آدرس: تهران - میدان انقلاب - روبروی سینما بهمن - نبش خیابان منیری جاوید - آموزشگاه فن و کار

عیب یابی پکیج دیواری – بررسی مشکلات رایج فن پکیج دیواری

دسته بندی‌ها
نویسنده: تحریریه فن و کار
عیب یابی فن پکیج

مطلب  عیب یابی پکیج دیوارری – بررسی مشکلات رایج فن پکیج دیواری به شما کمک می­کند بفهمید فن پکیج چگونه کار می­کند و هنگامی که فن خراب شد یا از کار افتاد چگونه باید آن­ را تعمیر کنیم؟

طبق بررسی های ما مشکلات رایجی در رابطه با فن پکیج وجود دارند که ممکن است با آن­ ها مواجه شوید و در این مواقع لازم است که فن را تعویض یا تعمیر کنید.

عیب یابی فن پکیج

عیب یابی پکیج دیوارری – بررسی مشکلات رایج فن پکیج دیواری

فن پکیج چه کاری انجام می­دهد؟

وظیفه ­ی فن­ های پکیج این نیست که اجزای داخلی پکیج را خنک کنند. زمانی که سوخت (گاز، نفت، یا LPG) در داخل محفظه ­ی احتراق می سوزد گازهای سمی خطرناکی تولید و پخش می­شوند.

به هر پکیج یک لوله­ ی سفید بزرگ متص می­شود که سوخت مورد نیاز آن را تأمین می­کند. همچنین حتماً یک دودکش عمودی (که از سقف عبور می­کند) یا افقی (که از دیوار عبور می­کند) نیز دارید. این دودکش گازهای مضر را از خانه­ ی شما دور می­کند.

با این وجود خود دودکش به تنهایی قادر به بیرون راندن گازهای مضر پکیج نیست بلکه آن فقط راهی برای خروج گازها است.

بیرون راندن گازها برعهده ­ی فن پکیج است. فن نوعی تهویه ایجاد می­کند که باعث می­شود گازها از دودکش به بیرون رانده شوند.

فن پکیج زودتر از همه­ ی اجزای دیگر باید شروع به کار کند. تخته مدار چاپی باید قبل از مشتعل شدن تشخیص دهد که فن کار می­کند.

اگر نتواند روشن بودن فن را تشخیص دهد قفل می­شود و روی صفحه نمایش کد خطایی مرتبط با جریان هوا نشان داده می­ شود. مثال ­هایی از این کد عبارتند از کد F32 در پکیج وایلانت، کد 160 در پکیج باکسی و غیره.

مشکلات فن پکیج

  1. سرعت فن بسیار پایین است

یکی دیگر از علت های عیب یابی پکیج دیوارری – بررسی مشکلات رایج فن پکیج دیواری میتواند سرعت فن پایین باشد .تعداد زیادی از افراد با مشکل خاموش شدن شمعک یا قفل شدن پکیج اندکی بعد از مشتعل شدن مواجه هستند. برخی از افراد می­پرسند که آیا ممکن است جریان باد از طریق دودکش  باعث خاموش شدن شمعک شود و این مشکل را به وجود آورد؟

باید بدانید که باد علت این مشکل نیست بلکه پایین بودن سرعت عمل فن عامل بروز مشکل است. جریانی که فن در داخل دودکش ایجاد می­کند می­تواند بر هر جریان هوایی دیگری از جمله باد غلبه کند.

راه حل: خوشبختانه علت این مشکل فقط پایین بودن سرعت فن است و نه خراب بودن آن. اگر مشکل همین است یک مهندس گاز که در این زمینه مهارت دارد می­تواند سرعت فن و پکیج را تنظیم کند.

  1. قطع شدن اتصالات و سیم ­ها

 هر صدایی ارتعاشی به همراه دارد و ان ارتعاشات به مرور زمان باعث شل شدن یا قطع شدن اتصالات می­شوند. همان طور که گفتیم تخته مدار چابی باید سیگنالی دریافت کند تا کار کردن فن را تشخیص دهد. اگر شل شدن یا قطع شدن اتصال سیم­ ها مانع از دریافت این سیگنال شوند پکیج قفل می­کند و کار نمی­کند.

راه حل: از یک فرد متخصص بخواهید که اتصالات و سیم­های فن را بررسی کنند. ممکن است آن­ ها نیاز به محکم شدن داشته باشند. در حالی که اتاقک پکیج باز شده است خوب است که از مهندس متخصص بخواهید که بقیه ­ی اجزا را نیز چک کند.

فن ها قطعات مقاومی هستند، بنابراین ممکن است قطعات دیگر دچار چنین مشکلی شده باشند.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات پکیج به صورت کاملا غملی در کارگاه های تخصصی مجتمع فن و کار توسط اساتید مجرب برگزار می شود.

  1. سیم­ ها و اتصالات آسیب دیده اند

همان طور که شل شدن سیم ­ها و اتصالات مشکلات ارسال سیگنال را ایجاد می­کنند، آسیب دیدن سیم ­ها و اتصالات نیز مشکل ساز هستند.

معمولاً آسیب دیدن اتصالات بیشتر به خاطر وجود نشتی است نه کهنه شدن و در داخل یک پکیج هم اجزای زیادی وجود دارند که ممکن است نشتی داشته باشند.

علت این مشکل می­تواند فقط شل شدن اتصال باشد، از بین رفتن چسب پمپ باشد و یا مسئله­ ی جدی تری همچون ترک خوردن مبدل گرمایی باشد.

راه حل: ابتدا باید از یک سرویس کار متخصص بخواهید که نشتی را تعمیر کند. سپس باید بررسی کنید که نشتی فقط به فن آسیب رسانده است یا نه.

اگر همین طور است تعویض کردن سیم­ ها و اتصالات می­تواند مشکل را حل کند و کد خطای ظاهر شده روی پکیج را متوقف کند. پکیج نیز آماده­ی تنظیم مجدد خواهد بود.

  1. خراب بودن قطعه

اگر از زمان نصب پکیج بیش از پنج سال می­گذرد احتمال اندکی وجود دارد که فن کلاً خراب شده باشد. بسیاری از تولید کنندگان توصیه می­کنند که فن را سرویس و تعمیر کنید اما بهتر است که وقت و هزینه­ی خود را صرف تعمیر یک فن کهنه و غیر قابل اطمینان نکنید.

راه حل: در این شرایط به شما پیشنهاد می­کنیم که از یک مهندس تأسیسات گازی بخواهید که فن پکیج را عوض کند. برای پکیج­هایی که زمان گارانتی آن­ها نیز تمام شده هزینه کردن برای تهیه­ی یک فن جدید به صرفه تر است.

مشکلات گردش هوا نیز گاهی با مشکلات فن اشتباه گرفته می­شوند و برعکس. در این شرایط هم ممکن است پکیج کد خطایی مبنی بر وجود مشکل فن نشان دهد.

4.5/5 - (2 امتیاز)
X بستن
پربازدیدترین مقالات
موتور الکتریکی AC و DC
تفاوت بین موتور الکتریکی AC و DC
اجزا و قطعات ماشین لباسشویی
معرفی قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی
نحوه تشخیص و تعمیر دستگاه کپی
نحوه تشخیص و تعمیر دستگاه کپی
تفاوت برندهای plc چیست
تفاوت برندهای plc چیست؟
تمامی دوره‌ها
مشاهده نظرات ثبت نظر
مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایش بیشتر