آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

آموزش سیم پیچی موتور الکتریکی

دوره آموزش سیم پیچی موتور فن و کار دوره ای جامع برای آموزش سیم‌ پیچی الکتروموتورهای مورد استفاده در وسایل خانه و صنعتی می باشد، بطوریکه در این دوره به طور کامل بر روی سیم‌ پیچی انواع موتورهای الکتریکی اعم از انواع موتورهای تک فاز و سه فاز، موتورهای AC و DC، سیم پیچی کولر، سیم پیچی دینام و آرمیچر تمرکز دارد.

یعنی شما در این دوره اصول و روش‌ های سیم‌ پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز را همراه با نحوه عیب یابی و رفع عیب آن کامل یاد خواهید گرفت. علاوه از این با عملکرد و اصول سیم‌ پیچی انواع موتورهای AC و DC شامل موتورهای القایی، سنکرون، پله‌ ای، سروو و یونیورسال آشنا خواهید شد.

این دوره از مباحث مقدماتی مانند معرفی ساختار موتور ها ، انواع سیم و نحوه انتخاب قطر سیم ها ، تجهیزات مورد نیاز سیم پیچی و غیره شروع شده و سپس مباحث تخصصی از جمله طراحی دیاگرام های مختلف برای سیم پیچی موتور های تک فاز و موتور های سه فاز را شامل می شود. مهارت های کامل طراحی اصولی و دقیق موتورها را در کارگاههای عملی کسب می کنید. و با دستگاههای سیم پیچی و ابزار تخصصی کار کرده و موتورهای واقعی را در کارگاه عایق بندی و سیم پیچی آنها را انجام می دهید.

در این دوره تک تک کارآموزان می بایست بصورت انفرادی موتورهای تکفاز و سه فاز را سیم پیچی و راه اندازی کنند. انجام فعالیت های عملی در کارگاههای مجهز آموزشگاه فن و کار باعث می شود تا با مهارت کامل بتوانید این شغل را شروع کنید و از آن کسب درآمد داشته باشید.

از دوره های مرتبط با این رشته می توان از دوره آموزش تابلو برق صنعتی را نام برد.

معرفی دوره آموزش سیم پیچی موتور آموزشگاه فن و کار

نام دوره: آموزش سیم پیچی موتور های الکتریکی
مدت دوره: 30 ساعت
سطح دوره: مبتدی تا پیشرفته
نحوه برگزاری: حضوری و آنلاین
اعتبار مدرک دوره: مدرک فنی حرفه ای سیم پیچی موتور با اعتبار بین المللی

هزینه دوره آموزش سیم پیچی موتور الکتریکی

شهریه دوره آموزش سیم پیچی موتور
11,000,000 (تومان)
شهریه دوره خصوصی آموزش سیم پیچی موتور
15,000,000 (تومان)
شهریه دوره آموزش آنلاین سیم پیچی موتور
10,000,000 (تومان)
تقویم کلاسی
تاریخ شروع روزها ساعت برگزاری
8 اردیبهشت ماه شنبه تا چهارشنبه ساعت 14 الی 17
توانمندی‌هایی که در دوره آموزش سیم پیچی موتور الکتریکی بدست می‌آورید

در این دوره نحوه طراحی و انجام محاسبات سیم پیچی موتور را یاد خواهید گرفت و توانایی کاملی در رسم و پیاده سازی عملی آنها در سیم پیچی موتور های الکتریکی بدست خواهید آورد.

ضمن شناخت و بررسی انواع موتور های تک فاز در قدرت های مختلف مانند موتور کولر ، توانایی کاملی در طراحی ، انجام محاسبات و اجرای سیم پیچی موتور تکفاز که بسیار پرکاربرد هستند بدست خواهید آورد.

ضمن شناخت و بررسی انواع موتورهای سه فاز توانایی کاملی در طراحی ، انجام محاسبات و اجرای سیم پیچی موتور سه فاز بدست خواهید آورد.

توانایی کاملی در راه اندازی و تست موتور های سیم پیچی شده بدست خواهید آورد. همچنین نحوه عیب یابی این مورتو ها را به خوبی یاد خواهید گرفت.

در پایان این دوره با نقشه های مختلف سیم پیچی و کاربردهای مختلف آنها مانند دو سرعته کردن موتور ، چپگرد و راستگرد بودن موتور ، افزایش قدرت راه اندازی اولیه موتورها و … آشنا خواهید شد و توانایی کاملی در سیم پیچی این مدل ها به دست خواهید آورد.

توانایی کاملی در طراحی و انجام محاسبات و اجرای سیم پیچی موتورهای خام بدون سیم پیچی بدست خواهید آورد.

نحوه خارج نمودن سیم پیچ های سوخته را بصورت صحیح و اصولی یاد خواهید گرفت. همچنین توانایی کاملی در سیم پیچی مجدد و انجام محاسبات قطر و تعداد دور سیم پیچی این موتور ها بدست خواهید آورد.

در این دوره عایق کاری استاتور موتور را بصورت کامل و تخصصی یاد می گیرید و توانایی کاملی در عایق بندی موتور های سه فاز و تک فاز که از قبل سیم پیچی شده اند بدست خواهید آورد.

در این دوره مهارت کاملی در نحوه استفاده از ابزارهای تخصصی سیم پچی از جمله کولیس ، دستگاه کلاف پیچ ، مولتی متر و غیره بدست خواهید آورد و با تمامی تجهیزات و ابزارها به صورت عملی کار می کنید.

نحوه محکم نمودن کلاف ها در انتهای سیم پیچی با استفاده از نخ های مخصوص را یاد خواهید گرفت. و ضمن یادگیری اصول و استاندارهای سربندی ، توانایی کاملی در راه اندازی موتورهای تکفاز و سه فاز در پایان سیم پیچی بدست خواهید آورد.

در پایان این دوره مهارت کاملی در عیب یابی و سرویس انواع موتور ها مانند تعویض بلبرینگ ، کاسه، نمد ، شفت ، رفع لرزش و صدا و سایر موراد بدست خواهید آورد.

سرفصل‌های دوره آموزش سیم پیچی موتور الکتریکی

 • آشنایی با کلیات برق
 • آشنایی با انواع اتصال های دور و نزدیک
 • آشنایی با تولید ولتاژ
 • آشنایی با ساختمان داخلی ژنراتورها
 •  آشنایی به تولید برق مستقیم
 • آشنایی با راه ندازی الکتروموتوربه کمک ستاره و مثلث
 • فرق بین اتصال ستاره با مثلث
 • آموزش راه اندازی موتور سه فاز با کمترین جریان راه اندازی
 • بررسی قسمتهای گردندده و ثابت و متعلقات موتور
 • بررسی تئوری انواع موتورهای آسنکرون-سنکرون-یونیورسال-dc-موتورهای مخصوص مانند سرو موتورها
 • تجزیه و تحلیل تلفات فوکو-تلفات هیسترزیس-تلفات مسی
 • محاسبه و طراحی دیاگرام و جدول موتورهای گام کامل و گام کسری
 •  میدان مغناطیسی
 •  آشنایی به تولید برق متناوب
 • تفاوت برق مستقیم و برق متناوب
 • نحوه تولید برق های صنعتی
 • مشخصه مربوط به برق های 380ولت
 • طراحی تعداد دور بوبین و قطر سیم
 • آموزش راه اندازی الکتروموتور آسنکرون سه فاز در برق خانگی
 • تبدیل قطر سیم مسی به آلومینیومی و بلعکس
 • آموزش سیم پیچی از نوع بازاری
 • بررسی عنوان حک شده بر روی پلاک
 • محاسبه و دریاگرام موتورهای تکفاز گام کامل و گام کوتاه استارت دائم
 • محاسبه و دیاگرام موتورهای تکفازگام کامل و گام کوتاه استارت موقت (موتور کولری)
 • طراحی یک الکتروموتور بصورت گام کامل توسط هنرجو
 • و …
مزایای دوره برای کارآموزان
پشتیبانی نامحدود
ارائه گواهینامه معتبر
ارائه آموزش برای بازار کار
دسترسی سریع
آموزش کاربردی و علمی
اساتید با تجربه

گالری کارگاه آموزش سیم پیچی موتور الکتریکی

ویدیو نظر کار آموزان آموزش سیم پیچی موتور الکتریکی

سوالات متداول آموزش سیم پیچی موتور الکتریکی

خیر، بازار کار به افراد تئوریسین دیگر احتیاجی ندارد. چراکه سالیانه عده زیادی فارغ‌التحصیل به جمع بیکاران بازار اضافه می گردند. در این دوره ها استاد کار در کارگاههای عملی به شما نحوه سیم پیچی صحیح انواع موتورها را آموزش خواهد داد.

شما فقط فرض کنید که سالانه چند موتور کولر آبی خراب می شود؟! به این میزان، خرابی سایر موتورهای الکترونیکی را نیز اضافه کنید. راه‌اندازی انواع سیستمهای مکانیکی را نیز در نظر داشته باشید. این‌گونه خودتان با بازار کار بزرگ سیم پیچی موتور آشنا خواهید شد. بنابراین از فرصت آموزشی سیم پیچی موتور غافل نمانید. فرصتی که آینده کاری شمارا تضمین خواهد نمود.

درآمد شغل سیم پیچی موتور اگر به صورت خویش فرما باشد، درآمد بسیار خوبی است. البته درآمد بیشتر در شغل سیم پیچی با تجربه و زمان به دست می‌آید. بنابراین نمی توان توقع طی کردن ره چند ده ساله را از یک کارآموز تازه کار توقع داشت. با این حال می توانید به راحتی روی درآمد دو تا سه برابر وزارت کار حساب باز کنید. درآمدی که در کمتر تخصصی سراغ خواهید داشت.

دوره آموزشی سیم پیچی موتور مناسب کلیه هنرجویانی است که می خواهند سریعاً جذب بازار کار شوند. شما با کمترین تحصیلات و گذراندن دوره های تئوری و عملی سیم پیچی موتور، خیلی سریع جذب بازار کار خواهید شد. خوشبختانه بازار کار گسترده سیم پیچی موتور نیازمند افرادی است که با آموزش های لازم به عنوان دستیار استادکار وارد فعالیت های عملی سیم پیچی موتور شوند.

اگر دوره را به صورت فشرده سپری کنید، در نهایت در مدت 2 ماه به یک کارورز نسبتاً خوب تبدیل خواهید شد. کارورزی که بازار کار شدیداً به او احتیاج خواهد داشت.

ثبت نام فوری
روش‌های ثبت نام در دوره
1- تماس تلفنی
2- ثبت نام در واتساپ و سایر شبکه های اجتماعی
3- مراجعه حضوری
4- از طریق فرم پیش ثبت نام موجود در سایت
5- درج شماره تماس و دوره مورد نظر برای تماس

دوره آموزش سیم پیچی موتور الکتریکی

آموزش سیم پیچی موتورهای الکتریکی آموزشگاه فن و کار از نوع موتورهای تک فاز و سه فاز به صورت عملی در کارگاه های مجهز برگزار می شود. در مراکز صنعتی کمتر پیش می آید که موتورهای تک فاز استفاده کنند، بلکه عموما موتورهای مورد استفاده در این مراکز به صورت موتورهای سه فاز هستند. در کلاس های سیم پیچی موتورهای الکتریکی کارآموزان به صورت کاملا عملی نحوه محاسبه و ترسیم سیم بندی موتورهای تک فاز و سه فاز را آموزش می بینند.

مهارت‌ هایی که به صورت تخصصی به عنوان یک سیم‌ پیچ‌ کار حرفه‌ ای یاد خواهید گرفت عبارتند از:

 • اصول اولیه سیم‌ پیچی موتور: شامل مفاهیم پایه برق و الکترومغناطیس، اجزای یک موتور الکتریکی، انواع سیم‌ های مورد استفاده، تبدیل قطر سیم مسی به آلومینیومی و بلعکس، عایق ‌ها و...
 • آموزش عیب‌ یابی و تعمیر موتورها: شما یاد خواهید گرفت که چگونه موتورهای معیوب را عیب‌ یابی کرده و آنها را به درستی تعمیر کنید.
 • محاسبه، طراحی و ساخت سیم پیچ‌ های موتور: با اصول طراحی سیم‌ پیچ ‌های موتور با توجه محاسبات لازم و نحوه ساخت آنها آشنا خواهید شد.
 • طراحی یک الکتروموتور بصورت کامل: شما موارد مهم در طراحی و نحوه محاسبات یک موتور را یاد خواهید گرفت که چگونه یک الکتروموتور را می توان از صفر طراحی کرد و ساخت.
 • ابزارهای لازم برای سیم پیچی و تعمیرات سیم پیچی موتور الکتریکی: با ابزارهای تعمیراتی در دوره آموزش سیم پیچی الکتروموتور به صورت کامل آشنا خواهید شد. مثل سیم‌ لخت کن، هویه و لحیم، سوهان دستی، سیم‌ چین، متر، چکش لاستیکی یا پلاستیکی، قالب یا گیره سیم‌ پیچی ، دستگاه سیم‌ پیچی، تجهیزات تست و اندازه‌ گیری مثل مولتی‌ متر، تجهیزات ایمنی مثل عینک، ماسک، دستکش و...
 • و...

بنابراین اگر به دنبال یادگیری مهارتی پردرآمد هستید و به دنیای برق، الکتروموتورها و سیم‌ پیچی آنها علاقه‌ دارید دوره آموزش سیم‌ پیچی موتور برای شماست تا بتوانید با توجه به استعداد خود وارد شغل و دنیای فنی و خدمات تعمیرات شوید.

ضمنا، در این دوره فن و کار به صورت کامل و جامع، شما با اصول و روش ‌های سیم‌ پیچی انواع موتورهای الکتریکی متداول مورد استفاده صنعتی و خانگی آشنا خواهید شد و مهارت‌ های لازم برای تبدیل شدن به یک سیم‌ پیچ‌ کار حرفه ای را به دست خواهید آورد.

جزئیات دوره آموزشی سیم پیچی موتورهای الکتریکی از نظر محتوا

 • جزوه آموزشی: یک جزوه آموزشی جامع و کامل به شما داده می‌ شود که شامل تمام مطالب دوره، نکات کلیدی و تصاویر و نمودارهای لازم است.
 • تمرین عملی: یکی از مهمترین مزیت های دوره ما این که به شما فرصت‌ های متعددی برای تمرین عملی مهارت‌ های سیم‌ پیچی موتور داده می‌ شود تا بتوانید تا جای ممکن به موارد تدریس شده مسلط شود.
 • پشتیبانی آنلاین: شما می‌ توانید حتی پس از اتمام دوره نیز به طرق مختلف با مربیان دوره در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید.
 • دسترسی به منابع: شما به صورت همیشه به منابع و جزوات آموزشی و ویدئوهای آموزشی دسترسی خواهید داشت که می‌ توانید از آنها برای مرور مطالب دوره استفاده کنید.

موتور الکتریکی و انواع آن چیست؟

ماشین الکتریکی که انرژی الکتریکی ( AC (Alternative Current) یا DC (Direct Current)) را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند به عنوان موتور الکتریکی شناخته می شود.

بر اساس نوع منبع برق ورودی، الکتروموتورها به دو نوع تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1. موتور AC
 2. موتور DC

قسمت های اصلی تشکیل دهنده الکتروموتورها نیز عبارتند از:

 • پوسته
 • روتور
 • استاتور
 • بلبرینگ ها
 • پروانه خنک کننده
 • جعبه ترمینال
 • درب های عقب و جلو
 • درب محافظ پروانه خنک کننده
 • خازن راه اندازی

موتور AC چیست؟

موتور AC موتوری است که با استفاده از اصل القای الکترومغناطیسی، توان الکتریکی AC را در ورودی به انرژی مکانیکی در خروجی تبدیل می کند.

موتور AC از دو بخش اصلی استاتور و روتور تشکیل شده است که جریان متناوب را به عنوان ورودی می گیرد و استاتور قسمت ثابت موتور است و سیم پیچ آرمیچر روی استاتور قرار می گیرد در حالی که روتور قسمت چرخان موتور است.

انواع موتورهای AC نیز عبارتند از:

 • موتور AC تک فاز
 • موتور AC سه فاز

موتور DC چیست؟

نوعی موتور الکتریکی که جریان مستقیم (DC) را به عنوان انرژی الکتریکی ورودی می گیرد و این ورودی الکتریکی DC را به خروجی مکانیکی (چرخشی) تبدیل می کند.

به عبارت ساده تر، موتور الکتریکی که انرژی الکتریکی جریان مستقیم را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند، موتور DC نامیده می شود.

یک موتور DC نیز دارای دو بخش استاتور و روتور است که استاتور قسمت ثابت موتور است و سیستم میدان مغناطیسی را حمل می کند در حالی که روتور قسمت دوار است و دارای سیم پیچی آرمیچر است، به همین دلیل به روتور موتور DC آرمیچر نیز می گویند.

همانطور که پیش‌تر توضیح داده شد، حرکت روتور در داخل استاتور توسط میدان چرخشی ایجاد می‌شود.

این میدان در موتورهای AC و DC تفاوت‌های اساسی دارد.

در موتور AC، حرکت جریان متناوب و متقارن با زاویه 120 درجه به طور مداوم، میدان مورد نیاز در استاتور را ایجاد می‌کند، ولی در موتور DC، میدان استاتور به واسطه ولتاژ ثابت و محل قرارگیری کویل یا سیم ‌پیچ شکل می‌گیرد.

موتورهای DC در اندازه‌ ها و قدرت های مختلف، از موتورهای کوچک مورد استفاده در اسباب‌ بازی ‌ها گرفته تا مکانیزم ‌های بزرگ مانند وسایل نقلیه برقی تولید و استفاده می‌ شوند.

آموزش سیم پیچی موتورهای AC و DC

ما در دوره آموزشی سیم پیچی موتورها به انواع موتور های تک فاز و سه فاز، از نظر منبع تغدیه ac و dc و طراحی و ساخت سیم پیچی خواهیم پرداخت.

موتورهای تک فاز و سه فاز از نظر منبع تغذیه

 • موتورهای تک فاز: این موتورها برای کار با منبع تغذیه AC تک فاز طراحی شده اند، برق AC تک فاز به طور رایج در خانه ها و... وجود دارد و در دسترس برای عموم می باشد این نوع منبع تغذیه از دو سیم تشکیل شده است.
 • موتورهای سه فاز: این موتورها به منبع تغذیه AC سه فاز نیاز دارند که در تنظیمات صنعتی رایج تر هستند و از سه سیم تشکیل شده است.

موتورهای تک فاز و سه فاز از نظر ساخت و سیم پیچی موتور

 • موتورهای تک فاز: به دلیل منبع تغذیه تک فاز، گشتاور راه اندازی موتورهای تک فاز می تواند در مقایسه با موتورهای سه فاز کمتر باشد. برای غلبه بر این محدودیت، برخی از موتورهای تک فاز ممکن است از اجزای راه اندازی مانند خازن یا سیم پیچ های شکافته شده برای ایجاد میدان مغناطیسی دوار و شروع چرخش استفاده کنند. سیم کشی این موتورها شامل اتصال سیم پیچ های موتور به منبع تغذیه و اجزای راه انداز خواهد بود.
 • موتورهای سه فاز: منبع تغذیه سه فاز میدان مغناطیسی دوار را در داخل خود موتور ایجاد می کند و نیاز به اجزای راه اندازی اضافی را از بین می برد. این امر منجر به عملکرد روان تر، گشتاور راه اندازی بالاتر و به طور کلی راندمان بالاتر در مقایسه با موتورهای تک فاز می شود. سیم کشی موتورهای سه فاز شامل اتصال (ستاره مثلث) سیم پیچ های موتور به سه فاز منبع تغذیه به ترتیب خاصی برای اطمینان از چرخش صحیح است.

کابردهای موتورهای تک فاز و سه فاز

 • موتورهای تک فاز: به دلیل طراحی ساده تر و سازگاری با وسایل برقی مختلف برای مصرف عمومی برق و خانگی در لوازم خانگی مثل یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و... استفاده می شود. البته در ابزارهای برقی و کاربردهای صنعتی کوچکتر مثل فن و پمپ و... نیز مورد استفاده می باشند.
 • موتورهای سه فاز: به دلیل تحمل بار بالاتر، عملکرد روان تر و راندمان بالاتر، موتورهای سه فاز در اغلب ماشین آلات صنعتی، پمپ های بزرگ، کمپرسورها، تجهیزات سنگین و... مورد استفاده هستند.

سیم پیچی موتور چیست؟

سیم پیچی موتورها، سیم های رسانایی هستند که دور یک هسته مغناطیسی پیچیده شده اند.

آنها مسیری را برای جریان و ایجاد میدان مغناطیسی جهت چرخش روتور فراهم می کنند.

مانند هر قسمت دیگر موتور، سیم پیچ نیز ممکن است از کار بیفتد.

هنگامی که سیم ‌پیچی موتور از کار می ‌افتند، به ندرت هادی ‌ها از کار می ‌افتند و معمولا این پوشش پلیمری یا همان عایق های اطراف هادی‌ ها است که از خراب می شوند.

خرابی ناگهانی هر قسمت از موتور منجر به از دست رفتن تولید، افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری، از بین رفتن یا آسیب به سرمایه و احتمالا صدمات دیگری مخصوصا در شرکت های صنعتی می شود.

از آنجایی که اکثر خطاهای مرتبط با عایق ها در طول زمان رخ می دهند، دانستن نحوه بررسی سیم ‌پیچ‌ ها به شما این امکان را می‌ دهد که به عنوان یک فرد متخصص در یک شرکتی که مشغول به کار هستید از گام ‌های عملی صحیحی برای جلوگیری از خرابی ناخواسته موتور برداشته و تعمیرات ارزان را جایگزین تعمیرات پر هزینه کنید.

عایق‌ کاری نیز یکی از مراحل با اهمیت طراحی سیم پیچی الکتروموتورها هستن که برای جلوگیری از اتصال کوتاه، بهبود راندمان، افزایش طول عمر موتور تاثیر مستقیم دارد که معمولا از مواد مختلف عایق‌ های سلولوزی، عایق‌های میکا، رزین ها مصنوعی و طبیعی و... استفاده می شود.

انتخاب عایق مناسب نیز به عوامل مختلفی مانند نوع موتور، ولتاژ و جریان کاری، شرایط محیطی و نیازهای خاص کاربرد بستگی دارد.

از طرفی سیم مورد استفاده در ضخامت های مختلف قابل استفاده هستند که هرچه قطر سیم کوچکتر باشد، تعداد دورهای سیم پیچ هایی که می توانند پیچیده شوند، محکم تر است.

این مورد نیز به خودی خود تاثیر قابل توجهی بر عملکرد موتور دارد.

زیرا نوع میدان مغناطیسی ایجاد شده هنگام عبور جریان از سیم پیچ موتور را نیز تغییر می دهد.

دیگر مواردی که سیم پیچ موتور تحت تاثیر ضخامت سیم قرار می گیرد عبارتند از:

 • قدرت میدان مغناطیسی با هر سیم پیچ افزایش می یابد.
 • گشتاور افزایش می یابد.
 • نیروی الکترومغناطیسی در سیستم به صورت کلی افزایش می یابد.

مراحل سیم پیچی موتور الکتریکی

مراحل سیم پیچی موتور الکتریکی عبارتند از:

 • باز کردن محفظه الکتروموتور
 • خارج کردن سیم پیچ های قبلی سوخته
 • تمیز کردن شیارهای استاتور و عایق بندی آنها
 • کلاف بندی را با توجه به شیار ها و نقشه کلاف بندی
 • نصب کلاف ها روی عایق های استاتور و محکم کردن آنها
 • لحیم کاری نقاط اتصال و خارج کردن سرسیم های کلاف ها ا ز محفظه موتور
 • انجام شارلاک سیم پیچ ها و بستن درب ها و محفظه الکتروموتور
 • تست کردن الکتروموتور

انواع مختلف سیم‌ پیچی موتور

انواع مختلفی از سیم‌ پیچی موتور برای کاربردهای مختلف وجود دارند که عبارتند از:

 • سیم‌ پیچی استاتور
 • سیم‌ پیچی روتور
 • سیم‌ پیچی حلقوی
 • سیم‌پیچی موجی

انواع موتورهای الکتریکی که سیم پیچی آنها در این دوره آموزشی وجود دارند

موتورهای القایی

موتورهای القایی یا موتور آسنکرون (غیر همزمان) جزو موتورهای AC هستند که طراحی آنها نسبتا ساده و بادوام است و آنها را به گزینه ای محبوب برای بسیاری از کاربردهای صنعتی تبدیل می کند.

موتورهای القایی بر اصل القای الکترومغناطیسی تکیه دارند و استاتور، بخش ثابت موتور و دارای سیم پیچ هایی است که جریان AC را حمل می کنند و روتور، قسمت دوار می باشد.

موتورهای القایی در پمپ ها، فن ها، کمپرسورها، ماشین آلات و بسیاری از ماشین های صنعتی استفاده می شوند.

موتورهای سنکرون

موتورهای سنکرون نیز AC هستند و کنترل دقیق سرعت را ارائه می دهند و به دلیل عملکرد سرعت ثابت خود شناخته می شوند.

این موتورها بر خلاف موتورهای القایی، دارای یک آهنربای دائمی یا یک آهنربای الکتریکی روی روتور هستند که با میدان مغناطیسی دوار استاتور هماهنگ یا همگام می شود که این ارتباط مستقیم بین میدان های مغناطیسی چرخش روتور را با سرعت ثابت تضمین می کند که مستقیما با فرکانس منبع تغذیه AC مرتبط است.

موتورهای سنکرون در مواردی که نیاز به کنترل دقیق سرعت مثل ژنراتورها، کمپرسورها، برخی از انواع نوار نقاله ها و... دارند استفاده می شوند.

موتور پله ای یا استپر موتور

موتور پله‌ ای از موتورهای بدون جاروبک هستند. این موتورهای DC به جای چرخش پیوسته به صورت پله‌ ای و گسسته می چرخند که این عامل آنها را برای کاربردهای موقعیت یابی دقیق مانند بازوهای رباتیک و چاپگرهای سه بعدی ایده آل هستند.

سروو موتورها

سروو موتورها دستگاهی که ورودی الکتریکی DC را دریافت کرده و آن را به خروجی مکانیکی تبدیل می کنند که معمولا در رباتیک و... استفاده می شوند.

موتورهای یونیورسال

این موتورها هم می توانند با برق AC و هم با DC کار کنند. آنها به دلیل اندازه جمع و جور و گشتاور راه اندازی بالا، اغلب در ابزارها و وسایل برقی خانگی مثل جاروبرقی و... استفاده می شوند.

آنچه شما در این دوره سیم پیچی فنی حرفه ای به دست می آورید

چیزی که شما در این دوره به دست می آورید عبارتند از:

 • آموزش کامل و جامع سیم پیچی الکتروموتورها: در این دوره شما به صورت کامل با مباحث مربوط به سیم‌ پیچی موتور، انواع موتورها، طراحی سیم‌ پیچی، ابزارآلات و تجهیزات تخصصی و همچنین نکات ایمنی از مبتدی تا پیشرفته یاد گرفته و آشنا خواهید شد.
 • مهارت‌ های عملی لازم برای تعمیر و طراحی و ساخت انواع موتورها: فرصت‌ های متعددی برای تمرین عملی مهارت‌ های سیم‌ پیچی موتور در کارگاه ‌های مجهز به شما داده می‌شود.
 • آموزش زیر نظر اساتید مجرب و متخصص: دوره سیم پیچی موتور توسط اساتید مجرب و متخصصی برگزار می‌ شود که دانش و تجربه عملی لازم را در بازار کار دارند و این تجربه و دانش تئوری و عملی را به طور کامل در اختیار شما قرار خواهند داد.
 • گواهینامه معتبر: پس از اتمام دوره، شما گواهینامه معتبر سیم‌ پیچی موتور فنی حرفه ای را به دست خواهید آورد که هم برای افراد مبتدی و تازه کار برای اشتغال و هم برای ارتقاء شغلی افرادی که شاغل هستند می باشد. از این مدرک فنی و حرفه ای هم به عنوان مجوزی برای شروع مستقل کسب و کار بوده و هم برای گرفتن وام های خوداشتغالی و هم برای مهاجرت استفاده کنید.

دوره آموزش سیم پیچی موتور برای چه کسانی مناسب است؟

 • افراد مبتدی علاقمند به کارهای برقی و تعمیرات آن: اگر جزو افراد مبتدی در رشته برق و تعمیر هستید و هیچ پیش‌ زمینه‌ ای ندارید، این دوره به شما کمک می‌ کند تا از مطالب پایه تا پیشرفته همه مطالب مربوط به تعمیرات انواع الکتروموتورها را در این دوره به صورت تخصصی یاد بگیرید.
 • تکنسین‌ های شاغل و تعمیرکاران با تجربه: اگر به عنوان تعمیرکار یا تکنسین تعمیرات سیم پیچی موتور به صورت تجربی هستید و می‌ خواهید مهارت‌ های خود را در زمینه سیم‌ پیچی موتور به صورت علمی و عملی و کسب دانش بیشتر ارتقا دهید، این دوره می تواند به عنوان مکملی برای آموخته های قبلی شما بوده و فرصتی عالی برای یادگیری تکنیک‌های جدید و پیشرفته از نظر ابزارها، موتورهای مختلف و... باشد.

مزایای شرکت در دوره سیم‌ پیچی موتور فن و کار

 • به دست آوردن مهارتی تخصصی و پردرآمد: سیم‌ پیچی موتور مهارتی است که برای بسیاری از صنایع و شرکت های بزرگ و کوچک مانند کارخانجات صنعتی دولتی و غیر دولتی، تعمیرگاه‌ های الکتروموتور و... مورد تقاضا است و می توانید در کمترین زمان ممکن شاغل شوید.
 • فرصت‌ های شغلی زیاد و استقلال شغلی: با یادگیری این مهارت پولساز، هم می توانید برای دیگران کار کنید و هم می‌ توانید با تاسیس کارگاه خود، به طور مستقل در زمینه سیم‌ پیچی موتور فعالیت کنید.
 • افزایش دانش و مهارت: حتی اگر قبلا نیز در این زمینه فعالیت می کردید، این دوره به شما کمک می‌ کند ضمن دریافت مدرک معتبر و استفاده از مزایای آن، دانش و مهارت خود را در زمینه الکتروموتورها به طور قابل توجهی ارتقا دهید.
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهریه دوره آموزش سیم پیچی موتور 11،000،000 تومان
شهریه دوره آموزش آنلاین سیم پیچی موتور 10،000،000 تومان
دسترسی سریع! شهریه‌ها سرفصل‌ها ثبت نام