آموزشگاه فن و کار

بازار کار و درآمد شغل برق خودرو (باطری ساز)

نویسنده: تحریریه فن و کار
بازار کار و درآمد شغل برق خودرو (باطری ساز)

بازار کار و درآمد شغل برق خودرو (باطری ساز) : اگر فردی هستیدکه به کارهای فنی و مخصوصا الکتریکی علاقه زیادی دارید، از انجام کارهای مرتبط با خودرو لذت می برید، همچنین می خواهید هرچه زودتر وارد بازار کار شوید و یا علاقه ای به ادامه تحصیل ندارید، این شغل می تواند برای شما گزینه مناسبی باشد. متخصصین برق خودرو در نصب و نگهداری سیستم های الکتریکی موجود در وسایل نقلیه خودرو تخصص دارند. اگر میخواهید این شغل را یاد بگیرید و کسب درآمد کنید در دوره آموزش برق خودرو مجتمع فن و کار شرکت کنید و از صفر تا صد آموزش ببینید.

آموزش برق خودرو

برقکارهای خودرو  عمدتا برای مراکز خدمات خودرو کار می کنند، جایی که تمام قطعات الکتریکی موجود در یک وسیله نقلیه را نصب، بازرسی، تعمیر و نگهداری می کنند.

فیلم بازار کار و درآمد شغل برق خودرو (باطری ساز)

در ایران به شخصی که برق کاری خودرو را بر عهده دارد، با عنوان باطری ساز نیز می شناسند. برای آموزش و فراگیری این تخصص می توانید به مراکز فنی و حرفه ای مربوطه مراجعه کنید و یا مدتی را به عنوان شاگرد زیر نظر یک استادکار بگذرانید.

بازار کار و درآمد شغل برق خودرو (باطری ساز)

مهارت و دانش مورد نیاز شغل برق خودرو

 • در زمینه نحوه استفاده از وسایل و ابزار الکترونیکی مهارت فنی خوبی داشته باشد
 • به جزئیات توجه داشته باشد و کار را به صورت روش مند انجام دهد
 • نقشه های سیم کشی برق انواع خودروها را بتواند درک کند
 • در صورتی که خواستید در شرکت های خودروسازی بزرگ مشغول به کار شوید، روحیه کار فردی و تیمی را داشته باشید.
 • اصول مذاکره و نحوه ارتباط با مشتریان را علاوه بر ارائه خدمات خوب و مناسب در نظر داشته باشید
 • مسائل را به ساده ترین شکل ممکن بتوانید حل کنید
 • اطلاعات خود در مورد تکنولوژی های مربوط به حوزه خودرو و پیشرفت های فنی خودرو ها را به روز نگه دارید.

مهارت و دانش مورد نیاز شغل برق خودرو

وظایف برق کار خودرو

 • تشخیص عیوب و مشکلات در خودروهای جدید با استفاده از دستگاه های کامپیوتری
 • پیدا کردن عیوب با استفاده از دفترچه های راهنمای تولید کنندگان خودرو و به کمک نمودار مدارهای برق مربوطه
 • جایگزینی وتعمیر قسمت های آسیب دیده
 • تست و بررسی سیم کشی و قسمت های مختلف خودروهای قدیمی با استفاده از ابزار درست و پیدا کردن مشکل خودروی خراب
 • پس از انجام تعمیرات، به منظور اطمینان از ایمنی و درستی کار آن را آزمایش کنید برای مثال با خودرو رانندگی کنید.
 • به عنوان برق کار خودرو می توانید روی سیستم های الکترونیکی خودرو اعم از سیستم های صوتی، بوق ها، دستگاه های ردیابی، آینه ها، سیستم تهویه، روشنایی، تصویری، صندلی های برقی و هشدار دهنده و غیره کار کنید.

وظایف برق کار خودرو

تیپ شخصیتی مناسب شغل برق خودرو

در زمینه انتخاب شغل درست و مناسب هر شخص، عوامل زیادی از قبیل شرایط خانوادگی، علایق، شرایط جامعه، ویژگی های شخصیتی و غیره می تواند اثر گذار باشد. از میان این عوامل، ویژگی های شخصیتی بسیار مهم است که کمتر کسی به آن توجه می کند. به یاد داشته باشید که شناخت شخصیت هر فرد فرآیند پیچیده ای می باشد و به زمان و تخصص بالایی نیاز دارد و همچنین هر فرد ویژگی های منحصر به خود را دارد.

حتی ممکن است افرادی که دارای تیپ های شخصیتی یکسانی هستند، دارای یکسری تفاوت هایی با یکدیگر باشند. از سوی دیگر همواره شاهد افراد موفقی هستیم که با اینکه تیپ های شخصیتی مناسب آن شغل خاص را نداشته اند اما در آن شغل بسیار موفق عمل کرده اند و به طور قطع نمی توان اعلام نمود که فقط تیپ های شخصیتی مخصوص آن شغل می توانند موفق شوند.

اما درصد بالایی از افراد که تیپ شخصیتی آن ها مطابق با شغل مورد نظر بوده است، رضایت شغلی بیشتری را شاهد بوده اند. در ادامه به تیپ های شخصیتی مناسب شغل برق خودرو (باطری ساز) می پردازیم:

 • ISTJاین افراد دارای دقت بالای هستند و همچنین مهارت های فنی خوبی را دارند.
 • ISFJ افرادی با این تیپ شخصیتی به جزئیات توجه زیادی می کنند و همچنین با زندگی روزمره سر و کار دارند.
 • ESTPاین دسته از افراد دارای اطلاعات فنی خوبی هستند و توانایی کار با ابزارها و وسایل مختلف را دارند. همچنین بیشتر مایل هستند که به صورت مستقل و برای خود کار کنند.

بازار کار شغل برق خودرو (باطری ساز)

به عنوان برق کار خودرو این امکان برای شما وجود دارد که در کارخانه های خودروسازی اعم از سایپا و ایران خودرو در ایران مشغول به کار شوید. همچنین می توانید در تعمیرگاه های خصوصی فعالیت کنید. به این نکته توجه داشته باشید که در صورت سرمایه و دانش و مهارت کافی این امکان برای شما وجود خواهد داشت که به صورت مستقل کار کنید.

که در این صورت باید ابزار و وسایل مورد نیاز را تهیه کنید و مکانی را در اختیار داشته باشید. علاوه بر تمام این موارد که به آن اشاره شد، اکثر متخصصین برق خودرو امروزه کارهایی از قبیل فروش، تعمیر و نصب دزدگیر را هم در سراسر کشور انجام می دهند که از رشد و رونق خوبی هم برخوردار بوده است.

درآمد برق خودرو در ایران

درآمد برق خودرو در ایران و خارج :  چنانچه به عنوان یک متخصص برق خودرو در شرکت های خودروسازی و یا تعمیرگاه های بزرگ مشغول به کار شوید، درآمد شما به مهارت و تجربه شما بستگی دارد که حداقل آن از حقوق تعیین شده توسط وزارت کار تبعیت می کند و حداکثر آن کاملا به میزان تخصص شما بستگی دارد. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که میزان حقوق شما می تواند از نحوه مذاکره شما با کارفرما و همچنین منطقه ای که زندگی می کنید نیز اثر بگیرد. درآمد برق خودرو در ایران نیز با توجه به وجود تعداد بسیار زیاد وسیله نقلیه بسیار پر رونق بوده و کسی که در این زمینه از مهارت خوبی برخوردار باشد قطعا میتواند به درامد مورد نظر خود بلکه بیشتر هم برسد.

چنانچه بصورت مستقل برای خودتان کار می کنید این نکته را در نظر داشته باشید که، روابط عمومی، امانت داری شما و صداقت شما در ارتباط با مشتریان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

دقت کنید که علاوه بر موارد گفته شده در بالا موارد زیر نیز می تواند در میزاندرآمد برقکار خودرو تاثیر داشته باشد. این موارد عبارتند از:

 • به این امر حتما توجه کنید که محل انتخابی تمیرگاه شما تا حد امکان بر خیابان اصلی باشد تا تردد زیاد افراد و ماشین ها را در پی داشته باشد.
 • تعمیرگاهی را اجاره کنید که توانایی جای دادن حداقل یک الی دو ماشین را در خود داشته باشد و دارای فضای باز کافی برای تعمیر ماشین ها باشد.
 • موقعیت مکانی دیگر تعمیرگاه های برق خودرو را بررسی کنید چرا که به عنوان رقیب شما شناخته می شوند و سپس سعی کنید تعمیرگاه شما نسبت به آن ها روی بورس باشد.

سخن آخر

در پایان باید گفت که شغل باطری سازی (برق خودرو) را می توان در مجتمع فن و کار فرا گرفت. به عنوان یک متخصص برق خودرو می توانید سیستم های برقی انواع مختلف خودروها را تعمیر کنید و لازمه آن این است که باید همواره اطلاعاتتان را بروز کنید زیرا خودروها هر روز پیشرفت های زیادی در زمینه سیستم های برقی می کنند و به طبع آن می توان با این شغل درآمد زیادی به دست آورد.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های فنی مانند: آموزش مکانیک خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش نقاشی خودرو و … می باشد برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کلاس ها و زمان برگزاری دوره ها با شماره های : 02191009433 – 02191009433 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات
phone icon 021-91009433 / 09058520960