مغازه در مکان های پر رفت و آمد و مسکونی باشد تا تعداد مراجعه کننده به آن زیاد باشد. در صورتی که فرد این سرمایه را در اختیار ندارد می تواند به صورت سیار فعالیت نموده و تبلیغات خود را در سایت هایی مانند دیوار و شیپور انجام دهد و به تمامی نقاط شهر خدمات رسانی کند.

چالش های ورود به شغل تعمیرات و نصب حرفه ای پکیج

چالش های ورود به شغل تعمیرات و نصب حرفه ای پکیج

نصاب و تعمیرکار پکیج باید از قدرت بدنی خوبی برخوردار باشد تا بتواند چندین ساعت را برای نصب دستگاه به صورت ایستاده طی کند. علاوه بر آن تعمیرکار و نصاب حرفه ای پکیج باید حتما با برندها و مدل های مختلفی از پکیج که در بازار وجود دارد آشنایی داشته و نحوه کار کردن با آنها را بداند. آشنایی با ارورها و کد خطاهایی که انواع پکیج ها می دهند از چالش های ورود به این حرفه بوده و با کسب مهارت در آنها می توان به یک تعمیرکار و نصاب حرفه ای پکیج تبدیل شد.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های تاسیسات مانند: آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش لوله کشی ساختمان و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
X بستن
پربازدیدترین مقالات
انتخاب بهترین محل برای نصب کولر گازی
انتخاب بهترین محل برای نصب کولر گازی
تعمیرکار و نصاب حرفه ای پکیج
چگونه تعمیرکار و نصاب حرفه ای پکیج شویم؟
بازار کار و درآمد شغل تعمیرکار و نصاب کولر گازی
بازار کار و درآمد شغل تعمیرکار و نصاب کولر گازی
علت افت فشار پکیج
علت افت فشار پکیج
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر