آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

دلايل خرابی فن پکيج و روش‌هاي تعمير آن

دسته بندی‌ها
نویسنده: تحریریه فن و کار
دلايل خرابي فن پکيج و روش‌هاي تعمير آن

پکيج تهويه هوا شامل کمپرسور، سیم پیچ‌ها، هندلر هوا مي‌شود که همه در یک کابینت تک جعبه ای قرار دارند،مي‌شود. کولر گازی (پکيج) همچنین می تواند گرمای محدودی را با استفاده از یک نوار الکتریکی گرم کننده فراهم کند.پکيج پمپ حرارتي اين نوع پکيج از فناوری پمپ حرارتی برای گرمایش و حتي خنک سازي محيط استفاده می‌کند.

پکيج برقی و گازی یک تهویه کننده هوا مي‌باشد که عملکرد دوگانه برق و کوره گازي را دارا بوده و در مواقع لزوم آن‌ها را ترکیب می‌کندپکيج دوگانه حاوی پمپ حرارتی مي‌باشد که قابلیت گرمایش و سرمایش دارد. همچنین شامل کوره گازي نيز است. این نوع پکيج منبع گرمایشی را با توجه به شرایط مختلف، بهینه سازي می‌کند.در این مقاله می خواهیم به چگونگی حل مشکل خرابي فن پکيج و انواع دلایل و روش های آن بپردازیم.

نحوه عملکرد هر سیستم پکيج

در واقع عملکرد پکيج‌ها به پیکربندی آن‌ها نيز بستگی دارد، اما سیستم‌های پکيج معمولاً محيط را به سادگي گرم می کنند. کانال کشی سيستم‌هاي قديمي با سیستم پکيج تک کابینتی کمی متفاوت است.

سیستم پکيج

هوای گرم توسط یک فن وارد مخازن شده و سپس از روی سیم پیچ اواپراتور سرد عبور مي‌کند و در حین کار آن را خنک می‌کند. سپس هوای خنک و مطبوع از طریق مجاری و کانال‌ها به محيط مورد نظر هدایت می‌شود.

نحوه عملکرد انواع پکيج

نحوه عملکرد پکيج تهويه هوا : کولرهاي گازي علاوه بر ویژگی خنک کنندگي قادر به تولید گرما نيز البته به صورت محدود، هستند. با استفاده از برق به عنوان منبع تغذيه، نوارهای حرارتی گرم شده و سپس هواي دمنده هنگامي که از روي نوارهاي حرارتي گرم شده عبور مي‌کند باعث ايجاد گرما مي‌شود.

نحوه عملکرد پکيج پمپ‌های حرارتی : پمپ گرما با معکوس کردن چرخه برودتی که توسط یک کولر گازی معمولی استفاده می‌شود، گرما را انتقال می‌دهد. از طریق چرخه تبخیر و تراکم، سیم پیچ‌های داخلی گرم می‌شوند و هوا از طریق سیم پیچ‌های گرم، تحت فشار قرار می‌گیرد.

نحوه عملکرد پکيج برقی و گازی : وظيفه اصلي اين پکيج گرمايش هوا مي‌باشد که در اين قسمت سیستم از گاز طبیعی یا پروپان برای احتراق در داخل مبدل حرارتی استفاده شده است باعث ايجاد گرما می‌شود. هنگامی که هوای خنک از طریق کانال برگشتی به داخل کشیده ‌شود، موتور دمنده، هوا را از طریق مبدل حرارتی، گرم مي‌کند، که اين هوای گرم از طریق کانال‌ها در سراسر محيط با فشار، به گردش در می‌آيد.

نحوه عملکرد پکيج دوگانه : سیستم پکيج دوگانه به دو صورت باعث تهويه هوا مي‌شود.در واقع دارای دو گزینه گرمایش به وسيله پمپ حرارت و یا کوره گاز است. با نصب و پیکربندی صحیح، سیستم سوخت دوگانه می تواند تعیین کند که آیا گرمایش محيط با استفاده از برق بهتر است و یا استفاده از گاز مقرون به صرفه است. در صورت نیاز به گرمایش متوسط​​، پمپ گرما به طور خودکار وضعیت هوا را معکوس می‌کند تا هوای گرم را تأمین کند. هنگامی که درجه حرارت بیشتر کاهش می یابد، سیستم از کوره گاز برای ایجاد گرمای بيشتر،قابل اطمینان تر و سازگار تر استفاده می‌کند.

فواید استفاده از پکيج

اشغال کمتر فضا نسبت به سيستم‌هاي قديمي : برخلاف سیستم‌هاي قديمي، تمام اجزای یک سیستم گرمایشي و سرمایشي به طور کامل در يک کابينت جاي گرفته و دريک مکان کوچک نصب مي‌شوند، که اين امر باعث می‌شود فضای کمتري اشغال شود و همچنين در صورت نياز به جا به جايي، کابينت را جا به جا مي‌نماييم، پس اين کار از سيستم‌هاي قديمي راحت تر امکان پذير است.

صرفه جویی در مصرف انرژی : عمدتا پکيج‌ها از فرآيند عملکردي خنک کننده 13 SEER یا بالاتر استفاده مي‌کنند. و به صورت گازي و يا برقی، گرما و سرما را با حداقل مصرف انرژي توليد مي‌نمايند. اين امر موجب شده که جهت صرفه جويي در مصرف انرژي بسيار مثمر ثمر بوده و همچنين هواي مطبوع تري براي استفاده کنندگان ايجاد شود.

کنترل بهتر دما : با توجه به پيشرفت‌هاي صورت گرفته در پکيج‌ها، دماسنج اتوماتيک روي آن‌ها تعبيه شده است که باعث مي‌شود دماي مورد دلخواه و مطبوع به طور هميشگي در محيط مورد نظر وجود داشته باشد،که همين امر به خودي خود باعث صرفه جويي در مصرف انرژي و جلوگيري از روشن نگاه داشتن دستگاه‌هاي تهويه هوا قديمي و در نهايت صرف انرژي زياد مي‌شود، لذا باعث خشنودي استفاده کنندگان مي‌شود.

فواید استفاده از پکيج

خرابي فن پکيج

عملکرد صحيح تهویه هوا اساسا وابسته به کارکرد درست فن‌ها است. اصولا در پکيج‌ها دو فن وجود دارد : فن دمنده داخلی و فن خارجي يکی هوای خنک را به داخل منزل وارد می‌کند و دیگری در خارج قرار دارد و باد را بر روی سیم پیچ‌های کندانسور می وزد تا گرما از محيط خارج شود.

فن‌ها نه تنها برای ورود هوا از طریق دریچه‌ها، بلکه برای ایجاد تبادل گرما نیز بسیار مهم هستند.

اگر فن‌های موجود در پکيج دچار نقص شده باشند، باید سريعا عملکرد آن‌ها بررسی شود، مشکل تشخیص داده شود و جهت تعمیرات هدفمند برنامه ريزي گردد.توجه داشته باشيد که اين کار بدون داشتن اطلاعات فني کامل اشتباه مي باشد.

خرابي فن پکيج به دلايل مختلفي رخ مي دهد که در ذيل چند مورد آن به صورت مختصر بررسي مي‌شود :

خرابی خازن‌ها : فني که از ابتداي راه اندازی مشکل دارد، ممکن است به دلیل خرابي خازن‌هاي آن باشد. خازن‌ها اجزای استوانه ای هستند که ولتاژ را از سیستم الکتریکی به داخل موتورهای فن منتقل می‌کنند. اگر خازن به دلیل افزایش سن یا فشار زیاد شروع به خرابی کند، فن در شروع کار با مشکل روبرو می شود. معمولاً به هنگام راه اندازي و شروع به کار فن، صدای عجیب و غریبي شنيده مي‌شود، که براي حل آن معمولا خازن‌ها توسط تکنسين‌ها تعویض مي‌شوند.

تیغه‌های خم شده فن : این یک مشکل رایج برای پکيج‌هايي است که در فضای باز نصب شده اند، که با توجه به بيرون بودن دستگاه، در معرض آسیب‌های زيادي از جمله ورود سنگ، شن، چوب و سایر موارد به فن‌هاي پکيج قرار مي‌گيرد. وقتی پره‌های فن آسیب ببينند و يا خم ‌شوند، باعث برخورد پره‌ها به لبه‌هاي محفظه فن شده، لذا صدای مهیبی ایجاد می‌کنند. با توجه به بلند بودن اين صدا، در صورت شنیده شدن آن، سیستم را سريعا خاموش کرده و جهت تعمیرات آن اقدام شود.

خرابی موتور فن : موتور فن ممکن است دچار یکسری مشکلات الکتریکی و مکانیکی شود. متداول ترین مشکل ايجاد شده، حالت انجماد موتور در اثر فشار بر روی قطعات متحرک مکانیکی در اثر فرسودگی یا آلودگی زیاد است. اگر فشار زیادی روی موتور وارد شود، ممکن است يا سيم و يا فیوز آن بسوزد، که در این صورت موتور باید تعویض شود. مشکلات ديگري که می‌توانند موتور را متوقف کنند شامل خرابی رله‌ها و شل بودن سیم کشی است که غالبا در صورت تشخيص درست، رفع آن با تعويض سيم کشي، تعويض فيوز و يا تعويض رله امکان پذير است.

مشکل برق در پکيج : وقتي فن‌ها در داخل پکيج برق نداشته باشند، مشکلات اساسي براي آن‌ها ايجاد مي‌شود در واقع مي‌توان اين‌گونه گفت برخلاف ديدگاه تکنسين‌ها که در وهله اول به فکر مشکلات سخت افزاري فن‌هاي پکيج مي باشند، مي‌تواند مشکل، فقط ناشي از برق رساني به پکيج باشد. همچنين قسمت‌های مختلف کولر گازی می‌تواند بیش از حد گرم شده و يا قطع کننده مدار به دلايل مختلف متوقف شده و کولر گازی مجبور به خاموش شدن شود. در این صورت، می‌توان کلید قطع کننده مدار را دوباره روشن کرد. با این حال، افراد حرفه ای باید مسائل مربوطه را مکررا بررسي کنند.

استفاده از فن، موتور و خازن برای افراد غیر حرفه ای بسیار پیچیده است، بنابراین به تکنسين‌هاي آماتور و یا افراد فني نا آشنا با سيستم پکيج مراجعه نشود.

تعمير خرابي فن پکيج

روش‌هاي تعمير خرابي فن پکيج

توجه داشته باشيد که ترموستات به گرم کردن یا خنک سازی به صورت غير اتوماتيک احتیاج ندارد. در نظر داشته باشيد امکان دارد صفحه کنترل گاهي اوقات خطاي اشتباه نمايش دهد. اگر در سوئيچ ترموستات  FAN AUTO انتخاب شده باشد، به صورت خودکار عمل گرم کردن يا خنک کردن ترموستات در صورت لزوم اتفاق مي‌افتد.

در صورت تشخيص عدم مصرف برق توسط فن یا کنترلر‌هاي فن، از خاموش نبودن سوئیچ، گرم نشدن سيم پيچ‌ها یا درست کار کردن خنک کننده‌هاي فیوز اطمينان حاصل فرماييد، سپس شل بودن یا قطع بودن سيم و همچنين برقراري اتصال برق دستگاه را بررسی نماييد.

در نظر داشته باشيد در برخي از دستگاه‌ها هنگامي که درب محفظه دمنده باز باشد ممکن است به دليل عدم ايمني، سوئيچ، مانع کار فن شود.

سینی تخلیه میعانات بررسي شود. برای پمپ‌های حرارتی و سیستم‌های تهویه مطبوع که از سوئیچ سنسور برای تشخیص آب در ظرف سرریز میعانات استفاده می کنند، این شرایط می‌تواند مانع از کارکرد کنترل کننده هوا در سیستم‌های تهویه مطبوع و پمپ حرارت شود.

قفل تعویض پن متراکم بررسي شود. به صورتي که مي‌تواند تسمه فن شل یا شکسته باشد و در مجموعه دمنده‌ها ايجاد اختلال کند و باعث مي‌شود فن نچرخد. يا ممکن است پس از بررسي به اين نتيجه برسيم، قرقره شل است و مجددا باعث نچرخيدن فن مي‌شود.

شافت یا بلبرینگ‌های مونتاژ دمنده خراب شده و بايد مورد بررسي قرار گيرد. از اينجا مي‌توان فهميد مونتاژ فن متوقف شده و يا آمپر به صورت غیر معمول و غير عادی بالا می‌رود.

يکي از متداول ترين موارد که بايد مورد بررسي قرار گيرد سوئیچ کنترل کننده فن در کوره‌های گرمایشي است. جهت عيب يابي آن بايد موتور الکتریکی را چک کنيم، در اين حالت،  بیش از حد گرم شده، به صورت خودکار و پي در پي خاموش مي‌شود.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های تاسیسات مانند: آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش نصب پکیج ، آموزش لوله کشی ساختمان و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
X بستن
پربازدیدترین مقالات
ابزار مورد نیاز لوله کشی
ابزار مورد نیاز لوله کشی
آموزش شست و شوی پنل داخلی و خارجی کولر گازی
آموزش شست و شوی پنل داخلی و خارجی کولر گازی
انتخاب بهترین محل برای نصب کولر گازی
انتخاب بهترین محل برای نصب کولر گازی
تفاوت پکیج دیواری و زمینی
تفاوت پکیج دیواری و زمینی چیست؟
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر