آموزشگاه فن و کار

نقشه سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز

نویسنده: تحریریه فن و کار
نقشه سیم پیچی انواع موتورهای تک فاز و سه فاز

نقشه سیم پیچی انواع موتورهای تک فاز و سه فاز : موتورهای الکتریکی همه جا هستند! در خانه شما، تقریباً هر حرکت مکانیکی که در اطراف خود می بینید توسط یک موتور الکتریکی جریان متناوب یا جریان مستقیم ایجاد می شود.

با درک نحوه کار یک موتور می توانید چیزهای زیادی در مورد آهن ربا، آهنرباهای الکتریکی و به طور کلی الکتریسیته بیاموزید. یک موتور الکتریکی از آهنربا برای ایجاد حرکت استفاده می کند. اگر تا به حال با آهن ربا بازی کرده باشید، قانون اساسی همه آهنرباها را می دانید: قطب های مخالف جذب می شوند و قطب های یکسان همدیگر را دفع می کنند.

آموزش سیم پیچی موتورهای الکترونیکی

بنابراین، اگر دو آهن‌ ربای میله ‌ای دارید که انتهای آن ‌ها «شمال» و «جنوب» مشخص شده است، انتهای شمالی یک آهن‌ ربا، انتهای جنوبی آهن ‌ربا دیگری را جذب می‌کند. از سوی دیگر، انتهای شمالی یک آهنربا، انتهای شمالی آهنربای دیگر را دفع می کند (و جنوب، جنوب را دفع می کند). در داخل یک موتور الکتریکی، این نیروهای جذب و دفع، حرکت چرخشی ایجاد می کنند.

در ادامه این مقاله در مورد سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز بیشتر بررسی خواهد شد. اگر به حرفه سیم پیچی موتور علاقمند هستید می توانید در دوره آموزش سیم پیچی موتور مجتمع فن و کار شرکت کنید.

نقشه سیم پیچی انواع موتورهای تک فاز و سه فاز

موتورهای سه فاز

موتورهای سه فاز کارآمدتر از موتورهای تک فاز هستند و معمولاً در کاربردهایی یافت می شوند که به بیش از 7.5 اسب بخار قدرت نیاز دارند. موتورهای سه فاز از سیم پیچ هایی برای ایجاد میدان های مغناطیسی و ایجاد چرخش استفاده می کنند. موتورهای 3 فاز استاندارد از شش سیم پیچ مجزا استفاده می کنند که دو عدد برای هر فاز می باشد. ساختار داخلی و اتصال این سیم پیچ ها در داخل موتور هنگام ساخت موتور از پیش تعیین شده است. موتورهای سه فاز دو دسته هستند: ستاره و مثلث.

موتورهای سه فاز نیز برای کار در دو ولتاژ مختلف ساخته شده اند و بنابراین سیم پیچ ها را می توان در تنظیمات ولتاژ بالا یا ولتاژ پایین خود متصل کرد.

در پیکربندی ولتاژ بالا، دو سیم پیچ هر فاز به صورت سری به یکدیگر متصل می شوند تا مقدار بالاتر ولتاژ تغذیه به طور مساوی بین آنها تقسیم شود و جریان نامی از هر سیم پیچ کشیده شود.

در پیکربندی ولتاژ پایین، دو سیم پیچ هر فاز به صورت موازی با یکدیگر متصل می شوند به طوری که مقدار کمتر ولتاژ تغذیه به طور مساوی بین سیم پیچ ها تقسیم می شود و جریان نامی از هر سیم پیچ کشیده می شود.

موتورهای سه فاز

توجه داشته باشید که اتصال ولتاژ پایین لزوماً باید دو برابر اتصال فشار قوی از منبع جریان داشته باشد. اکثر موتورها دو مقدار ولتاژ و جریان را روی پلاک های خود ذکر می کنند. اندازه استارت‌های موتور و رله‌های اضافه بار آنها بر اساس مقدار جریان مورد انتظاری که باید توسط موتور در ولتاژی که در آن استفاده می‌شود کشیده شود، مهم است.

هر یک از شش سیم پیچ مجزا دارای دو لید هستند که در مجموع دوازده سیم را تامین می کنند. در هر دو پیکربندی ستاره و مثلث، سه تا از این لیدها به صورت داخلی متصل می شوند و بنابراین تنها 9 سیم برای اتصال از موتور خارج می شوند. این لیدها 1 تا 9 شماره گذاری می شوند و در ستاره و مثلث از یک قرارداد شماره گذاری استاندارد پیروی می کنند: با شروع از بالای نمودار با سیم شماره 1، یک مارپیچ نزولی به داخل از هر نقطه اتصال رسم کنید و در هر مرحله به عدد بعدی صعود کنید.

بسته به ساختار داخلی موتور، این لیدها را می توان به یکی از چهار روش وصل کرد: ستاره با ولتاژ بالا یا پایین، یا مثلث با ولتاژ بالا یا پایین.

سیم پیچی ستاره یا مثلث با اهم متر

شناسایی سیم پیچی ستاره یا مثلث با اهم متر

گاهی اوقات آزمایش یا تأیید پیکربندی موتور قبل از اتصال نهایی ضروری می شود. اگر یک موتور سیم پیچ ستاره به عنوان یک موتور سیم پیچ مثلث متصل شود یا برعکس، موتور به درستی کار نمی کند.

این وضعیت را در نظر بگیرید: شما 9 لید دارید که از یک موتور می آید، اما هیچ نشانه ای مبنی بر سیم پیچ ستاره یا مثلث آن وجود ندارد. با استفاده از اهم متر برای بررسی تداوم ساده، می توانید نوع ساخت موتور را تعیین کنید.

اگر سیم پیچ باشد، هر یک از سیم‌های 1، 2، و 3 باید فقط با یک سیم دیگر تداوم داشته باشند (به ترتیب 4، 5 و 6). سه لید بدون پیوستگی به سیم های 1، 2 و 3 باید همگی با یکدیگر پیوستگی داشته باشند.

نحوه اتصال سیم پیچی ستاره

نحوه اتصال سیم پیچی ستاره

اگر سیم پیچ به صورت مثلث (دلتا) باشد، هر یک از سیم‌های 1، 2 و 3 باید با دو سیم دیگر تداوم داشته باشند:

  • T1 به T4 و T9 متصل است.
  • T2 به T5 و T7 متصل است.
  • T3 به ​​T6 و T8 متصل است.

اتصال موتور به صورت مثلث

نحوه اتصال سیم پیچی ستاره

توجه به این نکته حائز اهمیت است که این نقاط نشان دهنده اتصال داخلی سیم پیچ های موتور هستند، نه نحوه وصل شدن آنها به ولتاژ.

اتصال ستاره

اتصال ستاره سیم پیچ ها خود به دو دسته تقسیم بندی می شوند.

اتصال ستاره

اتصال ستاره ولتاژ پایین

در این پیکربندی، هر فاز به دو سیم پیچ که به صورت موازی با یکدیگر متصل شده اند، آورده می شود. پایانه های 4، 5 و 6 برای ایجاد یک اتصال خنثی دوم به هم گره خورده اند.

اتصال ستاره ولتاژ پایین

L1 L2 L3 Tie together
1,7 2,8 3,9 4,5,6

اتصال ستاره ولتاژ پایین

اتصال ستاره ولتاژ بالا

در این پیکربندی، هر فاز به دو سیم پیچ که به صورت سری به یکدیگر متصل می شوند، آورده می شود.

اتصال ستاره ولتاژ بالا

اتصال ولتاژ بالا ستاره

L1 L2 L3 Tie together
1 2 3 4,7 – 5,8 – 6,9

اتصال مثلث

اتصال مثلث ولتاژ پایین

در این پیکربندی، هر فاز به مرکز اتصال دو سیم پیچ و به اتصالات انتهایی هر یک از دو گروه دیگر سیم پیچ آورده می شود.

اتصال مثلث ولتاژ پایین

اتصال ولتاژ پایین مثلث

L1 L2 L3 Tie together
1,6,7 2,4,8 3,5,9 none

اتصال مثلث ولتاژ بالا

در این پیکربندی هر فاز به دو سیم پیچ که به صورت سری به سیم پیچ های فازهای دیگر متصل می شوند، آورده می شود.

اتصال مثلث ولتاژ بالا

اتصال ولتاژ بالا مثلث

L1 L2 L3 Tie together
1 2, 3 4,7 – 5,8 – 6,9

موتورهای تک فاز

یک موتور الکتریکی تک فاز در مقایسه با موتورهای سه فاز از نظر طراحی نسبتاً ساده است. آنها معمولاً در وسایل الکتریکی کوچکتر مانند ابزارهای برقی نصب می شوند. یک موتور تک فاز جریان مستقیم (DC)  پس از وصل شدن برق به طور خودکار شروع به چرخش می کند، اما یک موتور تک فاز جریان متناوب (AC)  برای شروع چرخش به خازن نیاز دارد. این بدین دلیل است که جریان متناوب AC حدود 60 بار در ثانیه متناوب می شود، بنابراین بدون خازن، موتور به جای چرخش، به سادگی می لرزد. اتصال یک موتور تک فاز، اعم از DC یا AC، نسبتاً ساده است.

موتور الکتریکی DC

مرحله 1

پانل موتور الکتریکی تک فاز DC را بردارید تا بتوانید به کانکتورهای ترمینال دسترسی داشته باشید. از یک پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ های نگهدارنده پانل در جای خود استفاده کنید و سپس با انگشتان خود آن را بردارید. دو کانکتور ترمینال در یک موتور DC وجود دارد: برق و خنثی. پیچ های رابط ترمینال را با استفاده از پیچ گوشتی باز کنید. آنها را به طور کامل خنثی نکنید.

مرحله 2

1 اینچ از پلاستیک بیرونی را با استفاده از سیم ‌کش ‌ها از انتهای یک نوار سیم دو هسته‌ای AWG 14 جدا کنید تا به دو سیم داخلی قرمز و مشکی برسید. حدود ¼ اینچ از پلاستیک را از انتهای دو سیم داخلی رنگی با استفاده از سیم کش جدا کنید. این هسته فلزی را آشکار می کند.

مرحله 3

سیم سیاه را زیر پیچ ترمینال با برچسب “-” یا “” N و یا Neu ” ” بکشید و سپس پیچ را سفت کنید. سیم قرمز را زیر پیچ ترمینال با برچسب “+”، ” “Live یا L  بلغزانید و سپس پیچ را سفت کنید.

مرحله 4

درپوش اتصال ترمینال را تعویض کنید. پیچ ها را داخل سوراخ قرار دهید و آنها را سفت کنید. از همین روش برای اتصال انتهای مخالف سیم به منبع تغذیه استفاده کنید، که برای موتورهای DC احتمالاً ترانسفورماتور یا بسته باتری است، زیرا آنها با ولتاژ پایین کار می کنند.

موتورهای تک فاز

موتور الکتریکی تک فاز AC

مرحله 1

از یک پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ های نگهدارنده صفحه اتصال ترمینال روی موتور تک فاز AC استفاده کنید. پانل را با انگشتان خود بردارید. سه کانکتور وجود دارد: زنده، خنثی و زمین. سه پیچ ترمینال را با استفاده از پیچ گوشتی باز کنید، اما پیچ ها را به طور کامل باز نکنید.

مرحله 2

1 اینچ پلاستیک بیرونی را از انتهای یک نوار سه هسته ای سیم 12 گیج AWG جدا کنید تا سه سیم رنگی داخلی نمایان شود. سیم ها سبز یا سبز و زرد راه راه برای زمین، سفید یا خاکستری برای خنثی، و سیاه و سفید، اما گاهی اوقات نارنجی یا قرمز، برای زنده هستند. ¼ اینچ پلاستیک رنگی را از انتهای سه سیم جدا کنید.

مرحله 3

سیم سبز رنگ را زیر کانکتور ترمینال با برچسب GND یا T  بکشید و سپس پیچ را ببندید. سیم سفید را زیر کانکتور ترمینال با برچسب “N “، “Neu”  یا “-” بکشید و سپس پیچ را ببندید. سیم سیاه را زیر کانکتور ترمینال با برچسب  L،  “Live” یا “+” بکشید و سپس آن را ببندید.

مرحله 4

پانل اتصال ترمینال را تعویض کنید. پیچ ها را در سوراخ های پیچ قرار دهید و پیچ ها را محکم کنید.

مرحله 5

یک دوشاخه را در انتهای مخالف سیم قرار دهید، اگر یکی از آن ها قبلا متصل نشده است. سیم را همانطور که قبلاً توضیح دادیم با استفاده از سیم کش ها جدا کنید. پوشش دو شاخه را با استفاده از پیچ گوشتی بردارید و سپس پیچ های سه قطب پایانه دو شاخه را باز کنید. سیم سبز را به ترمینال بالا وصل کنید، سیم سفید را به ترمینال پایین سمت چپ وصل کنید و سپس سیم سیاه را به ترمینال پایین سمت راست وصل کنید. پیچ های ترمینال را ببندید و درپوش دوشاخه را تعویض کنید. پیچ را محکم کنید تا درپوش دو شاخه در جای خود ثابت بماند.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های برق مانند: آموزش برق ساختمان ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش برق صنعتی ، آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش plc و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960