آموزشگاه فن و کار

نحوه عیب یابی و رفع عیب دینام خودرو

نویسنده: علیرضا سلیمانی
نحوه عیب یابی و رفع عیب دینام خودرو

نحوه عیب یابی و رفع عیب دینام خودرو : همه چیز با چند مشکل مشخص شروع می شود، چراغ داشبورد که برای لحظه ای روشن می شود، شاید چراغ های جلو کم نور باشند و سوسو می زنند. حتی ممکن است ماشین شما بوی عجیبی بدهد یا صدای جیرجیر از زیر کاپوت بشنوید.

ویدیو آموزش نحوه عیب یابی و رفع عیب دینام خودرو

آیا این مورد تسخیر خودرو شماست؟ نه. به احتمال زیاد این یکی از مشکلات احتمالی دینام است، و بدون توجه، دینام می تواند باعث ایجاد مشکل در ماشین شود.

دینام یک جزء نسبتاً ساده است که تنها شامل چند قطعه است، اما نقش مهمی در عملکرد هر خودروی بنزینی دارد. اساساً دینام انرژی مکانیکی میل لنگ دوار موتور را از طریق القایی به الکتریسیته تبدیل می کند. سیم های درون دینام از طریق یک میدان مغناطیسی قطع می شوند. این به نوبه خود باعث القای جریان الکتریکی می گردد. این جریان برای تامین انرژی لوازم جانبی خودروی شما استفاده می ‌شود، که می ‌تواند هر چیزی را از چراغ ‌های جلو گرفته تا بالابرهای الکتروهیدرولیک روی برف‌ روب باشد.

نحوه عیب یابی و رفع عیب دینام خودرو

دینام همچنین باتری را کاملاً شارژ نگه می دارد و نیروی مورد نیاز برای راه اندازی خودرو را تامین می کند. (خودروهای الکتریکی نیازی به دینام ندارند زیرا توسط یک موتور الکتریکی و ترکیب باتری به حرکت در می آیند که انرژی زیادی برای عملکرد عادی خودرو فراهم می کند. خودروهای الکتریکی و هیبریدی که دارای دینام هستند، اغلب از سیستم های ترمز احیا کننده استفاده می کنند تا باتری را بیشتر تقویت کند.)

از آنجایی که دینام به سایر سیستم ‌های خودرو متصل است و برای سیستم‌های خودرو حیاتی است، هر گونه مشکل مکانیکی خودکار می‌تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد و بر تشخیص مشکلات خودرو تأثیر بگذارد. توجه به 10 علامت عیب موجود در این لیست می تواند تشخیص عیب خودرو ناشی از دینام را کمی آسان کند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد مشکلات خودرو که ممکن است توسط دینام ایجاد شود بپردازیم. اگر میخواهید بصورت حرفه ای برقکار خودرو شوید در دوره آموزش برق خودرو مجتمع فن و کار شرکت کنید.

نشانه های دینام معیوب

1. چراغ هشدار

در دسته ابزار اکثر خودروهای ساخته شده در دهه گذشته یک چراغ هشدار وجود دارد که به علامت دادن مشکل دینام اختصاص داده شده است. در بیشتر موارد نور شبیه باتری است، اگرچه برخی از آنها ALT  یا GEN  را نشان می دهند که به ترتیب به معنی دینام یا ژنراتور است. (در برخی از خودروهای قدیمی، دینام به عنوان ژنراتور شناخته می شود، که اگر به کتابچه راهنمای مالک یا دفترچه راهنمای مغازه نگاه می کنید، ممکن است مفید باشد.) بسیاری از مردم این نور را می بینند و به طور غریزی فکر می کنند که مشکل باتری دارند. این علامتی است که بعداً پوشش داده خواهد شد، اما واقعاً دلیل روشن شدن چراغ به این دلیل نیست.

این چراغ به سیستم‌ های کامپیوتری داخل خودرو که بر ولتاژ خروجی دینام نظارت می ‌کنند، متصل است. اگر خروجی دینام کمتر یا بالاتر از حد از پیش تعیین شده باشد، چراغ داشبورد روشن می شود. هنگامی که خروجی در محدوده باشد، نور روشن باقی می ماند. در مراحل اولیه مشکلات دینام، به نظر می رسد که نور سوسو می زند – فقط برای یک ثانیه روشن و سپس دوباره خاموش می شود. یا شاید فقط زمانی که لوازم جانبی فعال می شوند روشن می گردد.

چراغ هشدار

برای مثال، بیایید بگوییم که شب است، چراغ‌های جلو روشن هستند، و همه چیز به خوبی کار می‌کند. سپس باران شروع به باریدن می کند. همانطور که برف پاک کن ها را روشن می کنید، چراغ هشدار روشن می شود. برف پاک کن ها را خاموش می کنید و چراغ هشدار خاموش می شود. در حالی که ممکن است در ابتدا مشکلی تشدید کننده به نظر برسد، چراغ هشدار دقیقاً همانطور که در نظر گرفته شده است کار خود را انجام می دهد.

اکثر دینام ها دارای خروجی بین 13 تا 14.5 ولت هستند که سعی می کنند آن را در یک سطح ثابت نگه دارند. از آنجایی که انرژی بیشتری برای چراغ ‌های جلوی خودرو، برف پاک‌کن ‌های شیشه جلو، رادیو، صندلی‌ های گرم شونده، یخ ‌کن شیشه عقب و غیره مورد نیاز است، دینام برای حفظ ولتاژ لازم باید سخت‌ تر کار کند. اگر دینام خودروی شما با پتانسیل کامل خود کار نمی کند، یا خواسته هایی بر روی آن گذاشته می شود که دیگر نمی تواند برآورده کند، ولتاژ از سطح تنظیم شده بالاتر یا پایین تر می رود و چراغ هشدار را روشن می نماید.

2. نورهای کم یا بیش از حد روشن

هنگامی که دینام شروع به از کار افتادن می کند، ولتاژ ناسازگاری را به لوازم جانبی الکترونیکی شما می دهد. به طور کلی، این به شکل تجهیزاتی است که عملکرد ضعیف یا بیش از حد دارند، مانند چراغ های جلو که یا خیلی کم نور هستند یا بسیار روشن هستند. همچنین ممکن است نورهای سوسوزن یا نورهایی را تجربه کنید که به طور نامنظم از روشن به کم نور می شوند و بالعکس.

نورهای کم یا بیش از حد روشن

3. باطری خراب

گاهی اوقات یک باتری مرده فقط یک باتری مرده است و پس از چند سال استفاده به پایان عمر خود رسیده است، یا ممکن است به طور تصادفی چراغ‌های جلو را تمام شب روشن گذاشته باشید. با این حال، در مواقع دیگر، باتری مرده می تواند نشانه ای از خرابی دینام شما باشد.

دینام خراب باتری را به اندازه کافی شارژ نمی کند در حالی که موتور در حال کار است و باعث می شود شارژ سریعتر از حد معمول تخلیه شود. یکی از راه ‌های بررسی اینکه آیا مشکل مربوط به باتری است یا دینام، این است که خودرو را به سرعت روشن کنید. اگر ماشین خود را به سرعت روشن کنید و همچنان کار کند، ممکن است باتری شما به زودی نیاز به تعویض داشته باشد. با این حال، اگر ماشین را به سرعت روشن کنید و کمی بعد دوباره از بین برود، ممکن است به این معنی باشد که دینام شما انرژی کافی به باتری نمی‌ رساند.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های مکانیکی مانند: آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش جلوبندی ماشین ، آموزش تعویض روغنی ، آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک ، آموزش تعمیرات ایسیو و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

4. لوازم جانبی کند یا نادرست

دینامی که برق کافی را برای وسایل الکترونیکی خودروی شما تامین نمی کند، اغلب باعث کندی یا عدم کارکرد لوازم جانبی می شود. اگر متوجه شدید که پنجره‌ هایتان بیشتر از حد معمول بالا و پایین می ‌رود، یا اگر گرمکن صندلی ‌تان «خاموش» است، یا حتی اگر سرعت‌ سنج و سایر ابزارها شروع به خراب شدن کردند، ممکن است مشکل دینام داشته باشید.

بسیاری از وسایل نقلیه مدرن همچنین دارای یک لیست اولویتی از تجهیزات برنامه ریزی شده در خودرو هستند که به رایانه داخلی می گوید اگر دینام برق کافی را تامین نمی کند، ابتدا برق را از کجا قطع کند. به این ترتیب، اگر با دینام معیوب رانندگی می‌ کنید، قبل از قطع برق چراغ ‌های جلو، برق رادیوی خود (یا سایر لوازم جانبی غیرضروری) را از دست خواهید داد.

5. مشکل در استارت یا توقف مکرر

همانطور که قبلا ذکر شد، مشکل در راه اندازی موتور ممکن است به این معنی باشد که دینام شما باتری را شارژ نمی کند. این به این معنی است که وقتی کلید را در استارت می ‌چرخانید، تنها چیزی که می‌ شنوید صدای کلیک به جای جیرجیر موتورتان است.

از سوی دیگر، اگر خودروی شما مکرراً در حین رانندگی متوقف می ‌شود، ممکن است نشانه ‌ای از این باشد که شمع‌ ها برای روشن نگه ‌داشتن موتور، برق کافی از دینام دریافت نمی‌ کنند.

5. صداهای جیرجیر

اتومبیل ها صداهای عجیب و غریب زیادی تولید می کنند – برخی بی ضرر هستند در حالی که برخی دیگر می توانند نشان دهنده مشکلات مکانیکی جدی باشند. اگر از زیر کاپوت صدای جیرجیر شنیدید، ممکن است مشکل دینام داشته باشید که باید در اسرع وقت توسط یک متخصص بررسی شود.

این صدای جیرجیر زمانی اتفاق می ‌افتد که تسمه‌ ای که قرقره دینام را می ‌چرخاند ناهمتراز شود یا به کناره قرقره ساییده شود. در صورت خراب شدن یاتاقان های چرخاننده شفت روتور نیز ممکن است این صدا را بشنوید.

6. بوی سوختن لاستیک یا سیم

بوی بد سوختن لاستیک یا سیم می تواند نشان دهنده این باشد که قسمت هایی از دینام شما شروع به فرسودگی کرده است. از آنجایی که تسمه محرک دینام تحت کشش و اصطکاک دائمی است – و به دلیل نزدیک بودن به موتور داغ – ممکن است به مرور زمان فرسوده شود و بوی ناخوشایندی از لاستیک در حال سوختن منتشر کند.

به طور مشابه، اگر دینام شما بیش از حد کار می کند یا سیم های آن فرسوده یا آسیب دیده است، ممکن است بوی سوختگی شبیه به آتش سوزی الکتریکی را استشمام کنید. دینام بیش از حد کار می کند سعی می کند الکتریسیته زیادی را از طریق سیم های خود عبور دهد و باعث گرم شدن ناایمن آنها می شود. سیم های آسیب دیده همچنین در برابر جریان الکتریسیته مقاومت ایجاد می کنند و باعث گرم شدن سیم ها و انتشار بوی بد می شوند.

4.7/5 - (3 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960