آموزشگاه فن و کار

معرفی فتوشاپ و کاربردهای آن

نویسنده: تحریریه فن و کار
معرفی فتوشاپ و کاربردهای آن

عکاسی یکی از هنرهای معاصر می‌باشد. این هنر تفریح بسیاری از افراد می‌باشد که روزانه از سوژه‌های مختلفی عکس می‌گیرند. اما بعضا یک سوژه یکبار تکرار می‌شود و دیگر وجود نخواهند داشت که افراد دوباره عکس بگیرند اما عکسی که گرفته شده ممکن است مناسب نباشد و زیبا نشده، سوژه هم تکرار نمی‌شود. در این شرایط نیاز است که عکس اصلاح شود یا به اصطلاح روی آن کار شود. فتوشاپ یک برنامه دیجیتال و کامپیوتری است که کاربرد فتوشاپ ویرایش و ادیت تصویر می‌باشد. این برنامه یک برنامه حرفه‌ایی است که باید چندین ساعت برای کار کردن با آن دوره ببینید. با این برنامه هر تغییری که بخواهید می‌توانید در عکس ایجاد کنید بدون اینکه نیاز باشد عکس دوباره‌ایی از سوژه بگیرید. کاربرد فتوشاپ بسیار گسترده است که در این مقاله به تفصیل به آنها می‌پردازیم.

فتوشاپ یک برنامه دیجیتال و کامپیوتری است که که کاربرد فتوشاپ ویرایش و ادیت تصویر می‌باشد. این برنامه یک برنامه حرفه‌ایی است که باید چندین ساعت برای کار کردن با آن دوره ببینید. با این برنامه هر تغییری که بخواهید می‌توانید در عکس ایجاد کنید بدون اینکه نیاز باشد عکس دوباره‌ایی از سوژه بگیرید.

فتوشاپ قوی‌ترین برنامه ویرایش تصویر

فتوشاپ یکی از برنامه‌های ویرایش تصاویر می‌باشد. می‌توان گفت این برنامه معروف ترین برنامه ویرایش است به حدی که به ویرایش کردن عکس‌ها اصطلاحاً فتوشاپ کردن می‌گویند. کاربرد فتوشاپ گسترده و متفاوت است. این برنامه دارای ابزارهایی است که این ابزارها مثل میز کار می‌باشد که هر ابزار وظیفه خود را دارد و با استفاده از آن می توان تغییراتی زیادی روی تصاویر بدهید. فتوشاپ اولین بار در سال 1990 منتشر شد. در آن سال‌ها فتوشاپ تنها برنامه ویرایش عکس بود و بسیار زیاد برای عکس‌های مختلف استفاده می‌شد. مثل تمام برنامه‌ها فتوشاپ نیز هر ساله آپدیت داده و بهتر می‌شود. طی این 30 سال این برنامه بسیار پیشرفت کرده و امروزه استفاده‌هایی فراتر از ویرایش عکس از آن می‌شود.

فتوشاپ دارای رابط کاربری بسیار خوبی می‌باشد. این رابط کاربری خوب باعث می‌شود که افراد به راحتی در این فضا کار می‌کند. این فضا باعث می‌شود که افراد در ویرایش تصاویر خلاقیت خارق العاده ایی استفاده کنند و تصاویر ویژه و مخصوص ایجاد کنند. فتوشاپ بخش‌هایی دارد که به شکل اتومات کار می‌کنند. این بخش‌های اتومات کمک بسیار شایانی به افراد می‌کنند و باعث می‌شود ویرایش تصاویر بسیار ساده‌تر می‌شود. همین بخش‌های اتومات باعث تولید تصاویر بسیار عالی شوند. در کنار کاربرد فتوشاپ، این برنامه دارای معایبی نیز هست. این برنامه حجم زیاد و رم زیادی از کامپیوتر می‌برد و ممکن است سیستم شما را شدیداً تحت فشار بگذارد. به همین خاطر طراحان و افرادی که به شکل حرفه ایی از این برنامه استفاده می‌کنند نیاز دارند که سیستم‌های پیچیده و قوی داشته باشند تا در طراحی و ویرایش‌های سنگین دچار مشکل نشوند و کارشان سریع پیش برود. اما حتما برای استفاده از فتوشاپ نیازی نیست یک سخت افزار قوی داشته باشید زیرا می توانید از نسخه های قدیمی تر یا کم حجم تر استفاده کنید. این نسخه ها ممکن است که به روز نباشند اما کاربردی هستند. در واقع اصل و کار های اصلی فتوشاپ در چند سال اخیر تغییر چندانی نداشته و چارچوب برنامه ثابت است فقط ممکن است نرم افزار باهوش‌تر یا اتومات‌تر شده باشد که اگر از نسخه‌های قدیمی استفاده می کنید باید کارهای بیشتری را دستی انجام بدهید.

فتوشاپ یکی از برنامه های ویرایش تصاویر می باشد. می توان گفت این برنامه معروف ترین برنامه ویرایش است به حدی که به ویرایش کردن عکس ها اصطلاحاً فتوشاپ کردن می گویند. این برنامه امکانات متفاوت دارد که این امکانات مثل میز کار می باشد که هر ابزار وظیفه خود را دارد و با استفاده از آن می توان تغییراتی زیادی روی تصاویر بدهید.

تاریخچه فتوشاپ

در سال 1988 افرادی به اسم برادران نول شروع به کار روی این پروژه کردند و کم کم این پروژه را گسترش دادند و برنامه ایی ساختند که اولین برنامه ویرایش عکس می باشد. برادران نول شروع به فروش عکس و نرم افزار تجاری کردند و برای این منظور آنها نام نرم افزار را به “فتوشاپ” تغییر دادند .

در سپتامبر سال ۱۹۸۸، یک قرارداد بین برادران نول و Adobe امضا شد . تمام حقوق فوتوشاپ به ادوبی فروخته شد. برادران نول کارخود را با فتوشاپ آغاز کردند و اولین نسخه آن ( ۱٫۰ )در سال ۱۹۹۰ منتشر شد .

در سال 1988 افرادی به اسم برادران نول شروع به کار روی این پروژه کردند و کم کم این پروژه را گسترش دادند و برنامه ایی ساختند که اولین برنامه ویرایش عکس می باشد. برادران نول شروع به فروش عکس و نرم افزار تجاری کردند و برای این منظور آنها نام نرم افزار را به “فتوشاپ” تغییر دادند.

فتوشاپ و کاربردهای آن

قابلیت های فتوشاپ

فتوشاپ دارای بخش های بسیار زیادی است. این بخش ها هر کدام وظایف مخصوص به خود را دارند. این بخش ها شامل:

پن pen: از این ابزار برای کشیدن اشکال و خط های مختلف استفاده می شود. این وسیله مهم ترین وسیله و

پرکاربردترین وسیله است. با پن می توان هر شکل و طرحی که بخواهید بکشید آن را خم کنید و به حالتی که می خواهید در بیاورید.

پاک کن: از پاک کن برای پاک کردن بخش های مختلف تصویر استفاده می شود. این بخش هم بسیار مهم می باشد. خیلی وقت ها می خواهید بخش هایی را از تصاویر پاک کنید که میتوانید از این بخش استفاده کنید.

انتخاب کننده های تصاویر: بخش های زیادی در انتخاب بخش هایی از تصاویر استفاده می شوند. هر کدام از این بزار ها به شکل خاصی بخش های تصاویر را انتخاب می کنند. مثلا یکی از این ابزار بر اساس رنگ به شکل اتومات رنگ های مشابه را انتخاب می کند و به شما کمک می کند که بخش های هم رنگ را جداگانه ویرایش کنید. از وسیله دقت خیلی زیادی ندارد اما کار با آن بسیار سریع و راحت است و می توان گفت کاملا اتومات است. از دیگر انتخاب کننده های تصویر می توان پن را گفت. پن دستی می باشد و خیلی اتومات نمی باشد و باید خودتان مرز را مشخص کنید تا آن را جدا کند. این کار مقدار بیشتری زمان می برد ولی دقیق تر است. از دیگر انتخاب کنندگان می توان انتخاب به وسیله شکل های از پیش تعیین شده را نام برد که خیلی کاربردی ممکن است نباشند.

رنگ کننده های تصاویر: بعضی وقت ها می خواهیم رنگ تصاویر را عوض کنیم. این تعویض رنگ توسط ابزار مختلفی انجام می شود. یکی از آنها بخش هایی که سیستم تصور می کند یک رنگ است را رنگ می کند و بعضی وقت ها شما یک بخش تصویر را انتخاب می کنید و سپس آن را رنگ می کنید. ابزاری به اسم براش وجود دارد که به وسیله آن می توانید رنگ را به شکل خیلی نرم روی تصویر پخش کنید و یا رنگ آن ناحیه را پخش کنید.

فتوشاپ ابزار بسیار زیادی دارد که می توانید با این وسایل هر تغییری که می خواهید روی تصویر ایجاد کنید. برای اینکه کارکرد کامل و تنظیمات فتوشاپ را بدانید باید چندین ساعت و چندین دوره حرفه ایی ببینید تا بتوانید به شکل کامل و حرفه ایی با این برنامه کار کنید.

مدل های رنگی در فتوشاپ

فتوشاپ مدل های رنگی بسیار دارد. هر کدام از این مدل ها برای شرایطی مناسب هستند که باعث می شود که در آن شرایط تصاویر با کیفیت تر و رنگی تر به نظر برسند. اینکه شما تصویر را چاپ کنید یا حالت دیجیتال نگه دارید در نوع انتخاب مدل رنگی تاثیر دارد. مدل های رنگی عبارت اند از:

مد رنگی RGB مخصوص نمایشگر

مد رنگی LAB

مد رنگی CMYK مخصوص چاپ افست

مد رنگی سیاه و سفید

مد رنگی Bitmap

مد رنگی Duotone

معرفی فتوشاپ و کاربرد

کاربرد فتوشاپ

فتوشاپ در ابتدا برای ویرایش تصاویر ساخته و عرضه شد اما با اپدیت هایی که در سال های بعدی داده شد می توان با این برنامه کار هایی خیلی حرفه ایی تر و پیچیده تر از ویرایش تصاویر انجام داد. البته هنوز هم کاربرد فتوشاپ ویرایش تصویر می باشد. همانطور که گفته شد کاربرد فتوشاپ بسیار گسترده و زیاد است که عبارت اند از:

  • ویرایش تصاویر: خیلی وقت ها تصاویر ممکن است در شرایط درستی گرفته نشوند یا نیاز به تغییر داشته باشند. بعضا نیاز هست که تصاویر زیبا تر نشان داده شوند. ممکن است سوژه دیگر تکرار نشود و نتوان دوباره از آن عکس گرفت. فتوشاپ به شما کمک می کند این تصاویر را بازسازی کنید و تصاویر را زیبا تر کنید. می توانید رنگ تصاویر را تغییر دهید آنها را ببرید یا براش بزنید. تنظیمات نور و رنگ را عوض کنید تا تصویر تغییر کند. تقریبا می توان گفت هر کاری که بخواهید می توانید روی تصویر انجام دهید. در واقع نرم افزار فتوشاپ و ابزار های قدرتمند موجود در این نرم افزار، فرصت مناسبی را برای بروز خلاقیت و استعداد های شما در زمینه ویرایش عکس فراهم آورده است.
  • نقاشی دیجیتال در فتوشاپ: با فتوشاپ هر طرحی را بخواهید می توانید بسازید. از این حالت و عملکرد برای طراحی جلد کتاب طراحی های آنلاین و سایر نقاشی های آنلاین استفاده می شود. برای این نقاشی ها نیازی به رنگ و بوم نیست و نقاشی در آن یک هنر به حساب می آید. ابزار موجود در نرم افزار فتوشاپ، امکان استفاده از تکنولوژی را برای ایجاد نقاشی های دیجیتال فراهم آورده است که با استفاده از آن می توانید نقاشی های بسیار زیبا و متنوعی را خلق نموده و سپس آن را رنگ آمیزی کنید. استفاده از بخش های مناسب با نقاشی دیجیتال بسیار ساده تر از ویرایش عکس می باشد که نیازی به آموزش به اندازه ویرایش عکس ندارد.

با فتوشاپ هر طرحی را بخواهید می توانید بسازید. از این حالت و عملکرد برای طراحی جلد کتاب طراحی های آنلاین و سایر نقاشی های آنلاین استفاده می شود. برای این نقاشی ها نیازی به رنگ و بوم نیست و نقاشی در آن یک هنر به حساب می آید.

  • طراحی گرافیک: بسیاری از ابزارهای فتوشاپ ابزار های گرافیکی هستند. با استفاده از این ابزار ها می توان طرح گرافیکی زیبایی ساخت. این طرح ها معمولا یک پایه روی عکس دارند و روی این عکس طرح های گرافیکی می سازند. معمولا این طرح ها به شکل آماده در اینترنت موجود هستند و می توان بدون هیچ آموزشی این طرح های خام را در فتوشاپ تبدیل به طرح های مورد نیاز خودتان بکنید. به این ترتیب دیگر نیازی نیست برای طراحی یک کارت کریسمس ، طرح برای تی شرت و همچنین طراحی سریع یک لوگو برای راه اندازی شرکت و یا حتی برای طراحی کارت های کسب و کار خود
    از نرم افزارهای دیگری استفاده نمایید و به راحتی می توانید با استفاده از نرم افزار فتوشاپ ، طراحی های گرافیکی خود را به انجام برسانید .

بسیاری از ابزارهای فتوشاپ ابزار های گرافیکی هستند. با استفاده از این ابزار ها می توان طرح گرافیکی زیبایی ساخت. این طرح ها معمولا یک پایه روی عکس دارند و روی این عکس طرح های گرافیکی می سازند. معمولا این طرح ها به شکل آماده در اینترنت موجود هستند و می توان بدون هیچ آموزشی این طرح های خام را در فتوشاپ تبدیل به طرح های مورد نیاز خودتان بکنید.

  • طراحی وب سایت: با فتوشاپ می توانید قالب های وب سایت ها را بسازید. ساخت این قالب ها با فتوشاگ بسیار ساده می باشد و دیگر نیازی به برنامه نویسی و کد نویسی پیچیده ندارد. پس می توان در کوتاه ترین زمان به راحتی برای سایت قالب طراحی کرد و این قالب به راحتی با فتوشاپ پیاده می شود و نیازی به طراحی سایت با برنامه نویسی نیست.
  • ویرایش ویدیو: یکی از قابلیت های فتوشاپ ویرایش ویدیو می باشد. شما می توانید با استفاده از این برنامه گیف ها و ویدیو های خود را ویرایش کنید. البته کار اصلی فتوشاپ ویرایش ویدیو نیست و برنامه های حرفه ایی ویرایش ویدیو نیز در دسترس است. یکی از این نرم افزار ها ادوبی پریمیر می باشد که نرم افزار تخصصی ویرایش ویدیو می باشد. این برنامه نیز از اولین برنامه های ویرایش ویدیو بوده و افراد بسیاری در جهان از این نرم افزار برای ویرایش استفاده می کنند.

فتوشاپ برنامه ایی که باید آن را یاد گرفت

امروزه به علت افزایش میزان تبلیغات شرکت ها و همچنین روی کار آمدن شبکه های اجتماعی نیاز به افرادی که فتوشاپ بلد باشند روز افزون است. شاید بتوان گفت مهم ترین کاربرد فتوشاپ در ارائه تبلیغات زیبا و حرفه ایی برای شرکت ها  می باشد. افرادی که این برنامه را بلند و به خوبی با این نرم افزار کار می کنند بازار خوبی دارند و به خوبی درآمد کسب می کنند. بلد بودن فتوشاپ برای استخدام در هر شرکتی یک مزیت حساب می شود و مدیران روی این گزینه خیلی حساس هستند. کاربرد فتوشاپ به این گونه است که به دلیل داشتن ابزار گوناگون فرصت آزمون و خطا را در اختیار شما قرار میدهد و باعث افزایش خلاقیت شما میگردد. بنابراین اگر شغل و مهارت شما مرتبط با طراحی است، حتما فتوشاپ را فرا بگیرید و با تمرین مستمر سعی کنید حرفه ای شوید.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش فتوشاپ می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960