آموزشگاه فن و کار

علت عملکرد نادرست یخ ساز یخچال

نویسنده: مرادی
یخساز یخچال

عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند مانع از کار کردن یخ ساز یخچال ، مانع از خروج یخ ها از دیسپنسر یخ، یا کوچک شدن یخ های ساخته شده شوند. در ادامه به بررسی علت عملکرد نادرست یخ ساز یخچال  پرداخته ایم که می ­تواند به شما کمک کند تا مشکل یخ ساز خود را بیابید.

چگونه یخ ساز یخچال را تعمیر کنیم
چگونه یخ ساز ساید بای ساید سامسونگ را تعویض کنیم

علت عملکرد نادرست یخ ساز یخچال – چگونه یخ ساز یخچال را تعمیر کنیم

موتور مته یخ ساز

مته­ یخ ساز در داخل محفظه­ یخ قرار گرفته است و زمانی که دیسپنسر فعال است می چرخد تا یخ ­ها را به طرف شیب خروجی یخ ها هدایت کند. این مته انرژی خود را از موتوری می گیرد که به همراه جعبه­ دنده­ در پشت محفظه­ یخ قرار گرفته است.

این جعبه­ دنده به آرامی می چرخد اما برای هل دادن یخ ها انرژی بسیار زیادی دارد. اگر متوجه شدید که مته نمی ­چرخد باید ابتدا بررسی کنید که موتور آن کار می کند یا خیر. موتور مته / جعبه­ دنده به اندازه ای صدا ایجاد می کنند که زمانی که درب فریزر بسته است بتوانید صدای کار کردن آن ها را بشنوید.

اگر موتور کار نمی ­کند باید سالم بودن آن را با استفاده از یک مولتی متر بسنجید. قبل از انجام دادن هرگونه تستی یخچال را از برق بکشید. اگر موتور سالم است باید مطمئن شوید که موتور در هنگام فعال بودن دیسپنسر برق دریافت می کند یا نه.

این یک تست ولتاژ زنده است و فقط باید توسط یک متخصص فنی صورت گیرد. اگر به پایانه ­های موتور برق رسانی نمی شود، شما باید سوئیچ و عملگر (اکچویتور) کنترل کننده را بررسی کنید.

عملگر یخ ساز

عملگر یخ ساز قطعه ­ای مکانیکی است که میکرو سوئیچ دیسپنسر را فعال می کند. این قطعه معمولاً به شکل یک اهرم پلاستیکی است که ممکن است با یک پد پلاستیکی پوشیده شده باشد و زمانی که لیوان خود را روی آن می فشارید می چرخد.

زمانی که این اهرم با سوئیچ تماس برقرار می­کند یک صدای کلیک می شنوید. اگر موتور مته و درب دیسپنسر برق دریافت نکنند شما باید عملگر و سوئیچ را بررسی کنید. کاور صفحه­ کنترل را باز کنید و بررسی کنید که آیا عملگر به خوبی با سوئیچ دیسپنسر تماس داده می شود یا نه.

اگر این طور نیست براکتی که عملگر را در بر دارد، براکتی که سوئیچ را متصل کرده است، و محور عملگر را بررسی کنید. در صورت خراب بودن هر یک از این قطعات آن ها را تعویض کنید.

اگر عملگر با سوئیچ تماس دارد شما باید خود سوئیچ یا صفحه­ کنترل را به عنوان منبع مشکل بررسی کنید. زمانی که به بررسی مدارهای الکتریکی می پردازید باید یخچال را از برق بکشید.

میکرو سوئیچ

میکروسوئیچ دیسپنسر یک سوئیچ تماسی لحظه ای است که زمانی که فعال می ­شود برق مورد نیاز موتور مته و سیملوله درب دیسپنسر را تأمین می کند. این سوئیچ در پشت اهرم یا پدی که فشرده می شود تا یخ بیرون بیاید قرار گرفته است.

برای دسترسی به این سوئیچ و بررسی آن باید ابتدا یخچال را از برق بکشید و سپس کاور کنترل پنل را باز کنید. می ­توانید با استفاده از یک مولتی متر سالم بودن سوئیچ را بررسی کنید.

مجتمع فن و کار برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله دوره آموزش تعمیرات یخچال می باشد.

برد کنترل دیسپنسر

بعضی از یخچال ها دارای یک کنترل کننده ی الکترونیکی هستند که نیروی الکتریکی مورد نیاز موتور مته و سیملوله­ درب دیسپنسر را تأمین می کند.اگر متوجه شدید که این قطعات برق دریافت نمی کنند و عملگر و سوئیچ کار خود را به خوبی انجام می ­دهند، سپس این احتمال وجود دارد که کنترل کننده الکترونیکی خراب شده باشد.

لوله ­های تأمین کننده  آب

به قالب یخ داخل یخ ساز نگاه کنید؛ اگر در داخل آن یخ وجود ندارد یا یخ ها بسیار کوچک هستند قدم بعدی این است که سیستم را پر از آب کنید، یعنی فنجان و لوله ­ای که در پشت یخ ساز قرار دارد.در صورتی که آن ­ها یخ زده باشند انسداد لوله می تواند از مانع از جریان یافتن آب به طرف فنجان و قالب یخ ساز شود.بررسی کنید که انسدادی در شیر ورودی آب وجود نداشته باشد، فشار آب عادی باشد، اگر هیچ مشکلی در این قسمت ها وجود ندارد، با از برق کشیدن یخچال و باز کردن لوله ای که بین شیر پرکن و یخ ساز قرار دارد و تمیز کردن یا تعویض کردن آن مشکل حل خواهد شد.

فیلتر آب و یخ

اگر یخچال شما از نوعی است که در دیسپنسر آب و یخ آن فیلتر وجود دارد، این بدان معناست که با گذشت زمان یخ ساز شما نمی ­تواند به خوبی قبل کار کند زیرا فیلتر آن مسدود می شود.

کثیف شدن فیلتر باعث می شود مقدار کمی آب وارد یخ ساز شود، بنابراین بهتر است سالی دو بار یا بیشتر فیلتر را تعویض کنید، به خصوص اگر آب محل زندگی شما سنگین است. برای پیدا کردن محل قرار گرفتن فیلتر به دفترچه راهنمای یخچال خود مراجعه کنید. این فیلتر معمولاً در جایی قرار دارد که دسترسی به آن آسان است.

مجتمع فن و کار دوره های آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ  و … را برگزار میکند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های : 02191009433 – 02191009433 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر خود را با دیگران به اشتراک بزارید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده نظرات هنوز نظری ثبت نشده است.
phone icon 021-91009433 / 09058520960