آموزشگاه فن و کار

نحوه عیب یابی فر برقی

نویسنده: مرادی
نقشه سیم کشی فر برقی

نحوه عیب یابی فر برقی : آون توسترها هم شبیه به توسترها کار می­کنند. با این حال آون توسترها کمی پیچیده تر و گران تر هستند. فرهای برقی این امکان را برایتان فراهم می­کنند که درجه حرارت و عملکردشان را به طور دقیق تنظیم کنید و علاوه بر گرم کردن نان یا غذا، برای پختن کیک و نان یا کباب کردن مواد غذایی نیز از آن­ ها استفاده کنید.نحوه عیب یابی فر برقی – عیب یابی فرهای برقی و روش اصولی تعمیر آن ها

عیب یابی فر برقی

 نحوه­ ی عملکرد فرهای برقی

برای این که فر برقی کار کند تنظیمات لازم انجام می­شود، در باز می­شود، غذا در داخل سینی آن قرار می­گیرد و نهایتاً در بسته می­شود. بسته به نوع پخت مورد نظر خود ترموستات المنت­ های بالایی و پایینی را گرم می­کند.

در بیشتر فرهای برقی شما هم می­توانید درجه حرارت را تنظیم کنید و هم انتخاب کنید که فقط المنت بالایی روشن باشد، فقط المنت پایینی روشن باشد، یا هر دو المنت باهم کار کنند. ترموستات هم میزان دمای المنت ­ها را تنظیم می­کند.

انواع مختلفی از فرهای برقی در بازار موجوداند که هر کدام قابلیت ­های خاص خود را دارند، با این وجود نحوه ­ی عملکرد بیشتر آن­ها به یک شکل است و در نتیجه با روش­هایی که در ادامه گفته می­شود می­توان آن­ها را عیب یابی و تعمیر کرد.

 نقشه سیم کشی فر برقی

در اینجا تصویر نقشه سیم کشی فر برقی را نشان داده ایم تا بتوانید از آن استفاده کنید.

نقشه سیم کشی فر برقی

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت کاملا عملی در کارگاه های مجهز مجتمع فن و کار به صورت صفر تا صد برگزار می شود.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

تعمیر کردن یک آون توستر شامل تعمیر کردن سوئیچ اصلی، فیوز حرارتی، المنت گرمایی، و سیم لوله می باشد.

 تعمیر سوئیچ اصلی

سوئیچ اصلی فر برقی یکی از اجزای اصلی آن است و زمانی که اختلالی ایجاد می­شود قطعه­ ای که بیشتر از همه استفاده می­شود بیشتر مرتکب اشتباه می­شود. در بیشتر مواقع تنها اقدام لازم تمیز کردن سوئیچ است. در مواقع دیگر هم لازم است سوئیچ تعویض شود.

برای این که به سوئیچ اصلی دسترسی پیدا کنید باید پنل کناری و در صورت لزوم سیم برق را جدا کنید. بررسی کنید که نقاط اتصال دچار فرورفتگی یا رنگ پریدگی نشده باشند.

اگر نقاط اتصال خوب به نظر نمی­رسند با دقت آن­ها را با کاغذ سمباده تمیز کنید یا از اسپری پاک کننده ­ی مخصوص اتصالات الکتریکی استفاده کنید یا گوشه ­ی یک دستمال نخی را به ایزوپروپیل الکل آغشته کنید و محل مورد نظر خود را پاک کنید.

مراقب باشید که اتصالات را خمیده یا نامتوازن رها نکنید.  اگر اتصالات ذوب شده یا شکسته اند سوئیچ اصلی را باز کرده و تعویض کنید. سوئیچ اصلی به وسیله­ ی گیره، پیچ و یا پَرچ به بدنه متصل شده اند.

 تعمیر فیوز حرارتی

فیوز حرارتی از سوئیچ اصلی فر برقی در برابر افزایش بار الکتریکی محافظت می­کند. اگر سوئیچ اصلی کار نمی­کند با استفاده از یک مولتی متر سالم بودن فیوز حرارتی را چک کنید. فیوز حرارتی باید به جای یک مدار باز وجود جریان را نشان دهد. اگر این طور نیست فیوز حرارتی را باز کنید و آن را با یک فیوز کاملاً مشابه جایگزین کنید.

 تعمیر کردن المنت های گرمایی

المنت گرمایی برای آون توستر یک قطعه­ ی حیاتی محسوب می­شود. برای گرم کردن نان و غذا المنت فقط چند دقیقه روشن است اما برای مصارف دیگر ممکن است یکی دو ساعت روشن باقی بماند. المنت گرمایی فقط سیمی با مقاومت بالاست که هنگامی که برق از آن عبور می­کند داغ می­شود. المنت های گرمایی را به راحتی می­توان تست کرد.

میله ­های مولتی متر را به پایانه­ های المنت تماس دهید تا تشخیص دهید که جریان الکتریکی به راحتی از المنت­ عبور می­کند یا نه. اگر مسیر عبور جریان هموار نیست المنت گرمایی را باز کنید.

برای این کار کافی است که پیچ های المنت یا براکتی که به وسیله­ ی آن به فر متصل شده است را باز کنید. همچنین ممکن است لازم باشد پَرچ­ های آن باز و جایگزین شوند.

پس از باز کردن المنت گرمایی آن را با المنتی کاملاً مشابه جایگزین کنید. مراقب باشید که هنگام نصب المنت جدید به آن آسیب نزنید زیرا سیم های آن بسیار شکننده هستند.

 تعمیر کردن سیم لوله

سیم لوله جریان الکتریکی موجود در المنت­ها را روشن و خاموش می­کند. اگر المنت­ ها بیشتر از مقداری که باید روشن بمانند و غذایتان بسوزد، یا اگر باز کردن در توستر باعث خاموش شدن آن­ها شود به احتمال زیاد سیم لوله خراب شده است. برای تست و تعمیر کردن سیم لوله باید به صورت چشمی آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که آسیب ندیده است.

همچنین اطراف سیم لوله را بررسی کنید که به اجزای دیگر صدمه نزده باشد. با استفاده از یک مولتی متر یافته ­های خود را تأیید کنید. در صورت خراب بودن سیم لوله آن را تعویض کنید. در بعضی مدل­ ها این کار آسانی است. اگر تعویض سیم لوله به قطع کردن اتصالات یا لحیم کاری مجدد احتیاج دارد باید فر برقی خود را  به یک مرکز تعمیرات تخصصی ببرید.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های فنی مانند: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ظرفشویی ، آموزش plc و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960