آموزشگاه فن و کار

بازار کار و درآمد شغل تعمیرات برد الکترونیکی

نویسنده: تحریریه فن و کار
شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

امروزه انواع مختلف لوازم الکترونیکی و مکانیکی موجود در منازل دارای برد الکترونیکی می باشند. برد الکترونیکی قطعه ای بسیار مهم در این وسایل می باشد که عملکرد دستگاه به آن وابسته است و در واقع مغز اصلی دستگاه که فرمان های مختلف را به اجزای مختلف صادر می کند برد الکترونیکی می باشد. در این مقاله قصد داریم شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی به همراه بازار کار و میزان درآمد آن را بررسی کنیم.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

بردهای الکترونیکی دارای پیچیدگی بسیاری می باشند و شناخت و یا تعمیر آنها نیاز به مهارت و تخصص در این رشته دارد و افرادی که هیچ گونه زمینه ای در رشته های برق و الکترونیک ندارند امکان تعمیر و برطرف نمودن مشکلات مربوط به آن را نخواهند داشت.

با توجه به این که امروزه با پیشرفت تکنولوژی وسایل مدرن و انواع لوازم خانگی با امکانات پیشرفته وارد بازار شده اند و هر یک دارای بردهای الکترونیکی متفاوتی می باشند شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی یکی از مشاغل پردرآمد محسوب شده و طرفداران زیادی و دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی در آموزشگاه فن و کار برگزار می شود. در این مطلب به معرفی بردهای الکترونیکی و انواع آن و همچنین شغل تعمیرات برد الکترونیکی و بازار کار و درآمد حاصل از آن پرداخته شده است.

برد الکترونیکی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

انواع دستگاه هایی که عنوان الکترونیکی دارند دارای قطعه ای مهم در ساختار خود می باشند که این قطعه وظایف مهمی را در دستگاه انجام می دهد. این قطعه برد الکترونیکی نام دارد که از یک صفحه تشکیل شده است ک بر روی آن قطعات الکترونیکی مختلفی مانند مقاومت، خازن، ترانزیستور، دیودها و … توسط روش های خاصی مونتاژ شده اند.برد الکترونیکی چیست و چه وظیفه ای دارد

برای وسایل مختلف، نوع قطعات به کار رفته بر روی برد متفاوت بوده و همچنین اتصالات موجود در آنها نیز متفاوت می باشد که این تفاوت به عملکردهای مختلف در دستگاه های مختلف مانند ماشین لباسشویی، یخچال فریزر، ماشین ظرفشویی، کولر گازی، پکیج دیواری و … منجر می شود.

بردهای الکترونیکی در انواع مختلفی وجود دارند که از آن میان می توا بردهای الکترونیکی تک لایه، بردهای الکترونیکی دو لایه و بردهای الکترونیکی چند لایه اشاره کرد. در بردهای تک لایه قطعات الکترونیکی تنها بر روی یک لایه از برد قرار گرفته اند، در صورتی که در بردهای دو لایه و چند لایه این قطعات را به صورت دو یا چند لایه بر روی برد مونتاژ کرده اند و آنها را در دستگاه های پیچیده تر به کار می برند.

معرفی شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

خرابی‌ها و مشکلات مختلفی که در دستگاه‌ها و لوازم خانگی مختلف اتفاق می افتد ممکن است به علت خرابی در برد الکترونیکی آنها باشد. بردها قطعاتی بسیار حساس بوده که برای تعمیر آنها نیاز به فرد متخصص و با مهارت بالا می باشد. تعمیر این قطعات دقت زیادی را می طلبد و ظرافت های بسیاری دارد که از عهده افراد عادی خارج می باشد.

از آنجایی که تعمیر این قطعات کار هر کسی نبوده و مهارت و تجربه بالایی را نیاز دارد برای تعمیر آنها حتما باید از تعمیرکار مربوطه استفاده کرد. شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی یکی از مشاغل فنی و پردرآمد در جهان می باشد که افراد فعال در این حوزه به علت پیشرفت روز افزون تکنولوژی می توانند آینده شغلی بسیار خوبی را برای خود متصور شوند.شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

در شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی پس از عیب یابی دستگاه و مشخص شدن این که ایراد از برد دستگاه است، آن را به دست تعمیرکار برد سپرده تا نسبت به تعمیر آن اقدام نماید.

پیشرفتی که در تکنولوژی در سال های اخیر حاصل شده است باعث ورود انواع نوینی از انواع وسایل الکترونیکی شده است که هر یک دارای برد الکترونیکی مخصوص به خود می باشند. مسلما هر چه میزان این پیشرفت بیشتر باشد پیچیدگی بردهای الکترونیکی نیز بیشتر بوده و تعمیرات آن تخصصی تر می گردد. با وجود استفاده زیاد افراد از انواع وسایل الکترونیکی مانند انواع لوازم خانگی، کولرهای گازی، پکیج های دیواری و … روز به روز نیاز به افرادی که تعمیر این وسایل را انجام دهند بیشتر و بیشتر می گردد.

میزان درآمد شغل تعمیرات برد الکترونیکی بستگی به میزان مشتریان و نوع تعمیراتی که انجام می دهند دارد. وسایلی که پیچیده تر می باشند به طبع دارای برد الکترونیکی پیچیده تری نیز می باشند که در این صورت دستمزد بالاتری برای تعمیر آن دریافت خواهد شد.

با توجه به بالا رفتن قیمت دلار در کشور ما قیمت وسایل الکترونیکی بسیار بالا رفته و در صورت خرابی این وسایل، تهیه و خرید وسیله جدید می تواند هزینه زیادی را برای افراد به دنبال داشته باشد؛ در نتیجه نیاز به افرادی که در زمینه تعمیرات این وسایل فعالیت دارند به شدت احساس می شود زیرا تعمیر آنها هزینه کمتری برای خانواده ها به دنبال خواهد داشت. با این تفاسیر داشتن تجربه و مهارت در این شغل می تواند درآمد بالایی را برای فرد به دنبال داشته باشد.

یکی دیگر از رشته های پرطرفدار که تا حدودی به تعمیرات برد الکترونیکی مربوط می شود تعمیرات برد موبایل می باشد که شما با شرکت در دوره آموزش تعمیرات موبایل بطور تخصصی تعمیرات سخت افزار و نرم افزار موبایل از جمله تعمیرات برد موبایل را یاد بگیرید.

سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی شغل تعمیرات برد الکترونیکی

یکی از نگرانی هایی که افراد به ویژه تازه کاران و جوانان برای راه اندازی مشاغل مختلف دارند سرمایه اولیه می باشد که باعث می شود افرادی که سرمایه کافی ندارند عقب نشینی کرده و از راه اندازی آن شغل صرف نظر کنند.

مزیتی که شغل تعمیرات برد الکترونیکی دارد این است که راه اندازی این شغل نیاز به سرمایه هنگفتی نداشته و می توان با تهیه کردن ابزار کاری که قیمت چندانی ندارند شروع به کار نمود. در صورتی که فرد تمایل داشته باشد می تواند به اجاره مکانی به عنوان مغازه باشد و در صورتی که سرمایه لازم برای این کار را نیز ندارد می تواند در شرکت های خدماتی مختلف و یا ثبت نام در سایت های مختلف تعمیراتی و یا به صورت سیار و انجام تبلیغات در سایت های مختلف مانند دیوار آغاز به کار نماید.

نحوه ورود به شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

ممکن است این سوال برای افراد علاقمند به فعالیت در این حوزه پیش بیاید که چگونه باید مهارت خود را در این کار بالا برد و چگونه باید وارد بازار این کار شد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که آموزشگاه های مختلفی وجود دارند که به آموزش موارد لازم جهت وارد شدن به شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی می پردازند.

این آموزشگاه ها زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای بوده و پس از طی کردن دوره های لازم توسط کارآموز مدرک فنی و حرفه ای به آنها ارائه می شود. این آموزشگاه ها علاوه بر آموزش های تئوری به آموزش های عملی نیز در این حوزه می پردازند و این کار در کارگاه های مختلفی که در آموزشگاه قرار دارند انجام می گیرد.

دوره های گفته شده بسیار کوتاه بوده و زمان زیادی را از فرد نمی گیرد و در صورتی که فرد شاغل یا محصل باشد امکان برگزاری کلاس ها در آخر هفته وجود دارد. افرادی که در رشته های برق و الکترونیک تحصیل کرده اند می توانند در این دوره ها شرکت کرده و رزومه علمی خود را قوی تر نمایند.

افزایش درآمد در شغل تعمیرات برد الکترونیکی

همانطور که گفته شد به علت پیشرفت تکنولوژی و استفاده زیاد افراد از وسایل الکترونیکی مختلف این شغل دارای درآمد بالایی می باشد. اما در صورتی که تازه کار هستید و برای بالا رفتن درآمد خود برنامه ریزی کرده اید می توانید با راهکارهای مختلفی به افزایش درآمد خود کمک نمایید.افزایش درآمد در شغل تعمیرات برد الکترونیکی

  • یکی از راه های افزایش درآمد و جذب مشتری، تبلیغات می باشد. انجام تبلیغات در هر حرفه ای می تواند میزان درآمد را تا میزان زیادی بالا برده و مشتری های زیادی را جذب نماید. در این شغل نیز انجام تبلیغات مختلف مانند تبلیغات در سایت های مختلف مانند دیوار، پخش تراکت های مختلف و چاپ کارت ویزیت می تواند کمک بسیاری به بالا رفتن درآمد شما نمایند.
  • مطالعه در حوزه بردهای الکترونیکی و بالا بردن مهارت خود در این کار می تواند باعث جلب رضایت و اعتماد مشتریان شده و این کار سبب بالا رفتن درآمد شما گردد. ارائه کار با کیفیت از ملزومات هر کاری است که باعث ایجاد دوام و ماندگاری و به جا ماندن نام خوب می گردد. پس سعی کنید تا کارهایی که به شما سپرده می شود را با نهایت دقت و با کیفیت بالا انجام دهید تا بتوانید به درآمد بالایی دست پیدا کنید.
  • مشتری مداری از موارد مهمی است که در علم بازاریابی و اقتصاد نقش اساسی ایفا می کند. اخلاق حرفه ای و علاوه بر آن خوش قول بودن و سرعت عمل بالا داشتن باعث معرفی شما به دیگر افراد توسط مشتریان می گردد که در نهایت افزایش درآمد شما را در پی خواهد داشت.
  • قیمت مناسب و رقابتی از عوامل دیگری است که باعث جذب مشتری و بالا رفتن درآمد می گردد. سعی کنید تا در ابتدای راه اندازی شغل تعمیرات برد الکترونیکی قیمت های مناسبی را به عنوان دستمزد دریافت کنید.

مجتمع آموزشی فن و کار سایر دوره های فنی مانند: آموزش تعمیرات لوازم خانگی که شامل ، آموزش تعمیرات برد لوازم خانگی و آموزش مکانیکی لوازم خانگی می باشد را نیز برگزار میکند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های : 02191009433 – 02191009433 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آموزشگاه استفاده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960