آموزشگاه فن و کار

آموزش رفع انواع ارورهای پکیج

نویسنده: پیمان رشوند
رفع انواع ارورهای پکیج

پکیج را می توان یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین سیستم های گرمایشی دانست که در سال های اخیر مورد استقبال بسیاری از سازندگان ساختمان قرار گرفته است و به علت مزایای بیشماری که دارد نسبت به سایر سیستم های گرمایشی ارجحیت دارد. پکیج ها دارای مصرف انرژی کمتری نسبت به سیستم های گرمایشی دیگر بوده و از ظاهر زیبایی نیز برخوردار می باشند.

امروزه موتورخانه ها کم کم منسوخ شده و به جای آنها از انواع پکیج ها که در واقع مدل مینیاتوری و کوچک شده موتورخانه می باشند استفاده می گردد.شرکت های مختلفی در دنیا به تولید انواع پکیج می پردازند و برندهای خارجی و داخلی متنوعی از پکیج در بازار وجود دارد که هر یک دارای کیفیت و ویژگی های مخصوص به خود بوده و در مدل های مختلف عرضه می شوند.

از جمله این برندها می توان به پکیج ایران رادیاتور، بوتان، لورچ، بوش، باکسی، ایساتیس، اخگر، تاچی، پلار و غیره اشاره کرد.هر یک از انواع پکیج ممکن است پس از نصب کردن و مدتی استفاده دچار مشکلات مختلفی گردند که نیاز است این مشکلات توسط تعمیرکار ماهر پکیج برطرف شوند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با انواع ارورهای انواع پکیج آشنا کنیم تا در هنگام مواجهه با این ارورها علت و نحوه برطرف کردن آن را بدانید.

ارور یا کد خطا چیست؟

در ابتدا نیاز است تا تعریف مختصری از ارور یا کد خطا داشته باشیم و در ادامه به انواع ارورهایی که در پکیج ها نمایش داده می شود بپردازیم. در گذشته زمانی که وسیله ای دچار خرابی و مشکل می شد نیاز بود تا تعمیرکار دستگاه را باز نموده و تک تک قطعات آن را مورد بررسی قرار دهد. این کار علاوه بر این که زمان زیادی را تلف می نمود باعث میشد تا قطعات مختلف دستگاه دچار مشکلات بیشتری شده و خرابی تشدید گردد.

با گسترش تکنولوژی در دستگاه های مختلف، سنسورهایی را در وسایل الکترونیکی گوناگون مانند پکیج قرار می دهند که در صورتی که برای هر یک از اجزای دستگاه مشکلی به وجود آید توسط کد خاصی بر روی صفحه نمایشگر موجود در پکیج نمایش داده می شود. تعمیرکاران از تمامی این ارورها یا کد خطاها آگاهی داشته و می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن پکیج را عیب یابی و تعمیر نمایند.

این نکته قابل ذکر است که هر برند و مدل خاصی از پکیج دارای ارورهای مختلفی بوده و کدها در دستگاه های مختلف مشابه نمی باشد. در ادامه به تعدادی از ارورهایی که در برندها و مدل های مختلف پکیج وجود دارد اشاره شده است.

ارورهای پکیج بوتان مدل ورونا

بوتان یکی از شرکت های معتبر ایرانی است که در زمینه تولید انواع سیستم های گرمایشی از قبیل آبگرمکن، بخاری و پکیج فعالیت می کند و کیفیت محصولاتی که این شرکت ارائه می دهد با برندهای خارجی قابل قیاس می باشد. مهم ترین ارورهایی که برای مدل ورونای پکیج بوتان وجود دارند عبارتند از:

ارورهای پکیج

 • ارور E01: زمانی که شعله پکیج قادر به روشن شدن نباشد این ارور در دستگاه ظاهر می گردد. دلیل روشن نشدن شعله پکیج را می توان به خراب بودن شیر گاز یا جرقه زن و یا خراب بودن سنسور شعله نسبت داد. برای برطرف نمودن این ارور باید به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کرده تا نسبت به تعمیر پکیج اقدام نماید.
 • ارور E02: این ارور مانی در نمایشگر پکیج بوتان مدل ورونا ظاهر می شود که دمای آب به حدی بالا رفته که کابل قطع می گردد. در این گونه مواقع تعمیرکار باید کلید حد و کابل دستگاه را به دقت مورد بررسی قرار دهد.
 • ارور E04: بالا بودن فشار آب در مدار گرمایشی پکیج منجر به بروز ارور E04 در پکیج می گردد. با بررسی فشار و باز کردن شیر پرکن در صورت فشار پایین تر از 3 می توان این خطا را به راحتی برطرف نمود.
 • ارور E07: سنسور دمای آب یک قطعه اساسی در پکیج ها به شمار می رود و در صورتی که این قطعه دچار مشکل شود، پکیج این ارور را نمایش می دهد. قطع شدن سیمی که به این سنسور وصل می باشد نیز می تواند دلیلی برای بروز این ارور باشد.
 • ارور E09: در صورتی که آب در مدار گردش نداشته باشد این ارور در نمایشگر پکیج ظاهر می گردد.
 • ارور E11: این ارور را زمانی در پکیج مشاهده می کنیم که شیر گاز پکیج دچار مشکل شده باشد و در این صورت نیاز به حضور تعمیرکار و بررسی شیر می باشد.
 • ارور E28: در صورتی که خطاهایی مختلف در پکیج مشاهده شده و به آنها رسیدگی نگردد، یک خطا چندین مرتبه پشت سر هم تکرار شده و در نهایت ارور E28 در نمایشگر ظاهر می گردد. در این گونه مواقع باید برق دستگاه را قطع نمود و تعمیرکار پکیج را از این مشکل آگاه ساخت.

ارورهای پکیج بوتان مدل پرلا و پرلا پرو

 • ارور E1: این ارور نیز مانند ارور E01 پکیج بوتان مدل ورونا به دلیل عدم تشکیل شعله رخ می دهد که دلیل آن می تواند ناشی از خرابی شیر گاز و سنسور شعله باشد.
 • ارور E2: وجود اختلال در ترموستات پکیج منجر به بروز این ارور در دستگاه می گردد که نیاز به برطرف شدن توسط تعمیرکار متخصص دارد.
 • ارور E4: فشار آب در پکیج باید مقدار ثابتی باشد و در صورتی که این فشار دچار عدم تعادل گردد این ارور در دستگاه ظاهر می شود که بایستی برای رفع ان برای تنظیم فشار اقدام کرد.
 • ارور E5 و E6: با خراب شدن سنسور ntc که از اجزای مهم در پکیج می باشد این ارورها نمایش داده می شوند.

ارورهای پکیج بوتان مدل روما

 • ارور A01: وجود مشکلات مختلف در مشعل پکیج می تواند منجر به نمایش دادن این ارور در دستگاه گردد که باید مشعل، مسیرهای خروجی احتراق و … توسط تعمیرکار مورد بررسی قرار گیرند.
 • ارور A02: بر روی مبدل اولیه پکیج یک کلید حرارتی وجود دارد که نقش مهمی را در پکیج ایفا می کند. اگر این کلید حرارتی به هر دلیلی دچار اختلال و مشکل شود دستگاه ارور A02 را داده و نیاز به بررسی توسط تعمیرکار دارد.
 • ارور A03: این ارور به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد که از آن جمله می توان به مسدود شدن ترموستات دود، بسته شدن فن ها، انسداد مسیر خروجی و یا خراب شدن سنسور دمای فن اشاره کرد. برطرف شدن این ارور نیازمند حضور تعمیرکار و بررسی این مشکلات می باشد.
 • ارور A05: برد الکترونیکی را می توان به عنوان مغز اصلی دستگاه در نظر گرفت که دستورات لازم را به سایر اجزای پکیج می دهد و باعث کار کردن دستگاه می گردد. با خراب شدن برد، دستگاه از کار افتاده و با مشکلاتی مواجه می گردد. در صورتی که برد الکترونیکی پکیج دچار مشکل گردد ارور A05 در نمایشگر دستگاه نمایش داده می شود.

ارورهای پکیج ایران رادیاتور

ایران رادیاتور نیز از دیگر برندهای ایرانی در زمینه تولید انواع پکیج می باشد که محصولاتی با کیفیت را تولید و وارد بازار می نماید. ارورهایی که ممکن است به دلایل مختلفی در این پکیج رخ دهد عبارتند از:

 • ارور 80: زمانی که پمپ پکیج ایران رادیاتور دچار مشکل شود یا کلید حد دستگاه خراب شود و یا این که ارتفاع شعله در پکیج بالا باشد، دمای پکیج از مقدار 150 درجه سانتی گراد بیشتر شده و دستگاه این ارور را می دهد. این ارور را می توان با اسید شویی پکیج به طور کامل از بین برد.
 • ارور 70: اگر دمای گرمایش مابین 89 تا 105 درجه سانتی گراد باشد دستگاه این ارور را داده که با استفاده از اسید شویی توسط سرویس کار پکیج برطرف می گردد.
 • ارور 80 50: با خراب شدن سنسور NTC این کد خطا بر روی صفحه نمایش پکیج ایران رادیاتور ظاهر می گردد.
 • ارور 50 60: گاهی ممکن است سنسور NTC دارای اتصال کوتاه بوده و مشکلاتی را در عملکرد پکیج به وجود آورد. در این صورت نیاز است تا این سنسور توسط تعمیرکار با تجربه با یک قطعه جدید تعویض گردد.
 • ارور 40 70: گاهی ممکن است بر اثر کم شدن فشار آب این ارور در پکیج ایران رادیاتور شما نمایش داده شود. با مشاهده این ارور می توانید شیر پرکن پکیج را باز نموده تا مدار پر از آب شود. باز بودن شیر پرکن تا زمانی باید ادامه پیدا کند که فشار در فشارسنج به مقدار 1 بار برسد.

ارورهای پکیج بوش مدل های کلاسیک، یورومکس، کامفورت و سیلور

 • ارور A3: این ارور زمانی که سنسور دود خراب باشد و یا سیم آن دچار قطعی شده است نمایش داده می شود.
 • ارور A4: زمانی که پکیج فاقد فن باشد و سنسور دود فعال باشد این ارور نمایش داده می شود.
 • ارور A6: در مواقعی که سنسور NTC پکیج دچار مشکل شده باشد و پکیج اعلام عدم تخلیه صحیح دود را نماید این ارور بر روی نمایشگر ظاهر می گردد.
 • ارور C1: هنگامی که کنتاکت های پرشر سوئیچ دود در حین کار کردن دچار اختلال گردند دستگاه این ارور را نمایش می دهد.
 • ارور C4: زمانی که پکیج را روشن می کنیم باید کنتاکت های پرشر سوئیچ قطع گردند. در صورتی که این کنتاکت ها قطع نشوند ارور C4 در دستگاه نمایش داده می شود.
 • ارور CC: این کد خطا زمانی نمایش داده می شود که ارتباط ترموستات اتاقی با برد دستگاه قطع گردد.

ارورهایی که پکیج های مختلف می دهند بسیار بیشتر از مواردی است که در این مقاله به آنها اشاره شد و توضیحات بیشتر در رابطه با این ارورها در این مطلب نمی گنجد. اما تعمیرکاران پکیج و افرادی که در این حوزه فعالیت می نمایند نیاز است تا در رابطه با تمامی این کد خطاها اطلاعات کافی کسب نموده  و نحوه برطرف شدن آنها را بدانند.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های تاسیسات مانند: آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش نصب پکیج ، آموزش تعمیرات موتور خانه ، آموزش لوله کشی ساختمان و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960