آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

مشکلات رایج ایسیو خودرو – علائم خرابی ایسیو

دسته بندی‌ها
نویسنده: علیرضا سلیمانی
مشکلات رایج ایسیو خودرو کدامند؟

مشکلات رایج ایسیو خودرو : واحد کنترل موتور (ECU) که به آن ماژول کنترل موتور (ECM) نیز گفته می شود، یک ماژول الکترونیکی است که عملکرد موتور را کنترل می کند. این کار از طریق یک سری قطعات الکترونیکی و حسگرها انجام می شود که داده ها را محاسبه کرده و به موتور اعلام می کنند.

آموزش تعمیرات ایسیو

بر اساس آنچه این داده ها نشان می دهد، موتور عملکرد خاصی را انجام می دهد. اگر وسیله نقلیه شما واحد کنترل موتور بدی داشته باشد، می تواند باعث ایجاد انواع مشکلات در نحوه عملکرد موتور شود.

ویدئوی مشکلات رایج ایسیو خودرو

در نتیجه، توانایی شما در به کار انداختن ایمن و موثر وسیله نقلیه خود در جاده ها را مختل می کند. برای یادگیری نحوه تعمیر ایسیو در دوره آموزش تعمیرات ایسیو آموزشگاه فن و کار ثبت نام کنید.

مشکلات رایج ایسیو خودرو کدامند؟

وظیفه ایسیو (ECU) چیست؟

واحد کنترل موتور یا به عبارت دیگر ایسیو، اطلاعات دریافتی از سنسورهای مختلف اطراف خودرو را پردازش کرده و داده ها را به موتور ارسال می کند. برخی از اطلاعاتی که پردازش می کند شامل جرقه موتور و نسبت سوخت به هوا است. این یکی از اجزای حیاتی هر وسیله نقلیه مدرن است، جایی که اکثر عملکردهای ضروری توسط ECU انجام می شود. اگر واحد کنترل موتور شروع به کار نکردن کند، ممکن است مشکلات زیادی پیش بیاید، تا جایی که ماشین اصلا کار نکند.

وظیفه ایسیو (ECU)

علائم خرابی ایسیو خودرو

واحد کنترل موتور که به آن ایسیو نیز شناخته می شود، یک ماژول الکترونیکی است که عملکرد موتور را کنترل می کند. این کار از طریق یک سری قطعات الکترونیکی و حسگر ها انجام می شود که داده ها را به موتور انتقال می دهد.

بر اساس آن چه این داده ها نشان می دهد، موتور عملکرد خاصی را انجام می دهد. اگر واحد کنترل وسیله نقلیه شما معیوب باشد، می تواند انواع مشکلات را در نحوه عملکرد موتور ایجاد کند. در نتیجه، توانایی شما در کارکرد ایمن و موثر وسیله نقلیه خود در جاده ها را مختل می کند.

هنگامی که واحد کنترل موتور خودرو که با نام ایسیو شناخته می شود خراب است، چراغ چک موتور را در ماشین خود روشن خواهید دید. عملکرد ضعیف موتور و گرمای بیش از حد ECU نیز نشان دهنده معیوب بودن ECU است. از طریق تجزیه و تحلیل مکانیکی و برخی از تجربیات مهندسی سازنده، آن ها به برخی از رایج ترین علائمی دست می یابند که به شما در تشخیص علائم خرابی ECU کمک می کند. در این مقاله ضمن آشنایی با علائم خرابی ایسیو، به نحوه تست ECU معیوب می پردازیم.

خوشبختانه، علائم خاصی وجود دارد که می توانید در همان ابتدا به آنها توجه کنید تا تشخیص دهید که آیا واحد کنترل موتور شما خراب است یا خیر. این علائم عبارتند از:

روشن بودن چراغ موتور ماشین

ساده ترین علامت تشخیص زمانی است که چراغ هشدار «Check Engine» روی داشبورد روشن می شود. البته دلایل زیادی برای روشن شدن این چراغ هشدار وجود دارد. اما در مواردی که واحد کنترل موتور مشکلاتی را در قطعات الکترونیکی، مدارها و یا حسگرهای خود تشخیص دهد، بلافاصله چراغ هشدار Check Engine روشن می‌شود. گاهی اوقات واحد کنترل موتور نیز به اشتباه این کار را انجام می دهد. برای اینکه بفهمید آیا واحد کنترل موتور واقعاً مشکل دارد، باید کدهای مشکل خاص را در رایانه خودروی خود جستجو کنید.روشن بودن چراغ موتور ماشین

از دست دادن شتاب ماشین

واحد کنترل موتور خودرو یا همان ایسیو مستقیما به ماژول کنترل گیربکس  (TCM)متصل است. زیرا ECU به TCM کمک می کند تا تنظیمات مناسبی را برای شتاب خودرو شما انجام دهد. بنابراین، هنگامی که ECU خراب می شود، ماژول کنترل گیربکس نمی تواند به درستی کار کند، که منجر به از دست دادن شتاب خودرو می شود. شتاب کمتر خودرو به راحتی قابل شناسایی بوده به طوری که راننده متوجه آن خواهد شد.

از دست دادن شتاب نیز یکی دیگر از علائم خرابی ایسیو است. در این حالت، TCM شما اطلاعاتی را که برای جابجایی در زمان ‌های مناسب نیاز دارد، دریافت نمی ‌کند. در نتیجه، تعویض دنده ممکن است خشن بوده و به سختی انجام می گیرد. هم چنین ممکن است در زمان‌ های نا مناسب اتفاق بیفتد و باعث افزایش دور موتور یا از بین رفتن آن شود.از دست دادن شتاب ماشین

از کار افتادن موتور خودرو

اغلب موتور ماشین شما ممکن است به دلیل یک واحد کنترل موتور بد یا معیوب از کار بیفتد. اما، دلایل دیگری می تواند وجود داشته باشد که باعث می شود موتور شما از کار بیفتد. برای تعیین این که آیا ECU خودروی شما یا سایر اجزای موتور باعث خاموشی موتور می شود، باید ECU و سایر اجزای خودرو را بررسی کنید.

اگر موتور خودروی شما از کار افتاد یا ECU خاموش شد، به این معنی است که ماژول کنترل موتور شما اطلاعات نادرستی را از سنسور ها دریافت می کند. در صورت ادامه دار بودن مشکل، عملکرد موتور هنگام کار با مشکل مواجه شده و به مرور بد تر می شود. سوختن ناقص موتور خودرو یا توقف موتور می تواند عملکرد خودرو را بسیار ضعیف کند. بنابراین، اگر خودروی شما دچار ایراد ناقص موتور یا مشکل سکون است، باید واحد کنترل موتور را توسط یک متخصص تست کنید.

از کار افتادن موتور خودرو

افت ناگهانی در مصرف سوخت

همان طور که قبلا اشاره شد، ایسیو در واقع مغز یک وسیله نقلیه است. یک ECU داده ها را از حسگر ها و قطعات الکترونیکی خودرو جمع آوری کرده و با استفاده از این داده ها، کل خودرو را کنترل می کند. بنابراین واضح است که در صورت معیوب بودن ایسیو، عملکرد اصلی آن مختل شده و قادر به جمع آوری داده ها از سنسور های خودرو نبوده و در نتیجه نسبت هوا به سوخت به درستی حفظ نخواهد شد.

افت ناگهانی در مصرف سوخت نیز از نشانه های خرابی ایسیو خراب می باشد. چه بگوییم مصرف سوخت ضعیف، چه مسافت پیموده شده بد بنزین، چه کاهش مصرف سوخت، همه آن ها یکسان هستند. در این حالت باید به سرعت ایسیو خودرو را بررسی کرده و اقدامات لازم را انجام دهیم.

افت ناگهانی در مصرف سوخت

عملکرد ضعیف موتور

از طرف دیگر، یک ECU معیوب ممکن است باعث شود سوخت کافی به محفظه احتراق نرسد. این بدان معناست که وقتی روی پدال گاز پا می گذارید، ماشین شما به سادگی مانند گذشته شتاب نمی گیرد. حتی ممکن است برخی اوقات تکان بخورد و لرزش داشته باشد، به خصوص هنگام تلاش برای بالا رفتن از تپه ها، زمانی که وزن اضافی زیادی در ماشین وجود دارد یا زمانی که چیزی را بکسل می کنید. همچنین ممکن است به دلیل نداشتن سوخت کافی برای شرایط، با یک دور آرام مواجه شوید.عملکرد ضعیف موتور

روشن نشدن خودرو

واحد کنترل موتور که با نام ایسیو خودرو شناخته می شود، تمام خودرو را کنترل می کند. بنابراین، کامپیوتر ECU باید به درستی کار کند تا موتور روشن شود و آن را راه اندازی کند. اگر ایسیو ماشین شما کار نکند ممکن است ماشین شما روشن نشود. اگر ماشین روشن نمی شود، این یکی دیگر از علائم رایج است که به شما می گوید ماشین با ماژول کنترل موتور مشکل دارد.

البته دلایل زیادی منجر به روشن نشدن خودرو می شود. اتصال باتری خودرو، استارت و سایر اجزای ضروری را بررسی کنید، اما اگر سرنخ را دریافت نکردید، باید ECU خودروی خود را بررسی کنید. برای تست ایسیو خودرو باید کمی تجربه داشته باشید. اگر هیچ دانش یا تجربه ای در مورد کامپیوتر ماشین ندارید، نباید خودتان این کار را انجام دهید. از یک مکانیک خودرو کمک بگیرید و کار را به آن ها بسپارید.

روشن نشدن خودرو

 باز هم، ممکن است دلایل دیگری برای روشن نشدن موتور شما نیز وجود داشته باشد. تنها راه واقعی برای دانستن اینکه آیا این علامت مربوط به خرابی واحد ایسیو است یا خیر، بازرسی آن توسط یک تکنسین خودرو تایید شده می باشد.

گرم شدن بیش از حد ایسیو

ECU خودرو مقداری گرمای معمولی را از پردازنده ها، ترانزیستورها یا تراشه ها دریافت می کند. اما، کامپیوتر ECU ماشین شما اغلب بیش از حد گرم می شود. این برای ECU شما خوب نیست زیرا گرمای بیش از حد می تواند به ECU آسیب برساند. هم چنین می تواند مشکلاتی را در خودرو ایجاد کند. زیرا یک ECU بیش از حد گرم نمی تواند خودرو را به درستی کنترل کند.

گرم شدن بیش از حد ایسیو یکی از نشانه های خرابی ایسیو خودرو می باشد. در این حالت باید سطح گرمایش یا دمای کامپیوتر ECU ماشین خود را بررسی کنید. اگر ECU ماشین شما بیش از حد گرم شود، ممکن است برخی از کد ها ظاهر شوند.

گرم شدن بیش از حد ایسیو

دلایل رایج برای مشکلات ECU

ECU تقریباً هر سیستم و عملکرد مهم در وسیله نقلیه شما را تنظیم می کند. اگر قرار باشد ECU خرابی داشته باشید، بسیاری از علائم قابل توجه خود را نشان خواهند داد. طولی نمی کشد تا متوجه شوید که ECU مسئول بوده است.

با این حال، چیزی که ممکن است در مورد آن تعجب کنید این است که چرا ECU در وهله اول خراب شده است. دلایل داخلی زیادی وجود دارند که می توانند به این امر کمک کنند. در زیر 5 علت اصلی خرابی ECU وجود دارد. به محض اینکه متوجه مشکلی در ECU شدید، آنها را بررسی کنید.

باطری خراب

باتری های خودرو دارای سلول های الکترونیکی هستند که برای کارکرد ECU باید کار کنند. اگر هر یک از سلول های باتری ماشین شما مرده باشد و از کار افتاده باشد، ECU شما نیز به زودی از کار می افتد. هنگامی که تمام سلول ها خراب شده باشند، باتری خراب در نظر گرفته می شود و کل وسیله نقلیه شما نمی تواند کار کند.

شما حتی نمی توانید وسیله نقلیه خود را روشن کنید و موتور را روشن نمایید. بنابراین، مراقب علائم هشدار دهنده اولیه خرابی ECU باشید و بلافاصله باتری خود را بررسی کنید.

باطری خراب

خوردگی و زنگ زدگی

در اطراف ECU مهر و موم وجود دارد که قرار است از ورود رطوبت به داخل جلوگیری کند. با این حال، پس از چند سال، این مهر و موم تمایل به فرسوده شدن دارند. اگر کاسه نمدها بیش از حد فرسوده شوند، رطوبت راحتتر از آنها عبور کرده و وارد ECU می شود. وجود رطوبت در ECU چیز بدی است زیرا خوردگی روی اجزای آن ایجاد می شود. اگر خوردگی به سرعت تمیز نشود، باعث آسیب دیدن این قطعات می شود. سپس دارای یک ECU دچار مشکل می شوید.

خوردگی و زنگ زدگی

ولتاژ پایین

انتظار می رود که ECU متوسط حداقل 9 ولت داشته باشد اما ترجیحاً 12 ولت باشد. سیم کشی ای وجود دارد که  ECU را تحت کنتر در می آورد و می توانید از این طریق مقدار ولتاژ را بررسی کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک ولت متر را به آن وصل کنید. این دستگاه قادر به تشخیص میزان ولتاژی است که از طریق ECU عبور می کند. اگر ولتاژ 6 یا کمتر باشد، احتمالاً این باعث مشکلات ECU شما می شود.

ولتاژ پایین

شروع پرش بد

هر زمان که یک پرش روی باتری شما انجام می شود، باید مطمئن شوید که کابل های جامپر به درستی وصل شده اند. اگر بخواهید وسیله نقلیه خود را با کابل های نادرست وصل شده با جامپ روشن کنید، ممکن است عمر ECU شما را کوتاه کند و باعث تسریع آن شود. برای این کار باید ECU را تعمیر و یا حتی تعویض کنید. این می تواند در نهایت میلیون ها تومان هزینه داشته باشد.

شروع پرش بد

استارتر خراب

بسیاری از وسایل نقلیه دارای استارتر با سنسورهای خاص خود هستند. یکی از این سنسورها، سنسور override است که میزان ولتاژ دریافتی ECU را مدیریت می کند. اگر این سنسور خراب شود، ECU مقدار ولتاژ صحیح را دریافت نمی کند. سپس خراب می شود و مشکلات بیشتری در وسیله نقلیه شما ایجاد می کند.

مشکل دیگری که ممکن است رخ دهد این است که موتور استارتر خود را با یک استارتر جدید که با ECU وسیله نقلیه شما سازگار نیست جایگزین کنید. اطمینان حاصل کنید که هر استارتر جدیدی که خریداری می کنید دارای سنسورهای مناسب است که می تواند به درستی با ECU ارتباط برقرار کند.

رفع اکثر مشکلات ECU خودرو و کارهایی که باید انجام دهید!

در حال حاضر، تعمیر ECU یا ECM کار ساده ‌ای نیست، زیرا نمی ‌توان آن ‌ها را در یک لحظه تعمیر کرد. هر گونه تلاش برای باز کردن یا بهم ریختن ECU یا ECM پایان بسیار بدی خواهد داشت. این دستگاه، نرم افزار و هارد دیسکی را در خود جای داده است که تمامی عملکردهای موتور خودرو را کنترل می کند. در اینجا مراحلی وجود دارد که باید هنگام مواجه شدن با این مشکل انجام دهید.

مرحله 1. سعی نکنید ECU یا ECM را باز کنید یا با آن مشکلی ایجاد کنید، مگر اینکه تکنسین برای ماشین مورد نظر واجد شرایط باشد. دستگاه عیب یابی موتور و کد خوان باید بگوید مشکل چیست.

مرحله 2. اگر ماشین روشن نمی شود، آن را مجبور نکنید یا فقط آن را به درستی برای تعمیر به مغازه ببرید.

مرحله 3. گاهی اوقات، برق مشکل دارد و دلیل این اختلالات است که اگر یک مشکل کوچک الکتریکی باشد، می توان آن را برطرف کرد.

مرحله 4. اگر معاینه الکتریکی مشکلی نداشت، آن را نزد یک تکنسین مجاز ببرید تا آن را تعویض یا برنامه ریزی مجدد کند!

نحوه تست ECU معیوب

یکی از مهارت هایی که مکانیک خودرو باید به آن مسلط باشد، تست ایسیو معیوب بوده تا بتواند با انجام اقدامات لازم آن را تعمیر کند. برای تست ECU معیوب شما به یک مولتی متر نیاز دارید. در این قسمت نحوه تست ECU معیوب را به صورت مرحله به مرحله آورده شده تا بتوان از نتایج این آزمایش برای رفع مشکل ایسیو استفاده کنیم. نحوه تست ECU معیوب بدین صورت است:

  1. تنظیم مولتی متر
  2. شروع تست ECU
  3. بررسی میزان ولتاژ باتری خودرو
  4. تطبیق ایسیو و ولتاژ باتری خودرو

نحوه تست ECU معیوب

تنظیم مولتی متر

برای پیدا کردن یک ECU معیوب در خودروی خود، در ابتدا یک مولتی‌ متر را به واحد کنترل موتور یا همان ایسیو متصل کرده و آن را به درستی تنظیم کنید. این مرحله به سادگی انجام می شود.

شروع تست ECU

برای شروع تست ECU لازم است ابتدا ECU ماشین خود را تست کرده و ولتاژ ECU را روی یک کاغذ یادداشت کنید.

بررسی میزان ولتاژ باتری خودرو

پس از بررسی ولتاژ واحد کنترل موتور، اکنون باید ولتاژ باتری را تست کنید. هم چنین می توانید ولتاژ زمانی مناسب باتری ماشین خود را با یک مولتی متر تست کنید.

تطبیق ایسیو و ولتاژ باتری خودرو

حالا هم ECU و هم باتری ماشین را با مولتی متر تست کردید. و همچنین قرائت ولتاژ. اگر عدد خوانده شده برای باتری و ECU مرتبط نیستند، به این معنی است که ECU خودروی شما معیوب دارد.

سخن نهایی

اینها توصیه هایی برای مقابله با رایج ترین مشکلات ECU یا ECM خودرو هستند. هر زمان که ECU فعال است، بهتر است آن را بررسی کنید و منتظر نمانید تا اختلالی در آن ایجاد شود و سپس به بررسی آن بپردازید. اما، به طور کلی تشخیص رایج ترین مشکلات ECU خودرو به دلیل دیجیتالی شدن آن سخت شده است. به همین خاطر، برای سهولت تشخیص خودروها، و آشنایی رانندگان با این فناوری جدید مهم است که بدانند چه کاری باید انجام دهند!

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های مکانیکی مانند: آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش جلوبندی ماشین ، آموزش تعویض روغنی ، آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
X بستن
پرطرفدارترین دوره‌ها
X بستن
پربازدیدترین مقالات
تفاون موتور سیکلت کاربراتوری و انژکتوری
تفاوت موتورسیکلت های کاربراتوری و انژکتوری
دلایل سوراخ شدن رادیاتور ماشین
دلایل سوراخ شدن رادیاتور ماشین
انواع سنسورهای ایسیو و نحوه عملکرد آنها
انواع سنسورهای ایسیو و نحوه عملکرد آنها
راهکار های باتری خراب
علائم خرابی باتری خودرو + راهکار ها
X بستن
دسته بندی مقالات
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر