آموزشگاه فن و کار

مشکلات صوتی سینمای خانگی

نویسنده: مرادی
سینمای خانگی

مشکلات صوتی سینمای خانگی : به همان اندازه که یک سینمای خانگی با کیفیت می تواند لحظاتی لذت بخش را برای فراهم آورد، وجود مشکلات صوتی مختلف نیز می توان آزاردهنده باشد. اگر شما هم از کاربران سینمای خانگی در برندهای مختلف می باشید حتما بارها با مشکلات مختلفی که در ارتباط با قسمت صوتی سیستم هستند مواجه شده اید.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

پخش نشدن صدا توسط سینمای خانگی، روشن نشدن اسپیکرها، وجود صدای وزوز در اسپیکرها و بسیاری از مشکلات دیگر، می توانند لذت تماشای یک فیلم در کنار خانواده را از شما گرفته و آرامش شما را بر هم بزنند. در این مقاله به بررسی مشکلات صوتی سینمای خانگی پرداخته ایم تا بتوانید در هنگام مواجهه با این مشکلات اقدامات مناسب را انجام دهید.

قطع بودن صدای سینمای خانگی

شما آماده مشاهده فیلم مورد علاقه خود بر روی کاناپه می باشید و تمامی مقدمات را فراهم کرده اید اما قادر به انجام این کار نمی باشید، زیرا صدایی از بلندگوهای شما خارج نمی شود. این مشکل می تواند اعصاب شما را به هم ریخته و باعث شود تا تلویزیون را خاموش نموده و از تماشای برنامه صرف نظر کنید.

برای شرکت در دوره تخصصی آموزش تعمیرات لوازم خانگی مجتمع فن و کار همین الان با شماره های : 02191009433 – 02191009433 تماس بگیرید.

خبر خوب این است که بسیار بعید به نظر می رسد که سینمای خانگی به طور کلی از کار افتاده باشد. برای برطرف نمودن این مشکل بهتر است آرامش خود را حفظ نموده و کارهای زیر را انجام دهید:

مرحله اول: گیرنده خود را از منبع برق جدا کنید. مورد بعدی که باید انجام دهید بررسی اتصال صحیح گیرنده AV شماست. باید مطمئن شد که کابل برق کاملاً وارد شده و سیم های بلندگو به درستی تحت فشار قرار گرفته اند. اگر از سیم خالی استفاده می کنید، باید اطمینان حاصل کنید که سیم پیچ محکم آن را محکم نگه داشته است، بدون اینکه سیم بیش از حد دیده شود.

با فرض اینکه همه چیز به درستی متصل شده باشد، بهترین حدس بعدی این است که مشکل در تنظیمات نرم افزار گیرنده شماست. به منوی تنظیمات روی صفحه بروید و آزمایش تنظیمات مختلف بلندگو را شروع کنید. در بعضی موارد، ممکن است لازم باشد بلندگوها را به صورت دستی به کانال های خاصی اختصاص دهید، و در موارد دیگر ممکن است مواد منبع در تنظیم بلندگو که دارید، پخش نشود. صرف نظر از این موضوع، آزمایش تنظیمات مختلف باید خیلی سریع این مشکل را برطرف سازد.

کار نکردن بلندگوهای surround

ما می خواهیم یک راه حل کاملاً واضح ارائه دهیم، راه حلی که احتمالاً مشکلی را حل نخواهد کرد، اما به هر حال ارزش انجام آن را دارد. صدای بلندگو را زیاد کنید. در برخی موارد، محتوای فراگیر در صحنه خاصی از فیلم یا سریال می تواند بسیار ظریف باشد و برداشت اولیه شما از کمبود صدای فراگیر ممکن است به این دلیل باشد که بیش از حد بی صدا پخش می شود. برای تنظیم میزان صدا برای بلندگوهای جداگانه، باید به منوی تنظیمات گیرنده خود بروید.

با فرض این که مشکل به این دلیل نیست، اتصالات بلندگو را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز به درستی متصل شده است. اگر با این کار مشکلی حل نشد، وقت آن است که نگاهی دقیق به منبع اصلی خود بیندازید. سوالی که باید از خود بپرسید این است که آیا مواد منبع شما در واقع دارای صدای فراگیر 5.1 یا 7.1 است.

اگر از طریق گیرنده خود موسیقی پخش می کنید، احتمالاً این کار انجام نخواهد شد، زیرا اکثر آهنگ ها برای دو کانال ترکیب می شوند نه پنج یا هفت. به احتمال زیاد فیلم ها و سریال ها ترکیبی فراگیر دارند اما نه همیشه. در این صورت، ممکن است لازم باشد گیرنده خود را تنظیم کنید تا مخلوط 2.1 را به 5.1 یا بزرگتر ترجمه کند.

تنظیمات گیرنده ها متفاوت است، اما شما باید گزینه این را تحت چیزی با عنوان تنظیمات DSP یا موارد دیگر پیدا کنید. باز هم با تنظیمات مختلف بازی کنید و ببینید آیا تفاوتی ایجاد می کند. همیشه می توانید منبعی را که می دانید دارای صدای فراگیر فراگیر است آزمایش کنید تا بررسی کنید آیا گیرنده یا بلندگو از کار افتاده است.

اگر از یک پخش کننده Blu-ray استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد خروجی را روی جریان بیت چند کانال تنظیم کنید. شما باید بتوانید این گزینه را در منوی تنظیمات خود پیدا کنید.

کار نکردن بلندگوهای جلوی دستگاه

باز هم، این مشکل چیزی است که تقریباً با بازی در منوی تنظیمات گیرنده قابل رفع است. در 90 درصد مواقع، مشکلی در تنظیمات اندازه بلندگو وجود دارد. اکثر گیرنده ها به شما امکان می دهند اندازه بلندگوهای خود را کوچک یا بزرگ تنظیم کنید. این امکان را برای آن فراهم می کند تا آنها را به طور موثرتری با بلندگوهای دیگر در تنظیم شما ادغام کند.

بدیهی است که Small and Large طیف وسیعی را پوشش می دهد، اما انتخاب یک گزینه مناسب نسبتاً آسان است. اگر در تنظیمات خود یک جفت بلندگوی ایستاده دارید، Large را انتخاب کنید. اگر بلندگوهای جلو از نوع ماهواره ای هستند، Small را انتخاب نمایید.

گزینه دیگر تنظیم کراس اوور ساب ووفر است. این نقطه در طیف فرکانسی است که بلندگوها شروع به پخش صدای خود می کنند و ساب ووفر آن را بلند می کند. ممکن است شما آن را طوری تنظیم کنید که بلندگوهای جلوی شما بیش از حد از میزان بیس استفاده کنند، که این می تواند صدا را تحریف کرده و یا آن را خش دار نماید.

 

مشکلات صوتی سینمای خانگی

بلندگوهای بلند عملکرد درستی ندارند

بلندگوها بلند برای درست شدن مشکلات بیشتری به همراه دارند. با فرض این که همه چیز به درستی متصل شده باشد، اولین کاری که باید امتحان کنید انجام تنظیمات گیرنده A / V است. اگر بلندگوهایی با ارتفاع دارید، مطمئناً گیرنده ای با صدای 9.2 یا 11.2 نیز دارید. راه حل رفع این مشکل ممکن است به سادگی تغییر تنظیمات کدک شما باشد، که اصطلاحی برای نرم افزاری است که صدا را رمزگذاری می کند.

در صورت عدم موفقیت، ممکن است لازم باشد در مورد نحوه قرارگیری بلندگوها بیشتر فکر کنید. بدیهی است که اگر بلندگوهای سقفی داشته باشید، نیاز به بیشتر کردن تلاش می باشد، اما وقتی بلندگوهای بلند دارید مشکل کمتری دارد. بلندگوهای بلندی به جای نصب در سقف به سمت پایین، صدا را از سقف پرتاب می کنند یا آن را در موقعیت گوش دادن قرار می دهند.

بلندگوهای بلند خود را به اطراف منتقل کنید و آنها را با همان مواد اصلی که قبلاً استفاده کرده اید آزمایش کنید. آیا تفاوتی وجود دارد؟ بهتر است یا بدتر؟ آیا زاویه دهی بلندگوها به روشی دیگر باعث بهبود مطالب می شود؟ این مشکل ممکن است به سادگی با تغییر موقعیت و جهت بلندگوها برطرف گردد.

یک صدای استاتیک از بلندگوها خارج می شود

تقریباً در همه موارد، وجود صداهای استاتیک نشانه مشکلات اتصال بلندگو است. ممکن است یک سیم از پریز خود خارج شده باشد و تنها چیزی که لازم است این است که دوباره آن را تکان دهید. آیا مشکل حل نشد؟ مرحله بعدی بررسی دقیق مسئله است. آیا صدای استاتیک پایدار است یا فقط در نقاط خاصی ظاهر می شود؟ اگر چنین است، این صداها چه هستند؟ یک روش خوب برای محدود کردن گزینه ها این است که منابع مختلف را خاموش کنید.

اگر از دستگاه پخش Blu-ray استفاده می کنید، در صورت وجود، دستگاه دیگری را امتحان کنید یا در سرویس پخش جریانی، چیزی را تماشا کنید تا ببینید آیا صدای استاتیک مجددا تولید می شود یا خیر. روند حذف باید به شما کمک کند بفهمید کدام قسمت از سیستم شما باعث ایجاد مشکل شده است. اگر از یک تقویت کننده قدرت با گیرنده خود استفاده می کنید، ممکن است متوجه شوید که مشکل مربوط به اتصال آن قسمت است.

در نهایت، حل یک مشکل استاتیک تقریباً همیشه مسئله ای مربوط به شل بودن اتصالات است و وقتی منبع ان را پیدا کنید، رفع آن کاری نسبتاً آسان است.

کل سیستم خاموش به نظر می رسد

تشخیص این مشکل کمی سخت می باشد. شما بلندگوها را به درستی قرار داده اید، کراس اوور را تنظیم کرده اید و تنظیم صحیح گیرنده خود را انتخاب کرده اید. با این حال صدای دستگاه احساس نازکی یا خفه شدن داشته و میزان باس کمتری از آنچه انتظار دارید می باشد. این مشکل ممکن است مربوط به کل تنظیمات باشد، یا ممکن است فقط یک یا دو بلندگو مشکل داشته باشند.

برای شروع، تمام بلندگوها باید به صورت فاز به هم متصل شوند. هر یک از آنها دو اتصال در پشت خواهد داشت؛ یک اتصال مثبت و یک اتصال منفی، که معمولاً سفید و قرمز رنگ است. اتصالات پشت گیرنده شما به همین ترتیب تنظیم می شوند. مثبت باید به مثبت و منفی به منفی وصل شود.

اگر ترتیب آنها برعکس شود، همه چیز از مرحله خارج شده و صدایی که می شنوید کاهش می یابد. اگر سیستم بلندگو نازک یا خفه به نظر می رسد، اصلی ترین کاری که باید انجام دهید این است که بلندگوهای خود را به روش صحیح وصل کرده اید. حتی اگر مشکلی پیش آمده باشد برخی از سیستم ها شما را روی صفحه نمایش مطلع می کنند.

مشکلات صوتی سینمای خانگی محدود به این موارد نمی شود و مشکلات بسیار دیگری وجود دارد که بسیاری از آنها توسط خود فرد قابل برطرف کردن بوده و در بسیاری از موارد دیگر نیاز به حضور تعمیرکار متخصص می باشد.

مشکل قطع شدن صدای باند خانگی

مشکل قطع شدن صدای باند خانگی

اگر هنگام پخش استریو صدای صوتی از طریق یک یا چند بلندگو متناوب می باشد، ممکن است مشکلی در اتصال یا مشکلی در بلندگوها وجود داشته باشد. برای حل این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

گیرنده باند خانگی (A/V) را خاموش کنید

بررسی کنید سیم های باند به درستی به هر دو بلندگو و گیرنده A/V متصل شده باشند.
هر وسیله الکترونیکی نزدیک را که ممکن است با صدای بلندگو تداخل داشته باشد را خاموش کنید.
سیم های بلندگو را از هر سیم برق دور کنید.
اگر مشکل همچنان حل نشده است، گیرنده A/V را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازنشانی کنید.
توجه: برای دستورالعمل های بازنشانی به دفترچه راهنمای گیرنده استریو A/V مراجعه کنید. دفترچه راهنما در صفحه پشتیبانی مدل شما پست شده است.

سیم های بلندگو را تعویض کنید

در صورت امکان، مجموعه دیگری از بلندگوها را وصل کنید.
توجه: اگر با اتصال بلندگوهای مختلف مشکل برطرف شد، مشکل از بلندگوهای اصلی است. اگر مشکل برطرف نشد مشکل از گیرنده A/V است.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و … می باشد. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

4.2/5 - (5 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960