آموزشگاه فن و کار

علت کار نکردن فن کولر گازی چیست؟ + آموزش برطرف کردن مشکل فن

نویسنده: پیمان رشوند
کار نکردن فن کولر گازی

سیستم های تهویه هوای جدید سیستم هایی فوق العاده هستند. این را زمانی متوجه می شوید که در یک روز بسیار گرم تابستانی از بیرون وارد خانه می شوید و از باد خنک کولر گازی خود لذت می برید. همین سرمای مطلوب و بازدهی بالا باعث شده است که کولرهای گازی جایگزینی مناسب برای کولرهای آبی باشند. این کارآیی مطلوب کولر گازی باعث می شود خراب شدن کولر گازی و برای مثال کار نکردن فن آن برای ما بسیار آزار دهنده باشد. با توجه به این که بسیاری از افراد با ساختار کولر گازی آشنا نیستند و خودشان از پس عیب یابی و تعمیر کولر گازی بر نمی آیند در این شرایط بهترین راه حل این است که خونسردی خود را حفظ کنید و با یک مرکز تعمیرات تخصصی کولر گازی تماس بگیرید.

با وجود این که کولر گازی یک سیستم قدرتمند و پربازده است اما برای این که بتواند به بهترین شکل به کار خود ادامه دهد به مراقبت فراوان احتیاج دارد. روشن نشدن کولر گازی، نشت آب از قسمت هایی از کولر گازی، یخ زدن کویل های اواپراتور کولر گازی، با سروصدا کار کردن کولر گازی و کار نکردن فن کولر گازی همگی از رایج ترین مشکلاتی هستند که کاربران ممکن است با آن ها مواجه شوند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با علت خراب شدن فن کولر گازی صحبت کنیم. هنگام مواجهه با مشکل در بیشتر مواقع شما به کمک یک تعمیرکار کولر گازی نیاز دارید اما گاهی اقداماتی هستند که شما با انجام آن ها می توانید مشکلات ساده را برطرف کنید. در ادامه به شما توضیح می دهیم که برای برطرف کردن مشکل فن کولر گازی چه اقداماتی باید صورت گیرد.

 

در سیستم کولر گازی شما دو نوع فن وجود دارد. یکی از فن ها درون یونیت داخلی قرار گرفته است و مسئول دمیدن هوای خنک به داخل اتاق و کشیدن هوای گرم به داخل کولر است تا این هوا توسط کویل های اواپراتور خنک شده و دوباره به داخل اتاق دمیده شوند. فن دیگر در داخل یونیت خارجی قرار دارد و به فن کندانسور معروف است. این فن وظیفه دارد هوای گرم داخل خانه را به طرف بیرون هدایت کند. زمانی که یکی از این فن ها دچار مشکل شد باید فوراً توسط تعمیرکار مشکل را حل کنید تا صدمات جبران ناپذیری به سیستم خنک کننده وارد نشود و برای تعمیر کولر گازی خود مجبور به پرداخت هزینه زیادی نشوید. بعضی از کولر های گازی علاوه بر حالت سرمایش دارای حالت گرمایش نیز هستند. باید این نکته را بدانید که اگر هنگام استفاده از حالت گرمایشی کولر گازی متوجه شدید فن کار نمی کند این مسئله اصلاً یک ایراد نیست. اکنون بررسی می کنیم که چه عواملی می توانند موجب کار نکردن فن کولر گازی شوند.

دلایل کار نکردن فن کولر گازی و راه حل هایی برای آن ها

  1. خرابی موتور فن

یکی از عوامل مهمی که می تواند باعث کار نکردن فن شود خراب شدن موتور آن است. کار نکردن موتور فن می تواند ناشی از خرابی بلبرینگ های آن باشد. برای این که متوجه شوید بلبرینگ ها علت کار نکردن موتور فن هستند یا نه باید با دست پروانه های فن را بچرخانید. اگر تیغه ها به راحتی حرکت نکردند یعنی بلبرینگ ها مشکل دارند و لازم است که موتور فن تعویض شود اما اگر تیغه ها چرخیدند این احتمال وجود دارد که برق رسانی به موتور دچار مشکل شده است. در نهایت اگر متوجه شدید که جریان ورودی به موتور نیز مناسب است یعنی موتور یک مشکل داخلی دیگر پیدا کرده است و باید تعویض شود.

  1. خرابی موتور دوال شفت

یکی دیگر از اصلی ترین علل کار نکردن فن کولر گازی خرابی موتور دوال شفت است. این موتور فن دارای دو نوع تیغه است که دسته ای هوای محیط را به طرف کویل های کندانسور می کشانند تا خنک شود و دسته ای دیگر هوا را به طرف کویل های اواپراتور هدایت می کنند. موتور دوال شفت دارای بیرینگ هایی است که به مرور زمان ممکن است شل شوند یا بسوزند. تغییر حالت این بیرینگ ها موجب از کار افتادن موتور دوال شفت می شود. برای این که از خرابی این موتور مطمئن شوید باید محور یا شفت موتور را تکان بدهید. اگر محور شل بود یا اصلاً تکان نخورد یعنی موتور خراب است و باید تعویض شود. بررسی و تعویض موتور دوال شفت یک کار حساس و تخصصی است و بهتر است که توسط تعمیرکار متخصص انجام شود.

  1. خرابی خازن کولر گازیخرابی خازن کولر گازی

یونیت خارجی کولر گازی شما دارای یک خازن کوچک متصل به کمپرسور است که در عملکرد درست کولر گازی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. این خازن برق رسانی به موتور فن را کنترل می کند و برق مورد نیاز موتور فن برای شروع به کار و ادامه فعالیت را تأمین می کند. زمانی که خازن کولر گازی خراب می شود یا می سوزد کولر گازی اصلاً شروع به کار نمی کند یا این که روشن می شود اما صدایی شبیه به وز وز از آن شنیده می شود. از دیگر علائمی که نشان دهنده خراب شدن خازن هستند می توان به روشن شدن کولر گازی با تأخیر، خاموش شدن ناگهانی کولر گازی و یا عدم انتشار باد خنک توسط کولر گازی اشاره کرد. اگر شما حدس می زنید که خراب شدن خازن کولر گازی موجب کار نکردن فن آن شده است باید با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید. خازن معیوب ممکن است مقداری الکتریسیته را در خود نگه داشته باشد به همین دلیل تعویض یا بررسی آن فقط باید توسط تکنسین متخصص انجام شود. برای تست خازن باید با مولتی متر جریان عبوری از آن را بررسی کنند. اگر در خازن جریان وجود ندارد یعنی خازن سوخته است و باید تعویض شود.

  1. مسدود بودن فیلتر هوا

یکی از عواملی که باعث کار نکردن فن کولر گازی می شود و به راحتی قابل حل است کثیفی فیلترهای هوای کولر گازی است. اگر فیلترهای هوا به طور مرتب تمیز یا تعویض نشوند تجمع گرد و غبار و آلاینده های موجود در هوا روی آن ها باعث مختل شدن گردش هوا می شود تا حدی که به نظر می رسد فن داخلی کار نمی کند. اگر مشکل همین است با تمیز کردن فیلترها یا جایگزین کردنشان می توانید به راحتی مشکل را برطرف نمایید. اگر نمی دانید فیلترهای هوا را چگونه تعویض کنید از دستورالعمل های موجود در اینترنت استفاده کنید یا از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

  1. شکستگی یا خمیدگی تیغه های فن کندانسور

اگر کولر گازی شما کار می کند اما از یونیت خارجی صداهایی غیر عادی شنیده می شود احتمال شکستگی یا خمیدگی تیغه های فن وجود دارد. برای بررسی سلامت تیغه ها حتماً کولر گازی را خاموش کنید زیرا روشن شدن سیستم در حین بررسی تیغه های فن می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر چرخش تیغه ها با صدایی غیرعادی همراه است این احتمال وجود دارد که تیغه ها شل شده، ترک خورده یا شکسته باشند یا بالانس نباشند. اگر متوجه آسیب دیدگی تیغه های فن شدید کولر گازی را خاموش نگه دارید و با تعمیرکار کولر گازی تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کند.

  1. خرابی ترموستاتخمیدگی تیغه های فن کندانسور

ترموستات قطعه ای است که مسئول تنظیم کردن دمای کولر گازی است. این قطعه دمای هوای محیط را تشخیص می دهد و سپس با افزایش یافتن دما به کمپرسور و فن برق رسانی می کند تا فعالیت کنند و دمای هوا را ثابت نگه دارند. بدیهی است اگر ترموستات کار نکند و دمای هوا را تشخیص ندهد ممکن است به فن برق رسانی نشود و فن کار نکند. همچنین ممکن است که ترموستات روی دمای صحیحی تنظیم نشده باشد و این باعث کنترل اشتباه کولر گازی شده باشد. مطمئن شوید که ترموستات روی حالت سرمایشی تنظیم شده است، سپس عملکرد آن را زیر نظر بگیرید. برای تست جریان ترموستات باید حتماً کولر گازی روی حالت سرمایش باشد. اگر ترموستات دارای جریان نیست لازم است آن را تعویض کنید.

  1. خرابی برد رله

برد رله یکی از قطعات بسیار مهم کولر گازی است که ولتاژ مورد نیاز بسیاری از قطعات دیگر را تأمین می کند. یکی از قطعاتی که انرژی مورد نیاز آن توسط برد رله تأمین می شود موتور فن است در نتیجه خراب شدن برد رله می تواند مانع از برق رسانی به موتور فن و موجب کار نکردن فن شود. برای حل مشکل باید برد رله تعویض شود. به یاد داشته باشید که احتمال خرابی برد رله اندک است به همین دلیل ابتدا باید سایر موارد گفته شده بررسی شوند و در نهایت برد رله مورد بررسی قرار گیرد.

با توجه به نکات گفته شده بیشتر کارهای مربوط به عیب یابی و تعمیرات کولر گازی کارهای تخصصی هستند و بهتر است به دست تعمیرکاران متخصص کولر گازی انجام شوند تا از وارد شدن هر گونه آسیبی به شما و کولر گازی خودداری شود.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های تاسیسات مانند: آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش نصب پکیج ، آموزش لوله کشی ساختمان و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960