آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

قطعات بکار رفته در موبایل

دسته بندی‌ها
نویسنده: تحریریه فن و کار
قطعات smd بکار رفته در موبایل
چکیده:

در این نوشته آموزشگاه فن و کار به معرفی انواع قطعات smd که در بردهای موبایل کابرد دارند، می پردازیم. شناخت این قطعات و آشنایی با روش تست صحت کارکرد آنها پایه و اساس یادگیری تعمیرات موبایل می باشد.

اصول اولیه تعمیرات موبایل شناخت قطعات و آزمایش صحت کارکرد آنها می باشد که این نوشته آموزشگاه فن و کار  به معرفی انواع قطعات smd که در بردهای موبایل کابرد دارند، می پردازیم.

  1. مقاومت  (Resistor)

در نقشه با علامتی که در تصویر آمده، مشخص شده در تصویر زیر نشادن داده می شود و کنار آن حرف R نوشته می شود. اگر این قطعه در مدار الکتریکی قرار گیرد باعث می شود تعداد الکترونهای کمتری از آن مسیر عبور نماید و به اصطلاح در برابر جریان الکتریکی از خود مقاومت نشان میدهد. مقاومتهای به کار رفته در موبایل کاربرد های متفاوتی مانند کاهش جریان و ولتاژ، تقسیم ولتاژ و محافظت از مسیر را دارند. واحد اندازه گیری مقاومت اهم  Ω است.

قطعات موبایل: عکس مقاومت

انواع مقاومت :

 • مقاومت ثابت SMD : در نقشه با علامتی که در تصویر آمده،  نشان داده می شود.  بیشترین مقاومت استفاده شده در موبایل است که اندازه آنها بسیار کوچک است و به انواع مقاومت SMD   با سه رقم ، مقاومت SMD با چهار رقم و مقاوت SMD با رمز عدد و رقم طبقه بندی میگردند. برای آزمایش این مقاومتها از مولتی متر استفاده می گردد بطوریکه مولتی متر را در دامنه اهم مناسب تنظیم کرده ودوسر خروجی مولتی متر را به دو سر پایه های مقاومت متصل کرده و مقدار نمایش داده شده را میخوانیم.
 • مقاومت فیوزی : این مقاومتها به عنوان فیوز و محافظ در بعضی از مسیرها کاربرد دارند. مقاومت فیوزی بصورت سری با خط ولتاژ قرار گرفته و مدار مربوطه را در برابر اضافه جریان محافظت میکند.

قطعات موبایل: عکس مقاومت فیوزی

 • مقاومت متغیر : این مقاومتها دارای مقدار ثابتی نیستند و مقدار آنها بصورت خودکارتغییر میکند. اغلب این مقاومتها بعنوان حسگر در بورد و طراحی موبایل نقش دارند.

مقاومتهای متغیر به انواع زیر طبقه بندی میگردند:

 • پتانسیومتر : مانند یک ولوم معمولی مقدار مقاومت آن با پیچاندن محورش قابل تغییر است.
 • وریستور : یا به اصطلاحVDR مقاومتی است که مقدار آن نسبت به ولتاژ در یافتی تغییر میکند. این قطعه بصورت موازی در مسیر قرار گرفته و شماتیک آن در نقشه به شکل است. آزمایش وریستوربه وسیله مولتی متر انجام میگیردو مقدار مقاومت یک وریستور سالم در حدود چند مگا اهم می باشد.

قطعات موبایل: شماتیک-وریستور-در-نقشه

 • ترمیستور : مقدار این مقاومتها نسبت به حرارت ودمای بورد تغییر میکند.شکل شماتیک آن در نقشه  می باشد و ترمیستورهای استفاده شده در بوردهای موبایل ازنوع NTC هستند که با افزایش دمای محیط مقدار مقاومتشان کم شده و بیشتر جنبه محافظتی دارند.
 • قطعات موبایل: عکس ترمیستور در موبایل
 • : LDR این مقاومت را فتورزیستور نیز می نامند که درواقع یک حسگر نوری استو درگوشیها در مدار نور پی زمینه یا فلاش دورربین به کار میرود.
 • : MDR مقدار این مقاومت با توجه به وجود میدان مغناطیسی کم وزیاد می شود. در انواع گوشیهای تاشو بعنوان حسگر حساس به میدان مغناطیسی با باز و بسته کردن در گوشی فعال میشود. از انواع جدید این حسگرهای مغناطیسی در برنامه های قطب نما وجهت نما و قبله نما استفاده میشود.

آموزشگاه فن و کار دوره جامع آموزش تعمیرات موبایل شامل آموزش صفر تا صد تعمیرات سخت افزاری و نرم افزاری گوشی اندروید و آیفون را بصورت عملی در کارکاههای مجهز برگزار می کند. این دوره ویژه بازار کار بوده و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای برگزار می گردد و در پایان دوره مدرک فنی حرفه ای باذاعتبار بین المللی به کارآموزان اعطا می شود. برای مشاهده سرفصل های کامل این دوره ر.ی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش تعمیرات موبایل

 1. سلف (Inductor)

در نقشه با علامتی که در تصویر آمده،  و حرف L نمایش داده میشود. در واقع سلف نوعی سیم پبچ است که در برابر جریان از خود مخالفت نشان میدهد. این قطعه در مدارات موبایل برای محافظت مسیر در برابر جریانهای زیاد (متناوب) ومدارات فرکانسی به صورت یک فیلتر و نویزگیر عمل میکند. واحد اندازه گیری ظرفیت سلف اندوکتانس است و با حرف Hنمایش داده میشود.

قطعات موبایل: عکس سلف در موبایل

موارد کاربرد سلف بسته به شکل ورنگ آن عبارتند از:

 • سلف مشکی و نوك مدادی که بیشتر در مسیر ولتاژ و جریان بالا مانند مدار شارژ،آی سی تغذیه وبیشتر قسمتهایی که به باتری متصلند قرار دارند. در گوشیهای هوشمند جدید تعداد زیادی از آنها در کنار آی سی تغذیه وجود دارند که عمده کاربرد آنها در محافظت از آی سی تغذیه در برابر نویزها و ولتاژهای ناخواسته است.
 • سلف مکعبی و آبی رنگ که در مسیرهای صدا(بلندگو،میکروفون وبارز زنگ) به کار میروند . این سلف ها بعنوان محافظ و تطبیق امپدانس در مسیر به کار میروند.
 • سلف سفید یا آبی رنگ که بسیار کوچک هستند ودر مدار آنتن به کار میروند. فرکانس کاری این سلف ها بالاتر بوده وجایگزینی آنها نیاز به دقت زیادی دارد چنانچه به ظرفیت آنها توجه نشود ممکن است آنتن دهی گوشی با مشکل مواجه شود.
 • سلف های مکعبی یا استوانه ای بزرگ با هسته فریت که در مدارهای مبدل ولتاژ به کار میروندو از خاصیت خود القایی آنها برای افزایش ولتاژ استفاده میگردد. در مدار نور پس زمینه گوشی ها آی سی وسلفی از این توع وجود دارد که ولتاژ را تا حدود 10-18 ولت افزایش میدهد.

برای آزمایش سلف به دلیل مقاومت کمی که دارد از مولتی متر در حالت آزمایش بوق استفاده میگردد.

 1. خازن (Capacitor)

در نقشه در نقشه با علامتی که در تصویر آمده و حرف C نمایش داده میشود. خازن ها در موبایل به منظور ذخیره ولتاژ، نویزگیر ولتاژ و… استفاده می شوند. ظرفیت خازن معیاری برای توانایی نگهداری و ذخیره سازی ولتاژ است. واحد اندازه گیری ظرفیت خازن فاراد F است که علاوه بر ظریت ، ولتاژ کاری خازن نیز اهمیت دارد و جزء مشخصات خازن می باشد.

قطعات موبایل: عکس خازن در موبایل

انواع خازن عبارتند از:

 • خازن سرامیکی : این خازن ها به رنگ کرم وقهوه ای هستند وچون پایه مثبت ومنفی ندارند و جهت قرارگیری آنها در مدار فرقی ندارد. بیشترین کاربرد خازنها در طراحی موبایل استفاده بعنوان نویزگیر ولتاژ است که بصورت موازی در مدار بسته می شود. آزمایش خازن توسط مولتی متر صورت میپذیرد بطوریکه سلکتور آنرا در حالت بوق قرار داده سپس پروپهای مولتی متر را به دوسر پایه های خازن وصل میکنیم . در تست یک خازن سرامیکی سالم صدای بوق شنیده نمیشود.
 • خازن تانتالیومی : این خازنها دارای قطب مثبت ومنفی هستند و بیشتر به رنگ زرد همراه با یک نوار قهوه ای می باشند که نوار قهوه ای معرف قطب مثبت است. در هنگام تست با مولتی مترخازن سالم دارای صدای بوق لحظه ای (بیپ) می باشد.
 1. دیود (Diode)

در نقشه با علامت در نقشه با علامتی که در تصویر آمده،  و حرف D یا V نمایش داده میشود. قطعه ای دوپایه وقطب دار است که پایه مثبت آند و منفی کاتد است. در ساختمان آن از دو نیمه هادی از جنس ژرمانیوم یا سیلیسیوم استفاده شده است .دیود درمدار تنها در یک جهت اجازه عبور جریان را میدهد و جریان از آند وارد واز کاتد خارج میگردد.

قطعات موبایل: عکس دیود در موبایل

انواع دیود عبارتند از :

 • دیود معمولی :  بعنوان کلید یکسو ساز یا خودکار در مدارات مختلفی مثل کلید پاور وتغذیه استفاده میشود و با حرف Vیا D نشان داده میشود.
 • دیودزنر :  بعنوان تثبیت کننده ولتاژ وقطعه محافظ در برابر اضافه ولتاژ در مداراتی مانند شارژ، بلندگو، میکروفون،سیم کارت، صفحه کلید، هندزفیری و… استفاده میشود و برخلاف دیود معمولی که در ۱۵ بایاس مستقیم کاربرد دارد دیود زنر در بایاس معکوس کاربرد داشته بطوریکه ولتاژ دوسر آن به ازاء جریانهای مختلف ثابت میماند و با حرف V یا ZD نشان داده میشود.
 • دیود نورانی LED :  دیودی است که با رسیدن ولتاژ به پایه های آن از خود نور ساطع میکند. در هنگام جایگذاری آنها بایذ به جهت پایه ها که آند یا کاتد هستند توجه نمود. در مدار با علامت نمایش داده میشوند. در گوشی های موبایل برای تامین روشنایی پس زمینه کلید و صفحه نمایش LCD از دیود LEDاستفاده می شود.

برای آزمایش دیود از مولتی متر استفاده می شود بطوریکه آنرا در حالت دیود گذاشته وپروپ مولتی متر را به دوپایه دیود اتصال میدهیم در یک دیود سالم جریان از یک سو هدایت شده و عددی بین 200-1200 را که در واقع مقاومت داخلی دیود است را نشان میدهد.با تعویض پروپ ها از سمت دیگر جریان هدایت نشده و عدد یک نمایش داده میشود.

 1. ترانزیستور (Transistor)

قطعه ای است سه پایه که در ساختمان داخلی آن از دو دیود استفاده شده است.این قطعه در نقشه با علامتی که در تصویر آمده، نشان داده میشود و پایه های آن عبارتند از بیس (B) امیتر (E) و کلکتور(C) ترانزیستور در نقشه موبایل اکثرا با حرف V یا Q نمایش داده میشود.

قطعات موبایل: عکس ترانزیستور موبایل

ترانزیستورها بعنوان تقویت کننده، راه انداز و… به کار میروند. آزمایش ترانزیستور با مولتی متر انجام میشود بطوریکه مولتی متر را در حالت دیود قرار دادهویکی از پایه ها را نسبت به دو پایه دیگر آزمایش میکنیم. هرکدام از پایه ها که نسبت به دوپایه دیگر جریان را عبور دا ونمایش عددی داشت پایه بیسB است. از دوپایه دیگر هرکدام عدد بیشتری را به نسبت دیگری نشان داد پایه امیترE و پایه آهر کلکتور C است. درحالت ۱۶ آزمایش یک ترانزیستور سالم مقاومتی بین 200-700 اهم را نشان می دهد. درغیر اینصورت ترانزیستور خراب است وباید تعویض گردد.

ترانزیستورهای به کار رفته در موبایل از نوع NPN یا PNP است بطوریکه اگر پایه بیس با پروپ قرمز پیدا شود ترانزیستور منفی (NPN) است و اگر پایه بیس با پروپ مشکی پیدا شود از نوع مثبت (PNP) است.

انواع ترانزیستور موبایل

 1. رگولاتور(Regulator)

بعنوان تنظیم کننده و تثبیت کننده ولتاژ در طراحی قسمتهای مختلف بورد موبایل کاربرد دارد. بعنوان مثال ولتاژ ورودی برای اکثر گوشی ها حدود 4  ولت است درحالیکه ولتاژ برای مدار دوربین گوشی 2/8 است که این میزان ولتاژ بااستفاده از رگولاتور تنظیم میگردد. رگولاتورهای قدیمی از نوعSMD  و بصورت یک آی سی کوچک هستند که اطراف آن 3-5 پایه وجود دارد اما در گوشی های جدیدتر رگولاتورها از نوع آیسی پایه کف کوچک هستند که در کف آی سی 5-9 پایه وجود دارد.

قطعات موبایل: عکس رگولاتور در موبایل

 1. بلندگو(Speaker)

بعنوان مبدل عمل تبدیل سیگنال الکترونیکی داخل دستگاه را به سیگنال صوتی خروجی قابل شنیدن برعهده دارد. بلندگوهای به کار رفته در موبایل مقاومتی در حدود 25-35 اهم دارند. برای آزمایش بلندگو از مولتی متر استفاده می گردد بطوریکه اهم متر را روی دامنه 200 اهم قرارداده و مقاومت را اندازه میگیریم. ساختمان بلندگو از یک سیم پیچ، آهنربا ویک مغزی فلزی ساخته شده که روی آن صفحه تلقی نازکی به نام دیافراگرم ۱۷ وجود دارد. دراثر ورود سیگنال به بلندگو سیم پیچ عمل کرده میدان مغناطیسی به وجود میاورد و موجب لرزش پرده دیافراگم و در نهایت تولید صدا خواهد شد.

قطعات موبایل: عکس اسپیکر موبایل

اگر پرده کثیف یا پاره باشد صدای خروجی نارسا خواهد بود. برای تست سالم بودن دیافراگم اگر ولتاژی به اندازه 2 ولت به آن اعمال کنیم در بلندگوی سالم صدای خش خش شنیده خواهد شد.

 1. بازر زنگ (Buzzer Ringer)

بازر یا کپسول زنگ گوشی برای خروجی صدای زنگ و پخش ملودی وآهنگها استفاده میشود. برای آزمایش بازر نیز از مولتی متر استفاده خواهد شد . معمولا مقاومت بازرها کمتر از بلندگوها و در حدود 8-12 اهم است و چنانچه ولتاژی معادل 2 ولت به بازر وارد شود صدای خش خش شنیده خواهد شد.

قطعات موبایل: عکس بازر زنگ موبایل

 1. میکروفون (Microphone)

میکروفون یا کپسول دهنی برای ارسال صدا به آن سوی خط استفاده میشود.این قطعه سیگنال صوتی حاصل از صدای کاربر را به سیگنال الکتریکی تبدیل میکند. برای آزمایش میکروفون از مولتی متر استفاده میگردد  بطوریکه دامنه اهم متر را روی 20 کیلو اهم قرار داده و مقاومت آنرا اندازه میگیریم. مقاومت میکروفون ها ۱۸ معمولاً کمتر از 2 کیلو اهم می باشد. میکروفون دارای پایه مثبت ومنفی است لذا هنگام تعویض آن باید یه پایه مثبت ومنفی آن توجه نمود.

قطعات موبایل: عکس میکروفون موبایل

 1. ویبراتور(Vibrator)

این قطعه در موبایل برای آلارم وهشدار به کار میرودو در واقع یک هشدار دخنده مکانیکی است. ساختمان آن شامل یک موتور الکتریکی که یک چرخ لنگ به انتهای آن متصل است می باشد. ویبراتور به قاب گوشی متصل است و درهنگام فعال شدن باعث ایجاد لرزش در بدنه گوشی میشود. برای آزمایش آن از دستگاه منبع تغذیه استفاده می گردد. درصورتیکه ولتاژ منبع تغذیه بر روی 2 ولت و جریان 1آمپر تنظیم گردد ویبراتور سالم شروع به لرزش خواهد کرد.

قطعات موبایل: عکس میکروفون موبایل

 1. کلید پاور(Key Power)

بعنوان یک سوئیچ وظیفه روشن و خاموش کردن گوشی را برعهده دارد که دارای 4 پایه است. در نقشه شماتیک کلید پاور با حرف S شناخته میشود. این کلید در حالت فشرده فعال میشود. این قطعه برای ارسال فرمانهای روشن و خاموش گوشی با CPU وآی سی تغذیه در ارتباط است. برای آزمایش آن از بوق مولتی متر ۱۹ استفاده میشود.در این حالت چنانچه کلید پاور فشار داده شود پایه های آن بصورت ضربدری و یا روبرو به هم راه خواهند دادو بوق میزنند.

قطعات موبایل: عکس کلید پاور موبایل

 1. انواع سوئچ (Switch)

انواع مختلفی از سوئیچها در موبایل وجود دارد که دارای انواه 2پایه ویا4 پایه در اندازه های مختلف در بورد گوشی استفاده میشوند مانند سوئیچ پاور ،سوئیچ گرفتن عکس و سوئیچ های ولوم.

قطعات موبایل: عکس انواع سوئچی در موبایل

 1. صفحه نمایش (Display)

برای نمایش وضعیت کاری موبایل ،انجام بازی ،نمایش فیلم و… وجو صفحه نمایش الزامی است. یکی از پارامترهای مهم خرید گوشی کیفیت صفحه نمایش آن است.

صفحه نمایش های به کار رفته در گوشی های موبایل از نظر ساختار کلی بر دو نوع تقسیم بندی میشوند:

صفحه نمایش LCD :

به معنای صفحه نمایش کریستال مایع است . کریستاهای مایع نسبت به جریان الکتریکی حساسند و مولکولهای آن با ولتاژ اعمال شده تغییر زاویه میدهند. از این خاصیت برای نمایش تصویر در این صفحه نمایش ۲۰ استفاده میشود بطوریکه برای نمایش تصویر با اعمال مقادیر مختلف ولتاژ به کریستال مایع و فیلترهای نور، رنگهای مختلف ایجاد میشود.

انواع صفحه نمایش LCD:

 • صفحه نمایش TFT : در این صفحه نمایش یک مدار کوچک ترانزیستوری در کنار هر پیکسل وجود دارد و به پیکسل این امکان را میدهد تا بصورت منحصر به فرد روشن یا خاموش گرددو درنتیجه تصویر با وضوح بهتری قابل مشاهده خواهد بود.
 • صفحه نمایش IPS : کیفیتای نصفحه نمایش از صفحه نمایش های TFT بالاتر است بطوریکه در زیر نور مستقیم آفتاب نیز قابل استفاده است وزاویه دید گسترده ای را پشتیبانی میکند.

صفحه نمایش LED :

در تکنولوژی ساخت این صفحه نمایشها بجای استفاده از کریستال مایع از نوع خاصی از لامپ های کوچکی به نام LED استفاده شده که نور تک رنگ تولید میکنند و خروجی رنگ نور در آنها بستگی به موادی که در ساخت دیود آن استفاده شده دارد. فلزاتی که در ساخت دیودها استفاده میشوند توانایی ایجاد نورهای قرمز و سبز و آبی را دارند.

انواع صفحه نمایش LED:

 • صفحه نمایش OLED : این نمایشگرها بر پایه کربن ساخته شده اند. هر پیکسل به تنهایی نور مورد نیاز خور را تامین میکند و تصاویر ایجاد شده در ان صفحه نمایش ها از صفحه نمایشهای LCD بسیار بهتر است . این نمایشگرها رنگ مشکی را نمایش میدهند و انرژی کمی نیز مصرف میکنند.
 • صفحه نمایش AMOLED : این نوع صفحه نمایش از آدرس دهی پیکسلهای صفحه نمایش بصورت ماتریس های فعال استفاده میکند.ماترسی فعال از یک ترانزیستور نازك و خازن برای هر LED استفاده میکند بطوریکه هرگاه ردیف و ستونی فعال شوند خازن مربوط به پیکسل مورد نظر شارژ را بین هر سیکل حفظ کرده و در نتیجه باعث ایجاد عملکرد سریعتر و کنترل دقیقتر میگردد که این مسئله موجب کاهش انرژی نیز ۲۱ میگردد.رنگ مشکی در این نمایشگرها با کنتراست بالا تولید میگردد اما مشکل این صفحه نمایش وضوح تصویر است که در زیر نورخورشید به دلیل بازتاب زیادی که از خود نشان میدهند پائین می آید.
 • صفحه نمایش AMOLED SUPER : در این صفحه نمایشها لایه هایی که نور خورشید را انعکاس میدهند حذف شده و لایه لمسی خازنی،لایه نور و تصویر در هم ادغام شده اند که موجب نازکتر شدن صفحه نمایش و حل مشکل بازتاب نور خورشید گردیده است.
 1. صفحه لمسی  (screen Touch)

صفحات لمسی یک نمایشگر موبایل شامل سه لایه شیشه محافظ (Glass) صفحه لمسی (Touch) و صفحه نمایش است.

انواع صفحات لمسی عبارتند از :

 • صفحه لمسی مقاومتی : در این نوع صفحات دو لایه نازك با فاصله بسیار کم روی یکدیگر قرار دارند که با هم در تماس نیستند و زمانیکه صفحه توسط قلم یا ناخن لمس میشود بایکدیگر تماس پیدا میکنند. در این حالت صفحه بعنوان یک مقاومت عمل میکند وجریان الکتریکی صفحه تغییر میکند که توسط یک کنترل کننده پردازش میشود.
 • صفحه لمسی خازنی : این صفحه شبکه نازك و شفاف از الکترودهاست که بصورت رشته هایی در ردیف های افقی و عمودی قرار گرفته اند ودر هر نقطه ای که هم پوشانی صورت بگیرد یک خازن تشکیل میشود. از آنجا که بدن انسان رسانای الکتریسیته است هنگامیکه انگشتان با صفحه تماس پیدا میکنند تغییر ولتاژ قابل اندازه گیری است و حسگر مربوط به سنجش لمس میتواند نسبت به تغییر میدان الکترواستاتیکی واکنش نشان دهد. در این صفحه نمایش نیازی به وارد کردن نیرو برای رساندن دو لایه به یکدیگر نیست و تنها با لمس دستور مورد نظر به سیستم انتقال می یابد.
 • صفحه لمسی مجتمع : در این نمایشگرها لایه خازنی در قسمت صفحه نمایش جایگذاری شده بنابراین قسمت لمسی از نمایشگر جدا نیست و قابلیت جداسازی ندارد. این دولایه با چسب مخصوص OCA به شیشه محافظ چسبانده میشوند ودر صورت بروز اشکال در هریک از قسمتها باید کل صفحه تعویض گردد.
 1. صفحه کلید (Keyboard)

شامل مجموعه ای از کلیدها برای نمایش اعداد و حروف و عملیات مختلف در گوشی موبایل است. نوع اتصال کلیدها در صفحه کلید بصورت ماتریسی است. در این روش هر کلید دو پایه دارد که با فشار دادن آن CPU میتواند به واسطه تغییرات در پایه ها، کلید فشرده شده را تشخیص دهد.

قطعات موبایل: عکس کلید پاور موبایل

صفحه کلید از سه قسمت تشکیل شده است:

 • صفحه شماره گیر که صفحه پلاستیکی رابطی است که کاربر از طریق آن میتواند دکمه ها را فشار دهد.
 • برچسب کاغذی که دارای پولک های فلزی است و رابط بین صفحه شماره گیر و بورد است.
 • متالیزه های روی بوردکه به کی پد موسومند. هنگام تماس یک پولک فلزی با یک متالیزه، بین دایره داخلی و خارجی آن اتصال کوتاه برقرار میشود و کلید مربوط به آن عمل میکند.
 1. دوربین (Camera)

ساختار کلی یک دوربین از حسگر، لنز، دیافراگم و نرم افزار تشکیل شده است. عملکرد دوربین به این صورت است که نور پس از عبور از لنز به سمت حسگر هدایت شده، حسگر اطلاعات آنرا به سیگنال الکتریکی ترجمه میکند. سیگنالهای تولید شده به وسیله پردازنده تصویر مورد پردازش قرار میگیرند ودر نهایت عکس ایجاد میشود.

قطعات موبایل: عکس انواع دوربین موبایل

اجزای دوربین عبارتند از :

 • حسگر (Sensor): از عوامل مهم برای ایجاد یک عکس با کیفیت است ومسئولیت دریافت نور وثبت آن را برعهده دارد. حسگر دوربین های موبایل معمولا از نوع CCD یا CMOS هستند. در نوع CCD حسگرهای نوری از فوتودیودهایی بسیار کوچکی تشکیل شده اند که به نور حساسند و میتوانند ذرات فوتون های نور را به بارالکتریکی تبدیل کنند. هرچه شدت نور تابیده شده برعناصر الکترونیکی لنز بیشتر باشد میزان الکتریسیته تولید شده توسط آن بیشتر میشود و هرچه این حسگرها بزرگتر باشند عکس ها کیفیت بهتری خواهند داشت.
 • لنز (Lens): مجموعه ای از عدسی هاست که وظیفه ثبت دقیق نور بر روی حسگر را به عهده دارد.
 • دیافراگم (Diaphragm): قسمتی از دوربین که مانند مردمک چشم عمل میکند و میزان نور ورودی یه حسگر را تعیین میکند. هرچه میزان ضریب F دیافراگم پائین تر باشد میزان نور ورودی به حسگر بیشتر خواهد بود و در نتیجه در محیط تاریک عکس بهتری میتوان تهیه کرد.
 • پردازنده تصویر(Proccessor Image): قطعه ای که حکم مغز دوربین را دارد. این قطعه اطلاعات دریافتی از حسگر را پردازش میکند و پارامترهایی مانند رنگ، کنتراست، اشباع رنگی، نویز، تراز سفیدی و موارد دیگر را در عکس تنظیم میکند و عملکردهای دوربین مانند بزرگ نمایی، نورسنجی و ذخیره اطلاعات را کنترل می کند.
 1. کانکتور(Connector)

محل اتصال قطعات خارجی روی بورد است. این قطعات انواع و اشکال متفاوتی دارند واز مواد گوناگونی ساخته میشوند. در نقشه های شماتیک سوکت ها و کانکتورها معمولاً باحرفX نمایش داده میشوند.

قطعات موبایل: عکس کانکتور موبایل

از انواع کانکتور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کانکتور باتری
 2. کانکتور سیم کارت
 3. کانکتور حافظه
 4. کانکتور دوربین
 5. کانکتور صفحه نمایش
 6. کانکتور شارژر
 7. کانکتور هندزفیری
 8. کانکتورکابلUSB
 9. کانکتور صفحه کلید و…

اتصال کانکتور LCD به بورد گوشی از طریق کانکتورهای BTB یا ZIF انجام میشود.

 

5/5 - (1 امتیاز)
X بستن
پربازدیدترین مقالات
نقشه سیم پیچی انواع موتورهای تک فاز و سه فاز
نقشه سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز
مقاومت چیست انواع مقاومت
مقاومت چیست؟ معرفی انواع مقاومت
عدم فیلمبرداری دوربین مدار بسته
دلایل عدم فیلمبرداری دوربین مدار بسته
انواع فیوز های الکترونیکی
انواع فیوز های الکترونیکی
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر